Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Jun 2017  (Pročitano 51430 puta)

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Jun 2017.
« Odgovor #60 poslato: 19. Jun 2017. u 18:41 »
Za naredne dane je Milos vec sve rekao, energije ima, CAPE vrednosti bi bile povisene, ali sinopticka situacija pokazuje da bi, barem u ovih prvih par dana glavnina desavanja, ipak, ostajala severnije. Naravno da to ne iskljucuje razvoje kod nas, u brdsko-planinskim podrucjima bi dolazilo do razvoja potpomognutih orografijom, a i po Vojvodini bi postojale sanse za razvoje od srede popodne kad bi doslo do priliva nesto vlaznijeg i nestabilnijeg vazduha. Noc na cetvrtak bi, takodje mogla ponegde doneti neke zanimljivosti, pre svega u centralnom pojasu zemlje. Za dalje ne bih komentarisao, za sada se ne menja nista u prognozi, modeli sugerisu na priliv jos toplijeg vazduha u narednim danima usled pomeranja polja povisenog vazdusnog pritiska sa jugozapada Evrope ka istoku, posebno od petka, uz temperature za vikend do i oko 35C, a pocetak iduce nedelje bi mogao biti i vrlo vruc, uz temperature i preko 35C. Za sada su modeli dosta slozni oko toga, videcemo kako ce se situacija razviti. Sto se tice nekih nestabilnosti, za naredni period nam ostaje samo da pratimo i da vidimo da li ce se i u kojoj meri nesto izroditi.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2017.
« Odgovor #61 poslato: 19. Jun 2017. u 20:11 »
Jeste da je još daleko, ali petak uveče i noć na subotu ima najviše potencijala po GFS-u. Sve ostalo, osim eventualno srede uveče, deluje mršavo. Uz ovakve dnevne temperature, razvoji se mogu očekivati uglavnom uveče i noću. Nadam se popravnoj šansi za munjolov sa Kališa. Idealnu priliku sam propustio 5. juna. Poslednje munje sam uslikao još pretprošle godine.
Pratimo i nadamo se osveženju u obliku pljuskova.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Jun 2017.
« Odgovor #62 poslato: 19. Jun 2017. u 22:03 »
Svakako bi trebalo da bude nekih desavanja lokalno u narednih par dana sto se tice nestabilnosti, dakle sreda i petak uglavnom u vecernjim satima i u toku noci bi nam mogli doneti nesto zanimljivije, ali ono sto mi je veceras zaokupiralo paznju su izrazito zanimljivi izlazi modela u temperaturnom smislu. Nisam ovih dana pratio mnogo modele jer nisam stizao pa ne znam da li su crtane ovoliko visoke temperature vec u prethodnim izlazima, ali pocetak a posebno sredina naredne nedelje bi nam doneli temperature i do 40C ponegde mozda cak i malo iznad uz ovakvu sinopticku situaciju i ovoliki priliv toplog vazduha. Nakon toga bi vec ocekivanim sledom dogadjaja sistemi nastavili da se krecu ka istoku pa bi usledio i pad temperature kod nas a verovatno i nove nestabilnosti, mada to je dalek termin i nije bas za ovu temu ali mnogo mi sigurnije deluju sada modeli i gledajuci trenutni raspored sistema dosta je realnije ocekivati ovakav sled dogadjaja u narednih 10-ak dana nego sto je to bilo u nekim od proslih situacija ove sezone kada su postojale naznake izrazito visokih temperatura.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Jun 2017.
« Odgovor #63 poslato: 19. Jun 2017. u 22:28 »
 ^^ I meni tako lemi deluje ali o tom potom... Moja iskustvo na yr.no kaze dodaj na suncane dane dodaj 2C i  nije mi svejedno kad pogledam ovo ali dobro leto je... Sto se tice nestabilnosti trebace nam srece i verovatno dosta delova zemlje ostati praznih ili praznijih kisomera... :) Kako bi nam dobrodosao onakav ciklon kao sredinom jula prosle godine...  :worthy:

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Jun 2017.
« Odgovor #64 poslato: 19. Jun 2017. u 22:50 »
Zabrinjavajuće visoke temperature u poslednjoj dekadi juna. Ovaj jun je već nešto topliji od proseka do sad, a šta li će tek da bude do kraja...  :ufff:  Pritom, ovde nije samo stvar u ekstremno visokim temperaturama, koliko o prilično dugačkom nizu dana sa takvim temperaturama. Ne pamtim kad sam video 41°C na yr.no meteogramu za Beograd, a kamoli u junu:




Temperatura po EC-u (na vrhuncu toplotnog talasa) bi išla i do 25°C na 850 mb:




Inače, rekordna temperatura u junu za BG-Vračar (od 1888. godine) iznosi 38.0°C.

Van mreže Ivan027

  • **
  • Poruke: 705
  • Lokacija: Kursumlija
Odg: Jun 2017.
« Odgovor #65 poslato: 20. Jun 2017. u 16:17 »
Jos se drzi dobar CAPE za sredu popodne u Vojvodini, ali petak stvarno deluje optimisticno, brutalan CAPE uz prisutno slabo smicanje (oko 15 M/S.)




Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Jun 2017.
« Odgovor #66 poslato: 21. Jun 2017. u 01:46 »
Ništa strašno ni neviđeno po pitanju temperatura. Ovakve stvari su znale i u maju mesecu da se dešavaju, a prošle godine, u II dekadi juna, u delovima Srbije temperatura nije padala ispod 30°C.

Međutim, ono što se daje za petak se poprilično uozbiljilo. Energija je još više povećana, a mlazna struja se još više primakla nama. Biće zapadnog, tokom večeri i noći severozapadnog strujanja. GFS daje tokom noći eksploziju atmosfere nad Srbijom. Uz energiju koja se daje i prisutno smicanje, može biti vrlo krupnog grada u ranijim stadijumima superćelija (kratkotrajne kao 6. juna kod Beograda).

Pre tačno 4 godine imali smo nešto slično. Situacija je bukvalno preslikana. Tokom dana su razvoji donosili nepogode delovima Rumunije i Mađarske, kao i sada što se prognozira, a uveče su razvoji i kod nas eksplodirali. U Inđiji je padao grad do 10 cm u prečniku:





Radar tada tokom dana:



Prognoza padavina za petak:



Energija:



Padavine u toku noći:












Van mreže Cika Coja

  • *
  • Poruke: 28
Odg: Jun 2017.
« Odgovor #67 poslato: 21. Jun 2017. u 12:00 »
Posto volite parametre, evo ludih parametara iz BG sondaze, najludjih koje sam video za BG. U pitanju je sutrasnji datum pre 4 godine  :O
Izvor RHMZ, M. Zaric (2013)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2017.
« Odgovor #68 poslato: 21. Jun 2017. u 12:20 »
U pravu si Zec, i mene je sve što se crta za petak jako podsetilo na 22. jun 2013. Pamtim tu noć zbog lepog munjolova i Bajaginog koncerta na kom sam pokisao i pored kišobrana.  :D Jedino što su strujanja tada više vukla na jugozapadna, a ovoga puta na severozapadna. Vrednosti CAPE-a i smicanja slične, pa čak i maksimalne temperature. I tada je GFS tek nakon 18UTC davao padavinski bum kod nas, kao što i sada crta. Evo sondaže od toga dana:



I jedne od meni najdražih slika koje sam uslikao:



Prognozirana "padavinska bomba" GFS-a tada:



A evo sada:



Zanimljivo je da je EC ponovo jako škrt sa padavinama. Na meteogramu je tu 0.0mm za Beograd. A ako pogledamo padavinsku kartu, vidimo da tu ima 2-5mm za Vojvodinu i Beograd, ali do 15UTC. Nakon toga se sve guši i raspada. Ali iskustvo kaže suprotno, da u tim vrelim danima uz Tmax iznad 30°C akcije jako retko bude tokom dana, nego baš uveče, a nekada i kasno u toku noći. GFS takve situacije uvek bolje skine od drugih modela, ne znam zašto EC tu često zabrlja. Ne moramo da idemo daleko u prošlost, dobar primer je 5. jun ove godine.



Što se tiče drugih modela, uglavnom daju manje ili više padavina, nisam primetio da ijedan isključuje razvoje.

Za večeras nisam naročito optimista, pogotovo što je dinamika atmosfere nikakva, ali nije isključeno da tu i tamo zagrmi. Četvrtak je zatišje, ali petak bi morao da donese neke zanimljivosti. Kad će, ako ne sad. Ne bi valjalo da ovaj jun ostane upamćen kao konvektivna uspavanka.  :)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Cika Coja

  • *
  • Poruke: 28
Odg: Jun 2017.
« Odgovor #69 poslato: 21. Jun 2017. u 13:24 »
Milose, ili da kazem dobri moj prijatelju Cika, ti si uhvatio ovde Ground to Cloud munju. Vau! Secam se da smo zajedno bili na tom koncertu, ako je to taj dan, da je GFS davao konvergenciju u tacki bas iznad BG-a i da smo pokisli do gole koze.

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.766
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Jun 2017.
« Odgovor #70 poslato: 21. Jun 2017. u 13:39 »
Ground to cloud?
To nisam ni znao da postoji, deder čiko pojasni ...

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Jun 2017.
« Odgovor #71 poslato: 21. Jun 2017. u 14:48 »
Da, slična situacija. RHMZ je radio i analizu za tu noć.
Kako se čini, najbolji uslovi za vrlo organizovane razvoje se daju na tromeđi Rumunije, Mađarske i Ukrajine. Sutra za Nemačku.
Krajem meseca je izgledno premeštanje snažne mlazne struje preko nas, pa otuda se daju i toliko visoke temperature. Ujedno se daju i impresivni termodinamički parametri, ali to je isuviše daleko, ali vrlo potencijalno za nas koji volimo dobre strukture oblaka.
Ono što isto treba ispratiti je i nedelja.GFS daje prave padavinske bombe, a biće i dobre dinamike uz zapadna i jugozapadna strujanja.


Van mreže Cika Coja

  • *
  • Poruke: 28
Odg: Jun 2017.
« Odgovor #72 poslato: 21. Jun 2017. u 14:58 »
Naume, prepoznao sam da je GC lightning jer se vidi da se munja grana odozdo ka gore, ne znam mnogo o tome, citao sam pre par godina, ne interesuje me bas, ali znam prepoznati. Najcesce se munja grana ka dole i to se zove Cloud to Ground (CG lightning), a GC se javlja uglavnom kada  imamo neki visok objekat, neboder, toranj...
     Posto je baza oblaka naelektrisana (uglavnom negativno), ona ce indukovati suprotno naelektrisanje na objektu ispod oblaka. Sad imamo napon i struja moze da krene odozdo ili odozgo. Krece prvo jedan kanal koji se zove (valjda) predvodnik. U zavisnosti od toga da li taj kanal krene od zemlje ka oblaku ili oblaku ka zemlji imamo GC ili CG munju (ima i pozitivnih i negativnih GC i CG munja, ali kad vidite da SW Europe pise takve stvari samo na osn slika, to je bzv, ne moze se tako odrediti da li nose pozitivno ili neg naelektrisanje, tako da ne bih o tome, ima citava nauka o kojoj ja nzm puno i nije moja oblast). Krene zatim za predvodnikom i kanal odozgo, od oblaka, spoje se, probije se izolator (vazduh se jonizuje) i imamo sada kanal kojim ce proci munja. Znaci zavisi od toga da li taj predvodnik krene od visokog objekta ili od oblaka, po tome se razlikuju GC i CG munje u teoriji, a u praksi to se vidi po ovom grananju, ako je jak kanal dole a na gore grananje onda je GC, a ako je grananje ka tlu onda je CG. Ne znam da li sam potpuno tacno obj, ali tako je nekako.  :confused:

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.766
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Jun 2017.
« Odgovor #73 poslato: 21. Jun 2017. u 15:17 »
Jasno. Hvala  :tu:

Van mreže Cika Coja

  • *
  • Poruke: 28
Odg: Jun 2017.
« Odgovor #74 poslato: 21. Jun 2017. u 15:43 »
Akumulirane padavine do 24.6. u 00UTC: GEM i ICON




6h padavine do 21UTC 23.6. i do 00UTC 24.6. WRF-ARW 4km:



Vidimo da Vorf model daje jace padavine u z. i c. Srbiji, GEM slabije, dok ICON jako slabe. Jos jednom da napomenem da parametrizacija konvekcije nije nesto sto je na nekom nivou i nesto u sta se treba pouzdati. Mnogo je bolje osloniti se na dinamiku i na svoj mozak. Gotove izlaze modela ne treba uzimati zdravo za gotovo.

Van mreže Cika Coja

  • *
  • Poruke: 28
Odg: Jun 2017.
« Odgovor #75 poslato: 21. Jun 2017. u 22:38 »
Evo sta je za danas sutra i prekosutra dao FIM model, model o kome se prica da ce biti najbolji globalni model, jos uvek u fazi testiranja i sluzi samo za eksperimentalne svrhe. Eto mozemo da ocenjujemo ovde njegovu prognozu konvektivnih padavina za koje su svi modeli slabi. Rezolucija modela je 15 km, na slikama su date padavine za 24 h (u incima) prognozirane za danas, sutra i prekosutra.



« Poslednja izmena: 21. Jun 2017. u 23:12 Cika Coja »

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jun 2017.
« Odgovor #76 poslato: 22. Jun 2017. u 00:34 »
GFS baš forsira nedelju u poslednja dva izlaza. Ponovo CAPE ide u nebesa, padavinske bombe i jugozapadno strujanje uz nešto smicanja usled spuštanja nove doline. Duži predah od nestabilnosti definitivno nećemo imati, a zanimljiva mi je ta periodičnost koja krenula od danas, pa bi mogla da potraje sve do sledeće srede. Dan nestabilno - dan stabilno. Naravno, ovo važi za severnu polovinu zemlje. Južnije gde orografija ima uticaja je druga priča.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jun 2017.
« Odgovor #77 poslato: 22. Jun 2017. u 10:41 »
Smanjio je "doživljaj" GFS malo za sutra, padavina je manje.

Najviše je energije do večernjih sati na severu zemlje, a onda se tokom večeri i noći najveća energija premešta nad centralni pojas zemlje.

S obzirom da se upravo tada daje i "aktivacija" razvoja i padavina uopšte, taj deo zemlje je kandidat za najjače stvari.

Strujanje ponovo severozapadno, kao što je već i rečeno.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Jun 2017.
« Odgovor #78 poslato: 22. Jun 2017. u 11:50 »
Ovde u nedelju neka malo veca sansa za kisu... Sve pre toga slabo ili nista, naravno u petak ima sanse, ali nekako nas nece...

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Jun 2017.
« Odgovor #79 poslato: 22. Jun 2017. u 12:38 »
Sutra će severni deo zemlje biti verovatno u levelu 2:

https://www.essl.org/testbed/blog/?p=1021