Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Jun 2014  (Pročitano 38178 puta)

Van mreže The_Night_Hawk

  • *
  • Poruke: 248
  • Starost: 52
  • Lokacija: Banjaluka,BiH
  • Nisam ja ovca, ja sam mrav!!! Ovce su mnogo veće!
Odg: Jun 2014
« Odgovor #40 poslato: 14. Jun 2014. u 15:49 »
Медо, извини, али НЕМОЈ да полажеш наду у суперћелије...
Послије поплава код вас и код нас стварно нам не треба још тога...

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Jun 2014
« Odgovor #41 poslato: 14. Jun 2014. u 16:17 »
 ^^

Нема потребе о томе да ми причаш, као прво ја сам био само тако погођен поплавама, уништена ми је нова викенција, подрум оштећен, али нећу да се правдам овде било коме, невремена погађају локално подручје и нема шансе да покрену неке бујице, сем ако падне ненормална количина кише, а и већини предела је киша опет потребна, земља је испуцала на многим местима. А и то што волим нестабилности, једноставно је нешто јаче од мене.  ;)

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Jun 2014
« Odgovor #42 poslato: 14. Jun 2014. u 20:17 »
Accu weather je stavio upozorenje za Zemun " Oluje sa grmljavinom u oblasti nedelja ujutru do kraja ponedeljak popodne "

Jedno pitanje koliko ima sansi da Accu weather pogodi ono sto kaze :)
« Poslednja izmena: 14. Jun 2014. u 20:48 aca asceric »

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jun 2014
« Odgovor #43 poslato: 15. Jun 2014. u 12:23 »
Ipak će utorak biti u centru pažnje,jer sreda već donosi slabija strujanja a i smicanje tada odlazi istočnije.

Mada,čak i utorak je pod znakom pitanja.Sve zavisi hoće li biti vedrine potrebne za razvoje,jer će (posebno u noćnimi i jutarnjim satima) biti jakih konvekcija na moru koje bi mogle da "nabace" brdo oblaka nad kopno i time bukvalno uprskaju sve.

Strujanje u početku jugozapadno dok bi prema kraju dana bilo zapadno.

Cape će svakako biti najveći u centralnom delu zemlje:



Konvergencija:



NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2014
« Odgovor #44 poslato: 15. Jun 2014. u 13:31 »
Za nijansu je ublaženo to za utorak, ali i dalje tu postoje šanse za superćelije, uglavnom u centralnom pojasu zemlje:



Sutra uveče bi i na CG primorju moglo biti zanimljivo:



Nestabilno će biti svih dana naredne sedmice, ali kao što Kimi pomenu samo će utorak imati značajnije smicanje, pa s obzirom na umjeren CAPE to će biti jedini dan sa potencijalom za jača nevremena u Srbiji. Od srijede se zadržava nestabilno, ali gubi se neko pretežno strujanje po visini, pa će biti dosta sporopokretnih Cb-ova i lokalno obilnih pljuskova.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Jun 2014
« Odgovor #45 poslato: 15. Jun 2014. u 14:09 »
Meni nevreme ne treba, ja volim jake pljuskove. Pa ako i to bude ja sam zadovoljan.

Evo kako gfs vidi nedelju pred nama za moj kraj. Ima tu puno padavina, taman da iyvucemo prosek za jun.


Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Jun 2014
« Odgovor #47 poslato: 15. Jun 2014. u 21:52 »
U toku noci i jutra GFS daje kisu 10 do 15mm iz nimbostratusne oblacnosti u jugozapadnoj, centralnoj i istocnoj Srbiji:




Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Jun 2014
« Odgovor #48 poslato: 16. Jun 2014. u 02:23 »
 ^^

Жесток промашај, али добро, за мене је и даље најбољи модел што се тиче падавина.

Е ево и ESTOFEX-а за сутра, југ Србије ће имати акцију сигурно, можда се нешто деси и у централним крајевима, видећемо.



Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Jun 2014
« Odgovor #49 poslato: 16. Jun 2014. u 09:25 »
^^

Жесток промашај, али добро, за мене је и даље најбољи модел што се тиче падавина.

Ne samo GFS, uopste modeli se nisu usaglasili oko ovog ciklona. Mislim da je problem oblacnost od koje ce zavisiti razvoj oblacnosti. Modeli u svakom izlazu pomeraju padavine u zavisnosti od vedrine. Gde ima vise vedrine bice jacih razvoja pa i vise padavina.

Uvece i u toku noci ocekuje se kisa koja ce stizati sa jugozapada. Od te oblacnosti ce zavisiti kako ce se razvijati situacija sutra, sto se ranije oblacnost razidje vece su sanse za razvoj u toku dana. Ima puno vlage u atmosferi, strujanje je jugozapadno samo je potrebno sunce da pokrene razvoj.
Ja ocekujem da ce sutra veci deo dana biti pretezno do potpuno oblacno, ujutru i pre podne sa kisom u zapadnom delu zemlje dok  posle podne uz porast temperature nov razvoj oblacnosti, kisu i pljuskove sa grmljavinom ponegde obilniji uz grad i jake udare vetra sa vecom sansom za oluje u centralnim predelima.
Necu da se oslanjam toliko na modele jer jako male promene mogu potpuno da promene prognozu.

Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.691
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Jun 2014
« Odgovor #50 poslato: 16. Jun 2014. u 09:28 »
Ozbiljno nam preti afrički udar toplote za 6/7 dana  :!: Temperature premašuju 20C na 850hpa  :-[

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Jun 2014
« Odgovor #51 poslato: 16. Jun 2014. u 10:46 »
 ^^
Bas tako, veoma verovatno da nam krajem ove nedelje i pocetkom sledece stize osetno topliji vazduh.
Temperatura bi lako mogla da predje 30C za pocetak...


Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Jun 2014
« Odgovor #52 poslato: 16. Jun 2014. u 18:24 »
Koliko je realno ovo od našeg WRF-NMM za srednji Banat tokom noći ...




Po ovome, do jutra bi pala baš dobra kiša. Može li neki komentar od iskusnijih?

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jun 2014
« Odgovor #53 poslato: 16. Jun 2014. u 19:02 »
 ^^  ^^ Teško je reći Ljubiša,modeli su "u banani" što se tiče prognoziranja ovih nimbostratusnih padavina kod ovog ciklona.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Jun 2014
« Odgovor #54 poslato: 16. Jun 2014. u 19:08 »
Treba mi kiša, a ovo mi izgleda idealno. Videćemo ... hvala Kimi.

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Jun 2014
« Odgovor #55 poslato: 16. Jun 2014. u 20:16 »
napolju je prava jesen, i dalje pada kisa

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Jun 2014
« Odgovor #56 poslato: 16. Jun 2014. u 23:00 »
I ove godine konvektivna sezona lošija od očekivane. Dani sa potencijalno jačim razvojima su se baš proredili. Kada se samo setim 2009, 2010...
Videćemo šta donosi sutrašnji dan, ali ja nisam baš optimističan. GFS za sutra daje ML CAPE do 1000 J/kg, uglavnom istoku Srbije. MUCAPE 1600 J/kg, a relativna vrtložnost je oko 125 m2/s2, smicanje preko 10 m/s. Vlage ima dosta, tako da K index u Beogradu, recimo, ide do 30, baza Cu/Cb oko 900 hPa, slično kao i danas. Parametri su, dakle, solidni. E sad, da li će biti sunčanih intervala, videćemo.

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: Jun 2014
« Odgovor #57 poslato: 16. Jun 2014. u 23:14 »
@ zec

Ali samo malo istocnije od nas u Bugarskoj na primer vec danima obilni pljuskovi i oluje..

Van mreže skopski

  • **
  • Poruke: 631
  • Starost: 30
  • Lokacija: Skopje
Odg: Jun 2014
« Odgovor #58 poslato: 18. Jun 2014. u 20:04 »
Kako izgleda zasad modeli polako odustaju od onaj toplotni talas koji se crtao do pred 2-3 dana. Biče topli dani, možda i do 35 stepeni ali neče to dugo trajati..

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Jun 2014
« Odgovor #59 poslato: 19. Jun 2014. u 23:12 »
Sutra se ocekuje prolazak hladnog fronta sa severozapada u toku dana prvo na severu a do kraja dana i u ostalim krajevima.
Ne ocekuje se nista narocito od ovog fronta, vazduh je dosta suv na visini ali ponegde ipak moze doci do razvoja jacih izolovanih celija. Bice prisutan CAPE pa ponegde moze biti jak pljusak sa grmljavinom uz jake udare vetra i malom sansom za grad.
Po prolasku fronta ocekuje se umeren severozapadni vetar u Vojvodini i na istoku Srbije povremeno jak.