Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Zima 2014/2015  (Pročitano 237103 puta)

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #80 poslato: 03. Decembar 2014. u 22:30 »
 ^^ Sem mraza , kao što već Kimi reče , moguć je i sneg u centralnim krajevima i u planinskim predelima negde oko noći između 9. i 10. decembra.
Do tad ima  dosta vremena pa ćemo pratiti dalje šta se dešava i promene modela , mada i GFS i EC se drže hladnoće sa severozapada.

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.184
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #81 poslato: 04. Decembar 2014. u 21:02 »
Ne znam sta madjarski meteorolozi vide,ali vec danima se crta sneg i zahladjenje 13-og,14-og i 15-og decembra,a kad god su predvidjali tako nesto pogadjali su,pogotovo dnevne temperature,koje ce biti oko 0 ili +1 stepen.Godinama ih pratim i oni rade prognozu po gfs modelu i kad kazu sneg i zahladjenje tako i bude i kod njih i kod nas na severu Srbije.Uglavnom hladan ceo decembar kazu, pogotovo kraj decembra.
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže marko79

  • *
  • Poruke: 366
  • Starost: 45
  • Lokacija: bečej
  • carpe diem
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #82 poslato: 04. Decembar 2014. u 22:22 »
kao sto rekose iskusniji članovi, nema zime sa atlantika.moze da bude hladno, mozemo da vidimo i pahulje, u najboljem slučaju i neku kratkotrajnu bljuzgavicu, ali prave lepe zime od toga nema. svi modeli vide izražen azorski AC i jak islandski minimum do daljnjeg. azorski AC je medjutim, isuviše "spušten" na jug što nije dovoljno da napravi pravu blok situaciju koja bi potrajala duže i kad tad omogućila da se hladnoća sa N i NE sruči na nas (koje uzgred budi rečeno ni nema). a sve posledica izrazito stabilnog polarnog vorteksa, kao što vidimo gore na slikama. veći deo decembra možemo zaboraviti, mi zimoljupci, na žalost, jer kao što mnogi rekoše, sunce je na minimumu i uvek su nekako lepi ti decembarski snegovi

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #83 poslato: 05. Decembar 2014. u 08:22 »
Ne znam da li ste obratili pažnju ali sredinom naredne sedmice sneg je moguć na severu Afrike. Nije to baš ni tako naivan prodor, malo smo nestrpljivi što je i razumljivo nakon prethodne zime.

Ovo o čemu pričaju Mađari je prognoza po GFS-u koji crta prvi sneg za nedelju dana



Problem je što se ni blizu ne slažu EC i GFS oko tog ciklona za nedelju dana.

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #84 poslato: 05. Decembar 2014. u 14:05 »
Au kakav izlaz GFS-a :o



Moram samo da napomenem da sam pratio GFS vec duze vreme za period od 12 decembra na dalje i samo par puta nije bio ovakav ili slican scenario .
« Poslednja izmena: 05. Decembar 2014. u 15:48 aca asceric »

Van mreže dragankralj

  • *
  • Poruke: 155
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #85 poslato: 05. Decembar 2014. u 15:39 »
Au kakav izlaz GFS-a :o



Moram samo da napomenem da sam pratio GFS vec duze vreme za period od 12 decembra na dalje i samo par puta nije bio ovakav ili slican scenario .
Druze ne vidi ti se ovo nista sto si postavio !!

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #86 poslato: 05. Decembar 2014. u 15:49 »
Druze ne vidi ti se ovo nista sto si postavio !!

 ^^ Izvinjavam se , evo sad sam ispravio :)

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #87 poslato: 06. Decembar 2014. u 00:51 »
 Da mozda ste videli GFS al iskljucivo se oslanjamo na ECMF jel nekko je tacniji za kod nas a on kaze nema od zime nista do 20 decembra netreba ocekivati zimu ono sto me brine jeste da i posle toga gfs izbrisa ce zimu a razlog je ciklon iznad Spanije u prevodu nista od zime za decembar valjda ce u januvaru biti bolje ja se nadam jel mi ocekujemo neku hladnocu iz sibira i kazu da se gomila tamo hladan vazduh jedino sto propustate je da je taj hladan vazduh dalekom zibiru to jest na samom kraju tako da na nas nema uticaja bar za sada bilo je i trenutaka kad je nad atlantikom bijo blok al mi nismo nista videli od zime smatram da je krivac ciklon iznad Islanda koji se nikako nece smiriti pa nam salje samo kisu a planinam slab snezni pokrivac vec od 12 decembra imam mo jugoistocni vetar i to 7 dana sto znaci kako i sada inverzija nam ne gine  e za Rumuniju druga prica kod njih se ni ovaj nece sneg otopiti a dobice drugi e to je kod nas bilo samo davne 1996
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže bojan886

  • *
  • Poruke: 257
  • Lokacija: Pirot,jugoistocna Srbija
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #88 poslato: 06. Decembar 2014. u 20:47 »
Izgleda da necemo cak do 20og imati prodor iz sibira,mada ako se poklope kockice cak i iz skandinavije moze doci prodor koji bi spustio dnevnu temperaturu na nulu,da nije atlantskog okeana izmedju grenlanda i skandinavije sve bi bilo lakse,ovako nam ostaje da se nadamo bar nuli,jos ako tu dodje do formiranja nekog ciklona moglo bi biti i pristojnog sneznog pokrivaca,uostalom,po meni ciklon iz egejskog mora koji dolazi u utorak i sredu nije nimalo naivan i kad bi temperatura tad bila na nuli umesto na 3,4 stepena,gradovi istocno od nisa i vranja imali bi od njega i preko 20 cm snega,i bugarska naravno,ovako ce se tim pokrivacem moci pohvaliti samo planine istocno od nisa i vranja,ako bude srece mogao bi on i do centralne srbije,ali je po meni to nazalost manje verovatan scenarijo.

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #89 poslato: 08. Decembar 2014. u 18:24 »
Bas me zanima kakav ce dalji razvoj situacije biti u nastavku zime. Za sada to nista ne valja, sinopticka situacija slicna kao prosle godine, ali cinjenica je da je pocetak ove klimatoloske zime u odnosu na proslu dosta bogatiji sa padavinama makar kada su centralni i juzni delovi zemlje u pitanju.

Svi modeli se slazu da do 20. decembra prave zime nece biti, a sta ce nam prirediti poslednja dekada meseca ostaje da se vidi. Moramo jos da se strpimo, ali ne bi me ni malo iznenadilo da i ove zime bude to vrlo lose sto se snega tice u nizim krajevima.

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #90 poslato: 08. Decembar 2014. u 18:43 »
 ^^ Zanima li to sve nas?  ???

Sinopticka situacija je kompleksan pojam, sto je najbitnije nije ista kao prosle godine. E sad, sto se kockice za nas zimoljupce na Balkanu tesko slazu, to je druga prica.

Bilo kako bilo prave zime u decembru kako sada stvari stoje nece biti. Sta donosi januar, videcemo, ali za sada postoje indicije da bi mogao biti zanimljiviji ( u smislu zime ) od decembra.  ???

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #91 poslato: 08. Decembar 2014. u 19:20 »
Pa Freeze u smislu prave zime nije tesko biti zanimljiviji od, mogu slobodno da kazem, prve polovine decembra jer u njoj se nece dogoditi nista bitno.
Modeli ali i neka druga predvidjanja ne vide nista bolju ni drugu polovinu meseca kada je u pitanju Evropa.
Iskreno, ne nadam se zimi uopste jer ne vidim ni jednu jedinu slamku za koju bi se mogli uhvatiti i biti optimisti po pitanju hladnoce i snega.



Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #92 poslato: 08. Decembar 2014. u 20:44 »
Нисам неки стручњак, а и не варујем баш пуно у теорије о зимама, али овог пута мислим да зима мора бити мало хладнија и са више снега од прошле, што наравно не мора да значи да ћемо уживати у њој са доста снега и хладноће, може бити исто врло "слаба" за нас зимољупце, али као што рекох, опет боља од прошле.

Да се вратимо мало на реалност. Гледао сам излазе GFS модела последње време и приметио да се црта нешто, па ћу сад поставити те карте па их ви прокоментаришите, јер се у тај део не разумем.

Ради се о оном поларном вртлогу, или како се ваљда каже vortex. Дошло би до загревања стратосфере изнад Сибира, па би се тај загрејани слој премештао и ширио даље на североисток. Због ове његове позиције, не знам какав би могао имати утицај на нас на Балкану, ако би то уопште и имало неки утицај код нас и на зиму код нас (ако се уопште остваре те карте) :





« Poslednja izmena: 08. Decembar 2014. u 20:55 Јоца »

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #93 poslato: 08. Decembar 2014. u 22:03 »
Loša  situacija za sledeću nedelju , EC uveo proleće i košavsku situaciju , jedino Timočka  krajina što može imati niže temperature , ali  mislim da će biti manje šanse za ledenu kišu kao prošle nedelje tamo...

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #94 poslato: 10. Decembar 2014. u 10:28 »
I dalje apsolutno nista dobro na kartama.Totalno bezidejno i nikakvo.

Da se bar uspostave cesti prodori sa severozapada,pa da makar planine budu na svom.

Jadni,ni to ne mozemo da dobijemo.Dok se ova grdosija izvrti izmedju Islanda i Britanije,opet smo debelo u toplim sektorina,tek kraju se posalje neki sugav front koji je sve samo ne zimski.

Ovaj azorski anticiklon sto se uzdize tamo na Atlantiku,samo pravi jos goru stvar nabijajuci ovu grdosiju od ciklona u britansko-islandsko-skaninavski sendvic.Da ga nema,tj. da su i tamo izrazeni ciklonarni centri,mozda bi se preko centralne Evrope rezvukao postran anticiklon,te otvorio mozda mogucnost za neku zimu  na rubu anticiklona.

S druge strane je glupo postavljen i uporan sibirski anticiklon,sa centrom u njegovom centralnom delu.On ni za kakve pare ne propusta te grdosije od ciklona da odu istocno od Murmanska (severoistok Skandinavije).Ciklon se tu ukopa u mestu,stacionira i slabi,ali mu  vec "ide" sekundarka od Islanda,koja jacanjem postane kasnije primarna i tako ukrug...


Na ruku nam ide sto nema hladnoce u Americi,ali je problem sto ona,sada rasprostranjena iznad Grenlanda,Islanda i okolnih ostrva,pravi isti efekat kao americka,jer hladnoca i dalje neumoljivo curi u tople vode Atlantika,aktivirajuci ove grdosije.

Mora Sibirusa centrom severnije,da pusti jaci greben ka Skandinaviji i da prosto razbije i udalji to stacioniranje ciklona preko  severoistoka Skandinavije.

Od ovog podizanja anticiklona od Azora na sever nema nista,verujte.Uvek,ali uvek ce se provlaciti nesto preko Islanda  i odrzavati mehanizam ove ciklonarne grdosije.
« Poslednja izmena: 10. Decembar 2014. u 10:44 Kimi »
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #95 poslato: 10. Decembar 2014. u 12:53 »
Uz tebe sam Kimi aj sto nema u nizim prodora nego neme na planinama ovo ako ovako nastavi mali snezni pokrivac brzo se otopi  . Ono sto me sad zainteresovalo je da modeli posle 21 decembra lutaju dosta primer crtaju hladno zaista al nikako da se sloze kocke tek oko 25 ima GFS svoj scenarijo koji kaze da nam je jak ciklon i to oko Crne Gore i jadrana a ciklon iznad skandinavije ode duboko ka Moskvi  a priliv  hladnog vazduha  lep za kod nas e sad ensambl gfsa jos bolji nego i EC je tu al on i dalje crta neku toplinu al i on vidi ovog dzina iznad skandinavije koji ide daleko ka severoistoku prema krajnjem severu evropske rusije to nije savrseno al nam ce omoguciti priliv hladnog vazduha bar da se sneg kolko tolko zadrzi i sto je neverovatno oba modela vide razvijanje dosta ciklona u mediteranu a iznad britanije je oko 1020 ac sto je dobro jel zahvata i Island sta mislis Kimi o GFS izgleda da ipak ima nade daleko je to al valja uzeti u obzir jel i hrvati i nasi meterolozi takodje ubedljivo tvrde da nam od 22 stize prava zima a i italijanski meteorgionale to predvidja a AccuWeather vec neko vreme od 25 vidi sneg u celoj zemlji pa vidi ce mo  :kafa: :-*
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže ERCI

  • *
  • Poruke: 195
  • Starost: 37
  • Lokacija: Jugozapadna Srbija-Prijepolje
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #96 poslato: 10. Decembar 2014. u 18:45 »
Uz tebe sam Kimi aj sto nema u nizim prodora nego neme na planinama ovo ako ovako nastavi mali snezni pokrivac brzo se otopi  . Ono sto me sad zainteresovalo je da modeli posle 21 decembra lutaju dosta primer crtaju hladno zaista al nikako da se sloze kocke tek oko 25 ima GFS svoj scenarijo koji kaze da nam je jak ciklon i to oko Crne Gore i jadrana a ciklon iznad skandinavije ode duboko ka Moskvi  a priliv  hladnog vazduha  lep za kod nas e sad ensambl gfsa jos bolji nego i EC je tu al on i dalje crta neku toplinu al i on vidi ovog dzina iznad skandinavije koji ide daleko ka severoistoku prema krajnjem severu evropske rusije to nije savrseno al nam ce omoguciti priliv hladnog vazduha bar da se sneg kolko tolko zadrzi i sto je neverovatno oba modela vide razvijanje dosta ciklona u mediteranu a iznad britanije je oko 1020 ac sto je dobro jel zahvata i Island sta mislis Kimi o GFS izgleda da ipak ima nade daleko je to al valja uzeti u obzir jel i hrvati i nasi meterolozi takodje ubedljivo tvrde da nam od 22 stize prava zima a i italijanski meteorgionale to predvidja a AccuWeather vec neko vreme od 25 vidi sneg u celoj zemlji pa vidi ce mo  :kafa: :-*

Ako vratimo vreme unazad i pogledamo sta je AccuWeather prognozirao pre mesec dana,mi bi svi imali i 20cm snega danas, u njihove prognoze verujem samo na jedan dan il dva,mada su sada i na toliko promasili jer su u upozorenju naglasili (6-12cm ,snega za moj grad) prethodnog dana i noci . .  Tako da,ko zna mozda jednom i pogode :) Pozzz
E R C I

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #97 poslato: 10. Decembar 2014. u 20:47 »
Stiže proleće  :lol:


Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #98 poslato: 10. Decembar 2014. u 22:27 »
Uporedjivao sam malko sinopticku situaciju zime 2011/12, i mogu reci da je bar do sada dosta slicna. Zimu tada ( neku ozbiljnu ) nismo imali skoro do polovine januara, Atlantik je slao svoje ciklone, polarno jezgro bilo je daleko daleko u istocnom Sibiru a drugo u blizini Grenlanda, poneki upadi sa NW donosili su kratkotrajna zahladjenja, itd. Kako sada stvari stoje slicna je situacija.
Onda se te 2012 od sredine januara zapadno stujanje pomerilo juznije, prekoatlanski cikloni vise nisu imali toliko severnu zapad-istok putanju vec su sa Atlantika upadali preko Spanije u Sredozemlje nastavljajuci ka istoku putujuci preko juznoevropskih zemalja. Samim tim, sibirski AC poceo brzo siriti ka istoku Evrope, nastavljajuci i na kraju obuhvatajuci Skandinaviju, gde su prethodno prolazili cikloni sa Atlantika. Ovo je uslovilo guranje hladnog vazduha na donjem rubu AC prema centralnoj Evropi, zatim sirenje istog prema zapadnoj Evropi, sto je u kombinaciji sa ciklonom u Sredozemnom moru, deo vrlo hladnog vazuha prosto upumpalo na Balkan i dobili smo zimski ugodjaj koji ko zna kada ce se opet ponoviti.

Videcemo, mozda i pre nego sto smo mislili. :)


Za sada imamo jednu bzvze situaciju, gde ciklodrom Labrador Island istocna Skandinavija ne dozvoljava produbljivanje sibirske AC, samim tim ni priblizavanje hladnijeg vazduha sa istoka Sibira. Jedno jezgro ciklona nastaje oko Labradora, uslovljava stalno curenje hladnoce u Atlantik, time omogucujuci samoobnavljanje ciklona kroz sekundarne ciklone koji opet jacaju krecuci se dalje ka istoku, te jake zapadne struje koje ne dozvoljavaju stvaranje blocking situacije i izdizanje azorskog AC ka severu, a drugo jezgro nalazi se u pacifiku, ono je jos masovnije,i uslovljava stalno pomerenje hladnog vazduha sve dalje i dalje od nas ka dalekom istoku Sibira..

U ovakvoj situaciji bas kao i u prvom delu zime 2011/12 premije su povremeni brzi (pro)hladni frontovi sa NW gurani zapadnim strujanjima , te eventualno nastanak nekog sekundarnog ciklona u Djenovskom zalivu i nesto vise snega na planinama i brdima..

Sto se tice zimskih situacija ove zimske sezone, umereni optimista sam, jedino sto mi je zao sto nikako da docekamo jednu finu zimu u decembru kada su praznici i kada je dan kraci..  :-\
« Poslednja izmena: 10. Decembar 2014. u 22:57 freeze »

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Zima 2014/2015
« Odgovor #99 poslato: 11. Decembar 2014. u 00:45 »
http://modeles.meteociel.fr/modeles/gens/gem/run/gens-0-0-384.png http://modeles.meteociel.fr/modeles/gens/gem/run/gens-0-1-384.png e ovo je stvarno zanimljivo nereakno al nek ostane zabelezeno ne da je zima zamisli te da je svuda oko nac jak AC i u skandinaviji i Island ,Britanija i Azija svuda jel vidite koji sve nacin ovaj gem uspeva da napravi ovo ja nisam video da je toliko moze biti jak ac oko cele evrope a kod nas kuku lele pa bilo bi i 1 m snega na veliki minus pa ovo je fantazija sto crta ovaj model veceras a i GFS mu se sve vise blizi mada ne tako stvarno GEM crta jak antiblok kad bi se ostvarilo bilo bi ekstra al ubrzo ce se to ponistiti jel ovo nemoze da se ni u filmu vidi zato nek ostane zabelezeno gledacu ove slike i u komp i moliti se da se ovo desi  :pop: :-[
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека