Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1347632 puta)

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3140 poslato: 25. Oktobar 2017. u 21:50 »
Sasvim normalna pojava na forumu pogotovo ako se uzme u obzir kakve su nas vremenske prilike pratile u ovoj godini.
Ako se jos potrefi pa AC zasedne pocetkom zime na nekih mesec dana ima da se ujedamo....  :D

Ali ako se vec ujedamo radimo to dostojanstveno i u predvidjenoj temi tj. ovde na meteo chatu. :grin:

Van mreže Johnny colchonero

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3141 poslato: 27. Oktobar 2017. u 20:39 »
Ostvarila vam se zelja.
Na ovu prilicno toplu jesen jos ce i iduci mjesec biti topao.
Jutarnjeg mraza jos uvijek nije bilo.
Ljudi su se poprilicno razmazili na toplinu zato sto proljece i ljeto traju cijelu godinu.
Proljece je od 2. do 5. mjeseca, potom ljeto do 10., zatim opet proljece u 10. i 11. mjesecu.
12. mjesec također bude proljetno topao ukoliko nema visednevne magle.
Zima se svela iskljucivo na 1. mjesec i pokoji zakasnjeli prodor u proljece uz mraz od 3,4 dana.
Klima se promijenila i topline ima jako puno nazalost.

Moram da prijavim ovaj komentar i da trazim da se prebaci u neku temu statistike, chat, meteo chat sta god. Ovaj komentar nema veze sa dugorocnim prognozama i jedino sto moze da doprinese je da se ponovo razvije diskusija na toj temi, a onda dodje admin i poobrise komentare ljudima koji su odgovorili majstoricu, sto apsolutno nije ok.  Jedini deo sto ima kakve takve veze sa dogadjajima u buducnosti je druga recenica, koja nema nikakvog smisla, osim da isprovocira ljude, posto covek pise i naredni mesec ce biti topao, a mesec jos nije ni poceo. Em zbunjuje nove clanove i goste, em izaziva reakciju kod ostalih clanova ovakva "predikcija" bazirana na osnovu ne znam ni ja cega.

Ovo je XY put da majstoric slicno pise(po mom misljenju namerno, ali nemam dokaze, pa ne mogu da optuzim), a ljudi mu odgovore i onda se povede rasprava, da bi na kraju doslo par clanova da kaze kako ta tema nema smisla, kako pada nivo foruma itd. pri tom neuocavajuci zbog cega je doslo do rasprave. Nikada se ovde nije iznova i iznova stvarala rasprava izmedju letoljubaca i zimoljubaca, izmedju ljudi koji vole kisu, i onih koji vole sunce. Ima ovde mnogo clanova koji stalno prizeljkuju kisu, oluje, grmljavinu, pa ne dodje do rasprave, tako da ovo nema nikakve veze sa tim. Ovde je drugo nesto u pitanju.

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3142 poslato: 30. Oktobar 2017. u 16:41 »

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3143 poslato: 30. Oktobar 2017. u 18:19 »
Majstorcic17 bi voleo ovako da bude svake godine:

Decembar , januar i februar: cesti snegovi i normalne temperature oko 0 ili koji stepen ispod.

Mart , april i maj: Mart da bude normalan i da se prolece budi da bude od 12 do 18 stepeni , ne sme vise! April da sve procveta ali ne sme da predje 23 stepena! Maj da bude do 25-26 , preko ne!

Jun , jul i avgust: Da bude do 30 stepeni , da predje preko 30 stepeni moze ali samo nekoliko dana.

Septembar , oktobar i novembar: Septembar sme da dodje do 26 ne preko , oktobar moze do 20 stepeni ali ne da bude duzi period takvih dana , novembar sme do 15 stepeni , preko ne sme!


Van mreže Johnny colchonero

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3144 poslato: 30. Oktobar 2017. u 21:46 »
Nadam se da je ovo samo probni prelaz GFS na meteociel.fr.  Bar meni ovo izgleda uzasno.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3145 poslato: 31. Oktobar 2017. u 18:18 »
Sofronijev kraj:

http://www.blic.rs/vesti/srbija/ubili-sumu-u-srcu-srbije-od-zelene-oaze-ostali-samo-panjevi-a-sumokradice-zaradile/l2yf9zl

Ništa bolja situacija nije bila ni na Goču do skora. Isekoše "Boga".

Mislim, nemam ja ništa protiv da se seku istrošena, bolesna stabla, jer se i dalje skoro svi greju na ogrev (tj. drva)... ali bre oni one najlepše i najsnažnije primerke odstraniše. :O Naravno, bez ikakvog pošumljavanja (podmlađivanja) za sobom...

Pre neki mesec se saznalo, pa su pohapšeni svi komplet iz šumske uprave. Sada se stanje smirilo, kontrola je stroga i rigorozna, ali pitanje je dokle..
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.279
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3146 poslato: 31. Oktobar 2017. u 18:49 »
Sofronijev kraj:

http://www.blic.rs/vesti/srbija/ubili-sumu-u-srcu-srbije-od-zelene-oaze-ostali-samo-panjevi-a-sumokradice-zaradile/l2yf9zl

Ništa bolja situacija nije bila ni na Goču do skora. Isekoše "Boga".

Mislim, nemam ja ništa protiv da se seku istrošena, bolesna stabla, jer se i dalje skoro svi greju na ogrev (tj. drva)... ali bre oni one najlepše i najsnažnije primerke odstraniše. :O Naravno, bez ikakvog pošumljavanja (podmlađivanja) za sobom...

Pre neki mesec se saznalo, pa su pohapšeni svi komplet iz šumske uprave. Sada se stanje smirilo, kontrola je stroga i rigorozna, ali pitanje je dokle..

Vidis Kimi, opstina ima DVA (2) javna preduzeca koja navodno gazduju tom sumom. Uz precutnu saglasnost/zatvaranje ociju/ugradjivanje u cenu svih struktura od opstine do policije doslo je do toga da te sume vise nema :( Ukradeno naocigled svih - od policije do sumara. Kada smo jednom zvali Srbija Sume dobili smo odgovor "znate li vi koliko se sume pokrade po Srbiji svakoga dana, imamo vecih problema od vase Mikulje!!!" I tako ode sve. Tuzno, jadno i otprilike u rangu onoga sa Juznom Moravom :(

Upozoravalo je par entuzijasta da ih tako nazovem:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=qcpLRImkBVc" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=qcpLRImkBVc</a>

Ovo je objavljeno pre tacno dve godine :(  u medjuvremenu je seceno i seceno i seceno i nikom nista. NIko nije odgovarao nikome dlaka glave nije falila. Ta suma je deo grada manje vise. Pruza se po citavom jugoistocnom obodu.

Kad je onaj manijak mogao usred dana, ispred policijske stanice, da preti da ce ljudima poseci noge i ruke i da posece one lipe zasto ovi ne bi mogli da srede sumu koja je par km od stanice policije.

No, ima jedna stvar kad je drvo u pitanju - mozes ga poseci, ali tek tvoja deca mogu docekati drugo, tako da, vratice se sve to. Pet godina jeftinog grejanja na drva ce doci na naplatu.


edit:

nesto sveziji prilog prosle godine na RTS, ali, koga briga i posle toga:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=oa4tScam1m0" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=oa4tScam1m0</a>
« Poslednja izmena: 31. Oktobar 2017. u 19:29 Sofronije »
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže Кембел

  • *
  • Poruke: 53
  • Lokacija: Kraljevo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3147 poslato: 31. Oktobar 2017. u 20:09 »
Крива је и држава за ово катастрофално стање са шумама. Исто као што мораш у колима да мењаш комплет прве помоћи буквално годишње или да вадиш извод о држављанству који не сме да буде старији од 6 месеци, тако и ово - једноставно су ударили намете превелике за човека коме је плата 30 000 месечено, а са којом може да купи огрев за два месеца. Једноставно се не исплати људима да све буде легално и да плате шумара, превоз, грађу и да остану добри. О прелажењу на друго решење за грејање да ни не причам. Једноставно, има људи који једноставно гледају да претекну живи, па секу дедовину своју, или, нажалост, туђу. Сад ће онај што ради за 30 000 код приватника да брине о пошумљавању, брига га. Морала је држава то да реши како треба, а не да метар дрва буде 45 еура.

Има наравно и људи који једноставно воле да маришу и да се тале са властима и органима власти, па само секу и брига их за пошумљавање. Каква власт, таке и шуме :)
Екстремни зимољубац.

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.279
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3148 poslato: 31. Oktobar 2017. u 20:42 »
Крива је и држава за ово катастрофално стање са шумама. Исто као што мораш у колима да мењаш комплет прве помоћи буквално годишње или да вадиш извод о држављанству који не сме да буде старији од 6 месеци, тако и ово - једноставно су ударили намете превелике за човека коме је плата 30 000 месечено, а са којом може да купи огрев за два месеца. Једноставно се не исплати људима да све буде легално и да плате шумара, превоз, грађу и да остану добри. О прелажењу на друго решење за грејање да ни не причам. Једноставно, има људи који једноставно гледају да претекну живи, па секу дедовину своју, или, нажалост, туђу. Сад ће онај што ради за 30 000 код приватника да брине о пошумљавању, брига га. Морала је држава то да реши како треба, а не да метар дрва буде 45 еура.

Има наравно и људи који једноставно воле да маришу и да се тале са властима и органима власти, па само секу и брига их за пошумљавање. Каква власт, таке и шуме :)

Slazem se Kembel, samo sto je prvi deo tvog posta otprilike 10% u celoj prici a drugi deo je ostalih 90%.
Par gusaka se doooobro podgojilo sa tim poslom a neke vec masne se jos podgojile.
Decenijama je sirotinja tu "krajcovala" pomalo za ogrev, ali to u 150 ha sume se nije ni primecivalo. Gotovo da je spadalo u ono redovno "odrzavanje" sume.
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3149 poslato: 31. Oktobar 2017. u 21:51 »
Da li neko gleda na blic sajtu podatke za trenutne temperature i trenutno stanje vremenskih prilika , to ne da nije tacno nego je smesno , s obzirom da blic posecuje poprilican broj ljudi to ne bi smeli sebi da dozvole da im 24 sata stoje netacni podaci na sajtu , odakle oni preuzimaju podatke pitam se?

Van mreže Gaara

  • **
  • Poruke: 819
  • Lokacija: Prokuplje (Beograd, za vreme studiranja)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3150 poslato: 01. Novembar 2017. u 01:48 »
Da li neko gleda na blic sajtu podatke za trenutne temperature i trenutno stanje vremenskih prilika , to ne da nije tacno nego je smesno , s obzirom da blic posecuje poprilican broj ljudi to ne bi smeli sebi da dozvole da im 24 sata stoje netacni podaci na sajtu , odakle oni preuzimaju podatke pitam se?

Valjda kao aktuelne podatke daju nešto što je zapravo neka prognoza koja je izašla ranije.

Ako se dobro sećam, nekad su na teletekstu b92 u ''trenutnim temperaturama'' bile temperature koje su za taj sat prognozirane na sajtu w2u. 

Van mreže Gagi_Bg

  • *
  • Poruke: 400
  • Lokacija: Vidikovac - JZ Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3151 poslato: 02. Novembar 2017. u 09:42 »
Znam da je mnogima ova godina meteorološki ostala upamćena kao pretopla, mnogima kao sušna, ali meni je, a možda je to subjektivan osećaj, najveći utisak utisak ostavio vetar. Gledam sad kroz prozor i onaj osećaj kad se niti jedan list ne pomera... i shvatim da je baš, baš malo ovakvih dana bilo. Neki mi je osećaj da je dana bez daška vetra bilo bukvalno na kašičicu. Čak i najvreliji dani, a bilo ih je, obavezno su bili praćeni jakim fenom celog leta. Opet kažem, možda je to samo subjektivan osećaj, pošto vidim da se niko to do sad nije pomenuo , ali sam zbog čestih izlazaka na reku više gledao kakav će vetar da bude nego sve ostale vremenske pojave zajedno.
Ako neko ima link ka nekoj statistici o vetru i vetrovitim danima ove, ali prethodnih godina, bio bih mu zahvalan da ga postavi. Ukoliko takvo nešto uopšte postoji.


Van mreže Gaara

  • **
  • Poruke: 819
  • Lokacija: Prokuplje (Beograd, za vreme studiranja)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3152 poslato: 02. Novembar 2017. u 21:38 »
 ^^  I ja sam stekao sličan utisak. U Prokuplju uglavnom vetra ili nema ili je vrlo slab, osim viših delova grada, a ove godine maltene svaki dan koji sam proveo tamo ga je bilo.  Nažalost ne postoji stanica pa je nemoguće proveriti da li zaista ima odstupanja od proseka.

U meteo godišnjacima se nalaze podaci o vrednostima intenziteta i pravcu vetra u tri termina svakog dana. Ne znam da li su to terminske vrednosti ili osrednjene, ali svakako mogu da se uporede u odnosu na prethodne godine.

Van mreže Johnny colchonero

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3153 poslato: 02. Novembar 2017. u 21:48 »
I ja se takodje slazem sa Gagijem i Garom. Definitivno je bilo vetra ovog leta, bar preko dana.

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.279
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3154 poslato: 02. Novembar 2017. u 23:45 »
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3155 poslato: 06. Novembar 2017. u 16:54 »
Mnogi danas sebe smatraju novinarem, pa i oni koji rade u nekada kvalitetnim "kućama"...

"Iako se čini da se od ovog vetra ne može odbraniti, košava je danas, sa brzinom od oko 5,8 metara u sekundi, čak sedam puta slabija od svog rekorda! Pre 41 godinu, 17. oktobra 1976. godine izmeren je nalet od neverovatnih 35,9 metara u sekundi!

Sreća je Beograđanke pogledala i u tome što će njihove frizure biti ugrožene samo tri dana, to jest nisu se ponovile situacije iz 1953. i 1972. godine, kada je 31 dan duvalo bez prestanka, a dame su morale da cele plate ostave u salonu."

1) "oko 5.8m/s" -vauu, koliku li bi brzinu napisali da ne koriste termin "oko"? Možda bi imali 3-4 decimale...  :rofl:

2) nema nikakvog smisla upoređivati srednju brzinu i maksimalne udare vetra -dakle, za neupućenog novinara (možda ovo zvuči grubo ali je, iz mog ugla gledano, zasluženo  ;)), danas su udari vetra na Vračaru imali maks. brzinu 15m/s (barem do sada, ta brzina je izmerena u 11h); uzgred, 35.9 nikako nije 7 puta veće od 5.8 (ma kakvo "zaokruživanje" da primenimo)...

3) neke dame su možda mogle da "ostave celu platu u salonu"  :O davne 1972. jer su tada imale posao uz koji je logično išla i pristojna i redovna platu, mislim da je danas drugačije ... ali neću o tome da ne bih svašta napisao i prekršio pravila lepog ponašanja na forumu ;) Čovek svakog dana sazna nešto novo -dakle odlazak kod frizera je direktno povezan sa košavom ...  :confused: Ako nema košave ne ide se kod frizera (šta da rade dame u regionima gde ne postoji košava)? Ili -ako ima košave obavezno se ide kod frizera jer svako to želi i može sebi da "dozvoli"? Da li to važi samo za "Beograđanke" ili se primenjuje i na devojke/žene npr. iz nekog malog mesta u okolini Vršca, Velikog Gradišta...? Život postoji i van Beograda ...

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3156 poslato: 06. Novembar 2017. u 18:14 »
 ^^
Profi skidam kapu za tekst.
Ima neceg novinarskog u tebi, tu mislim na onog pravog(da ne kazem starog) skolovanog novinara koji misli svojom glavom...

 :tu:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3157 poslato: 07. Novembar 2017. u 16:45 »
Koliko poruka a samo postoji minimalna mogucnost da padne sneg  :)

Pravda za kišu! :D Biće vremena za sneg.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3158 poslato: 07. Novembar 2017. u 19:53 »
 ^^ Kisa je diskriminisana cim  padne ispod 10C odmah ljudi pomisle da ima sanse za sneg , a bar ove godine je nije bilo dovoljno :)

Inace da ovde napisem da ne zatrpavam prognoze... risbo imam taj neki osecaj da ce biti vise snega narocito za predele severnije od Bg-a sto slozicete se i nije nesto tesko :grin:, nekako mi sigurno maltene kao sto je siguran penal za Partizan na sledecoj utakmici, kvota 1.02  :rotf:

Sad ozbiljno... Ljudi nema pravila mogu sledecih 4 ili 5 meseci biti sa padavinama iznad proseka a mogu biti i ispod... Mozda se kod nas u mislima usadilo da je veca sansa da neki sledeci mesec donese ozbiljnije zahladjenje i padavine ako je ovaj bio ispod proseka ali po meni nema tu pravila... Inace kada pomislimo da ima tu nekog pravila i da mora biti sledeci mesec sa obilnijim padavinama ja se setim samo recenice jednog naseg meteo proroka koji kaze: "Nema od toga ništa" ss. 21. vek n.e.

Van mreže Gagi_Bg

  • *
  • Poruke: 400
  • Lokacija: Vidikovac - JZ Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3159 poslato: 07. Novembar 2017. u 20:45 »
 ^^ Pridružujem se Bartovim predviđanjima. Ne ovo za penal, već za sneg  :pleasantry: I ja imam osećaj, eto bez ikakvih gledanja modela ili ičega, da bi ova zima mogla da ima dosta snega.
Mada ne znam koliko je relevantan tekst, ali ajde da postavim i ovo:

http://www.nationalgeographic.rs/vesti/11035-medju-tri-najtoplije-godine-od-kada-se-vrse-merenja-je-i-2017.html