Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Mart 2009 - III dekada  (Pročitano 87459 puta)

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Re: Mart 2009 - III dekada
« Odgovor #100 poslato: 24. Mart 2009. u 11:25 »

Vlaga mala (39%)-uvek je mala vlaga pred kišu, kad je nizak pritisak i uz SW vetar, ja to zovem fenskom situacijom... ;)

Poznato je to, znam i da se najbolje moze odrediti polozaj fronta po gradijentu tacke rose,naime pred front je obicno vazduh dosta suv....

Van mreže Sale

  • **
  • Poruke: 814
  • Starost: 44
  • Lokacija: Nis be
Re: Mart 2009 - III dekada
« Odgovor #101 poslato: 24. Mart 2009. u 11:30 »
Boce ti si sve rekao ,ja samo da dodam da je trenutno 11C,navlaci se neki prozirni sloj oblaka,pritisak u padu,vetar SE 4m/s sa udarima do 12m/s.Mirise na promenu...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Re: Mart 2009 - III dekada
« Odgovor #102 poslato: 24. Mart 2009. u 12:25 »
Dolazi ozbiljnije zahlađenje sa sjeverozapada. U 11h, Subotica i Sombor imaju samo 5C, dok u isto vrijeme Beograd ima 13C, Zaječar čak 16C.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Mart 2009 - III dekada
« Odgovor #103 poslato: 24. Mart 2009. u 13:20 »
U Beogradu pretežno oblačno...
Na Vračaru u 01h = 10.4 C...
P pao na 986 mb... ::)
Umeren SW vetar od 4-7 m/s...
Vlaga mala (39%)-uvek je mala vlaga pred kišu, kad je nizak pritisak i uz SW vetar, ja to zovem fenskom situacijom... ;)

Poznato je to, znam i da se najbolje moze odrediti polozaj fronta po gradijentu tacke rose,naime pred front je obicno vazduh dosta suv....

...što ništa ne mora da znači!
Naime, front je oblast razgraničenja dve vazdušne mase. Relativna vlažnost vazduha je samo odnos stvarnog i maksimalno mogućeg sadržaja vodene pare u vazduhu. Jedna od karakteristika različitosti dve vazdušne mase je svakako i tačka rose, koja vrlo lepo i praktično predstavlja stvaran sadržaj vodene pare u vazduhu. Unutar vazdušnih masa, tačka rose se vrlo sporo menja, ili se menja samo u lokalnim okvirima. U oblasti fronta, ta promena je znatno veća spram rastojanja (to je ustvari gradijent - promena vrednosti neke veličine sa rastojanjem). Međutim, pre svega se za položaj fronta uzima u obzir gradijent temperature vazduha, pa tek onda tačke rose, ali se uzimaju u obzir i drugi gradijenti. Front je, dakle, oblast u kojoj su sve promene jače na kratkom rastojanju. I ne uzimaju se u obzir samo gradijenti, jer smicanje vetra nikako ne može da bude gradijent (zašto, brucoši?), a jeste jedan od osnovnih pokazatelja položaja fronta (i na kartama, i u radiosondaži).
Ispred hladnog fronta se nalazi topla vazdušna masa (topli sektor) koji se karakteriše pre svega po višoj temperaturi (logično, zar ne?) koja je posledica južnih strujanja. Dakle, SW fen, jugo, košava, to su sve vetrovi karakteristični za topli sektor, mada ne moraju biti pravilo. Suvoća vazduha nije ništa drugo nego nizak sadržaj vlage prouzrokovan advekcijom (doticanjem) takve vazdušne mase (tople i suve).

Iz navedenog konteksta dužan sam da ukažem na sledeće: Tvrdnjom da je vazduh suv pred kišu ispada kao da se vazduh pred kišu suši bez nekog valjanog razloga. Ovo se tako tretira kao uzrok, a ustvari je posledica pomenutih kretanja vazduha. Uopšte nije pravilo da je tako. Zaista, često je tako, ali nije pravilo. Ovo zavisi od tipa dve vazdušne mase koje se smenjuju (front i vazdušne mase pred frontom i iza fronta).

Fenska situacija uopšte nije vezana za front. Nikako! Nemojte grešiti, ljudi! fen je samo efekat zagrevanja vazduha prilikom njegovog spuštanja niz zavetrene strane planina. Negde je taj fen NW (Timočka krajina, sever Metohije), negde SW (jugozapadna Srbije), negde SE (košavsko područje). E sad često se takvi vetrovi javljaju pre fronta (košavsko područje, oblast SW fena), ali su mogući i samo posle fronta (oblasti NW fena).

Ne povezujte stvari na nivou koincidencije. Proučite situaciju, zapažajte, čitajte...
Razlikujte uzroke i posledice. Brkanje uzroka i posledica je jedan od najčešćih izvora grešaka, zabluda i još koječega (da ne ispadnem grub).
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže TRSTENIK

  • ***
  • Poruke: 2.959
  • Lokacija: TRSTENIK, centralna Srbija
    • TRSTENIČKI BAROMETAR
Re: Mart 2009 - III dekada
« Odgovor #104 poslato: 24. Mart 2009. u 13:59 »
TRSTENIK - OSMOTRENI PODACI 
Datum i čas:  24.03.2009.g   13:00
Dnevni izveštaj na linku: http://baza.serbianmeteo.com/index.php?action=danasnja-merenja
_______________________________________ _______________

Temperatura:  15°C
Relativna vlažnost:    40%
Vazdušni pritisak*:    974.6 mb (hPa)
Vazdušni pritisak**:  999.2 mb (hPa)
Pravac i brzina vetra:  NW, 1 m/s
OPIS VREMENA: Oblačno
_______________________________________ _______________
* Vazdušni pritisak na stanici (na 210 m.n.v.)
** SLP - vazdušni pritisak sveden na morski nivo

Van mreže Sale

  • **
  • Poruke: 814
  • Starost: 44
  • Lokacija: Nis be
Re: Mart 2009 - III dekada
« Odgovor #105 poslato: 24. Mart 2009. u 14:09 »
Jao Prince procitaj ponovo sta si napisao,malo ti je konfuzno ovo ili ja ne citam pazljivo.Kazes prvo da fenska situacija nije vezana za front,a posle da se takvi vetrovi cesto javljaju pre fronta.Ako se javljaju pre fronta verovatno da su vezani za taj front jer da nije fronta i hladne vazdusne mase verovatno ne bi ni doslo do juznih strujanja i fena...
Samo sam se malo udubio u ono sto si napisao ali mi jos uvek nije jasno bas najbolje,objasni ako mozes :)

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: Mart 2009 - III dekada
« Odgovor #106 poslato: 24. Mart 2009. u 14:16 »
U Zrenjaninu od 11h pada slaba do umerena kisa.Trenutno slaba. . .
Temperatura 6.3C

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Re: Mart 2009 - III dekada
« Odgovor #107 poslato: 24. Mart 2009. u 14:20 »
Jao Prince procitaj ponovo sta si napisao,malo ti je konfuzno ovo ili ja ne citam pazljivo.Kazes prvo da fenska situacija nije vezana za front,a posle da se takvi vetrovi cesto javljaju pre fronta.Ako se javljaju pre fronta verovatno da su vezani za taj front jer da nije fronta i hladne vazdusne mase verovatno ne bi ni doslo do juznih strujanja i fena...
Samo sam se malo udubio u ono sto si napisao ali mi jos uvek nije jasno bas najbolje,objasni ako mozes :)

Nisam ptprince ali sam i ja pažljivo čitao pa da pokušam da pojasnim ;)
Sale jeste čest fen pred front ali nije pravilo
Timočka krajina ima fen posle fronta pri NW vetru
tako da ne možemo da vezujemo fenski efekat sa situacijom pre fronta

Citat: ptprince
fen je samo efekat zagrevanja vazduha prilikom njegovog spuštanja niz zavetrene strane planina

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Re: Mart 2009 - III dekada
« Odgovor #108 poslato: 24. Mart 2009. u 14:27 »
Beograd T=8 C kisa...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Re: Mart 2009 - III dekada
« Odgovor #109 poslato: 24. Mart 2009. u 14:28 »
temperatura u 13h

NEGOTIN  15.9
ZAJECAR 15.6
KRUSEVAC 15.3
CUPRIJA 15.1
KNJAZEVAC 14.9
KRAGUJEVAC 13.8
KRALJEVO 13.8
LESKOVAC 13.6
NIS 13.2
S.PALANKA 13.0
POZEGA  13.0
DIMITROVGRAD 12.9
V.GRADISTE 11.8
VALJEVO 11.7
KURSUMLIJA 11.6
VRANJE 10.4
BEOGRAD 8.3
B.KARLOVAC 7.5
SOMBOR 7.3
SURCIN  7.3
PALIC 7.2
VRSAC 7.2
ZLATIBOR  7.2
KIKINDA 6.9
LOZNICA 6.5
ZRENJANIN 6.4
S.MITROVICA 6.2
NOVI SAD  6.0
CRNI VRH 5.7
SJENICA 5.5
KOPAONIK -1.0

Van mreže Sale

  • **
  • Poruke: 814
  • Starost: 44
  • Lokacija: Nis be
Re: Mart 2009 - III dekada
« Odgovor #110 poslato: 24. Mart 2009. u 14:32 »
A sto se cesto javljaju pred front? Ima li neko objasnjenje logicno za to? Ok kapiram sta je fen i kako nastaje,ali sta je to sto povuce vazduh da krene niz planinu ? Ipak mora da ima neko logicno objasnjenje...

ON topic:Naoblacilo se dobro,nema vise sunca,temperatura 13C

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Re: Mart 2009 - III dekada
« Odgovor #111 poslato: 24. Mart 2009. u 14:37 »
Ja se nisam dovoljno opsirno izrazio, pa je posledica toga ovo...
Sto se mene tice,  pojasnicu sta sam ja mislio...
Moje slaganje sa amaterkom je bilo iskljucivo u vezi sa su(h)vocom vazduha(ili kako vec  ;D )...mozda se to nije moglo videti, ali ptprince obrati paznju na to da sam ja spominjao samo tacku rose...vrlo dobro se vidi da nigde nisam pominjao fen ili nesto drugo, nego sam upravo hteo da obratim paznju na ono sto sam ja saznao za vreme ovog mog obrazovanja i posmatranja vremena...
Znam da je front oblast razgranicenja dve vazdusne mase....
Drugo, u OM1 lepo stoji i to je i prof. Janc govorio da se neretko moze desiti da zbog raznih razloga(velikih dnevnih oscilacija temperature leti) se sa obe strane fronta i tople i hladne, jave slicne PRIZEMNE maksimalne temperature vazduha.Onda gradijent temperature bas i nece pokazati poloazaj fronta...
U ovakvim i slicnim uslovima gradijent tacke rose je mnogo bolji pokazatelj polozaja fronta, nego gradijent temperature, jer tu upravo vlaga kao karakteristika vazdusnih masa igra glavnu ulogu....Mozda ovde i nije....
Stoji da sam ja nejasno napisao i da se tu svasta moze izvuci iz konteksta, ali ne verujem da neko stvarno misli da se vazduh eto tako susi sam od sebe bez razloga...
Mislim da je nepotrebno previse biti formalista i obracati paznju na sveukupan kontekst, nego se potruditi da se sve sto je pogresno lepo i razjasni...
Ne smatram da sam se naucen rodio, ali ipak zelim da u ovakav topic u kome se prati trenutno stanje vremena, unesem koliko toliko meteorologije, jer puko posmatranje i dojava trenutnog vremena mi se ne cini mnogo zanimljivim, iako je to temelj svega...
Eto to je od mene....



Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Re: Mart 2009 - III dekada
« Odgovor #112 poslato: 24. Mart 2009. u 14:39 »
A sto se cesto javljaju pred front? Ima li neko objasnjenje logicno za to? Ok kapiram sta je fen i kako nastaje,ali sta je to sto povuce vazduh da krene niz planinu ? Ipak mora da ima neko logicno objasnjenje...


Sale neko uvek mora da bude na navetrenoj strani a neko drugi na zavetrenoj strani. Prvi ima fen pri jednom pravcu vetra a onaj drugi pri vetru potpuno suprotnog pravca. Zato Timočka krajina ima fen kad ostatak Srbije nema ali zato ostatak Srbije ima fen (pri košavi) dok Timočka karajina cvokoće u isto vreme ;) U slučaju SW vetra nema tako izražene razlike ali opet nemaju sva mesta fenski efekat i to zbog svoje pozicije na navetrenoj strani

Van mreže Sale

  • **
  • Poruke: 814
  • Starost: 44
  • Lokacija: Nis be
Re: Mart 2009 - III dekada
« Odgovor #113 poslato: 24. Mart 2009. u 14:52 »
Ma ne razumemo se kolega ali nema veze ,razjasnicemo valjda nekad.Taj vetar nije oduvek duvao vec je prvo bilo tiho a onda ga je nesto nateralo da se pokrene...

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: Mart 2009 - III dekada
« Odgovor #114 poslato: 24. Mart 2009. u 15:00 »
Ej ljudi,iskreno  da kazem malo ste preterali sa off-om u ovoj temi.Stvarno ne lici na nista,jer se skoro pa ni u jednom postu na ovoj stranici ne sadrzi on-topic.Ako nista drugo prestanite sa ovim chat-om i nadjite adekvatnu temu za to.Nisam ja ovde niko da vodi red,samo vam kazem :idea: Jer vidim da moderatori bas vode racuna o off-u,sto je za pohvalu.Mada rekoh vec u svakoj temi je realno i po meni OK da bude malo off-a.
U Zrenjaninu trenutno pada slaba kisa,takt:7.0C
« Poslednja izmena: 24. Mart 2009. u 15:19 jocozr »

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Re: Mart 2009 - III dekada
« Odgovor #115 poslato: 24. Mart 2009. u 15:56 »
Kosutnjak slaba kisa 3.9C!

Van mreže TRSTENIK

  • ***
  • Poruke: 2.959
  • Lokacija: TRSTENIK, centralna Srbija
    • TRSTENIČKI BAROMETAR
Re: Mart 2009 - III dekada
« Odgovor #116 poslato: 24. Mart 2009. u 17:01 »
Datum i čas:  24.03.2009.g   16:00
Dnevni izveštaj na linku: http://baza.serbianmeteo.com/index.php?action=danasnja-merenja
_______________________________________ _______________

Temperatura:  13°C
Relativna vlažnost:    48%
Vazdušni pritisak*:    974.4 mb (hPa)
Vazdušni pritisak**:  999.1 mb (hPa)
Pravac i brzina vetra:  NW, 1-2 m/s
OPIS VREMENA:  Oblačno
_______________________________________ _______________
* Vazdušni pritisak na stanici (na 210 m.n.v.)
** SLP - vazdušni pritisak sveden na morski nivo

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Re: Mart 2009 - III dekada
« Odgovor #117 poslato: 24. Mart 2009. u 17:12 »
Kod mene oko 15h prosao front, bilo je i malo slabe kise sada bez padavina temperatura sa 15*C pala na 9*C,duva umeren  severozapadni vetar

Van mreže Sale

  • **
  • Poruke: 814
  • Starost: 44
  • Lokacija: Nis be
Re: Mart 2009 - III dekada
« Odgovor #118 poslato: 24. Mart 2009. u 17:21 »
Oblacno ,T=12C,duva slab SW vetar,ocekujem i ja zahladjenje uskoro.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Re: Mart 2009 - III dekada
« Odgovor #119 poslato: 24. Mart 2009. u 18:00 »
kod mene slaba kiša praćena jakim SW vetrom
Takt=10.9°C