Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Fotografisanje munja  (Pročitano 34299 puta)

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Fotografisanje munja
« poslato: 21. April 2006. u 00:44 »
Mnogi se verovatno pitaju na fotografijama munja kako se potrefi da slikas bas kad sevne. Svi ocekuju da okinemo u trenutku kad sevne. Istina postoji sansa da se i tako nesto uradi uz mnogo srece (naprimer tako nastaju fotke munja po danu ako nemamo ND filter).

Ali, postoji i mnogo komotniji nacin da se fotografisu munje.
Sta nam je potrebno:
1.fotoaparat
2.stativ

Dakle kako funkcionise sam proces fotografisanja. Glavni delovi fotoaparata su objektiv i CCD chip (odnosno film kod analognih aparata).
CCD chip ili film moraju biti osvetljeni jedno vreme kako bi napravili fotografiju. To vreme je jako kratko u normalnim uslovima i iznosi izmedju 1/1000s i 1/50s u proseku i to se zove duzina ekspozicije. Za "normalne fotke" takvo vreme je sasvim dovoljno. Za fotografisanje brzo-pokretnih stvari je neophodno da ekspozicija bude jos kraca kako ne bi ostao trag.

Za fotografisanje munja potrebna je sto duze ekspozcija, po mogucstvu nekoliko minuta, odnosno onoliko duga koliko je potrebno da munja sevne. Mi nazalost ne mozemo znati kada ce tacno munja sevnuti pa nam je zbog toga svaka sekunda duze ekspozicije zlata vredna.

Za fotografisanje munja su najpogodniji aparati sa bulb modom ekspozicije, to znaci da ekspozicija moze biti neograniceno duga. Mada sa tim modom treba biti oprezan posto jako duga ekspozicija na osvetljenom podrucju moze da unisti CCD chip.

Bulb mod ekspozicije imaju svi dSLR aparati (primer Nikon D70, Nikon D200, Canon EOS350d, Canon EOS30d...), ali ima i prosumera sa bulb modom (Fuji 9500, Sony R1, Olympus C8080)

Nazalost vecina amatera nema aparat sa bulb modom tako da se moramo osloniti na maksimalnu-limitiranu duzinu ekspozicije. Ona je razlicita od aparata do aparata. Najjednostavniji amaterski aparati ni nemaju podesivu ekspoziciju, oni imaju night mod, koji produzava ekspoziciju na eventualno 1-2 s sto nama za slikanje munja ne vredi nista.
Vecina danasnjih digitalaca ima mogucnost podesavanja ekspozicije. Da li to vas aparat ima otkricete po tome da li imate manuelni mod u opcijama, ili mod shutter priority.

Canon aparati (svi sem dSLR) imaju 15 s maksimalnu duzinu ekspozicije, Olympus 16 s, Sony i Fuji 30 s.
Kod nekih aparata postoji i mod kontinuiranog fotografisanja (tj.nekoliko fotografija zaredom) i tada se simulira jos duza ekspozcija (recimo 15X3).

Neki aparati nazalost imaju redukciju shuma koja ne moze da se iskljuci (na primer Canon svi sem dSLR), a ona funkcionise tako da posle fotografisanja napravi jos jednu ekspoziciju (u istom trajanju kao prava) i za to vreme (za tih naprimer novih 15 s) ne mozemo nista da radimo, a munja moze bas tada da sevne (Marfijev zakon :))

Sto se tice podesavanja otvora blende, on se na vecini digitalaca podesava od recimo F2.8 do F8 (kod dSLR ima i manjih otvora blende ali i vecih u zavisnosti od objektiva). U svakom slucaju sto je blenda otvorenija to je fotka svetlija, ako su munje udaljen korisite recimo F2.8 a ako su blizu onda blendu drzite zatvorenijom.

Potrebno je podesiti i ISO osetljivost. Savetujem vam da drzite najmanju ISO osetljivost, posto cete tada na fotki imati najmanje shuma (to je obicno ISO 50 ili ISO 80).
Dakle kada imate fotoaparat i stativ (treba imati i daljinski upravljac kako nas pritisak na okidac ne bi pomerio fotoaparat) treba naci odgovarajuce mesto za dobro fotkanje.

Samo treba odabrati jos lokaciju za fotkanje munja (nismo svi takve srece da nam stan ima lepu panoramu)
Takvih lokacija u Beogradu ima a mozda je i najlepsa na Kalemegdanu (panorama prema Zemunu, Novom Beogradu, Banovom Brdu) ili na Kosutnjaku ili pak krov neke zgrade.

U svakom slucaju savetujem vam da budete oprezni, da fotografisete munje samo na bezbednoj udaljenosti, u svakom slucaju to radite na sopstvenu odgovornost i ja ne snosim nikakvu odgovornost ako se nekom nesto desi.
Stoga munju fotkati najbolje kad je oluja nekoliko km u daljini, a ne za vreme oluje.

Van mreže zaklinaj

  • *
  • Poruke: 183
  • Lokacija: Niš
Fotografisanje munja
« Odgovor #1 poslato: 07. Jun 2006. u 17:53 »
Bas bih volela da fotografisem munju!Samo ne znam moze li moj aparat to moci da izvede?

Mozda i probam danas , sve mi lici da ce seveti i grmeti! :kisurdaca

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Fotografisanje munja
« Odgovor #2 poslato: 07. Jun 2006. u 20:15 »
Pogledao sam *exif tvojih fotografija i vidim da koristis Canon A530.
Ok izbor ja najvise volim Canon, po meni oni imaju generalno najlepse fotke, mislim da je tvoj aparat A530 i najbolji izbor za do 200 eur. Ima samo jednu manu a to je sto nema modove prioritet blende i prioritet ekspozicije.

Ovako, da bi slikala munje prebaci tockic na M. To ti je manuelni mod.
Tu ces morati da podesis duzinu ekspozicije. Moj savet ti je da prilikom slikanja munja stavis na maksimum, a to je u tvom slucaju 15 sekundi.
Otvor blende (aperture) podesavas u zavisnosti od jacina munja, ako su munje slabe i u daljini onda slobodno stavi sto veci otvor (manji broj) ali bi najbolje bilo da sto su jace munje vise zatvoris blendu, znaci nek bude F8.0, tada je i dubinska ostrina mnogo bolja nego kada je blenda otvorena, sto je tebi jako bitno posto fotkas udaljen "objekat".
ISO osetljivost stavi na minimum a to je 80 ISO na tvom aparatu.
White balance podesi na auto.
Blic iskljuci.

Ja sad ne znam da li uz aparat imas i neki daljinski upravljac ni da li na tvom aparatu postoji opcija "odlozenog okidanja". U svakom slucaju kada se aparat podesi na dugu ekspoziciju on ne sme da se pomera kako se fotka ne bi zamutila.
Stalak uzmi obavezno, imas ih i za 1000 din, to ce da vrsi funkciju.
Posle odradjivanja ekspozicije fotoaparat ce isto toliko (u ovom slucaju 15s) raditi redukciju shuma (nazalost zato sto bi se tih dodatnih 15s moglo bolje iskoristiti za hvatanje munja).

U svakom slucaju gledaj da uhvatis neki ritam udaranja munja kako bi tih 15s bilo dovoljno da se uhvati munja.
I da vrlo bitno, UVEK ALI UVEK snimaj sa bezbedne udaljenosti, sto znaci nemoj da snimas u toku oluje, nego sacekaj malo da prodje oluja da nemas opasnosti ipak je fotoaparat i stalak od metala, ne daj Boze ali vredi upozoriti. Znaci PAZI NA SEBE
Najbitnije je budi strpljiva i uporna posto nece svaka fotka biti uspesna.
Mislim da je najbolje fotografisati munje kad oluja dolazi.

Van mreže zaklinaj

  • *
  • Poruke: 183
  • Lokacija: Niš
Fotografisanje munja
« Odgovor #3 poslato: 08. Jun 2006. u 23:24 »
Hvala Stef!
 :D

Mislila sam da ce biti munja al nije ih bilo juce, a i bez ovog tvog objasnjenja , ne bih sigurno mogla da se snadjem!

Sto se tice bezbednosti , ja mislim fotografisati kroz prozor, mislim ne pada mi na pamet da kisnem!

Sto se tice muja i gromova toga se ne plasim , mada... nikad se ne zna s njima! :shock:

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Fotografisanje munja
« Odgovor #4 poslato: 09. Jun 2006. u 01:40 »
e pa ako imas lepu panoramu onda super, ja kad snimam kamerom munje, moram da izadjem ispred zgrade ili da se popnem na brdo, posto mi je panorama sa prozora ocajna (gledam u platane i druge zgrade :()

U svakom slucaju najbolje bi bilo da dok fotkas prozor bude otvoren kako se ne bi videle razne fleke po prozoru, koje mozda ti i ne vidis ali bi se na fotki jos pogotovu prilikom bljeska lako uocile.
Jos jednom, pazi na sebe i najbolje do fotkas pre ili posle oluje a ne za vreme oluje.

Evo neka ti kao inspiracija posluze fotke mog poznanika Marka Koroseca iz Slovenije (koji je i clan naseg foruma), koji vazi za jednog od najboljih fotografa munja u Evropi.
http://www.weather-photos.net/gallery/index.php?cat=4

Van mreže 1jedini

  • Poruke: 1
Odg: Fotografisanje munja
« Odgovor #5 poslato: 05. Jun 2007. u 14:08 »
Dodao bih jos nekoliko stvari.

Aparat treba tako namestiti da je scena i bez munja dobro kadrirana.
Expozicija 4s. Prilicno krako ali ce samo tako i drugi objekti biti dobro vidjeni. Munja je ipak prilodni blic.
Najbolje fotke su za vreme kisnih dana i to pre kise. Vazduh je cistiji manje ima cestica pa ce slika ispasti jasnija.
Ostalo je manje vise receno.


Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Fotografisanje munja
« Odgovor #6 poslato: 05. Jun 2007. u 18:42 »
evo jedne moje fotke munja...
parametri
ISO 50
duzina ekspozicije 15s
otvor blende F2.8

Van mreže Backy

  • Poruke: 5
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bgd, Zvezdara
  • domo kun
Odg: Fotografisanje munja
« Odgovor #7 poslato: 18. Avgust 2007. u 00:48 »
u principu, trudite se da vam zatvarač bude što duže otvoren ali da u isto vreme slika ne pregori
Moje mišljenje se menja, ali ne i činjenica da sam u pravu...

Van mreže doktor035

  • Poruke: 2
Odg: Fotografisanje munja
« Odgovor #8 poslato: 12. Jun 2011. u 18:04 »
Da li postoji mogucnost slikanja munje pridvece dok je dnevna svetlost jos uvek jaka?Kada stavim na 15sec mnogo mi je jaka svetlost....kako to da podesim!?Hvala unapred...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Fotografisanje munja
« Odgovor #9 poslato: 12. Jun 2011. u 18:35 »
ako imaš običan kompakt aparat, onda najbolje bez produžene ekspozicije sa besprekidnim okidanjem. Ako imaš neki DSLR onda bi mogao uz ND filtere eventualno i predveče (pa čak i u toku dana) sa produženom ekspozicijom.

Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Odg: Fotografisanje munja
« Odgovor #10 poslato: 12. Jun 2011. u 19:51 »
Umesto ND filtera dobro dodje i staklo od maske za varenje :)

Van mreže Mili-CQ

  • **
  • Poruke: 720
  • Starost: 38
  • Lokacija: - Novi Sad -
Odg: Fotografisanje munja
« Odgovor #11 poslato: 12. Jun 2011. u 20:31 »
evo 08.06. sam malo eksperimentisao i iz ruke uspe snimljeno je oko 18h
Aparat je Canon A590IS

Blendu sam na maximum zatvorio.
Nikako da pribavim neki mali stalak za aparat :( koji jako znaci!
Koje programe koristite za obradu slike??? (dajte i tutorial)
storm spotter/chaser


Van mreže doktor035

  • Poruke: 2
Odg: Fotografisanje munja
« Odgovor #12 poslato: 12. Jun 2011. u 23:11 »
imam canon a530 powershot.....blend ide od 2.6 do 8.0,a ja nikako da provalim kako da stavim 8.0 jer bi mi to bilo dovoljno....mogu da stavim samo do 5,6....NIJE MI JASNO!  :neznam: evo i teksta gde je opis toga.

Controlling the shutter is straightforward as it could be finished from 15 seconds to ½,000 seconds as the aperture could be adjusted from 2.6 to 8.0 depending on the length of focus. This is really essential since the auto mode generally disappoints and this disappointment takes some minor aspects of control from the digital camera. This Canon a530 digital camera is featured with full controls through manual mode where-in you can use the lower exposure in the stop increments of 1/3. Its 1.8 inch screen display makes it effortless to edit and download images.

Van mreže Mili-CQ

  • **
  • Poruke: 720
  • Starost: 38
  • Lokacija: - Novi Sad -
Odg: Fotografisanje munja
« Odgovor #13 poslato: 13. Jun 2011. u 01:26 »
Prebacis tockic na manualna podesavanja.
Ispodesavas kao sto je pre navedeno.
a otvor blende i ekspoziciju podesavas menjas sa gornjim levim tasterom (nacrtano +/- i kanta za smece) vrednost iste menjas sa velikim tasterom (gde je funkcijsko dugme) mislim da je levo i desno.
storm spotter/chaser

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Fotografisanje munja
« Odgovor #14 poslato: 13. Jun 2011. u 11:39 »
Ja koristim ECDSee 5.0 pri ulepšavanju slika. Što se tiče opcija za ulepšavanje koje koristim one su vrlo slične onima koje koristi Stefano.

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Fotografisanje munja
« Odgovor #15 poslato: 13. Jun 2011. u 12:34 »
Fotke munja obrađujem u fotošopu, tj samo dodam unsharp mask i to je to, ništa drugo ne diram.

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Fotografisanje munja
« Odgovor #16 poslato: 13. Jun 2011. u 15:35 »
Corel ... opcije u zavisnosti od vrste fotografije!  ;)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Fotografisanje munja
« Odgovor #17 poslato: 13. Jun 2011. u 16:12 »
Rijetko kad obrađujem fotografije uopšte. Ponekad malo pojačam konrast, ako je slika mutna.
Konkretno, slike munja u poslednjoj reportaži nisam obrađivao, a one dvije na sajtu sam samo malo doradio u ACD See Pro 2.5.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Fotografisanje munja
« Odgovor #18 poslato: 13. Jun 2011. u 16:24 »
Ja koristim ECDSee 5.0 pri ulepšavanju slika. Što se tiče opcija za ulepšavanje koje koristim one su vrlo slične onima koje koristi Stefano.

Pardon ACD See Pro 5.0 je u pitanju.