Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Mart 2015.  (Pročitano 76108 puta)

Van mreže СрпскиСељак

  • *
  • Poruke: 158
  • Lokacija: Србија
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #40 poslato: 03. Mart 2015. u 05:16 »
Де,објасни ми молим те шта је ту предивно па да и ја поделим са тобом ту радост?Предивно ти је што ће неким људима да уђе вода у њиве,баште и куће,ако ти је то предивно онда брате мој...

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #41 poslato: 03. Mart 2015. u 08:28 »
Sada sam gotovo siguran u vrstu padavina. Padavine će početi u noći sreda na četvrtak i to u obliku kiše, da bi vrlo brzo prešle u susnežicu i sneg. Ceo četvrtak i petak očekujem jak sneg na 0 stepeni i formiranje do sada najvećeg snežnog pokrivača ove kalendarske zime. Čak bi se usudio da prognoziram da će pasti i više od 30cm, a nije isključeno da napadnemo i rekord za Novi Sad koji iznosi 61cm. Sobzirom na količinu padavina jako je dobro što su u obliku snega jer će sneg sporije oslobađati vodu kada se bude topio nego da padne preko 50mm kiše za dva dana.

Ovo je čist sneg verovatno na 0 stepeni...



Poučen prethodnim iskustvom najviše se uzdam u WRF, ali crnogorski. On crta ako sam dobro izbrojao 78mm čistog snega na 0 stepeni.  :-[



Ovo ako se ostvari, opušteno možemo pričati o elementarnoj nepogodi. Da podsetim rekord za Novi Sad (Rimski Šančevi) iznosi 61cm, a toliko snega je izmereno 19.02.1984. Zanimljivo da je najveći sneg ikada pao 9 dana pre marta.

Iako temperatura može da ubije dosta cm snega dole u NS-u, gotovo sam siguran da će na Fruškoj Gori pasti preko pola metra snega.

« Poslednja izmena: 03. Mart 2015. u 08:58 Joe »

Van mreže mikan74

  • *
  • Poruke: 200
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #42 poslato: 03. Mart 2015. u 09:11 »
Za Zaječar GFS meteogram 0Z izgleda ovako. Sličan scenario kao što je Joe objasnio očekujem i za moj kraj. Dakle, počelo bi sa kišom, noć sreda na četvrtak kada bi trebalo već da presneži jer po meteogramu T u prizemlju bi bila izmedju 1C i 0C a sećam se dobro da je tako bilo i za onaj sneg početkom Februara kada je GFS isto davao neznatno više T u prizemlju. E sad koliko će pasti snega i u kojoj meri će se zadržati ostaje da se vidi.



Evo kakve T u przemlju možemo da očekujemo 05 Marta (za većinu krajeva kod nas nisu idealne baš za snegopad ali opet ponavljam tako je bilo i prethodnog puta)



« Poslednja izmena: 03. Mart 2015. u 09:24 mikan74 »

Van mreže ljubostinja

  • **
  • Poruke: 877
  • Starost: 40
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #43 poslato: 03. Mart 2015. u 09:25 »
Ovo ce biti pravo zatrpavanje zapadne Srbije, konkretno Loznice. Ovakva situacija je bila 16.12.1999. godine. Tada je u Loznici i Valjevu padao krupan sneg ceo dan i noc, s'tim da je u Loznici nesto ranije poceo nego u Va. U isto vreme jug Srbije je merio plus deset stepeni. Takodje ni na severu nije bilo snega tada. Ocekujem i u Va veliki sneg mozda oko 30cm, a u Loznici i pola metra.

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #44 poslato: 03. Mart 2015. u 10:08 »


Evo WRF-a za Beograd. Prvih 12 sati padavina u centru bile bi u obliku kise, medjutim ne bih rekao da je to slucaj i za brdovite predele gde bi to vrlo verovatno brzo preslo u sneg. Ostatak slike govori svoje, kao sto rekoh i juce poucen iskustvom, cim pristigne hladniji vazduh uz padavine kosutnjak i moj vidikovac obicno uvek padnu na -0.5C i tako ostane do kraja padavina.
Da dodam, da bi avala dobila ravno nekih 60 cm snega od ovih padavina na svega 10 km vazdusne udaljenosti od moje zgrade.

Van mreže Nikola994

  • *
  • Poruke: 128
  • Starost: 29
  • Lokacija: Beograd
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #45 poslato: 03. Mart 2015. u 10:13 »
Moze li neko da mi kaze za Bg i vise delove grada sta mogu da ocekujem i da okaci meteorogram GFS -a,meni nece zbog neta,pliz :-)

Van mreže ivanb

  • *
  • Poruke: 186
  • Lokacija: Arilje
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #46 poslato: 03. Mart 2015. u 10:16 »
Ovo je možda i ekstremna situacija za ovaj kraj Srbije. Sad je već to dosta blizu pa ću postaviti meteogram. U poslednjih par dana ovo je po količini padavina drugi izlaz. Inače u relativno bliskoj prošlosti sećam se vrlo jakih snežnih padavina mislim 06.03.2006. godine kada je od rano ujutro do nekih 14h palo oko 40cm. Naravno, malo dalje sećam se i 16.12.1999. godine kada je palo oko 70cm, ali tada sam upisao fakultet, pa nisam bio kod kuće.


Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #47 poslato: 03. Mart 2015. u 10:19 »
Ja ocekujem posto sam na samoj periferiji Zemuna i posto oko mene ima dosta sume da bar za 1 C T kod mene budu nize sta god crtale karte  iako spadam u nize delove grada , a uz ovolike padavine ne ocekujem manje od 30 cm snega ( mada potajno se nadam i vise :D )

Videli ste i upozorenje accuweather-a i po njima bi veci deo Srbije ( u koji spadam i ja ) imao kako je napisano na karti heavy snow .

Van mreže Stefoo

  • **
  • Poruke: 562
  • Starost: 29
  • Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #48 poslato: 03. Mart 2015. u 10:46 »
 :popcorn: :popcorn: :popcorn:





„ Vjetrovi su moji prijatelji, oluje moje radosti, sunceva zega moja naslada, mukla studena jutra moji najsvecaniji casovi.”
I. A.

http://www.youtube.com/watch?v=GhLZRizkZ_M&sns=fb

Van mreže Nicisy

  • *
  • Poruke: 189
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #49 poslato: 03. Mart 2015. u 11:23 »
Čak bi se usudio da prognoziram da će pasti i više od 30cm, a nije isključeno da napadnemo i rekord za Novi Sad koji iznosi 61cm.


 :-[

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #50 poslato: 03. Mart 2015. u 11:39 »
 ^^

Naravno puno zavisi od temperature pri tlu. GFS opet crta nekih +4, ali kao što neko reče toliko je crtao i početkom februara pa je bila odlična temp za sneg i fino je napadalo. Sada bi intenzitet padavina bio čak i jači, a u toj situaciji gotovo sigurno temperatura pada na 0 stepeni.
Biće opet vrlo zanimljivo pratiti situaciju. Zaista se ne šalim kada kažem da ako se poklope neke stvari Novi Sad može napasti rekord iz 1984. godine. Nijanse odlučuju. Ec recimo crta samo susnežicu. Po njemu i ako se zabeli biće dobro sobzirom da crta +1 tokom padavina.

Van mreže cikajowa

  • *
  • Poruke: 75
  • Lokacija: Ljubovija
    • DzoPhotography Tim
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #51 poslato: 03. Mart 2015. u 11:53 »
 :-[ :-[ Ljubovija, Zapadna Srbija. Ovo deluje bas mnogo. Da kupujemo zalihe hrane za svaki slucaj ???



Crnogorci kazu :
Mi dosta razgovaramo, glasno se smejemo, mnogo radimo, malo spavamo, ali zato mnogo sanjamo :-)
Nekada smo kao rogovi u vreći, ali u ovome se slažemo- tri stvari odaju čoveka: njegove oči, njegovi prijatelji i njegove fotografije.
http://www.dzophotography.com


Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #52 poslato: 03. Mart 2015. u 12:15 »
Ja se izvinjavam za mali off:

Potsetio bih na jednu raspravu od pre sigurno vise od godinu dana, kada je jedan stariji bivsi clan foruma Rale pokrenuo pricu o gotovo 2 metra snega za dan-dva u Ivanjici u novembru 81 koje je licno doziveo i nije imao razloga da laze,kada sam ja to potvrido,i kada sam rekao da je to jedini sneg o kojem ivanjicani pricaju i za koji svako u Ivanjici zna ,i kada je medov deda ili otac to potvrdio....

neki clanovi foruma su govorili iskljucivo  da je u Srbiji nemoguce da padne 100 mm padavina,ako nisu konvektivne, za tako kratko vreme jer nismo na geografskom polozaju itd itd itd,pa ni na jugozapadu i bez obzira na mikro-klimu i sve...

onda se dogodila prosla godina sa ogromnim poplavama i preko 100 mm u nekim delovima srbije za dan dva...

A evo sada kako Ivanb je okacio meteorogram za Arilje od 96,5 mm padavina uglavnom snega,a sta da je temp za koji stepen niza,kao u novembru 81 ,i sta kada se na to doda mikrolima,moguce je da u visim predelima padne i preko metar ipo do dva snega za svega 36h u martu

Dakle sve je moguce,nikada ne treba napadati i biti iskluciv i oterati neke clanove foruma na osnovu licnih ubedjenja i misljenja ma koliko bili potkrepljeni ipak klimavim (za konkretne situacije) godisnjim prosecima,klimatskim karakteristimama regiona,i prognosticarskim kartama od tog perioda te godine koji nista konkretno ne mogu znaciti...


On: Ja ipak mislim da ovo nece biti bas ovoliko ekstreman dogadjaj kako trenutno izgleda,mada ocekujem sigurno preko metar novog snega u visim delovima Ivanjice,ali i vrlo lako ovo moze izrasti u jedan dogadjaj o kojem ce se godinama pricati kao o necemu neverovatnom tipa :novebra 81 u ivanjici

mnogi krajevi srbije mogu obarati snezne  rekorde,ne samo za mart...

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #53 poslato: 03. Mart 2015. u 12:47 »
Novi GFS potvrdio obilne padavine za NS, ali i previsoku temperaturu za sneg pri tlu. Tokom celih padavine je temperatura na 850 između -4 i -6, ja bih rekao da je to dovoljno za sneg.


Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #54 poslato: 03. Mart 2015. u 13:01 »
 ^^ sasvim dovoljno za sneg, meni licno deluju nerealno ovolike temperature pri tlu uz ovako obilne padavine, pa u maju prosle godine je temperatura pala na +4, ice to sada nize, po meni oko nule, tek nesto malo iznad ili ispod nule, pola stepena gore-dole, Crnogorci su se dobro pokazali i u februaru, verujem im i sada a i logicnije mi deluju te temperature uz ovakve padavine. Kakav ce to biti intenzitet padavina.

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #55 poslato: 03. Mart 2015. u 13:06 »
Varamo se sada kada gledamo temperature na 850hpa...ja to sad u opste ne bi ni pratio jel sada ne zavisi od njega nista posto kod ovakvog ciklonskog polozaja vidimo da je to sigurna negativna temperatura. Dolaze u pitanje temperatura na 925hpa i tu se odlucujuje sada vec kakva ce vrsta padavina pasti. Mislim da sto se tice Vojvodine a ponajvise okoline Novog Sada (posto bi tu moglo bit najvise padavine u Vojvodini), mislim da od cetvrtka ranih jutarnjih sati nije pitanje sta ce padati, ali da ce biti problema sa prizemnom temperaturom gotovo je sigurno, ne zaboravimo ovo je mart mesec, kada su najbolje sanse u ovakvoj situaciji tokom noci, ako bude dosta padavina tokom noci u cetvrtak eto sanse za solidan pokrivac. O ostalim delovima Srbije ne bih ni pricao, obilan sneg je to ma kako god gledao...pogotovo zapadni delovi nase zemlje, mislim da je savrseno, o planinama ne treba ni pricati.

U Subotici neznam sta da ocekujem, ali ako pogledam da cemo imati najmanje padavina (sto je normalno kod ovakvog ciklona), onda se ne nadam mnogome, jedino to da ce preci u sneg toko noci srede na cetvrtak, ono sto bude padalo tokom dana u cetvrtak nije za spominjanje jer nemogu da zamislim da ce sneg imati ikakve sanse da se tu lepi tokom dana. Isto i za Novi Sad ono sto bude padalo tokom dana u cetvrtak ne treba nista ocekivati osim da bude lepo za gledanje, i onda ako bude dovoljno padavina od cetvrtka veceri onda bi mogao da se formira i u Vojvodini pogotovo na jugu Vojvodine pokrivac.

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.379
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #56 poslato: 03. Mart 2015. u 13:28 »
Opet situacija u kojima srednji Banat najlošije prolazi kada je sneg tj temperatura u pitanju. Ipak se nadam da će se ponoviti delimično iznenađenje od pre nekih mesec dana kada je sneg vrlo brzo zamenio kišu u Zrenjaninu. U Melencima, koji su samo 16km severnije, još više od sat vremena je padala kiša, tog se plašim.
Čak i najoptimističniji ( crnogorski WRF ) ne uliva neku nadu za snežni pokrivač, evo meteogram za Melence.


Najverovatnije neće biti opasnosti od poplave, ali ipak treba biti oprezan jer negde će sigurno biti više padavina nego što se crta ( a negde manje.. ) Karpati će imati nešto manje padavina od nas ( raspon 15-40mm ) barem po onome što sam ja gledao. Biće zeznuto na proleće, ovaj ciklon će napuniti čašu i posle neće trebati puno...

ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #57 poslato: 03. Mart 2015. u 13:55 »
Najmanje šanse za sneg ipak ima na jugoistoku Srbije. Koliko vidim u Nišu recimo sigurna kiša, tek pred kraj padavina možda pređe u susnežicu i sneg.

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #58 poslato: 03. Mart 2015. u 14:05 »
Jel moze link od ovih meteorograma sto su Zika i Joe okacili, da pogledam za moj kraj. Znam da je Milos negde stavio tajl link, ali ne mogu da ga nadjem.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman