Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Manjak popodnevnih nestabilnosti (jun 2011. - jun 2012.)  (Pročitano 3624 puta)

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Manjak popodnevnih nestabilnosti (jun 2011. - jun 2012.)
« poslato: 15. Jun 2012. u 04:29 »
Na žalost, ni posle godinu dana (danas je godinu dana od kako sam nabavio fotoaparat) nema nekih konkretnih nestabilnosti. Prodje pola juna, a nekih jačih nestabilnosti (u mom kraju) nije bilo. Poslednja serija jačih nestabilnosti se završila 9-og juna 2011-e. Nakon tog dana je polako počinjala višemesečna suša koja je svoju punu snagu dostigla izmedju avgusta i decembra prošle godine. Izmedju 9-og juna 2011-e i 9-og juna 2012-e, u mom kraju su značajnije padavine iz konvektivne oblačnosti zabeležene 30-og juna, 5-og i 24-og jula 2011-e (ta dva dana sam zabeležio u reportažama    
Valjevo 30.06.2011.
http://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=2458.0 i    
Grmljavinsko nevreme i grad 24.07.2011.Valjevo
http://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=2492.0) i 24-og maja 2012-e. Medjutim, broj od nekoliko uzastopno nestabilnih dana se značajno smanjio u poslednjih godinu dana, tako da su se nestabilnosti svele na maksimum jedan do dva nestabilna dana ili na predfrontalne nestabilnosti u jednom danu. Ostalih dana i kada su bile popodnevne nestabilnosti, svodilo se na mešavinu slojaste i konvektivne oblačnosti. Tako je bilo i juče. Oblačnost koja se non-stop obnavljala jugozapadno od mene, nije bila čista konvektivna oblačnost, već manja slojasta oblačnost pomešana sa kumulusima, a uveče i kumulonimbusima. Ta slojasta oblačnost mi je sinoć predstavljala prepreku za bolju vidljivost munja. Za mene je ove godine april bio zanimljiviji od maja i juna. Nisu bile neke jake nestabilnosti, ali od aprila nisam to ni očekivao, jer su takve vremenske prilike karakteristične za maj i jun. Na moju žalost, maj je ove godine u prvoj polovini poprimio karakter septembra, a u drugoj oktobra i novembra. Dok je jun u prvoj, a koliko vidim da će i u drugoj nastaviti sa karakteristikama jula i avgusta. Ti meseci nisu baš česti sa popodnevnim nestabilnostima. Što se tiče padavina, april i maj su bili sasvim prosečni sa padavinama u mom kraju, dok su na različitim lokacijama u zemlji bili znatno iznad ili ispod proseka. Jun je za sada ispod ili znatno ispod proseka sa količinom padavina za taj mesec, koji je poznat sa popodnevnim nestabilnostima i letnjim pljuskovima.

Da se osvrnem na maj. Maj 2011-e je u prvoj dekadi bio kišovit i svež, dok je u drugoj, a naročito u trećoj dekadi bio topao i nestabilan sa čestim popodnevnim pljuskovima i grmljavinom. Pogotovo je treću dekadu maja 2011-e karakterisalo nestabilno vreme sa jakim olujama, koje više pristaju junu i julu. Od 21-og do 26-og maja, Srbiju su pogadjale jake vremenske nepogode sa gradom, olujnim vetrom i lokalnim rečnim izlivanjima. http://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=2378.0 Snažan front 28-og maja 2011-e je napravio pravu pustoš u okolini Ljiga. http://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=2430.0 Što se tiče prošlogodišnjih majskih nestabilnosti, još jedna posebna njihova odlika je bila da su munje prošlog za razliku od ovog maja udarale jako nisko, dok su ovog maja udarale znatno više. Cape je bio dosta jači, a vlage na visini je bilo znatno više nego ovog maja. Naravno da je znatno viša temperatura stvarala bolje uslove za jače nestabilnosti. Medjutim, prošli maj je ostavio znatno veću materijalnu štetu od grada i drugih vremenskih nepogoda, dok smo ovog maja poštedjeni od takvih šteta. Od prošlog maja se znatno smanjila upotreba protivgradnih raketa, pa je Srbija po pitanju odbrane od grada znatno uštedela. Poslednja višednevna serija toplih i nestabilnih dana je bila od 31-og maja do 9-og juna 2011-e, ali te nestabilnosti su bile slabije od majskih. Izdvaja se samo 8. jun koji je bio dan sa jačim nestabilnostima i višom temperaturom. http://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=2400.0 http://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=2401.0 Kod mene je taj dan uveče bilo jakog razvoja i ništa više. Pravu oluju sam dobio sutradan ujutru u 04:00 h, sa oko 9-10 mm, dok je toku dana u Valjevu bilo nestabilnosti, ali dosta slabije. Posle 9-og juna 2011-e, sve ostale nestabilnosti su bile prolaznog frontalnog karaktera (u proseku svaki peti dan), posle kojih se ili nastavljala serija toplih i suvih dana ili je dolazila široka slojasta oblačnost, nakon koje je stupao period suvog i svežijeg vremena, a retko kad svežeg i vlažnog vremena. Avgust je prošao bez kiše i grmljavine, a u septembru je samo jedan dan (5. septembar) bio letnji pljusak iz konvektivne oblačnosti. Ove godine su popodnevne nestabilnosti počele nešto ranije nego predhodnih godina i decenija (već početkom aprila), ali su ubrzo izgubile na snazi, pa je usledio period svežeg i vlažnog vremena. Čim je otoplilo, nestabilnosti su se vratile, ali je temperatura bila prosečna, pa su nestabilnosti bile savim umerene. Već 26-og aprila je počelo leto i temperature su za par dana prelazile 30C, pa su jače nestabilnosti usledile 2-og i 3-eg maja, ali su moj kraj izostavile bilo kakve padavine. Južno strujanje nije bilo saveznik mom kraju, pa sam 2-og maja dobio večernje sevanje, a 3-eg maja sam prošao samo sa par kapi kiše i daleku grmljavinu, dok su ovaj dan Bosna, Slavonija, Vojvodina, Beograd i Šumadija dobili jake oluje i dobre padavine. Posle 3-eg maja, nije bilo jačih nestabilnosti. Do 13-og maja se nastavilo toplo i stabilno, osim jedne grmljavine i par kapi kiše 7-og maja. Rano leto se zaustavilo u noći izmedju 12-og i 13-og maja, nakon čega je usledila petodnevna "majska jesen". U trećoj dekadi maja je usledio period nestabilnog vremena, ali je samo 24. maj bio zanimljiv dan u mom kraju i dan sa značajnijim padavinama. Na Novom Beogradu se taj dan pojavila neobična meterološka pojava (mini-tornado), ali su nestabilnosti (uglavnom) bile prosečne i nisu obećavale bogzna šta. Taj dan su nestabilnosti počele još od ranih jutatnjih sati ili u toku noći 23/24. maj, a nestabilnosti su se nastavile sve do kasnih večernjih sati uz provalu oblaka. Na moju žalost, nisam bio u stanju da propratim taj dan zbog problema sa palcom u desne noge, ali se ispostavilo da je samo taj dan bio zanimljiv u maju. 25-og maja su najavljene popodnevne nestabilnosti, a ja sam dobio samo dosadnu tročasovnu kišu iz sporopkretne slojaste oblačnosti i uz znatno nižu temperaturu od najavljene. Ostalih dana su nestabilnosti zbog niske temperetare bile znatno slabije, a 27-og i 28-og maja se u Valjevu grmljavina jedva čula, dok ostalih dana nije bilo grmljavine. Nestabilnosti u maju je bilo, ali je nedostajalo energije za nešto konkretnije. Jun je postao još veće razočarenje za moj kraj. Počeo je traljavo. Već prvog dana sam posle sunčanog i umereno toplog dana, uveče dobio samo umerenu kišu iz slojaste oblačnasti i tek po koji milimetar vodenog taloga, dok neki drugi delovi Srbije nisu dobili ni toliko. Kako 1-og, tako sam i 5-og juna dobio samo zanemarljivu količinu padavina iz slojaste oblačnosti. Prave nestabilnosti su bile najavljene za nedelju i ponedeljak, ali sam opet dobio zanemarljivu količinu padavina. Prvu nazovi-ozbiljnu kišu u junu sam dobio tek preksinoć. Jedini koje prosperirao u Srbiji sa padavinama u junu je svakako Vojvodina, dok su ostali delovi Srbije prolazili bez kapi kiše. Vojvodina je i prekjuče trebala dobiti najviše padavina, ali su se padavine napokon (na opšte iznenadjenje) spustile nešto južnije. Kod mene je prekjuče ceo dan smetala visoka, a uveče niska slojasta oblačnost da dodje do nekog konkretnog razvoja. Ipak je do njega došlo, ali u kasnim večernjim satima, kad sam digao ruke od svega. Ja sam prekjuče propratio koliko sam mogao, a iskren da budem, nisam se bogzna čemu nadao. Kada vratim film unazad i prisetim se predhodnih godina, savim je jasno da je moj kraj uvek dobro prolazio sa popodnevnim nestabilnostima tokom maja i juna, a Povlen i Medvednik su opštepoznati u Srbiji sa popodnevnim dnevnim razvojima oblačnosti tokom prolećnih i letnjih meseci. Iz Bosne sam uvek dobro prolazio sa popodnevnim pljuskovima, ali se u zadnjih godinu dana sve promenilo, tako da letnje oluje uglavnom obilaze moj kraj i svoju putanju vuku ka Vojvodini. U zadnje dve godine je učestala jugozapadna struja, koja uglavnom odvlači oblake iz Bosne u Vojvodinu, a proredila se severozapadna struja koja mi je (gotovo) uvek donosila poslepodnevne pljuskove i letnje oluje. Koliko sam ja primetio (ispravite me ako gešim), jugozapadna struja se najčešće pojavljivala tokom toplih i sušnih leta (2000, 2003, 2011.), a severozopadna struja tokom kišnih i svežih leta (2001, 2004, 2005). To nemora da znači da je uvek tako, jer su se ostalih godina smenjivala visinska strujanja, ali zadnje dve godine je najviše zastupljeno jugozapadno strujanje i naravno da se to ne odnosi na superćeliju, koja ima svoju specifičnu putanju. Ali kada je u pitanju jugozapadna struja, s' njom sam najbolje prolazio samo ako dodje do nekog ozbiljnijeg razvoja sa Povlena i Medvednika, a vrlo retko kad da mi uleti nešto iz Bosne. Što se tiče severozapadne struje, s' njom bi' (da je bilo toplije) 28-og i 29-og maja mnogo bolje prošao, ali ovako sam prvi dan dobio jedva čujnu grmljavinu, a drugi dan ni toliko. Šteta što je maj propao i prošao bez značajnijih popodnevnih nestabilnosti, a jun (s' obzirom na sadašnje prognoze) nemilosrdno propada. Možda je ovako i bolje, s' obzirom na velike majske padavine na Istoku Srbije i Bugarskoj, bar će tamo da se nabujale reke i podzemne vode vrate na normalu. Meni ostaje samo da se sećam predhodnih godina kada je u mom kraju bilo mnogo zanimljivije tokom maja i juna. Zato ne propuštajte ni jednu nestabilnost, ako vam se ukaže prilika da je propratite i zabeležite na ovom forumu da nas podseća kako je nekad bilo.
« Poslednja izmena: 15. Jun 2012. u 04:48 Stefan Valjevo »

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Manjak popodnevnih nestabilnosti (jun 2011. - jun 2012.)
« Odgovor #1 poslato: 15. Jun 2012. u 09:59 »
Uh koliko slova.. :o  :)

Lepo ti to Stefane iskuca, ali znaš i sam, priroda je jedino što čovek (bar još nema dokaza u suprotno) ne može da kontroliše, pa tako ni letnje nestabilnosti, koja su inače jedna od najnepredvidljivijih atmosferskih tvorevina.

Ko zna, mozda te ostatak leta (posle ovog toplotnog udara koji zvanicno zapocinje tek sutra) iznenadi. Nikad se ne zna.

Dotle digitalni može biti dobar i za slikanje nekih pripadnica lepšeg pola na obližnjim bazenima, jezerima, rekama, itd. ;)
( Pitam se kako to da neke teme ovog sadržaja nema ovde na forumu..  ;D)

Elem Stefane, ne gubi nadu, mlad si, svakakve ćeš ti još ludorije atmosfere videti uživo u svom životu, to je sigurno!

Van mreže Boki

  • **
  • Poruke: 787
  • Lokacija: okolina Cuprije (selo Senje)
Odg: Manjak popodnevnih nestabilnosti (jun 2011. - jun 2012.)
« Odgovor #2 poslato: 15. Jun 2012. u 20:56 »
Ne znam zasto toliko kukate.... Pa ne mozemo imati svake godine nestabilnosti poput onih iz 2010 god....

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Manjak popodnevnih nestabilnosti (jun 2011. - jun 2012.)
« Odgovor #3 poslato: 16. Jun 2012. u 14:56 »
Ne znam zasto toliko kukate.... Pa ne mozemo imati svake godine nestabilnosti poput onih iz 2010 god....
Ne moraju nestabilnosti biti kao 2010-e godine, ali bar da budu kao 2007-e ili 2008-e, koliko vidim (po prognozama), jun će ove godine biti gori od juna prošle godine, ali je jun prošle godine bio zanimljiv bar u prvoj dekadi, a ove godine ni toliko. Još je gore to što je ove godine i maj bio gotovo potpuno nezanimljiv. Njgluplji maj (sa najmanje grmljavine) sam imao 1998-e, 2002-e i 2005-e godine, a jun 2000-e, 2001-e i 2002-e godine. 1998-e godine, kada sam imao glup maj, sve je nadoknadio jun, a 2000-e i 2001-e godine, kada je jun bio nezanimljiv, maj je tih godina bio mnogo zanimljiviji. Ova me situacija podseća na onu iz 2002-e i 2005-e godine, kada su maj i jun bili potpuno nezanimljivi, ali se tih godina leto skratilo, pa su velike kiše i niža temperatura stigli u julu i avgustu. Dali će ove godine gresi maja i juna stići jul i avgust, tek ćemo da vidimo. Ako bi' se tako nešto desilo, bio bi to pravi košmar za letoljupce. Ako bi' jul i avgust nastavili kao jun, bio bi' to pravi košmar za storm-ljupce, a i bilo bi' to najnezanimljivije i najstatičnije leto u istoriji ovog foruma. Ostaje nam da vidimo tokom narednih nedelja, jer leto još nije kalendarski počelo. Tačno je da je 2010. godina preterala sa nestabilnostima, pa nam se sad priroda sveti u ove zadnje dve godine i nadoknadjuje svoj proces da bi' uspostavila svoju ravnotežu.