Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Rezultati poređenja podataka AMS i zvaničnih meteo stanica  (Pročitano 19947 puta)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Rezultati poređenja podataka AMS i zvaničnih meteo stanica
« poslato: 04. Oktobar 2010. u 16:05 »
Iako se o ovome već pomalo i pisalo negde pre godinu dana, došlo je vreme da se jedna tema posveti poređenju podataka sa naših automatskih meteoroloških stanica i zvaničnih meteoroloških podataka.
Podaci za poređenje su obezbeđeni iz sledećih izvora (ukoliko se drugačije ne navodi):
- AMS podaci su skinuti sa WeatherUnderground-a
- podaci meteo stanica su dobijeni putem SYNOP poruka u globalnoj razmeni meteoroloških podataka (uz malu insajdersku pomoć).
U svakoj od analiza koje će uslediti u ovoj temi, uvek se prvo navodi testirana stanica, pa tek onda referentna stanica.
Radi poređenja terminskih vrednosti, podaci sa AMS su svedeni na časovne. Ovo svođenje podrazumeva odabir prvog termina u punom času (nulti minut) za skoro sve elemente. Padavine su sabirane po časovima, a vetar je preračunavan u srednju časovnu brzinu i maksimalni časovni udar vetra, dok je pravac i smer vetra dobijen iz pravca vektorski osrednjenog vetra (osmotreni vetar se razlaže na severnu i istočnu komponentu, nalazi se aritmetički srednjak i ponovo vraća u azimut, ugao koji dobijeni pravac zaklapa sa severom u smeru kazaljke na satu).
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Rezultati poređenja podataka AMS i zvaničnih meteo stanica
« Odgovor #1 poslato: 04. Oktobar 2010. u 16:30 »
Na Radetov zahtev, napravio sam poređenje za Beograd (Karaburma - Vračar). Složeni su podaci za period 10. avgust - 30. septembar 2010. Karaburma je počela da radi na WU u februaru 2010. godine, ali opredelio sam se za ovaj, kraći niz iz nekoliko razloga. Prvo, Rade je u nekoliko navrata tražio najbolje rešenje za senzor temperature. Drugo, Rade je tražio analizu za postojeće stanje. Treće, postojao je prekid rada AMS od pred kraj jula do prve dekade avgusta (istina, podaci su se pojavljivali, ali sa promenljivom srećom, uz tehničke probleme koji su postojali na AMS).
U analizi podataka učestvuje 1259 časovnih osmatranja. Samo 6 osmatranja je moralo da bude odbačeno sa AMS, jer podaci nisu bili dovoljno kompletni da se uradi svođenje na časove.

Prva analiza u ovoj temi se odnosi samo na temperaturu vazduha. Tako je traženo, zbog provere pozicije senzora.

Opšta ocena je da je senzor za temperaturu vazduha vrlo dobro postavljen. Idealno ne može, ali postignuto je zaista najbolje što se moglo. Naime, minimalne temperature su u proseku za 0.7 više, a maksimalne u proseku za 0.7 niže od Vračara. Kako je Vračar daleko urbaniji od Karaburme (prisustvo brojnih i viših zgrada, gušća naseljenost i saobraćaj), razlika u maksimalnim temperaturama je u okviru meteorološki očekivanih. Međutim, viša minimalna temperatura na Karaburmi od očekivane je posledica (pretpostavljam iz brojnih ranijih postova) prisustva zgrada i drugih objekata u neposrednoj blizini samog senzora. Ti objekti ne dozvoljavaju 'provetravanje' mikrolokacije, što ometa hlađenje vazduha u vedrim i tihim noćima. To je inače standardni i maltene neizlečivi problem bilo koje amaterske AMS. Ipak, kako su razlike zaista male, čak i taj aspekt senzora za temperaturu je dosta dobar.

Muljajući podatke uzduž i popreko, sortirajući ih i filtrujući po čitavom arsenalu različitih suvislih meteoroloških kriterijuma, nisam dobio nijednu specifičnu situaciju koja bi 'iskakala' i tako predstavljala problem u lciranju senzora. Koeficijent R2 je 0.98 kako za sve podatke, tako i za maksimalne i minimalne temperature (po 50 pari vrednosti), što podatke čini dosta kvalitetnim i uporedivim.
Otisnuo sam se u nekoliko pojedinačnih slučajeva (case studies) kada je nebo bilo vedro, a vetar relativno slab (ne više od 1.5 m/s, te poželjno promenljivog pravca). Evo najkarakterističnijeg slučaja za razmatranje, čisto kao ilustracija specifičnosti rezultata ovog poređenja.



U ova tri odabrana dana vidi se sa jedne strane neometan dnevni tok temperature na Karaburmi koji prati temperaturu na Vračaru. Najpre se vidi kako se noćna temperatura snižava sa izvesnom zadrškom, jer u jutranjim satima postoji nagli ptrelaz na porast temperature, umesto delimičnog zadržavanja ove vrednosti kao na Vračaru.
Jutro donosi zagrevanje, koje je na Karaburmi neometano, ali izgleda da je na Vračaru delimično ometano, i to oko 10-12 časova.
Sredina dana donosi manje-više poravnate temperature (maksimalne temperature su vrlo malo različite, ne više od 0.2, što je jako dobro i za dva instrumenta nna istoj lokaciji). Popodne, kada Sunce počinje da zalazi, Karaburma se brže hladi od Vračara. Međutim, oko ponoći, razlike se anuliraju i ponovi Vračar ima niže Tmin. Ovo se objašnjava bržim hlađenjem nižih delova grada, zbog formiranja jezera hladnog vazduha u kojem se Karabruma očito nalazi.

Pošto moram da idem, sutra ću okačiti još neke detalje ove analize.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Rezultati poređenja podataka AMS i zvaničnih meteo stanica
« Odgovor #2 poslato: 06. Oktobar 2010. u 09:30 »
Ptprince zahvaljujem na trudu i vremenu koje si utrošio na analizi rada moje AMS, kao i na profesionalnom pristupu.
Drago mi je da se i moj trud isplatio u iznalaženju najadekvatnijeg mesta za postavljanje senzora, čime AMS Karaburma koliko-toliko pruža realnu sliku o izmerenim vremenskim podacima.
Prekid rada od kraja jula do prve dekade avgusta nastao je u vreme odsutnosti od kuće (godišnjeg odmora), kada je došlo do prekida u bežičnom prenosu između AMS i senzora, što se dešava kod meteo stanica NEXUS kada je povezana na računar USB kablom. Radim na ovom problemu i nadam se da ću ga rešiti.
Pozdrav i hvala još jednom. :-*



Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Rezultati poređenja podataka AMS i zvaničnih meteo stanica
« Odgovor #3 poslato: 06. Oktobar 2010. u 09:33 »
Molim lepo, Rade. Drago mi je da si zadovoljan. Međutim, okačiću još toga vezano za tvoju stanicu, samo da se izborim sa vremenskim tesnacima.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...