Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Leto 2017  (Pročitano 61266 puta)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Leto 2017
« Odgovor #80 poslato: 17. Jul 2017. u 15:10 »
Meni ovo leto lici na ono 2007. godine i tad je promena bila oko 25. posle velikih vrucina  :rofl:

Stvarno ova eventualna promena lici na poslednju ispalu koja je tako izgledala na kartama 7, 8 dana pre... Pa onda sve otislo istocnije na kraju...Medjutim ono sto je sada drugacije da kazem da imam pa trebalo bi pouzdanu dojavu, mislim da shvatate okle, da bi trebalo da bude kise posle 26. jula...  :D

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Leto 2017
« Odgovor #81 poslato: 23. Jul 2017. u 20:54 »
Kakav anticiklon opet steze sa jugozapada od petka, cini se da nakon ovih padavina (eventualnih) u utorak i sredu, ko zna kada cemo opet videti kisu.

Ovo je strasno:


Van mreže skopski

  • **
  • Poruke: 631
  • Starost: 30
  • Lokacija: Skopje
Odg: Leto 2017
« Odgovor #82 poslato: 23. Jul 2017. u 21:27 »
I ja sam hteo isto iskomentirati. Od petka nadalje ciklon se vrti neprekidno izmedju VB i Islanda pa pumpa vrucine prema regionu. E sad, gde ce biti najtoplije ovisi od lokacije ciklona, ali temp. 35+ su zagarantovani u kontinuitetu. Bas strasno.

Zasad cini se da u utorak dobra kisa dobija i Jadran (kao i vi u Srbiji), pa ce se opasnost od pozara umanjiti. Mi cemo skupljati mrvice haha. Mada evo GFS daje vise padavine ovde u sreda i cetvrtak. Hmm pa pratimo...

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Leto 2017
« Odgovor #83 poslato: 24. Jul 2017. u 09:57 »
Nocasnji izlaz GFS-a je prilicno ekstreman sto se temperatura tice za pocetak avgusta. Modeli svakako sugerisu povratak visokih temperatura od narednog vikenda ali jos nije poznato u kojoj meri. EC je u pojedinim izlazima davao nesto duzi period prijatnijeg vremena, ali deluje da bi to mogla ipak biti ona gora varijanta po nas. Sudeci po prognoziranoj sinoptickoj situaciji za kraj juna i pocetak jula jasno je da bi nad nase podrucje moglo doci do novog priliva izuzetno toplog vazduha. Sale je okacio kartu pa da ne kacim ponovo jer je manje-vise situacija ista i u narednom izlazu. Jednostavno, ciklon izmedju Velike Britanije i Islanda "opkoljen" poljima povisenog vazdusnog pritiska sa svih strana i ostaje nad tim podrucjem vrlo dugo, a sto duze ostaje na tom polozaju nama sve vise i vise uvlaci topao vazduh sa jugozapada. Sto se tice temperatura za pocetak avgusta EC je za sada blazi, dok je poslednji GFS ekstreman pa bismo na 2m imali i temperature od preko 40C u prvih 3-4 dana avgusta, kada bi, po ovom modelu, temperature po visini nad pojedinim krajevima isle i preko 26C. Koliko god ne bih zeleo te temperature fascinantna mi je ta kolicina toplog vazduha i cela ta postavka sistema koja ove godine konstantno bas "ide na ruku" visokim temperaturama kod nas.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Leto 2017
« Odgovor #84 poslato: 24. Jul 2017. u 11:17 »
Zaista neverovatna ciklogeneza na severu Evrope, koja apsolutno nikakvu nameru da se smiri nema...

Pogledajte samo na karti koju je okačio Sale, kakva je to grdosija.... kakve su to prostorne razmere, pravi zimski ciklon u srcu leta.  :O

Nije ni čudo što su modeli tako sigurni u znatan rast temperature toliko unapred, jer jednostavno, zna se da ovo čudo na svojoj prednjoj strani mora da povuče dosta toplog vazduha sa juga Mediterana ili severa Afrike.

A ništa mu ne možemo bukvalno... da se nadamo da će severnije, zapadnije, južnije od trenutnog položaja opet bi nam došlo na isto, jer jednostavno taj ciklon nema gde drugde da ode nego da se vuče ka Evropi. Jedina šansa je samo da se molimo da će što pre na istok, da će neki novi ciklon iza njega brzo da dođe brzo tamo od "preko bare" i da ga prosto natera da se kolko-toliko pokrene, da ne zapne u mestu baš jako dugo..
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Leto 2017
« Odgovor #85 poslato: 28. Jul 2017. u 17:23 »
OK  :/



padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Leto 2017
« Odgovor #86 poslato: 28. Jul 2017. u 20:33 »
Ne iznenadjuju ove temperature koje GFS vec mnogo izlaza unazad predvidja za nase podrucje, ako pogledamo sinopticku situaciju sve je jasno. Ne bih sada nista mnogo komentarisao samo bih naglasio da, bar sto se tice GFS modela a ni EC nije bolji, mi smo u jako losoj poziciji dokle god model "vidi". Ono sto je zabrinjavajuce je cinjenica da bismo mi u velikoj meri bili uskraceni bilo kakvih padavina i nakon prve dekade avgusta na siroj teritoriji zemlje ukoliko ostane ovakva sinopticka situacija kakva se predvidja. Naime, za ocekivati je da se i ovaj famozni ciklon sa severozapada pokrene ka istoku i da ce slabiti, i to ce se neminovno desiti kad-tad, ali je problem sto bismo i od njega a i od svih ostalih "upada" sa severozapada nakon toga mi imali vrlo malo. Barem prema trenutnom stanju na kartama. Ti frontovi bi uglavnom imali uticaja severnije od nas, eventualno bi nam na kratko spustali temperature, ali cak bi i ta zahladjenja bila slabo izrazena i verovatno se ne bi ni osetila u citavoj zemlji. Ostaje nam da pratimo dalje i da se nadamo nekom boljem ishodu mada deluju modeli prilicno ubedjeno u ovakav razvoj situacije a znamo da se ovakvi sistemi i ovakva sinopticka situacija uglavnom sa vecom sigurnoscu predvidjaju od strane numerickih modela.

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.766
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Leto 2017
« Odgovor #87 poslato: 28. Jul 2017. u 20:41 »
Šteta samo što toplo i sušno leto nije garancija hladne i snežne zime...

Van mreže Johnny colchonero

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Leto 2017
« Odgovor #88 poslato: 29. Jul 2017. u 11:25 »
GFS 00z vidi nedelju dana preko 38C i 3-4 dana preko 40 u vecem delu zemlje.


:oboze: :oboze:

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Leto 2017
« Odgovor #89 poslato: 29. Jul 2017. u 12:57 »
Gotovo identicna sinopticka situacija kada se zaviri u arhivu i baci pogled na onaj pakleni vreli talas u julu 2007. godine. GFS ima isto razmisljanje i ne cudi ako ovako ostane da se meri 41-42C u nekim mestima u drugoj polovini nedelje:

Jul 2007:



I sada:



Nadajmo se ublazavanju ove bolesti koja se daje, mada je sve manje prostora za tako nesto. :facepalm:

Van mreže majstoric17

  • *
  • Poruke: 137
Odg: Leto 2017
« Odgovor #90 poslato: 29. Jul 2017. u 13:29 »
Ovo je pregrozno. I to bas kod mene gfs pokazuje preekstremnih 44 C.
Padat ce rekordi.

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Leto 2017
« Odgovor #91 poslato: 29. Jul 2017. u 19:18 »
Prva dekada avgusta ce stvarno biti paklena , temperature od preko 35 stepeni krecu vec od ponedeljka 31 jula.


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Leto 2017
« Odgovor #92 poslato: 30. Jul 2017. u 10:36 »
Iako gfs malo uvek preteruje sa temperaturama mislim da se sada moze reci da ce ovo trajati do kraja prve dekade...Jeste to daleko ali ne znam sta moze da se promeni... Skoro svi ensi iznad 20C u najtoplijem delu dana... Trebaju se ljudi upozoriti, mada ne verujem da ce u nekom trenutku biti toplije nego 2007. godine  oboriti rekorde kod nas ali cini mi se najjaci talas od te cuvene godine... Hehehe sto mi ovo nesto poznato  :laugh:
« Poslednja izmena: 30. Jul 2017. u 10:49 Bart »

Van mreže tachion

  • *
  • Poruke: 66
  • Lokacija: Novi Beograd, blok 45
Odg: Leto 2017
« Odgovor #93 poslato: 30. Jul 2017. u 10:46 »
sinoć je GFS dao jednu finu mošu, da bi od ponedeljka-utorka (7-8. avgust) temperature mogle da krenu da padaju. ciklon izmedju v. britanije i islanda je trebalo da krene istočno, kad ono...
jeste bio 200+ sat, ali od nečega mora da se počne, nekad, pa se ponadah  :tu:

ali, danas, ponovo GFS spektakli koji se protežu do 300+ sati. nemilosrdno, brutalno prženje, samo pojačavanje temperatura.

EC je tu nešto blaži, za nijansu, i vidi taj ponedeljak kao potencijalni početak spuštanja temperatura, zasad za 4-5 stepeni.

Who is gonna prevail?

Pitanje: Ima li šanse da GFS vrati bar deo sinoćnjeg scenarija za 7-8. avgust?
The temperature is always perfect.
The Zen masters

Van mreže Sanci

  • *
  • Poruke: 127
  • Starost: 29
  • Lokacija: Vozuća, BiH
Odg: Leto 2017
« Odgovor #94 poslato: 30. Jul 2017. u 12:56 »
Lud je GFS 6Z sa temperaturama, daleki su sati ali eto nek ostanu u arhivi i ovakve temperature  :facepalm: :ufff:




Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Leto 2017
« Odgovor #95 poslato: 30. Jul 2017. u 13:19 »
Retko kad me prognostičke karte šokiraju, pamtim još maj 2014. sa poplavama kao i karte na dan superćelije u Pančevu prošle godine.
Dalek je period srećom, stvarno ne daj Bože da se tako nešto ni blizu ostvari.  :(

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Leto 2017
« Odgovor #96 poslato: 30. Jul 2017. u 21:37 »
Gledajuci modele za daleke sate moram reci da u sledecoj dekadi mi se cini da bi moglo biti necega sto su nasi stari koji se secaju kako izgleda zvali kisa... Kao da se podize Azorac, videcemo jos je sve daleko... A i sa druge strane Milos nece biti u drzavi tako da je to jos jedan bitan faktor  ;)

Van mreže Johnny colchonero

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Leto 2017
« Odgovor #97 poslato: 31. Jul 2017. u 10:01 »
Ajaoj kakav GFS 00z :rotf:

Talas preko 40C bi poceo cini mi se 2. avgusta i onda bi imali 5 dana sa 40+ stepeni, sve do 7. avgusta, kada bi usledilo "zahladjenje" sa 38 i 39 stepeni po velikoj povrsini zemlje, da bi se vec narednog dana ponovo pokazale 40ice na "radaru" koje bi 9. dosle i do 44C.



Da ne pominjem da bi kulminacija ovog talasa bila dan kasnije po 00z izlazu sa temperaturama na visini od 28 stepeni.

EC po meni nije nista "bolji" ili "losiji" kako god vam se svidja. On taj EVENTUALNI prodor hladnog vazduha u 200+ satu ya razliku od GFS vidi zapadnije i onda kako predje Alpe pocne da gubi na jacini i krene da se povlaci na sever, a poucen iskustvom ovog leta, nisam preveliki optimista da bi ciklon i(li) deo tog sistema mogao da se odvoji od glavnog dela i upadne bas kod nas.



Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Leto 2017
« Odgovor #98 poslato: 31. Jul 2017. u 10:06 »
I to je jos glavni najbolji za to zahladjenje...Ma nema ovo leto nas ubi u pojam...

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Leto 2017
« Odgovor #99 poslato: 01. Avgust 2017. u 17:48 »
Miriše mi temperaturni rekord da će oboriti 4-og, 5-og i 6-og ili 9-og i 10-og avgusta i prešišati 24. jul 2007-e i čitavo leto 2012-e.  :facepalm: :ufff: :oboze: