Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Mart 2015.  (Pročitano 76099 puta)

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #100 poslato: 04. Mart 2015. u 09:12 »
Wrf  brutalan,idiličan ali mozda i nerealan! Videćemo dal ce pogoditi.. Granična situacija,bice veoma interesantno za praćenje,a ocekujem od foruma da se sutra usija :D
Dok ovde u Takovu ocekujem snegopad,nmv 300m,Zapad Srbije,a jutros je bilo i mraza ovde. :)

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.379
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #101 poslato: 04. Mart 2015. u 09:35 »
Melenci:

GFS i EC crtaju 20-30mm padavina sada, što je odlično, smanjili su. Crtaju sve u vidu kiše na 4'C, deja vu situacija.

S druge strane, crnogorski WRF najbolji do sada - samo malo kiše u početku a potom brzo spuštanje temperature na 0'C a ostalo je fenomen, 30+mm snega. Slično daje i za NS, s tim što bi tamo bilo više padavina.
Za Beograd je mnogo nepovoljniji, daje većinu padavina u obliku kiše  :neznam:

Generalno, svi su malo pomerili padavine za kasnije, što uvećava šansu da vidim koju pahulju,

Videćemo ko će ovoga puta pobediti, postaviću meteogram za Melence crnogorskog WRF-a čisto da, ako pogodi, dođem u petak uveče ovde i poklonim mu se  ;D


I naravno, epski meteogram za Loznicu, 70mm snega!  :deda: :car:
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #102 poslato: 04. Mart 2015. u 09:42 »
Spektakularan WRF za Beograd, ovo ide u istoriju. izbrojao sam padavine, 63 mm snega za 30h. :histerija: :D :D :sun

I neverovatno da u medijima niko ovo ni ne spominje, bice potpuni kolaps u gradu...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #103 poslato: 04. Mart 2015. u 10:09 »
Modeli su od jutros produžili padavine sve do subote, a promena može biti i nadalje. Neću komentarisati druge delove Srbije tu je prilično jasno da će na zapadu biti snega i preko glave.
Što se tiče istoka Srbije sneg je u nižim predelima moguć tek u četvrtak uveče ali će izgleda onda i padavine oslabiti.
Snežne padavine su moguće u petak popodne i u subotu. Videćemo koliko će biti obilne te padavine. Modeli su povećali količinu padavina od jutros.
Brdsko-planinski predeli će sigurno imati pristojan snežni pokrivač.
Ipak nije isključeno i da okolina Knjaževca i dolina Timoka dobiju snežni pokrivač.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #104 poslato: 04. Mart 2015. u 10:13 »
Ljudi kako da ubacim sliku, ona ikonica umetnite sliku nece samo mi izbaci ?

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #105 poslato: 04. Mart 2015. u 10:27 »
WRF sa ulaznim bočnim podacima GFS (zovemo ga crnogorski) i WRF sa ulaznim bočnim podacima EC-a (zovemo ga naš) su opet totalno različiti po pitanju vrste padavina za Novi Sad.

Naš WRF opet crta sve padavine u Novom Sadu u obliku kiše. Tek pred kraj malo snega. Ukupno 52mm padavino, od čeka samo 4mm u obliku snega. Temperatura za vreme padavina oko +3.



Crnogorski WRF većinu padavina crta u obliku snega, tek na početku malo kiše. Ukupno čak 82mm, od toga kiša samo 10mm. Temperatura za vreme padavina oko 0 stepeni.



Prošli put je crnogorac bio u potpunosti u pravu, a naš WRF je isto crtao sve padavine u obliku kiše i višu temperaturu i debelo se obrukao. Da li će to biti i ovaj put videćemo. Samo znam da ako se to ponovi onda naš WRF ima ozbiljnih problema barem što se tiče prognoze za Novi Sad.

Inače GFS crta većinu padavina između -5 i -6 na 850mb. Pri ovakvom intezitetu padavina to je čist sneg nema tu šta kakva god da je temp po slojevima. Zanimljivo da je GFS produzio padavine i u subotu.


Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #106 poslato: 04. Mart 2015. u 11:02 »
 ^^
Joe,

deluje mi kao da RHMZ-ov WRF "tebi u inat"  ;) daje minimalno snega za Novi Sad ali kao što si i napisao -i prošli put je bilo slično a u stvarnosti drugačije...

Ja sam u postu 25.1.2015. napisao (tema je zaključana pa ne mogu da umetnem citat na uobičajen način):
"WRF nije neko "čudo" od modela koje bi uvek trebalo uzimati kao najpouzdanije za procenu padavina (a naročito temperatura u ovakvim situacijama).
Postoji "mali milion" različitih WRF-ova a WRF-NMM koji je javno dostupan na sajtu RHMZa ima svoje dobre i loše strane. Priznajem da ga ne pratim često (da nema ovog foruma verovatno ga ne bih ni pratio i moguće je da ne bih previše propustio) i verujem da ima članova foruma koji mnogo bolje znaju koliko je ovaj model pouzdan (možda ipak ima više dobrih nego loših strana) ali moje mišljenje je da na tom WRF-NMM-u treba još da se radi.
Svakako sam viđao "WRF-ove" sa dosta lošim kvalitetom, za koje bi RHMZ-ov WRF-NMM bio za klasu bolji -lako je "skinuti" WRF, malo je teže "nakačiti" ga na bočne granične uslove ECMWFa (nije lako doći do EC-a -ne računajući državne meteo-zavode), ali svakako mogu da se koriste i drugi modeli) ali najteže je sve "naštimati" da se dobije dosta pouzdan output za 0-72h."

Uzgred, neko je juče spominjao olujne i orkanske udare vetra u širem regionu. Evo slikice na osnovu današnjeg ECMWF 00z za sutra u 07h:



Ispod Velebita kao i u delu Tirenskog i Ligurskog mora biće orkanskih udara vetra -"zgusnut" raspored izobara dovoljno govori.


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #107 poslato: 04. Mart 2015. u 11:13 »
Prema GFS Meteogramu za Niš vise od trećine padavina trebalo da bude sneg...  :D Do juče je bilo malo preko 20mm ukupno padavina i skoro sve kiša a sada je povećao na preko 40mm...Nadam se nekih 10ak cm snega  :)
« Poslednja izmena: 04. Mart 2015. u 11:49 Bart »

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #108 poslato: 04. Mart 2015. u 11:29 »
Evo za moj kraj. Samo obilna kisetina ovde, ma od srca joj se radujem. :vidiga: Ako sam dobro sabrao za nesto vise od 24h skoro 40mm.

Ovde se vidi da ce biti i nesto kosave sutra kod mene, ali ona nece uticati bitnije na padavine, nisu to te situacije, tako da definitivno puno, puno padavina ocekujem:



GFS daje najvise oko 50mm, EC 30mm. Kakvo ce to zatrpavanje biti u visim predelima. :-[

A za subotu GFS nudi jos dodatinih 20-ak mm padavina, ali to jos nije sigurno.


Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #109 poslato: 04. Mart 2015. u 12:13 »
Postoji i scenario po kom bi cela Vojvodina ostala bez snega, ali je dobro po tom scenariju i što bi bilo bitno manje padavina. Šta god da bude nakon ovoga ću željno da iščekujem.  :sun 
Doduše bilo bi lepše da ga sačekam sa belom podlogom.

Bilo kako bilo sledi veoma zanimljivih par dana za praćenje. Mislim da polako možemo da okrenemo glave ka radarima i prozorima, a da polako počnemo u prognozama da analiziramo vreme za dane vikenda. Čini mi se da poslednji izlazi idu ka tome da će biti padavina i za vikend.

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #110 poslato: 04. Mart 2015. u 12:29 »
 ^^ Joe, ako ti se ne dopada GFS 6Z (a sumnjam da ti se dopada :D), pogledaj samo prosek ensa za padavine koji je ipak bolji za NS. Mislim da GFS 6z preteruje sa tim smanjivanjem padavina za veći deo Vojvodine.

Zaista teška situacija za prognozu, nema ništa dok ne vidimo kroz prozor kako se stvari odvijaju...


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #111 poslato: 04. Mart 2015. u 12:34 »
Ne znam za vas, ali ja sam siguran da ću u petak vidjeti mnogo mnogo snijega u jugozapadnoj i zapadnoj Srbiji, samo da me ne zatrpa negdje usput. :) Očekujte jednu sniježnu reportažu za rastanak sa ovom zimom.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm


Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #112 poslato: 04. Mart 2015. u 12:49 »
^^ Joe, ako ti se ne dopada GFS 6Z (a sumnjam da ti se dopada :D), pogledaj samo prosek ensa za padavine koji je ipak bolji za NS. Mislim da GFS 6z preteruje sa tim smanjivanjem padavina za veći deo Vojvodine.

Zaista teška situacija za prognozu, nema ništa dok ne vidimo kroz prozor kako se stvari odvijaju...



Pa nije novi GFS poslednjih dana usamljen u takvom scenariju, ali da me je otreznio malo jeste jer mi čak deluje dosta realnije od nekih prethodnih izlaza. Mislim i da mu je EC dosta sličan. Ne bih se iznenadio ako modeli visoke rezolucije u sledećim izlazima drastično smanje padavine za moj kraj.

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #113 poslato: 04. Mart 2015. u 12:58 »
ГФС наставља тренд повећања падавина за мој крај, сада је на 70 mm +, такође је и продужио падавине. Одавно нисмо имали овакав зимски метео шоу.  :selam:

И црногорски ВРФ се поправио са падавинама, наш ВРФ и даље лош има ту много рупа са падавинама.  >:(

Метеограм ГФС за историју!


Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #114 poslato: 04. Mart 2015. u 13:02 »
Iz izlaza u izlaz petak i subota sve bolje deluje za moj kraj što se tiče snega.

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #115 poslato: 04. Mart 2015. u 13:05 »
 @Joe:
A RHMZ bi hteo da nas dodatno "otrezni" ili zbuni -očekivao sam njihovu legendarnu ikonicu "moguć" sneg u jednom od narednih dana ali za sutra za Beograd i Novi Sad daju samo kišu (bar na ikonici) a za petak susnežicu uz neočekivanih -1C kao Tmin, teško da će u BGu "sići" ispod 0C kao što je teško verovati da sutra neće biti ništa osim kiše u BGu.
Znam da ne može u jednu ikonicu da stane opis kao u meteo-biltenu ali makar bi ikonica od petka "susnežica" bila prikladna za četv. jer mnogi korisnici verovatno gledaju samo te ikonice i kada vide samo kišu mislim da će biti malo iznenadjeni sutra  ;) Ne volim vlažan sneg ali on je maltene neizbežan sutra...

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #116 poslato: 04. Mart 2015. u 13:15 »
Evo sta kaze accuweather:

I prognozirane visine snega:

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #117 poslato: 04. Mart 2015. u 13:24 »
Ej pa ja sam u Juznom banatu,  pa gotovo u sredini sam ovog snegopada :jupi: :jupi: :jupi: :super: Od Vrsca sam 40km zapadno a od Bg sam 60km severoistocno, taman gada bi se spojile ove plave iz Rumunije, i ova iz Bg-a, taman bi preko mene presle ali neverovatno, bas ravno preko mene, ko zna mozda se i to desi  :)
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #118 poslato: 04. Mart 2015. u 13:29 »
Profiamater mislim da je suvišno komentarisati te ikonice na RHMZ-u. Nadam se da što manje ljudi to gleda.  :-\

Što se tiče Accuweathera i njegovog upozorenja, ona se u principu podudaraju sa mojim očekivanjima od juče. Ja duboko u svetlo plavoj boji.  8)

Ne sumnjam da će zapad Srbije dobiti zatrpavanje, ali mislim da je GFS malo preterao.  ???

Van mreže mikan74

  • *
  • Poruke: 200
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #119 poslato: 04. Mart 2015. u 13:35 »
Auuu braćom moja mila :-[, za Zaječar GFS drastično povećao padavine i podigo blago T pri tlu tako da je ovo baš zabrinjavajuće