Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1347655 puta)

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2800 poslato: 23. Jul 2017. u 19:40 »
Ista stvar i kod mene, vec sam i zaboravio kako izgleda prava kisa. Cak i kad je bilo akcije po Vojvodini mene je to ili promasivalo ili samo tek jedva kacilo  :confused: Naravno ne racunajuci onu jednu superceliju od 6-og juna uvece koja je presla bas preko mene.

Naredni izlazi modela ce nam (valjda) malo razresiti dileme oko ponedeljka i utorka sto se padavina tice.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2801 poslato: 23. Jul 2017. u 21:31 »
Kod mene  na nekim jabukama u dvoristu spržilo listove, a u selu istocno 15ak km i na  kestenu ove godine nasadjenom sve listove i to polivan i na vinovoj lozi pa ona bre ima mnogo dubok koren, to dovoljno govori... Sad mi pricaju moji, jeste ovo poljosfera ali eto da pokazem razmere suse... Ili je ove godine sunce toliko jako ne znam svasta mi pada na pamet... Opet nije ovo promena sto nam treba ali hvatamo se za svaku slamku... Ne znam dal i u sredu mi ovde mozemo nesto da izvucemo... Bem li ga kako ce se ovo leto zavrsi  :confused:

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2802 poslato: 23. Jul 2017. u 21:46 »
Meni se na vinovoj lozi u dvorištu lišće nikada nije sušilo toliko brzo kao ove godine ne pomaže ni zalivanje uveče ni prskanje ni ništa, sunce ga bukvalno sprži preko dana, a i grožđe je počelo da se skapuje,
da je bilo ovako sušnih leta ovde bilo je 1996 god. na primer a posle toga je usledio legendarni septembar koji je nadoknadio sve sa 201mm. međutim još veći problem ove godine je što su temperature pored ekstremne suše takođe ekstremno visoke.

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2803 poslato: 23. Jul 2017. u 22:11 »
U Srbiji se svi prave pametni i svako radi šta hoće. Konkretno, po pitanju poljoprivrede, svi bi da sade šta im padne na pamet, bez da se malo informišu raspitaju, posavetuju sa stručnjacima. Svi bi da ostvare biznis uz minimalno ulaganja.
Apsolutno ne sažaljevam to što je u pojedinim krajevima Srbije suša. Ko hoće da se bavi poljoprivredom treba da zna gde se i kako koje poljoprivredne kulture sade, u kojim regionima one imaju najbolje uslove za dobar prinos. Pored toga, uložiti u sistem za navodnjavanje, protivgradne mreže, sistem za odvodnjavanje. Nemojmo sada skupo je itd, ako hoćeš dobar rod moraš da uložiš. Kakva je poljoprivredna prokzvodnja u jednim najsušnijim regionima sveta, ovo je bruka i sramota šta se u Srbiji radi. Sve to leži u mentalitetu naroda. Tvrdoglavost, neupućenost, lenjost.
Ovde se kao u srednjem veku gleda u nebo.

Što se tiče biljaka, i zaključivanja šta se kod njih dešava u uslovima suše ili prezasićenosti zemljišta vodom, potrebno je znanje iz više oblasti, kao što su anatomija i fiziologija biljaka, biohemija itd. Lišće ne žuti sada zato što drveće umire ili nema vode, već da bi se smanjila traspiracija i odbacili produkti metabolizma. Jedna sadnica kukuruza, kroz koju prođe 200 l vode, za metaboličke procese iskoristi svega 1-2 % te količine vode, ostalo sve biva odato u atmosferu transpiracijom. Transpiracija je bitna jer omogućava negativno geotropni protok vide kroz biljku i održavanje napetosti stabla i listova. Ako je temperatura previsoka, biljka se štiti sakupljanjem listova, odbacivanjem itd.
Takođe, ovde mnogi komentarišu kako je trava skroz sasušena itd. To je najobičniji korov, koji je završio svoj vegetacioni period i ispustio toliko semena oko sebe, da će sa prvom konkretnom kišom to ponovo sve ozeleneti.

Za kraj, ovo je meteorološki forum, i mislim da u okviru te oblasti treba da se drži. U poslednje vreme kao da sam na nekom poljoprivrednom forumu, gde se samo komentariše kada će kiša. Gde su nestale konkretne diskusije i analize, broj novootvorenih tema mnogo toga govori. Nadam se da će se stanje popraviti. Nadam se da nisam nekoga uvredio, ali ovo je moje iskreno mišljenje, koga briga briga je, koga ne, idemo dalje.

Van mreže Niksic 3

  • **
  • Poruke: 570
  • Starost: 24
  • Lokacija: Nikšić,Crna Gora.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2804 poslato: 23. Jul 2017. u 22:44 »
Kako ce da se ispada kisa kod nas u CG,a pogotovo kod mene u Niksic :D

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2805 poslato: 23. Jul 2017. u 23:43 »
 ^^ Sem trave i to ne svuda( u zavisnosti od vrsta trave) nista drugo nije pozutelo) pa ni kukuruz koji se cesto ovde spominje.A pritom nije ni ovde bilo nekih velikih padavina. Svo voće je dobro rodilo(sem ranih sorta kajsija koje su stradale od mraza) Dakle nije sve ni u kisi vec i u podneblju. Ne moze svuda sve da uspeva, a da pritom ne ulozis nista. Baste se naravno zalivaju , dok se na vockama nijedan list nije osusio,a temperature su svuda bile visoke pa i ovde. Konkretno za grozdje,kada je kisna godina bude mnogo manje slatko nego kada je leto susno :)
Daleko vecu stetu bar u mojem kraju naprave vremenske nepogode( grad) nego li manjak padavina. Ozbiljni poljoprivrednici cak ni to ne osete jer imaju protivgradnu zastitu i mreze. Mozda i gresim pa ce drugima biti cudan moj post,ali ovaj kraj je jedan od najpoznatijih po vocu(neki ljudi cesto spominju i termin-Kalifornijska klima) pa su mozda i sve vocarske kulture naviknute i na leta sa malo kise pa se samim tim i ne oseti deficit padavina :)
Agrar chat :D
Susna i hladna Zima,Prolece u nekoj normali,Leto susno,kad u Jesen odcepi kisa,ima da kukamo za suncem xD

Van mreže vladimir 85

  • *
  • Poruke: 73
  • Starost: 38
  • Lokacija: backi petrovac
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2806 poslato: 23. Jul 2017. u 23:57 »
tacno tako zec ovo si lepo objasnio stvarno svaka cast mislim to je realnost koju kolko mogu da primetim mnogi ne svacaju (ne mislim na forumu nego generalno )

 :smartass:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2807 poslato: 24. Jul 2017. u 03:54 »
 ^^ Nema razloga da se neko vredja sve si tacno rekao, ko ima uslova to da uradi te ne treba zaliti...
Za kraj, ovo je meteorološki forum, i mislim da u okviru te oblasti treba da se drži. U poslednje vreme kao da sam na nekom poljoprivrednom forumu, gde se samo komentariše kada će kiša.
Nikad nece moci nijedan forum da se drzi striktno svoje teme... Meteorologija kao nauka je povezana sa poljoprivredom,i na nju ovaj manjak padavina u vecini predela prvo utice, tako da ne vidim sto je problem ako se nekad i to spomene a sada cesce jer je u vecini predela susa, i ja iako nemam veze(ovo sto sam gore naveo je iz mog dvorista ili sta moji rade iz hobija, znaci skoro nista) zao mi kad ljudi koji nisu mogli da obezbede navodnjavanje, protivgradne mreze itd jednostavno izgube sve sto su ulozili.... Primetio sam da ti smeta sto da kazem ljudi zale i kukaju kad ce kisa da li zbog trave, kukuruza  ili neceg desetog ali ovo je forum, virtuelno pa uopste i da li je bitno, neka pise ko sta hoce samo da nisu velike gluposti i da nije daleko od teme... Mrzi me da zalazim dalje u tu temu ima ljudi koji odlucuju sta moze da se pise sta ne ...
Evo risbo je detaljno objasnio kakvo je stanje u nasoj Kaliforniji  :) Dodji risbo u Nis ili  Zrenjanin, poseti malo ove pustinjske predele  :grin:


Kako ce da se ispada kisa kod nas u CG,a pogotovo kod mene u Niksic :D
Niksic 3 legendo  :tu:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2808 poslato: 24. Jul 2017. u 07:55 »
Ove sezone je praćenje modela kao da navijamo za neki loš tim koji je protiv svakoga autsajder, i onda taman kad neku utakmicu dobro započne, posustane onda kad treba da zada završni udarac i sve se završi očekivanim ishodom.
E tako je i sa nestabilnostima ove sezone. Najgore od svega je što se stalno ponadamo. Kad već mora da bude ovako, onda bolje da bude nešto kao 2012. kada nije bilo ni naznaka za išta, a ne ovako stalno neke obećavajuće situacije na kartama i onda odjednom ispala.
Ali pravi navijači će uvek bodriti svoj tim, možda se ipak desi neki novi neočekivani preokret večeras.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Paun79

  • **
  • Poruke: 893
  • Starost: 44
  • Lokacija: Borča
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2809 poslato: 24. Jul 2017. u 09:21 »
 ^^ Miloše, svidja mi se tvoj optimizam.  :tu:  :comeon: I ja nikad ne gubim nadu i čekam da se desi nešto neočekivano. A i baba kaže da će biti kiše,...

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2810 poslato: 24. Jul 2017. u 14:49 »
Pazite ovaj naslov:



 :rain:

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2811 poslato: 24. Jul 2017. u 16:11 »
Srks, hajde da te "prozovem" sad kad si skoknuo na forum, da postaviš onu NOAA kartu anomalije pritiska na 500Hpa u zadnjih meseca, dva  :grin: Da overi i ona  raspoloženog "uljeza" oko Islanda..
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*


Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2812 poslato: 24. Jul 2017. u 16:42 »
Evo Kimi, karta specijalno za tebe! :D  Odstupanje 500 mb geopotencijalne visine od prosečnih vrednosti:





Karta anomalije temperatura logično prati prethodnu kartu:




Obe karte se odnose na period od 1. juna do 22. jula.

Van mreže Paun79

  • **
  • Poruke: 893
  • Starost: 44
  • Lokacija: Borča
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2813 poslato: 25. Jul 2017. u 09:43 »

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2814 poslato: 25. Jul 2017. u 17:30 »
Stanica Palic dosta odstupa sa temperaturama od ostalih mesta , od 2 tropska talasa u julu , na toj stanici je izmeren samo jedan dan sa temperaturom preko 35 stepeni:



Po podacima sa RHMZ sajta , na toj stanici jos nije zabelezeno da je temperatura presle 39.6 stepeni od 1952 godine:



U centru Subotice je sigurno toplje za stepen dva , mozda ima uticaj Palickog jezera na ove "blaze" temperature leti?

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2815 poslato: 25. Jul 2017. u 20:38 »
U centru Subotice je sigurno toplje za stepen dva , mozda ima uticaj Palickog jezera na ove "blaze" temperature leti?

Ta priča se provlači kroz forum već 8 godina kako sam se ja pridružio. Pre svega razlika u padavinama, a u proleće i jesen pri mrazevima me je "nateralo" da kupim stanicu.

- Stanica Palić je na nekih 20-ak metara od obale jezera



- Uglavnom tokom cele godine su minimalne temperature više u odnosu na moju lokaciju do 2, vrlo retko do 3 stepena.
- Maksimalne dnevne temperature su do 2 stepena niže, najviše u danima sa umerenim vetrom posebno jugozapadnim.

Sad i moj kraj (severni deo grada) je specifičan jer se na 1.2km vazdušne linije nalazi Kelebijska šuma koja obezbeđuje svežinu, posebno u letnjim mesecima, a i sam tip podloge (pesak) se brzo zagreva danju, ali i brže hladi noću. Tako da je tu izražena mikroklima.

Što se tiče centra grada, znam da kad idem biciklom, kao i svako gradsko jezgro zadržava toplinu i ima sigurno 2-3 stepena više u najužem gradskom jezgru, u odnosu na moju lokaciju. Znači da su minimalne slične onima na Paliću, a maksimalne mogu biti više i za oko 3 stepena u odnosu na stanicu na Paliću. Naravno nije svaki dan isti, zavisi od količine sunca, vetra i ostalih parametara.


Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2817 poslato: 26. Jul 2017. u 18:10 »
Video sam ovo i ispratio sam taj odraz na radaru, a i citao izvestaje od clanova na crometeo forumu. Zaista ipresivna kolicina grada je pala, cak su se i krovovi kuca beleli.  :worthy:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2818 poslato: 26. Jul 2017. u 21:01 »
Hahahaha bem ti zivot sta je sve novinar...  :) I oni si imaju takve...  :rofl: :laught: :rotf:


Sa fejs stranice Crometeo, oni uocili ovaj "mali" propust  :)

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2819 poslato: 26. Jul 2017. u 21:05 »
 :computer: Genijalno!  :rofl: :facepalm: