Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Zima 2014/2015  (Pročitano 237113 puta)

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Zima 2014/2015
« poslato: 22. Oktobar 2014. u 10:02 »
3Bmeteo je ove godine prvi izdao prognozu za zimu 2014/2015, pominje se tu vise scenarija pa i nije bas najjasnije. Znamo svi da su ovakve prognoze jos uvek cista nagadjanja al ipak zanimljivo je pratiti.



 :-: http://www.3bmeteo.com/giornale-meteo/previsioni-meteo-inverno-2014-15--primo-aggiornamento-67246

Accuweather ce izdati svoju verziju negde oko 6. novembra ako sam dobro procitao na jednom forumu pa da vidimo sta oni imaju da kazu.

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #1 poslato: 22. Oktobar 2014. u 15:48 »
prava zimska situvacija koja me podseca na 1997 godinu te godine u nasoj zemlji doso je hladan vazduh bas kao sada oko 10 novembra i traji sve do 6 maja 98 to mi je bijo prvi al dosad nije bilo vise nikad tako nesto al se nadam da posle  dve tople zime pa i treca je bila topla trebali bi imati zimu jacu to kazu i nasi a i svetski metorolozi daj boze zime jel bez nje nema dobre psenice  a i voce nisam okusijo 3 godine kao treba sve topla zima koja izazove da cvetaju pre vremena i ljuljne mraz i sve poubija a voce iz marketa nemoze biti kao iz vocnjaka da a i stvarno laky dobro je da si zapoco temu o zimi  jel izgleda da ce ova biti veoma burna na nasem najboljem forumu  ??? :lmao:
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže dragankralj

  • *
  • Poruke: 155
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #2 poslato: 22. Oktobar 2014. u 23:18 »
prava zimska situvacija koja me podseca na 1997 godinu te godine u nasoj zemlji doso je hladan vazduh bas kao sada oko 10 novembra i traji sve do 6 maja 98 to mi je bijo prvi al dosad nije bilo vise nikad tako nesto al se nadam da posle  dve tople zime pa i treca je bila topla trebali bi imati zimu jacu to kazu i nasi a i svetski metorolozi daj boze zime jel bez nje nema dobre psenice  a i voce nisam okusijo 3 godine kao treba sve topla zima koja izazove da cvetaju pre vremena i ljuljne mraz i sve poubija a voce iz marketa nemoze biti kao iz vocnjaka da a i stvarno laky dobro je da si zapoco temu o zimi  jel izgleda da ce ova biti veoma burna na nasem najboljem forumu  ??? :lmao:

Daj Boze da bude tako,i ja bih voleo.A ovaj priliv hladnog vazduha se izgleda nastavlja i u novembru..videcemo

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #3 poslato: 26. Oktobar 2014. u 13:06 »
Jeste da je prognoza za čak +264h , tj za 11 dana , ali čisto da se spomene.. ko zna možda se i ostvari.  :)
Naime GFS vidi dobar prodor hladnog vazduha sa severa uz dosta padavina , a kao rezultat oba mogli bi se zabeleti i niži krajevi ovaj put.





EDIT: Možda je ovo više za temu Jesen 2014 , ali zbog mogućeg snega sam je postavio ipak ovde.

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #4 poslato: 27. Oktobar 2014. u 00:14 »
 ^^ Što se tiče ove moje pretenciozne prognoze , da naravno kao što je i očekivano , ukinut je barem za sada taj hladni talas u zadnjem GFS izlazu.
Uh Radane ti baš daješ pesimističke prognoze snega... No ima sinoptičara koji tvrde da će upravo ova zima biti malo hladnija sa snegom , naravno opet špekulacije.
Ostaje da čekamo i vidimo šta nam je to atmosfera priredila.  ;)

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #5 poslato: 27. Oktobar 2014. u 01:40 »
Моје неко мишљење је, гледајући моделе, да нас ништа посебно не очекује у наредних 15-20 дана, углавном владавина антициклона, са понеким упадом са северозапада, или понеки пут спуштање мало хладнијег ваздуха са североистока ка нама, све зависи како се поставе циклони и антицклони. Тако да ја не очекујем неку зиму, уз снег наравно, барем у првих 10 дана новембра, а за остало ћемо видети.

Van mreže Nikola994

  • *
  • Poruke: 128
  • Starost: 29
  • Lokacija: Beograd
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #6 poslato: 27. Oktobar 2014. u 10:27 »
Ne verujem nesto da ce anticiklon vladati 20 ili preko 20 dana,drugari  moji pa mi ne mozemo da prognoziramo tacno vreme duze od 5 dana a kamoli na toliko dugo,verujem i mislim da ce modeli u narednim izlazima,danima promeniti malo sitvaciju,bilo je ovih dana setanja levo-desno,doduse nista ne bi trebalo da bude do 6 novembra a za posle nikad se nezna.  ;) ;)

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #7 poslato: 27. Oktobar 2014. u 11:47 »
Полако људи, синоптичка ситуација на картама је таква да имамо монотонију времена докле год досежу карту, једноставно циклони се рађају над Атлантиком и путују на исток према Скандинавији, не залазећи дубоко у копно и немајући утицаја на нашу земљу, самим тим код нас владавина антицикона, који нам обезбеђује стабилно и од следећег викенда температуре и изнад просека, срећа па још није кренула зима, има месец и кусур дана да се стање на картама промени...  :)

Van mreže Caligula

  • *
  • Poruke: 103
  • Starost: 61
  • Lokacija: Beograd
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #8 poslato: 27. Oktobar 2014. u 23:13 »
S obzirom na frku sa strujom, potopljene ugljenokope, oskudice uglja za narod, gužve oko gasa zbog Rus/Ukr konflikta, poslednje šta bi mi palo na pamet je da priželjkujem pravu zimu.
Shvatam zašto volite sneg i zimu, pa očekujem da shvatite da volim sunce i toplotu.

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #9 poslato: 28. Oktobar 2014. u 00:24 »
 ^^ По том питању се потпоно слажем са тобом, још је рано за зиму, а и природа сама говори по зелено-жутом дрвећу да за неке зимске упада хладноће и снег још није време.

 А ево и мао контрадикторности на све ово ???. ЕЦ У 240h види антициклон над централном Европом и циклонално поље у Средоземљу, тачније центар циклона би био на северу Африке, тако бар сада изгледа. Тај антициклон би на свом путу преко Британије до централне Европе донео хладнији ваздух са североистока на западни Балкан, па би у Босни и Хрватској могло бити и снега, у Сарајеву би на пример то био чист снег, док би код нас то била киша, или можда мало суснежице и снега на крејњем западу и југозападу, пошто би нула на висини би била тик на крајњем западу и југозападу земље. Ево и карти ЕЦ-а:





Пошто је све ово у 240h, не придајем му неки значај, него сам видео промену на картама, па реко да убацим, чисто да разбијем антициклоналну монотонију :D, а и не навијам тренутно за тако нешто.

Van mreže Nikola994

  • *
  • Poruke: 128
  • Starost: 29
  • Lokacija: Beograd
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #10 poslato: 28. Oktobar 2014. u 12:13 »
Tako nekako,ali jos je rano govoriti o tom talasu oko 7 novembra,male promene mogu da donesu zimu i u nase krajeve,ne treba se osloniti na sadasnje izlaze,realno jos nam i ne treba sneg.  ;)

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.894
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #11 poslato: 28. Oktobar 2014. u 19:40 »
Možda grešim, ali mislim da ovakva nagadjanja i razbijanja monotonije baš i nisu za ovu temu. Ja kada vidim ovaj naslov onda očekujem da će biti nešto što je vezano za scenario koji će se ostvariti i koji će biti sastavni deo ove zime, a ne nešto što se iz izlaza u izlaz menja. Moje mišljenje da ovakvim najavama nije mesto u ovoj temi. Izvinjavam se ako grešim


Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #12 poslato: 28. Oktobar 2014. u 20:58 »
 ^^
Liki ne gresis nimalo.

Ovo je tema gde se diskutuje dugorocna prognoza za zimu, primer neka scenarija koja bi mogli ocekivati, stanje atmosfere, tendencija NAO/AO index-a, sezonske prognoze kao u prvom postu u ovoj temi itd...
Molio bi clanove da se drze teme, izlazi modela u narednih 10 i manje dana nikako ne pripadaju ovoj temi,r zima jos nije ni stigla a postoji i tema Jesen 2014. kojoj takve prognoze pripadaju.

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #13 poslato: 28. Oktobar 2014. u 22:07 »
 ^^ У праву сте. Ја сам овај претходни пост написао у овој теми зато што сам се надовезао на пост Цалигуле, па ми некако није ишло да пишем у теми јесен, када сам већ овде започео. Али ћу убудуће наставити да пишем у овој теми у оквиру ове теме, као што смо то до сада и радили, а у теми јесен, све везано за јесен ;).

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #14 poslato: 29. Oktobar 2014. u 11:15 »
Malo karata:

IRI:


EC sezonska:




I malo CFS-a:



NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #16 poslato: 29. Oktobar 2014. u 15:56 »
Kontradiktorni podaci sa svih strana ali tako je to obicno kada se blizi zima.
Bolje i to nego kad imamo slucaj da mnogi najavljuju zimu nad zimama pa se posle razocaramo jer ne bude ni z od zime.

Evo kakva je situacija sto se tice leda i snega na severnoj hemisferi, pristojna kolicina snega u Sibiru za ovo doba godine sto je u neku ruku bitna cinjenica. Dobro je da se sneg nagomilava na istoku jer tesko da se bez takve situacije mi mozemo nadati zimi.



Pogledajte samo ovu usamljenu plavu mrlju u centru Bugarske, odatle smo imali slike neki dan.

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #17 poslato: 30. Oktobar 2014. u 09:51 »
Evo kakva je situacija sto se tice leda i snega na severnoj hemisferi, pristojna kolicina snega u Sibiru za ovo doba godine sto je u neku ruku bitna cinjenica. Dobro je da se sneg nagomilava na istoku jer tesko da se bez takve situacije mi mozemo nadati zimi.
Da, drug mi je u Sibiru i tamo je još krajem septembra i početkom oktobra počeo sneg i hladnoće. Videćemo koliko će to biti korisna informacija za zimu koja dolazi.


Van mreže danijel

  • **
  • Poruke: 1.494
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrsac
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #19 poslato: 02. Novembar 2014. u 11:38 »
To sto su nasi pisani mediji pisali proistekkol je od ovog : http://notrickszone.com/2014/10/31/coming-europe-winter-meteorologists-agree-it-is-going-to-be-damned-cold-early-siberia-snow-bodes-ill/ e sad sto puta omasili jednom dabogda uboli...sad krece moja sezona ;)