Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Maj 2014  (Pročitano 50552 puta)

Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 2.973
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Maj 2014
« Odgovor #40 poslato: 11. Maj 2014. u 01:42 »
Prosli vikend GFS je davao oko 100mm kise za moj kraj, EC oko 50mm, i bas toliko je palo.
Sada GFS daje 150mm, a EC oko 90mm.
Obe cifre su bas velike, ali bolje da sacekamo sutra uvece da vidimo, da li ce biti neke drasticne promene.

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Maj 2014
« Odgovor #41 poslato: 11. Maj 2014. u 09:40 »
Jutrosnji GFS prepolovio padavine za Beograd i zahladjenje ja manje izrazeno nego u prethodnim izlazima. Ovo snanjenje kolicine padavina je uslovljeno time sto je glavnina padavina sad premestena u centralnu Bosnu. Mozemo reci gotovo sa sigurnoscu da nam od utorka slede veoma obilne padavine samo je pitanje kako ce se ciklon postaviti i koji ce deo Balkana dobiti najvise padavina. Menjace se to sve iz izlaza u izlaz dok se ciklon ne formira, mozda vec u sledecem izlazu GFS vrati jace padavine Srbiji mada i ne mora.

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Maj 2014
« Odgovor #42 poslato: 11. Maj 2014. u 09:54 »
Pomeranja su sasvim normalna, i teško da će se i sutra znati gde će koliko kiše pasti ;)

Prethodna 4 izlaza GFS-a, ukupna količina padavina

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Maj 2014
« Odgovor #43 poslato: 11. Maj 2014. u 10:32 »
Sinoptički gledano,EC i GFS sve bliži jedan drugom.Ciklon će se dakle premestiti iz južnog Jadrana na Bugarsku i dalje na sever ka Rumuniji,nakon čega će ciklon slabiti,pretvoriti se u onaj izraženiji na visini i stacionirati u našoj neposrednoj blizini na neko vreme.

Ostaje pitanje koje će jačine ciklon biti,i kako će se postaviti u interakciji sa ovim jačim grebenom anticiklona koji mu diše za vrat iz centralne Evrope,tj. sa istočnih obronaka Alpa.

Taj položaj anticiklona izgleda ima još važniju ulogu,jer je evidentno na kartama da je najpadavinskiji sektor onaj u severoistočnoj struji.Drugim rečima,najviše padavina bi dobilo područje odakle bi krenuo jači gradijent pritiska,tj. taj rubni deo anticiklona najbliži ciklonu.

Što  se brojki padavinskih tiče,EC je znatno umereniji,ne samo za nas već i za područja u kojima GFS daje u poslednjem izlazu najviše padavina (sever i severoistok Bosne).No,svi znamo da je EC igrač na sigurno,dok je GFS taj koji često "baca ruku u vatru" u ovakvim situacijama.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 2.973
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Maj 2014
« Odgovor #44 poslato: 11. Maj 2014. u 18:51 »
GFS postepeno smanjuje kolicinu padavina, ali to je i dalje veoma velika kolicina, oko 100mm.
Takodje, u odnosu na prosli izlaz, koji je davao padavine do petka, produzio je padavine do cak nedelje.

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Maj 2014
« Odgovor #45 poslato: 11. Maj 2014. u 20:38 »
Znao sam kod mene su povecane oadavine za 50 mm sad je 136 mm i 15 mm susnezice u cetvrtak  :oboze:

http://freemeteo.com/default.asp?pid=156&la=1&gid=783920

Tacno sam znao da ce biti susnezice :(

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Maj 2014
« Odgovor #46 poslato: 11. Maj 2014. u 22:46 »
 ^^

Aco, jedan savet za tebe, pošto si relativno nov na forumu, i koliko vidim tek počinješ da se baviš meteorologijom malo ozbiljnije. Meteogrami su rezultat izlaza nekog prognostičkog modela, bez korekcije čoveka, i još su daleko od savršenog alata za prognozu vremena. Tako da ne uzimaj meteograme zdravo za gotovo, jer ćeš primetiti kako se neki meteorološki parametri menjaju iz izlaza u izlaz, odnosno svaki novi meteogram će pokazivati neke (manje ili veće) promene određenih meteoroloških parametara. Promene će uglavnom biti veće što je period koji se prognozira dalji. Umesto toga - savetujem ti da malo "prečešljaš" forum, i naučiš da gledaš i tumačiš karte prognostičkih modela. Nije preterano teško da stekneš osnovna znanja o tome, ovaj forum sadrži pregršt tema će ti pomoći u tome, a sve zahvaljujući velikom broju ljudi - ljubitelja meteorologije - koji se tokom niza godina angažovao u obogaćivanju sadržaja ovog foruma.

Ontopic: toj susnežici u četvrtak nemoj da se nadaš - neće je biti sasvim sasvim izvesno u Zemunu.  :) Temperatura bi u Beogradu u četvrtak mogla da ode dosta nisko za vreme padavina, i do nekih 5°C možda, ali ispod toga teško. Dalje, na 850 hPa temperatura će biti oko 0°C u četvrtak (iznad područja Beograda), što teško da može biti dovoljno za susnežicu u nižim predelima, pogotovo jer će uz to duvati pojačan vetar zapadnih smerova, koji će izjednačavati temperature po vertikalnim slojevima (tj. potpomagaće prisutnost termičkog gradijenta). To znači da teško može doći do izražene izotermije zahvaljujući intenzitetu padavina i spuštanja snežne granice u niže predele.

« Poslednja izmena: 11. Maj 2014. u 23:13 Srks »

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Maj 2014
« Odgovor #47 poslato: 11. Maj 2014. u 23:26 »
^^

Aco, jedan savet za tebe, pošto si relativno nov na forumu, i koliko vidim tek počinješ da se baviš meteorologijom malo ozbiljnije. Meteogrami su rezultat izlaza nekog prognostičkog modela, bez korekcije čoveka, i još su daleko od savršenog alata za prognozu vremena. Tako da ne uzimaj meteograme zdravo za gotovo, jer ćeš primetiti kako se neki meteorološki parametri menjaju iz izlaza u izlaz, odnosno svaki novi meteogram će pokazivati neke (manje ili veće) promene određenih meteoroloških parametara. Promene će uglavnom biti veće što je period koji se prognozira dalji. Umesto toga - savetujem ti da malo "prečešljaš" forum, i naučiš da gledaš i tumačiš karte prognostičkih modela. Nije preterano teško da stekneš osnovna znanja o tome, ovaj forum sadrži pregršt tema će ti pomoći u tome, a sve zahvaljujući velikom broju ljudi - ljubitelja meteorologije - koji se tokom niza godina angažovao u obogaćivanju sadržaja ovog foruma.

Ontopic: toj susnežici u četvrtak nemoj da se nadaš - neće je biti sasvim sasvim izvesno u Zemunu.  :) Temperatura bi u Beogradu u četvrtak mogla da ode dosta nisko za vreme padavina, i do nekih 5°C možda, ali ispod toga teško. Dalje, na 850 hPa temperatura će biti oko 0°C u četvrtak (iznad područja Beograda), što teško da može biti dovoljno za susnežicu u nižim predelima, pogotovo jer će uz to duvati pojačan vetar zapadnih smerova, koji će izjednačavati temperature po vertikalnim slojevima (tj. potpomagaće prisutnost termičkog gradijenta). To znači da teško može doći do izražene izotermije zahvaljujući intenzitetu padavina i spuštanja snežne granice u niže predele.

Hvala na savetu Srks :) citao sam nesto malo i znam da su meteogrami retko tacni na duzi period ali posto zivim na periferiji gde je uvek hladnije 2 - 3 C npr danas je u Bg bilo 27 C kod mene 25 C na mom termometru a i izlazi su nerealni za maj mesec pa da ostane u arhivi :)

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Maj 2014
« Odgovor #48 poslato: 12. Maj 2014. u 00:53 »
Никакве драстичне промене није било, следи нам потоп од уторка, бојим да ће бити већих проблема са рекама и што се тиче пољопривреде, највећи проблем је тај што је земљиште засићено влагом.

Модели су се мање више усагласили са положајем и кретањем циклона, формираће се над јужним Јадраном и кретаће се ка Бугарској и Румунији.

ЕЦ за сада падавински најслабије делује, али и то су огромне падавине, по метеограму за Чачак до суботе око 75 mm.

ГФС просто дивља, задњи излаз централним крајевима даје преко 150 mm.

УКМО такође падавински баш расположен барем до среде поподне докле је обухваћен падавински термин.


Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Maj 2014
« Odgovor #49 poslato: 12. Maj 2014. u 01:01 »
Hvala na savetu Srks :) citao sam nesto malo i znam da su meteogrami retko tacni na duzi period ali posto zivim na periferiji gde je uvek hladnije 2 - 3 C npr danas je u Bg bilo 27 C kod mene 25 C na mom termometru a i izlazi su nerealni za maj mesec pa da ostane u arhivi :)

Nema na čemu, samo mala sugestija!  ;) 

Što se tiče tvog termometra - a videvši koje temperature očitavaš u pojedinim momentima vremena - možda je tvoj termometar nedovoljno precizan, a moguće i da je dosta precizan - ono što je prilično sigurno je da su uslovi merenja temperature neadekvatni. Temperatura se meri na 2m visine u odnosu na zemlju, u meteorološkom zaklonu bele boje (kroz koji vazduh slobodno cirkuliše), na travnatoj površini. Mesto gde ti meriš temperaturu vazduha (npr. na balkonu) - davaće određena odstupanja u odnosu na realnu temperaturu. Moje iskustvo - imam dosta precizan (provereno) živin termometar na balkonu. Za orijentaciju je dobar - ali svakako ne daje potpuno realne podatke (koji bi bili istovntni sa onima koji bi bili izmereni napolju pod propisanim uslovima). U doba dana kada mi je balkon u senci (prva polovina dana), on meri i po 2-3°C nižu temperaturu nego što je temperatura napolju. A jedan od razloga je blizina pločica i betona, koji u određenoj meri emitiju hladnoću koju su nakupili u toku noćnih sati kada je temperatura bila niža. Pritom, na balkonu nije u potpunosti  omogućeno slobodno strujanje vazduha, kako mi je balkon otvoren samo sa jedne strane ka napolju.


Moj ti je savet da posmatraš temperature sa tebi prostorno bliskih meteoroloških stanica, koje bi ti mogle poslužiti kao "reper". Danas u toku dana temperature su bile prilično izjednačene na velikom prostoru (na sličnoj nadmorskoj visini), tj. praktično u čitavoj zemlji.  U Vojvodini Tmax se kretala od 26-28°C. Ali, hajde i da pogledamo neke stanice (relativno) blizu tebe. Tmax na Vračaru je iznosila 27.7°C, na Karaburmi 28.3°C, na Novom Beogradu 27.4°C, Surčinu 26.7°C, pa možeš da pretpostaviš da je neka slična Tmax bila i kod tebe. Kod minimalnih temperatura je nešto drugačije - u toku noći Beograd  često "kuburi" sa ishlađivanjem vazduha (posebno njegov najprometniji i najurbaniji deo- koji sadrži mnoštvo ulica,automobila, betona, stambenih zgrada itd.), jer je prisutno tzv. gradsko ostrvo toplote, a ti si na periferiji grada praktično izvan tog uticaja - i u toku vedrih i mirnih noći prilično je izvesno da će se tvoj kraj više rashladiti nego centar grada, pa je za minimalne temperature poželjno da gledaš npr. podatke iz Surčina, koji je takođe na periferiji i van uticaja gradskog ostrva toplote.

Naravno, ne bi bilo loše ni da se uveriš u tačnost svog termometra, i da ga postaviš na što bolju poziciju (koliko ti uslovi dozvoljavaju), jer ćeš tako imati podatke bliže realnim.  :)

P.S. Izvinjavam se na off-u, ovo bi moglo da se prebaci u neku drugu temu.
« Poslednja izmena: 12. Maj 2014. u 01:11 Srks »

Van mreže ljubostinja

  • **
  • Poruke: 877
  • Starost: 40
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Maj 2014
« Odgovor #50 poslato: 12. Maj 2014. u 07:58 »
Malo bolja prognoza gfs-a jutros za moj kraj. Obilne padavine pomerio istocno u Timocku krajinu nadam se da ce ovaj put biti u pravu, jer sa 50mm mozemo se i provuci bez nekih vecih poplava ali sve preko toga je opasna situacija.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Maj 2014
« Odgovor #51 poslato: 12. Maj 2014. u 08:36 »
Kod GFS mene crta i dalje preko 100mm padavina do petka. Neće na dobro da izađe. Ovo je i previše velika cena koju plaćamo za sušnu i toplu zimu.  :(


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Maj 2014
« Odgovor #52 poslato: 12. Maj 2014. u 09:22 »
Ovom biblijskom potopu koji se sprema će prethoditi i jedan zanimljiv dan. Sutra ćemo biti u toplom sektoru ciklona, pa će temperature ponovo biti oko ili malo preko 20°C. Predfrontalne nestabilnosti su tu, a smicanje će biti veoma izraženo, pa su jako velike šanse i za prve superćelije ove godine kod nas.

A za period od srijede do petka nemam da dodam ništa što već niste napisali. Potop, hladno, vjetrovito, s obzirom na sredinu maja jednom riječju - užas! Sva je sreća da se svemu tome nazire kraj već za vikend, u subotu znatno slabljenje padavina, a od nedjelje suvo i značajnije otopljenje. Ostaje nam da se nadamo da će sve ovo proći sa što manje posljedica.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Maj 2014
« Odgovor #53 poslato: 12. Maj 2014. u 09:37 »
Samo bih ja dodao da je i EC jutros pojacao dosta padavine za ovde.On se prethodnih dana vrteo na oko 70mm,dok jutros i on gledajuci padavinske karte daje preko stotke !
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Maj 2014
« Odgovor #54 poslato: 12. Maj 2014. u 12:25 »
Boze, Boze dal je stvarno moguce da ce biti onakva ledara u cetvrtak, sve to uz jaku kisu i pojacan zapadni vetar. Usled celodnevnih padavina temperatura bi mogla da padne na samo 5C.  :o  :-[ Najhladnije ce upravo biti u cetvrtak, tako da spremajte zimske jakne za period od srede do vikenda.

Evo sta kaze najnoviji izlaz GFS-a za moj kraj:


« Poslednja izmena: 12. Maj 2014. u 12:43 sale pn »

Van mreže Nestor

  • *
  • Poruke: 45
  • Lokacija: Beograd-Raska
Odg: Maj 2014
« Odgovor #55 poslato: 12. Maj 2014. u 13:56 »
malo blaza varijanta za Rasku, jer vecina mesta u Srbiji  premasuje 100l, Raska je za sad otprilike na 92l.

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Maj 2014
« Odgovor #56 poslato: 12. Maj 2014. u 14:33 »
Na severu u sredu gotovo da neće ni biti padavina, tek u četvrtak kad se ponovo približi ciklon. Ukupna količina padavina 30-50mm.

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Maj 2014
« Odgovor #57 poslato: 12. Maj 2014. u 17:44 »
Da bog sačuva kakva se kišetina sprema narednih dana, očekivao sam kako se bliži period da modeli postepeno smanjuju padavine ali ništa od toga...

Van mreže Djordje...storm chasers....

  • ***
  • Poruke: 3.127
  • Starost: 29
  • Lokacija: Равње-Мачва -Сремска Митровица-Хесна
  • Usus est optimus magister
Odg: Maj 2014
« Odgovor #58 poslato: 12. Maj 2014. u 21:22 »

Јануар :62.5mm
Фебруар: 4,2мм
Март: 10,0мм
Година:76.7mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Maj 2014
« Odgovor #59 poslato: 12. Maj 2014. u 21:33 »
Odavno se nije poklopilo da uz nestabilnosti imamo toliko izraženo smicanje vjetra sa visinom. CAPE neće biti previsok, ali sasvim dovoljno da uz samo malo sunca budu pokrenuti razvoji, koji bi mogli da se razviju u superćelije. Oblast koju smo označili crvenom bojom je područje sa najvećom vjerovatnoćom prolaska superćelijskih i jačih višećelijskih nepogoda.
Međutim, nije sve ovo sigurno. Ako se slojasta oblačnost zadrži tokom cijelog dana, možda razvoja ni ne bude. Suština je, ako ih bude, biće vrlo jaki. U tom slučaju, bolje je da pretjeramo sa upozorenjem, nego da ne upozorimo, a bude.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm