Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Shelf pri zalasku Sunca u Borci i Crepaji, 27. april 2019.  (Pročitano 21707 puta)

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.006
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Shelf pri zalasku Sunca u Borci i Crepaji, 27. april 2019.
« poslato: 27. April 2019. u 22:32 »
Nakon veoma toplog vremena na Veliki petak, kada je na nekoliko mernih mesta bilo prvih "tridesetica" ove sezone, u subotu je stigao iscekivani front.

Iako je front stigao nesto kasnije nego sto su modeli predlagali, oko 12-12:30h a predlagano je bilo rano ujutru, celo jutro je preovladjivalo oblacno vreme tako da je izostalo zagrevanje i "skupljanje" energije pred front. Samim tim su izostali razvoji u ovom kraju, pa je front doneo pojacan vetar, kratkotrajan pljusak i nesto natapace, palo je 3.8mm. Ipak, ozbiljnijih razvoja je bilo na potezu zapadni krajevi zemlje, preko Macve dalje ka centralnim predelima Banata. Nakon krace pauze, jos jedan talas natapace doneo je 1.8mm.

I nakon toga je preovladjivalo oblacno vreme da bi konacno kasno poslepodne pocelo da probija Sunce kroz oblake. Temperatura je malo porasla i kumulusi su nicali kao pecurke na sve strane. Ipak, oci su bile uprte u razvoje na zapadu Srema koji su se u W, WSW struji kretali ka Beogradu. Kako su se razvoji primicali, tako je postalo ocigledno da ce proci severno od grada. Medjutim kako se zalazak Sunca blizio, od severozapada do jugozapada se mogao uociti zid konvektivne oblacnosti finog vertikalnog razvoja, sto se takodje moglo videti na satelitskoj slici.

 

Ubrzo su se pojavili odrazi na potezu zapadno od grada, a mogla se uociti i zanimljiva-shelfolika formacija u tom pravcu. Evo kako je to izgledalo:











Postaje ocigledno da nema nikakve padavinske zavese iza formacije u delu koji ide ka meni


Dok zavesa postaje vidljiva ka jugozapadu








Formacija prelazi preko, ali nista od padavina, samo pojacan vetar.
























Na kraju samo par kapljica kise od ove ture, finalni bilans ovog dana 5.8mm. Radar i munjolovac samo jos jedan u moru primera sposobnosti BKR  :grin:

Radar

Izvor: RHMZ

Munje

Izvor: Meteociel

Polako stize maj a ove sezone jos uvek nije zagrmelo nad Borcom i uzom okolinom, valjda ne cekamo jos dugo...  :grin:

U drugom delu slede fantasticne slike i snimci od kolege Likija!  :thumbup: Ako jos neko zeli da se prikljuci reportazi, bilo bi sjajno.  :)

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.006
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Shelf pri zalasku Sunca u Borci i Crepaji, 27. april 2019.
« Odgovor #1 poslato: 27. April 2019. u 22:48 »
U nastavku slede slike i snimci koje je napravio kolega Liki u Crepaji.  :) Sjajan pogled na mocan shelf, a Crepaja je za razliku od Borce dobila i dobru turu padavina.  :tu:









<a href="http://www.youtube.com/watch?v=STbQXBH8K38" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=STbQXBH8K38</a>







<a href="http://www.youtube.com/watch?v=lBkqr27Iwa8" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=lBkqr27Iwa8</a>

Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 38
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Shelf pri zalasku Sunca u Borci i Crepaji, 27. april 2019.
« Odgovor #2 poslato: 27. April 2019. u 23:53 »
Razbi Skomi  :tu: . Samo nastavi tako i postavljaj cesce o aktuelnim u svetu . Tamo se svasta desava . I dobre slike za komsiju Likija . Tacnije vise od dobrih  :)
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Shelf pri zalasku Sunca u Borci i Crepaji, 27. april 2019.
« Odgovor #3 poslato: 28. April 2019. u 12:07 »
Odlično ste to propratili vas dvojica.  :tu: Jučerašnji dan je bio pravi dokaz da ne mora biti nikakvo spektakularno nevreme da bi bilo lepih formacija i fotografija vrednih reportaže.
Jako lepe formacije i oblake sam video juče i sa autoputa kad sam se vraćao sa posla. U trenutku mi je bilo došlo da stanem u zaustavnoj liniji i fotografišem, ali u trenutku procenih da je glava ipak važnija od oblaka.  :D
Kako sam "bežao" od oblaka od zapada ka istoku, kad sam došao kući na Miljakovac, taman je imalo šta da se isprati.
Pa evo i od mene fotki koje sam već okačio juče u aktuelnim, da dopunim reportažu.















<a href="http://www.youtube.com/watch?v=h-4p7IwtTqI" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=h-4p7IwtTqI</a>

Za razliku od Borče, kod mene je bilo pljuska uz pojačan vetar, ali nije palo više od 2-3mm.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.925
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Shelf pri zalasku Sunca u Borci i Crepaji, 27. april 2019.
« Odgovor #4 poslato: 28. April 2019. u 12:16 »
Juce na kraju ispao veoma interesantan dan. Ovako zajednickim snagama deluje bolje ispraceno.  :D I samo cu dodati da je sa frontom i od vecernje ture palo 10ak mm kise. Uz sve to jednom je zagrmelo juce sa frontom, ali je oblak otisao severozapadnije. A ovaj ispraceni self je prosao sa jednom munjom i jednim sevanjem u oblacima, nije puno, ali za pocetak nije lose. Eto toliko samo da dopunim  :D

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Shelf pri zalasku Sunca u Borci i Crepaji, 27. april 2019.
« Odgovor #5 poslato: 28. April 2019. u 12:40 »
Bravo za odličnu reportažu, slike, video, animacije  :tu: Sve na jednom mestu  :)

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 23
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Shelf pri zalasku Sunca u Borci i Crepaji, 27. april 2019.
« Odgovor #6 poslato: 28. April 2019. u 21:15 »
Odlično ispraćeno, drugari!  :tu:

Da ne ponavljam vaše reči, bilo je čarobno i zavredelo je celodnevno jučerašnje praćenje, iščekivanje i nadanje. Evo kako sam ja doživeo sinoćne formacije oblaka pred sam zalazak sunca:  :comeon:


















Sve se završilo na umerenoj kiši u "mom" kraju, pa se u tom talasu akumuliralo nešto više od 1mm padavina po mojoj proceni.  :)