Vreme > Ciklon po ciklon

Ciklon ,,Đurđica,, 30. novembar - 3. decembar 2017.

(1/4) > >>

Bart:
Prvo da se zahvalim za ovaj strucni uvod sto je napisao dikile i za radarske slike koje mi je dao D.i.M.e... Hvala kolege  :tu:  :)
Zeleo sam da ostane ovaj ciklon zabelezen ovde zbog dobrih padavina posle susne godine a i zbog snega, koji je obradovao i veci deo zemlje a narocito ljude na severu koji su ga se bas uzeleli  :D
I odmah da napomenem uzecu neke slike iz aktulenih da bih napravio sto bolju i kompletniju temu ako neko to ne zeli neka mi se obrati porukom ili moderatorima da obrisu...  :) Pokusacu danas da ubacim sve ali to zavisi koliko ce mi trebati vremena nadam se ne vise od 2 sata i da ako neko ima da ispravi me ili doda(slike npr.) slobodno neka uradi :)


                                                            Obilne padavine 30. novembar - 3. decembar 2017


Usled ,,bloking,, situacije ( visokog vazdušnog pritiska iznas severnog dela Atlantika) hladan vazduh sa severa kontineta poguran mlaznom strujom brzo se prebacio u oblast Sredozemlja. U situaciji kada hladan vazduh dođe u kontakt sa toplim morem dolazi do ciklogeneze odnosno ,, rađanja,, ciklona (polja niikog vazdušnog pritiska). To se upravo desilo 29. novembra i ciklon je krenuo da salje vlažan vazduh ka nama u jugozapadnoj struji. Pošto smo se nalazili u prednjem delu ciklona na nas su delovale jugozapadne struje koje su iz Sredozemlja preko Dinarida dopremale vlažan ali topao vazduh. To se kod nas najpre manifestovalo u vidu naglog porasta temperature u višim slojevima i jakoj jugozapadnog odnosno jugoistočnog vetra u košavskom području. Već tokom noći 29-30. novembar padavine su zahvatile sever i zapad zemlje, da bi se one tokom dana proširile i na ostali predele uslovljavajući obilnu kišu. U večernjim satima u severnim i severozapadnim predelima usled prolaska hladnog fronta ciklona kiša je mestimično prelazila u susnežicu i sneg, dok je na jugu zemlje biloj jake kiše.  Kiša je nastavila da pada i prvohg decembra na jugu i jugoistoku zemlje u prvom delu dana. Tokom dana iz oblasti Sredozemlja zatvorilo se još jedno polje niskog vazdušnog pritiska, tako da je sve bilo spremno za ponovno nesmetano dopremanje toplog i vlažnog vazduha na naše područje. Ponovo su zabeležene obilne padavine na jugu i jugoistoku zemlje. 2. decembra ciklon se samo ponovo obnovio u Sredozemlju ali ovog puta uz nešto malo južniju putanju pa se hladan vazduh sa zapada više zagvatio našu zemlju. Granica toplog i hladnog vazduha se sa severa zemlje ovog puta pomakla na jugoistok pa je u predelima zapadno i severno od Niša padao sneg, a južnije i istočnije uglavnom kiša.

Sinopticka situacija-gfs model


Mlazna struja





U cetvrtak jaka kosava





Ukupne padavine-ECMWF model




Radarske slike
Nisu bas sve radarske tu ali vecina da...
29.11.2017. godine
Od 14h do kraja dana(od 14h je bilo padavina u nasoj zemlji)


30.11.2017. godine od 00h do 12h po nasem vremenu .


30.11.2017. godine od 12h do ponoci.


1.12.2017. godine od 00h do 12h


1.12.2017. godine od 12h do ponoci



2.12.2017. godine od 00h do 12h


2.12.2017. godine od 12h do ponoci


3.12.2017. godine od 00h do 12h


3.12.2017. godine od 12h do ponoci




Slike koje sam odabrao iz aktuelniih...
30.11.
Nema bas slika kise na pocetku sem ove Djordje sto je slikao

Djordje...storm chasers.... 13:04 Ravnje, Macva

Posle prolaska prvog talasa kise razvedravanje


skomimaster 16:24 BG




Milosh 16:27 BG

2.12.



ice 06:11 Kragujevac


Vladimir 11:49 Gornji Milanovac

Srbin 18:44 Ivanjica


ice 19:07, Kragujevac



Milosh 22:53 i 23:16, BG


Cedogares 22:58, Sremska Kamenica



Nicisy 23:22


skomimaster 23:28, BG

3.12.

Srbin 01:57, Ivanjica


Milosh 04:38, BG

ice 06:54, Kragujevac

Djordje...storm chasers.... 06:58, Ravnje, Macva


Milosh 08:44, BG




Joe 09:18 i 2x12:06, Novi Sad


Ivan027 12:10 Kursumlija


gabesz20 13:02, Subotica



Marko_bg 21:38





roki 22:46, Sarajevo
4.12

Joe 10:21, Novi Sad


jQuery(document).ready(function($){jQuery(function(){jQuery("#msg_245227").css("overflow-y", "hidden");});});Tweet

Milosh:
Odlično što si ovo ovekovečio, šteta što smo preskočili neke ciklone kao npr. onaj koji je sredinom oktobra prekinuo veliku sušu u većem delu zemlje.
Ali kad si već opisao ovaj ciklon, mogli bismo da nastavimo sa imenovanjem. Na redu je žensko ime na slovo Đ, a već smo imali Đurđu, tako da nije lako ni naći neko ime. :) Moj predlog Đurđija ili Đurđica?
Ja ću sutra nabaviti podatke i sa klimatoloških stanica, pa da napravimo neku tabelu ili kartu sa ukupnim količinama padavina i visinama snega od ovog ciklona

Bart:
Sto se mene tice svejedno kako mu date ime meni bilo samo da ostane da se nekad podsetimo jer je stvarno za pamcenje  dikile je lepo objasnio ja bih sam napisao 3 dana padala kisa hehehe (moje ime za ciklon bi bilo  Ciklon koji je voleo Niš hehehe salim se sad   :) ) Super sto ces nabaviti podatke sa padavinama to mi bilo najteze ja mislio da to prepisujem sa Ogimeta u 6utc...  :)

nele-niš:
Treba da se obeleže ovakvi ekstremni događaji jer se retko dešava da ovoloko padavina bude u 3 dana.

U operativnom biltenu rhmza stoji:

1 Dec. - 45mm
2 Dec  - 30mm
3 Dec  - 12.5mm dok za 30 Novembar nema merljivih padavina.

Bart:
 ^^ Zaokruzivali su u operativnom biltenu... Videcemo kada Milos nabavi ukupne padavine i visine snega da i to napravimo nekako... Gledao sam sto manje slika ali sta da radim kad ima dosta lepih... :) Potpisao sam valjda svakog, nadam se da nisam pogresio ako jesam neka moderatori moderisu...

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

Idi na punu verziju