Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Jesen 2015  (Pročitano 42410 puta)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Jesen 2015
« poslato: 27. Avgust 2015. u 00:06 »
 :-:

Evo šta kaže Accuweather za predstojeću jesen:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Jesen 2015
« Odgovor #1 poslato: 27. Avgust 2015. u 00:15 »
Mislim da je korisno procitati i ceo tekst cini mi se da spominje mogucnost poplava za nasu drzavu a i jednu koja ne postoji ali sta sad...

http://www.accuweather.com/en/weather-news/europe-fall-forecast-heat-ling/52002792

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Jesen 2015
« Odgovor #2 poslato: 27. Avgust 2015. u 00:20 »
 ^^ To više piše za južne delova Balkana, mada nisam siguran da li pod tim misle i na Srbiju.
Što se tiče accuweather prognoze za leto 2015 za jugoistočnu Evropu - dobro su pogodili.
Za jesen tek stoji da vidimo, a ove kiše na obalama južne Evrope mogu biti od tog pregrejanog mora o kom smo već i ranije diskutovali.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Jesen 2015
« Odgovor #3 poslato: 27. Avgust 2015. u 00:23 »
^^ To više piše za južne delova Balkana, mada nisam siguran da li pod tim misle i na Srbiju.
Što se tiče accuweather prognoze za leto 2015 za jugoistočnu Evropu - dobro su pogodili.
Za jesen tek stoji da vidimo, a ove kiše na obalama južne Evrope mogu biti od tog pregrejanog mora o kom smo već i ranije diskutovali.
Miki ovo je deo teksta... Ja mislim da sam ga dobro razumeo...

As a result, the rainfall will be largely beneficial for southern France and Spain, helping to elevate soil moisture for crops. Meanwhile, there will be an enhanced risk for flooding problems from Italy into Albania, Kosovo, Serbia, Macedonia, Greece and Bulgaria.

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Jesen 2015
« Odgovor #4 poslato: 27. Avgust 2015. u 00:36 »
 ^^ Izvini onda, očigledno nisam do kraja pročitao i obratio pažnju na sve, moja greška.  :-\
Nadam se da do ovoga stvarno neće doći.. nakon suša još poplave.. stvarno ne bi to izašlo na dobro.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Jesen 2015
« Odgovor #5 poslato: 27. Avgust 2015. u 00:42 »
Ma nista Miki, iskreno nisam ni ja do kraja procitao ali ovo sam primetio... Logicno bi bilo da to predje ponekad i Dinaride... Slazem se da poplave nam nikako ne trebaju ali dobre kise u narednim mesecima svakako trebaju, da se povrati vlaga u dubljim slojevima...
Interesantno mi je da Gfs crta prvu takvu da kazem padavinsku bombu za 6. septembar sa centrom u severnom jadranu a drugu 11. septembra sa centrom u juznom Jadranu... ali to je mnogo daleko ali eto da napomenem  :)

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Jesen 2015
« Odgovor #6 poslato: 27. Avgust 2015. u 03:25 »
Vidim u Oslu pocetak septembra hladan sa temperaturama do 15 naravno to kod njih nije nista cudno , kao sto nije cudno sto se kod nas pocetkom septembra ocekuje oko 35 stepeni , pre 4-5 septembra ne treba ocekivati zahladjenje.

Leto bese veoma toplo sa tropskim talasima u julu i avgustu , jun i nije bio preterano topao ali opet spada u veoma topao , da nije prva dekada bila topla bio bi u granicama proseka.

Za sada sam zadovoljan sta modeli vide posle 5 septembra , mada sve ce biti jasnije kada udjemo u septembar  :)

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Jesen 2015
« Odgovor #7 poslato: 27. Avgust 2015. u 17:24 »
После овог сушнијег лета, један кишнији период током јесени би добро дошао, што би се и требало догодити по неком мом мишљењу.

Пошто видим да се већ неко време спомиње El Ninjo, занима ме какве би он последице имао на нас током јесени, и када би почело то њогово деловање, сада током јесени или зиме? Гледао сам мало излазе GFS модела и наишао на занимљиве карте, мада је то све јако далеко, па би их окачио чисто као пример за то да ли би то биле могуће последице El Ninjа..?

На карти је приказан јако дубок циклон над Атлантиком, са притиском у центру од чак 945 mb, а и још један претходни излаз је видео сличан сценарио. Мада као што сам већ напоменуо, то је јако далеко и вероватноћа да се баш такав сценарио пствари је минимална, него мене занима ако би се тако нешто остварило, да ли би то биле последице поменутог, и да ли би било нормално да се формирају тако дубоки сиклони већ у првој половини септембра?

Ево те карте:



На карти температуре на висини, тј. на 850hPa се види како врло хладан ваздух са северно Америчког континента цури у загрејани Атлантик, и наравно као последица тога настаје овакав снажан циклон. Да ли би то биле могуће последице горе поменутог? Сви знамо како је Атлантик дивљао претходне зиме, а и оних пре ње није био нарочито питом. Па се питам, какво ће тек стање на картама бити ове зиме, када се као његова последица помиње могућност формирања оваквих јаких циклона над Атлантиком који би конкретно утицали на хладну зиму у В. Британији, Скандинавији итд.


Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Jesen 2015
« Odgovor #8 poslato: 27. Avgust 2015. u 19:21 »
 ^^

El ninjo ima uticaj na južnu poluloptu i na zemlje koje su okrenute Pacifiku.


Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Jesen 2015
« Odgovor #9 poslato: 27. Avgust 2015. u 19:42 »
Да, да, знам да се односи на Пацифик, али одатле струји према Америци, па преко ње и имамо промене на океан који утиче на нас, а то је Атлантик. Ево карте која то и описује:



И Т на 850hPa у северној Америци, исти период када имамо онај циклон у Атлантику, не личе ли мало ове карте?





Мени је све то јако заличило на потенцијалне последице El Ninja, мада шта ја знам, има овде доста искуснијих чланова који би могли много тога да кажу о ововме, ја стварно не знам пуно о томе. И наравно, рекао сам већ пар пута, не значи да ће се и остварити овоакав сценаријо са ових карти, само сам их узео за пример као могући утицај El Ninja.

Van mreže Nikola994

  • *
  • Poruke: 128
  • Starost: 29
  • Lokacija: Beograd
Odg: Jesen 2015
« Odgovor #10 poslato: 27. Avgust 2015. u 20:03 »
Posto kruze price da El Ninjo ne moze uticati na Srbiju zamolio bi iskusnije clanove da kazu nesto vise o tome jer me jako kopka posto mi je moj deda ispricao kako je El Ninjo pogodio i Srbiju 1997 na zimu....pa me zanima da li je sto sam procitao da ne moze imati uticaja na Srbiju ne odgovornost ili losi glas medija?

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jesen 2015
« Odgovor #11 poslato: 27. Avgust 2015. u 20:44 »
Evo još 2 korisne slikice:





Sa jedne strane,definitivno nam ide na ruku to što bi bilo dosta manje hladnoće na istoku i severoistoku SAD,zbog daleko severnijeg položaja kanadskog "balona" hladnoće.To bi u praksi značilo da cikloni koji bi tuda nastajali ili prolazili imali manje goriva,energije da se jače razvijaju.

No,s druge strane,ti "početni" cikloni koji bi kretali iz meksičkog zaliva bi  bili dosta jači i snažniji...

Na kraju ispadne da tu sve puno više zavisi od nas samih Evropljana.Karta koju je Joca postavio pokazuje i toplinu u Americi,ali i "čudovište" od ciklona u okeanu....a ipak nudi zimsku situaciju za nas  ;)

Ukratko,ako je blok dovoljno jak i postojan (posebno skandinavski)-džaba "okeanu" sva čudovišta koji bi nam plašio,carovala bi u Evropi zima  ;)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Jesen 2015
« Odgovor #12 poslato: 27. Avgust 2015. u 20:54 »
Ono sto ja znam da je uticaj El Ninja kod nas gotovo pa nikakav... Kod nas je najbitnija hladnoca koja dolazi iz Sibira ali i sa severa tj Artika a to se po meni tesko moze predvideti... Zima 1997 kolko sam ja gledao m. godisnjake je bila bas nikakva nema tu ekstremnih minusa a snega bas slabo najveci sneg u Nisu u januaru je bio 4.5cm u februaru valdjda 5.5 a u martu 13.2cm eto to ti sve govori...

Mene iskreno zanima samo jedno da li to utice na formiranje ciklona koji bi dolazili do nas odnosno spustanje hladnog vazduha u Sredozemno more...? to ako zna neko to bi dosta toga objasnilo... bar ja amaterski tako mislim

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Jesen 2015
« Odgovor #13 poslato: 28. Avgust 2015. u 19:42 »
Pozzz!!! Posle ovih vrućina ovakav izlaz GFS _a mi je trebao. Daleko jeste taman za temu ovu jeste.Lepo je videti takav izlaz.Po ovome izlazu sneg,bi bio moguć u visokim planinama. Ali otom potom,bar neka bude zabeleženo. = D :ufff:
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Jesen 2015
« Odgovor #14 poslato: 24. Septembar 2015. u 22:33 »
Pozzzz!!! Znam da je daleko alii ovo je nesto sto sve cesce izbacuje GFS,moguce zima ranije ove godine =D
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Odg: Jesen 2015
« Odgovor #15 poslato: 27. Septembar 2015. u 08:19 »
izgleda da ce tako i biti sa zimom nisam strucan za ove prognoze ali evo neka ima za arhivu
Radan je ovu GFS-ovu kartu sa T na 850 hpa postavio pre tri dana i evo GFS karte od danas,  po kojoj se hladno vreme zadrzava tamo oko 10 oktobra

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Jesen 2015
« Odgovor #16 poslato: 27. Septembar 2015. u 17:32 »
Da kao sto sam rekao nije to bas idealno za neku ranu zimu. Ali ono sto je neverovatno,jeste da se jako puno hladnoce naglo gomila na celom severu i ona jako brzo se spusti do samih nasih granica,ali ne i do nas kao neka brana da nas stiti od te hladnoce. To je nagovestaj samo jedan,, da nas zima ove jeseni malo ranije ce posetiti nase krajeve. Nijanse pomeranja ciklona mogu izazvati dosta ranu zimu kod nas. Naravno ovo je teoretski zakljucak i predpostavka. Posle jako susnih,i vrelih meseci godina je ova vec pobedila onu iz 2012,sto se tice leta u nekim krajevima zemlje. A ostaje da vidimo dali ce nam zimu podariti kao 2012,ili ce ova biti malo jaca,a lako i slabija od prosle primera radi. Drugo povrh ovoga sto sam napisao,smatram da lako mozemo u oktobru dobiti suve i tople suncane dane koje bi i novembar nastavio tako da necu se previse uzdavati u modele. =D
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Jesen 2015
« Odgovor #17 poslato: 03. Oktobar 2015. u 09:40 »
Prognoza za drugu polovinu oktobra, tipicna zimska situacija sa izrazenim AC na severu kontinenta i curenjem hladnog vazduha sa Arktika.
Ne svidja mi se to sto se prerano prognozira ovakav scenario.

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Jesen 2015
« Odgovor #18 poslato: 03. Oktobar 2015. u 11:57 »
Uhh kako bi to bila dobra situacija zimi, sneg bi padao danima.
Za sada naravno nema dovoljno hladnoce za sneg u nizim predelima u skoro celoj Evropi jos je rano ali ono sto je bitno je da se hladnoca nagomilava iznad Sibira, skoro cele Rusije jer bez te hladnoce nema prave zime u Evropi.





Treba vec polako pratiti i AO i NAO index a sve se vise prica i o hladnijim vodama iznad severnog Atlantika ali jos uvek ne razumem da li to ide u koristi hladnijoj ili toplijoj zimi.

Ako neko od iskusnih clanova zna nesto o ovome da napise nesto na ovu temu.

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Jesen 2015
« Odgovor #19 poslato: 03. Oktobar 2015. u 15:24 »
Strava sta se crta oko sledeceg vikenda. Ako se formira ciklon u Sredozemlju kao sto GFS naslucuje mogla bi sva hladnoca koja se gomila na sevroistoku da se obrusi pravo na nas, eventualni ciklon bi je usisao, savrsena putanja za tako nesto. Ja bi voleo da se ovo ublazi, do sledeceg vikenda ima jos pa ocekujem da ce nekih izmena svakako biti. U svakom slucaju zanimljiv period za pracenje je pred nama.