Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Opadanje pritiska u atmosferi i okeanu? Pomoc!  (Pročitano 25439 puta)

Van mreže jeka90

  • Poruke: 3
Opadanje pritiska u atmosferi i okeanu? Pomoc!
« poslato: 15. April 2010. u 09:16 »
Zasto pritisak u atmosferi opada priblizno eksponencijalno sa visinom,a u okeanu priblizno linearno?

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Opadanje pritiska u atmosferi i okeanu? Pomoc!
« Odgovor #1 poslato: 15. April 2010. u 11:05 »
Ukoliko pritisak ne zavisi od gustine, onda je lako iskoristiti jednačinu statike dp/dz=-ρg.
Međutim, ako iskoristimo jednačinu stanja gasa u atmosferi p=ρRT, dobijamo da gustina zavisi od pritiska u atmosferi kao ρ=p/RT. Ubacivši taj izraz u jednačinu statike, poslije sređivanja i integraljenja od p0 do p, dobijamo da je:
p=p0*exp(-gz/RT). Iz te jednačine zaključujemo da pritisak u atmosferi opada eksponencijalno sa visinom.

Što se okeana tiče, tu je gustina konstantna i igra presudnu ulogu u opadanju pritiska. (ovo nisam 100% siguran). Uglavnom, iz relacije dp/dz=ρg, dobijamo da pritisak opada linearno sa visinom: p-p0=ρgh.
Treba još napomenuti da pritisak u atmosferi zavisi od temperature. Tj. pri većoj temperaturi, vazduh ima manju gustinu, pa je i pritisak manji.

Ne znam, nisam najsigurniji oko ovog drugog dijela, kad su okeani u pitanju (ipak se meteorologija bavi samo dešavanjem u atmosferi :)). pa neka dopuni neko od kolega, slobodno...
« Poslednja izmena: 15. April 2010. u 13:18 Milosh »


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Opadanje pritiska u atmosferi i okeanu? Pomoc!
« Odgovor #2 poslato: 15. April 2010. u 13:10 »
Evo sta ja mislim o tome.

Kao sto je Milos rekao kljuc za nalazak razloga ponasanja pritiska u fluidu sa dubinom u polju zemljine teze, je po mom misljenju njegova gustina.Prosto sam siguran(kao i svi :D ), da je pritisak direktna fja gustine.
E sad, postoji jos jedna bitna osobina fluida, a to je stisljivost, tj. sposobnost fluida da menja zapreminu kada dolazi pod razlicite pritiske(sabija se pod vecim, a siri prelaskom u manji).
Gasovi su svakako stisljivi, dok je voda prakticno nestisljiv fluid.
Iz te osobine direktno izvlacim da je sasvim logicno ocekivati, da ce vazduh da ima vrlo nelinearan(recimo eksponencijalni) pad pritiska sa visinom, dok ce voda koju ''bas briga'' i za znacajne promene pritiska sa svojom dubinom odrzati svoj linearni nacin porasta pritiska sa dubinom.

S tim shodno, kao sto je Milos rekao, poznavajuci vezu izmedju pritiska i gustine gasova, menjamo je u zakon hidrostatike i dobijamo izraz za ponasanje pritiska u atmosferi(eliminisali smo gustinu koja je nezgodna u izrazima).
Za vodu nema potrebe za integralima, jer je to ona obicna formula:
 
                                                        p=F/s, a to je opet 
   
                                                       p=m*g/s,

        , a ako uzmemo za jedinicni stub vode to ce biti:
                                                         
                                                       p=ρ*g*h

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Opadanje pritiska u atmosferi i okeanu? Pomoc!
« Odgovor #3 poslato: 15. April 2010. u 13:18 »
Drago mi je da je i kolega dopunio moje obrazloženje. Nadam se da smo bili od pomoći, i da se može izvesti neki zaključak na osnovu ove dvije poruke. :)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Opadanje pritiska u atmosferi i okeanu? Pomoc!
« Odgovor #4 poslato: 15. April 2010. u 16:07 »
Bravo, studentarijo! Svaka čast! :super:
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...