Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Jun 2012 - II dekada  (Pročitano 77458 puta)

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Jun 2012 - II dekada
« Odgovor #80 poslato: 11. Jun 2012. u 22:37 »
Kako ne znas delo HAARP sistema. :D
:sos: :rofl:

Van mreže Mili-CQ

  • **
  • Poruke: 720
  • Starost: 38
  • Lokacija: - Novi Sad -
Odg: Jun 2012 - II dekada
« Odgovor #81 poslato: 11. Jun 2012. u 22:58 »
:sos: :rofl:

Slika sve govori :)



*Malo humora u temi nece smetati. NHF ;)
storm spotter/chaser

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Jun 2012 - II dekada
« Odgovor #82 poslato: 11. Jun 2012. u 23:00 »
evo kako se video današnji razvoj između požarevca i bora..







a onda je usledio moj prvi munjolov  :smartass:







sestra mi je javila da je u boru bio jak pljusak sa pojačanim vetrom

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Jun 2012 - II dekada
« Odgovor #83 poslato: 11. Jun 2012. u 23:00 »
Kratkotrajan pljusak i umerena grmljavina.

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Jun 2012 - II dekada
« Odgovor #84 poslato: 11. Jun 2012. u 23:21 »
Danasnja supercelija, slika mezociklona kolege iz Ade


Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Jun 2012 - II dekada
« Odgovor #85 poslato: 12. Jun 2012. u 09:03 »
Ocelot, druga i treća munja su ti odlične ... još malo više strpljenja i gledaćemo mi od tebe gomilu lepih munja! :super:
Dejo, šta reći za dugu!? :first:
Ja sam i sinoć bio na protivgradnoj, međutim, ništa posebno ... jedino je ovaj oblak na trenutak imao lep oblik i davao dobru grmljavinu ...


Ukupno tokom noći je palo 7mm kiše. Trenutno delimično oblačno, T 23°C.

E da, imam jedno pitanje za iskusnije članove foruma. Poslednjih nekoliko dana termin "superćelija" se često pominjao na forumu! Znam da je ranije bio "događaj" kada se spomene superćelija. Juče na primer, neko je spomenuo da "oblak u Banatu može biti superćelija", a isti je samo na jednom mestu dao slabu sugradicu! Kasnije, kada je prešao u Rumuniju je zaista ojačao! Dakle pitanje je sledeće, koje su glavne odlike superćelije? Verovatno to negde postoji na forumu, ali s obzirom da je ovih dana taj termin aktuelan, ne bi bilo loše da se ovde u "aktuelnim" spomene!

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Jun 2012 - II dekada
« Odgovor #86 poslato: 12. Jun 2012. u 09:54 »
U Valjevu delimično oblačno i toplo jutro. T 23C. Ljudi, jer može neko da mi objasni jučerašnje strujanje (kretanje oblaka), ako nije problem? Juče su se oblaci ceo dan kretali sa jugozapada, a onda se oko 19:00 h oblak (superćelija?- ličio je na radaru na superćeliju, ali nije bilo prijave štete od grada iz sela severno od mene ili nije još, ali je Biljana Vranješ sinoć rekla da je snažan oblak iz Bosne ušao na područje Srbije i krenuo put Beograda), koji je prošao severnije od mene, spustio sa severozapada, doneo jaku grmljavinu, kratkotrajan (slab) pljusak, a onda se podelio u dva dela. Jedan je ojačao i nastavio put ka jugoistoku, (ka Kragujevcu i Centralnoj Srbiji), a drugi je nastavio put ka severoistoku (ka Beogradu ispred kog se raspao ili oslabio). Deluje mi kao da su se iznad ili oko Valjeva sudarale različite struje u atmosferi. To je još neko od vas spominjao sredinom maja o različitim atmosferskim strujanjima i kretanjima lokalne oblačnosti na ne baš tako udaljenim lokacijama. Na pojedinim mestima su se taj dan oblaci kretali severoistoka, a na drugim sa jugozapada (sasvim suprotno). Ako su juče iznad Valjeva i okoline bile različite atmosferske struje, onda je to bilo sasvim dovoljno da razbiju jučerašnji oblak, koji je (na momente vizuelno, a i na radaru opasno izgledao) u Valjevu doneo smešnu količinu padavina od 0.3 mm, tako da taj polu-pljusak od pet minuta nije ni pokupio prašinu kako treba, a oko Valjeva je doneo sasvim pristojne padavine. Na jučerašnjem radarskom snimku od 18:30 h, 18:45 h i 19:00 h videćete kako su oblaci promenili svoje kretanje sa jugozapadnog na severozapdno strujanje (koje je uglavnom bilo u Centralnoj Srbiji), a onda su nastivili jugozapadno strujanje. Možda i grešim, pa mi se sve ovo čini, ako su oblaci naglo nicali jugoistočno od svojih trenutnih lokacija (gde su se u tom momentu nalazili), pa mi se činilo da je u pitanju bilo kratkotrajno severozapadno strujanje. Jučarašnje kretanje oblaka me dosta podseća na 8. jul 2009-e godine, kad je Beograd pogodila ona legendarna oluja od 45. minuta.

http://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=1519.325
http://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=1533.0

Taj dan su se u Valjevu oblaci sve vreme kretali sa jugozapada, a onda se oko 15:00 h snažna superćelija spustila sa sverozapada (iz pravca Loznice, gde je donela jak grad i ogromnu materijalnu štetu) i donela snažno olujno nevreme sa gradom, koje je trajalo oko 15. minuta, a onda su krenuli serijski pljuskovi, koji su trajali oko dva sata sa veoma jakom grmljavinom, tako da je u Valjevu taj dan palo 27 mm vodenog taloga. U Beogradu je dva sata kasnije stiglo snažno nevreme, ali sa jugozapada (iz pravca Valjeva, Obrenovca ili Šapca). Jučerašnji dan i 8. jul 2009-e su mi vrlo slični sa kretanjem oblaka, ali su 8. jula 2009-e bile znatno jače oluje i bilo je mnogo više vlage u atmosferi, koja je ostala od tronedeljnog ciklona (koji su Hrvati nazvali Kamila). Ispravite me ako grešim. :neznam:
« Poslednja izmena: 12. Jun 2012. u 10:09 Stefan Valjevo »

Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 2.973
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Jun 2012 - II dekada
« Odgovor #87 poslato: 12. Jun 2012. u 10:01 »
Jutro oblacno,bez kise.Temperatura 20C.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2012 - II dekada
« Odgovor #88 poslato: 12. Jun 2012. u 10:10 »
E da, imam jedno pitanje za iskusnije članove foruma. Poslednjih nekoliko dana termin "superćelija" se često pominjao na forumu! Znam da je ranije bio "događaj" kada se spomene superćelija. Juče na primer, neko je spomenuo da "oblak u Banatu može biti superćelija", a isti je samo na jednom mestu dao slabu sugradicu! Kasnije, kada je prešao u Rumuniju je zaista ojačao! Dakle pitanje je sledeće, koje su glavne odlike superćelije? Verovatno to negde postoji na forumu, ali s obzirom da je ovih dana taj termin aktuelan, ne bi bilo loše da se ovde u "aktuelnim" spomene!

Tačno je da superćelije nisu naročito česta pojava kod nas, jer se ne poklope tako često parametri za formiranje takvih oblaka. Ali prethodnih dana su se parametri (prije svega visok CAPE index i jako smicanje) poklopili, i s obzirom da su to modeli dobro predvidjeli, više puta smo i u prognozama pominjali mogućnost razvijanja superćelijskih oblaka.
Od jednoćelijskih oblaka se najbolje razlikuju što su veće po dimenzijama, što su dužeg vijeka (mogu da se održe satima) i često jačeg odraza na radaru (zanimljiv je i kukasti odraz koji se često pojavljuje na radaru).
Od višećelijske oblačnosti se razlikuju po tome što su supećelije najčešće usamljene, dok se na radaru kod višećelijske oblačnosti jasno razaznaju jači i slabiji dijelovi, tj. Cb-ovi u jačanju i Cb-ovu u odumiranju. Ono što se juče primicalo BG-u (ako ste pratili) je bio tipičan primjer višećelijske oblanosti. Višećelijska oblačnost se jako često formira u liniju, i to su one česte situacije kad imamo arcus (shelf, wall, roll...) formacije.
Još jedna jako bitna karakteristika superćelija je što se one kreću udesno (jako rijetko ulijevo) od pravca glavnog strujanja. Tj. ako je strujanje jugozapadno, što je bio slučaj ovih dana, superćelija će se kretati sa zapada ili sjeverozapada. Dešava se i kod sjeveroistočnog strujanja, pa da se supećelija primiče sa istoka ili jugoistoka (npr. 25. maj u Beogradu).
Za superćelije je obično vezana pojava krupnijeg grada, obilnije kiše i veće mogućnosti za tornado od ostalih Cb-ova, ali ni to ne mora da znači. Postoje i slabije varijante (LP) supećelije koje nisu naročito opasne. Takva je npr. bila jučerašnja SC dok je bila u našem Banatu, a u rumunskom Banatu je već pravila haos kad je naknadno ojačala.
Eto, malo opširniji opis nije na odmet. Nadam se da ste imali živaca da pročitate. :)

Ontopic: U Beogradu se postepeno naoblačuje. T 27.3°C, Tmin 19.7°C


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Jun 2012 - II dekada
« Odgovor #89 poslato: 12. Jun 2012. u 10:12 »
Rano jutros je bilo vedro, ali sad već potpuno oblačno. Kiša je potrebna pre pakla sledeće nedelje.

T=25.0°C

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Jun 2012 - II dekada
« Odgovor #90 poslato: 12. Jun 2012. u 10:27 »
Tačno je da superćelije nisu naročito česta pojava kod nas, jer se ne poklope tako često parametri za formiranje takvih oblaka. Ali prethodnih dana su se parametri (prije svega visok CAPE index i jako smicanje) poklopili, i s obzirom da su to modeli dobro predvidjeli, više puta smo i u prognozama pominjali mogućnost razvijanja superćelijskih oblaka.
Od jednoćelijskih oblaka se najbolje razlikuju što su veće po dimenzijama, što su dužeg vijeka (mogu da se održe satima) i često jačeg odraza na radaru (zanimljiv je i kukasti odraz koji se često pojavljuje na radaru).
Od višećelijske oblačnosti se razlikuju po tome što su supećelije najčešće usamljene, dok se na radaru kod višećelijske oblačnosti jasno razaznaju jači i slabiji dijelovi, tj. Cb-ovi u jačanju i Cb-ovu u odumiranju. Ono što se juče primicalo BG-u (ako ste pratili) je bio tipičan primjer višećelijske oblanosti. Višećelijska oblačnost se jako često formira u liniju, i to su one česte situacije kad imamo arcus (shelf, wall, roll...) formacije.
Još jedna jako bitna karakteristika superćelija je što se one kreću udesno (jako rijetko ulijevo) od pravca glavnog strujanja. Tj. ako je strujanje jugozapadno, što je bio slučaj ovih dana, superćelija će se kretati sa zapada ili sjeverozapada. Dešava se i kod sjeveroistočnog strujanja, pa da se supećelija primiče sa istoka ili jugoistoka (npr. 25. maj u Beogradu).
Za superćelije je obično vezana pojava krupnijeg grada, obilnije kiše i veće mogućnosti za tornado od ostalih Cb-ova, ali ni to ne mora da znači. Postoje i slabije varijante (LP) supećelije koje nisu naročito opasne. Takva je npr. bila jučerašnja SC dok je bila u našem Banatu, a u rumunskom Banatu je već pravila haos kad je naknadno ojačala.
Eto, malo opširniji opis nije na odmet. Nadam se da ste imali živaca da pročitate. :)

Ontopic: U Beogradu se postepeno naoblačuje. T 27.3°C, Tmin 19.7°C
Hvala Miloše na detaljnom objašnjenju o odlikama i razlikama višećelijskih i superćelijskih oblaka. :) Znači 8. jula 2009-e je iz pravca Loznice u Valjevo stigla superćelija u nešto slabijem izdanju, a juče je severno od mene bio višećelijski oblak (zato sam stavio znak pitanja :?: na reč superćelija). Što se tiče 8. jula 2009-e, ceo dan je bilo jugozapadno strujanje, a nevreme je stiglo sa severozapada, a posle nevremena je nastavilo jugozapadno strujanje. Možeš li (ako ti nije problem) da mi malo detaljnije objasniš jučerašnji dan? :)

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Jun 2012 - II dekada
« Odgovor #91 poslato: 12. Jun 2012. u 10:59 »
Dobar pljusak sinoc u NS. Umerena grmljavina i 7mm kise.. Izdrzala je ona oblacnost iz Bosne. :)

Jutros kanulo malo kise, sada pretezno oblacno. Vrlo je sparno, pa ako se razvedri u toku dana ocekujem nove pljuskove kasno popodne i veceras.

Ocelot, Ljubisa, Dejo  :super:.


Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Jun 2012 - II dekada
« Odgovor #92 poslato: 12. Jun 2012. u 11:28 »
Grmljavina povremeno za zapadu i severozapadu, ali sve odlazi severnijeza 5-10km... I pored stratusne oblačnosti ispod njih ima razvoja.

Van mreže Lazo

  • **
  • Poruke: 737
  • Lokacija: Sombor
Odg: Jun 2012 - II dekada
« Odgovor #93 poslato: 12. Jun 2012. u 12:30 »
Od oko 10 sati ima povremenih pljuskova, najjaci je bio pre 10tak minuta. Juce je bio jedan pljusak oko pola 4 ali nisam bio kuci da vidim koliko je zapravo padalo. Inace, gledao sam onu superceliju i nije nesto strasno izlgedalo, ima puno boljih slika od juce.

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Jun 2012 - II dekada
« Odgovor #94 poslato: 12. Jun 2012. u 12:40 »
Naoblacilo se i ispalo par kapi kise ali po satelitu uskoro ce se razvedriti. Fali jos samo da i ovaj put oblacnost sve zezne...

Van mreže Boki

  • **
  • Poruke: 787
  • Lokacija: okolina Cuprije (selo Senje)
Odg: Jun 2012 - II dekada
« Odgovor #95 poslato: 12. Jun 2012. u 13:05 »
Suncano i toplo....Malo je podnosljivije, duva umeren jugoistocni vetar.....Temperatura 29C....

Van mreže Somborac

  • **
  • Poruke: 981
  • Lokacija: Apatin-Sombor (svuda po malo)
Odg: Jun 2012 - II dekada
« Odgovor #96 poslato: 12. Jun 2012. u 13:37 »
Pljusak..

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Jun 2012 - II dekada
« Odgovor #97 poslato: 12. Jun 2012. u 15:13 »
Jači Cb napušta Vojvodinu:




У радарском праћењу конвективне облачности је/су радарски центар/центри:
  Петровац, Самош, Фрушка Гора

 У потенцијалном дејству на грмљавинско градоносне облаке је/су радарски центар/центри:
  Бајша,
Вреди до: 16.06 12.06.2012.

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Jun 2012 - II dekada
« Odgovor #98 poslato: 12. Jun 2012. u 15:21 »
Vruć dan u Beogradu, temperatura je došla vrlo blizu 32C (i na Vračaru i Karaburmi Tmax je do sada bio oko 31.7C), na nebu oko 3/8 - 4/8 oblaka i za sada nema jačeg konvektivnog razvoja.

Pogled ka istoku:




Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Jun 2012 - II dekada
« Odgovor #99 poslato: 12. Jun 2012. u 15:32 »
Sombor 19 stepeni

Paraćin 34 stepena!

 :-[