Razno > Zemljotresi

Tsunami / Cunami

(1/2) > >>

Stefano:
Ovi talasi su uzrokovani tektonskim pomeranjima na dnu okeana ili mora. Ovi talasi na otvorenom moru nisu opasni, oni imaju ogromnu talasnu duzinu, kako se priblizavaju kopnu njihova talasna duzina se smanjuje, ali im se visina povecava...

Sama opasnost od cunamija je u njegovoj snazi, koliko god on bio visok... obican talas od 2 ili 3 metra nije opasan, jer ce se prostirati par metara u kopno i to je to, ali cunami visine 2 ili 3 metra moze da bude izuzetno opasan, jer ce njegova talasna duzina biti ogromna i on ce se prostirati mozda i kilometar u kopno i svojom snagom ce povlaciti sve sto mu se nadje na putu.

Cunami putuje brzinom i do 900 km/h

Najpoznatiji cumani u poslednjih 10 godina su oni koji su pogodili zemlje na Indijskom okeanu 26.12.2004.

Cunami moze da se desi i kada nisu u pitanju tektonski poremecaju, recimo velikim odronima.

Da spomenemo neke istorijske dogadjaje:

- oko 8000 godine pre nove ere, odron sa Etne na Siciliji prilikom erupcije vulkana prouzrokovao je cunami koji je opustosio Istocni Mediteran

- oko 7000 godine pre nove ere cunami u Norveskom moru

- oko 3000 godine pre nove ere cunami u Indijskom okeanu, nastao najverovatnije padom meteorita

....

noviji dogadjaji

- 1792 godine, odron planine vulkana Mount Unzent u Japanu izazvao je cunami visok 100m koji je odneo 15000 zivota.

- 1958 godine, veliki odron u Lituya Bay na Aljasci izazvanog zemljotresom snage 7.7 rihtera izazvao je cunami visok 524m (najvisi talas ikada), usmrtio je 2 ribara i prodro 10 km u kopno.

- 1963 godine, ovaj cunami nije izazvan zemljotresom ili vulkanom, ali treba ga pomenuti, klizista i odroni u blizini Vajont brane u Italiji (100 km od Venecije), pruzrokovali su da se reka prelije nad branom i izazove talas koji je usmrtio blizu 2000 ljudi

- 1980 godine, cunami prilikom erupcije vulkana Sv.Helena, cunami se stvorio u jezeru Duhova, zbog odrona planine
jQuery(document).ready(function($){jQuery(function(){jQuery("#msg_92509").css("overflow-y", "hidden");});});Tweet

Marko_bg:
Само да додам пар ствари.

Цунами неће настати приликом сваког земљотреса испод мора или океана. Да би се створили услови за настанак таласа, потребно је да дође до вертикалног померања морског дна, односно да дође или до спуштања или до издизања морског дна. Тек тада се формира водени стуб од кога настаје цунами талас. На отвореном мору нису опасни из простог разлога што им на том месту висина не прелази метар и по а своју снагу добијају тек када уђу у плитке воде. Први знак да наилази цунами је изненадно повлачење мора када се после неколико минута обрушава на обалу.

Иначе мене је доста занимало да ли цунами може погодити Јадранску обалу. Пре пар година код мене на факултету је гостовао човек из Сеизмолошког завода и на моје питање да ли до тога може доћи, он је одговорио одрично. Рекао је да Јадранско море "нема капацитете" за настанак цунамија, мислећи пре свега на његову малу површину. А могуће је да и сеизмолошка активност није толико изражена за настанак тог таласа. Ипак у последње време сам нашао неколико текстова, од којих су неки са хрватских сајтова, који говоре не само да је могућ настанак цунамија на Јадрану, већ да је то чак и извесно у некој блиској будућности.

ptprince:
Verujem da još uvek postoji razlika između nauke (čovek iz seizmologije) i senzacionalizma (mediji).

Plimni val (koji je opisivan negde na stranama ovog foruma) koji je pogodio Jadransku obalu sedamdesetih godina, danas bi svakako bio proglašen cunamijem. Tako je to, jer se danas od komarca pravi magarca, a od krtičnjaka planina.

Marko_bg:
Слажем се ptprince. У трци за већим тиражом, новине а и други медији, не бирају какве ће текстове постављати и колико ће бити стручни, најважнија је сензација. Међутим толико је данас све то узело маха, да ја једноставно више ни не могу да проценим колико је неки текст стручан и реалан, осим ако није нешто баш очигледно у питању. Зато и све текстове на које налетим у разноразним медијима, узимам са великом резервом.

pavlovic:
PDF dokument o M 7.8 zemljotresu i cunamiju na Amorgosu 1956, najvećem u Egeju u XX veku:

The 1956 earthquake and tsunami in Amorgos, Greece


Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

Idi na punu verziju