Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1378017 puta)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.241
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2160 poslato: 17. Decembar 2016. u 21:36 »
Tako je kolega Ciklon. 18Z, pa onda 06Z su najvise bajkoviti obicno.

Ja nisam optimista, jednostavno ne ide sa bilo cime sto se spusta sa istoka, severoistoka... Tako da je meni realnije da to ode istocno a da se anticiklon postavi u nasoj blizini. Da nam se u ovom trenutku, u tako dalekom terminu crta nesto prezapadno onda bih bio vrlo optimistican.

Eeee živote Mijatovićeva prečko !!
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.009
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2161 poslato: 17. Decembar 2016. u 22:06 »
 ^^ :grin: Isporomasivala se zima za sve pare prethodnih godina,ove godine temperaturno dobro gura,padavinski podbacaj.. Nisam hteo da pametujem kada su se mnogi radovali kisama u oktobru ali sada stize na naplatu stabilizacija.. Steta sto ovaj Ac nije poranio i krenuo u novembru da vlada,do sada  bi isterao svoje,ovako zauzeo trecinu zime  :fight: Ali ima prostora za boljitak :) Zao mi je sto Sv,Nikola(i slava i rodj) jos jednu godinu prodje bez snega,zaboravicu kako sneg izgleda u tom periodu  :/ Mada ja sam uvek optimista, ne moze jedan Ac da mi oduzme optimizam  :grin:

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2162 poslato: 18. Decembar 2016. u 01:20 »
Posto sam jos uvek nedovoljno upucen u prognozu polozaje ciklone i anticiklone,zelim da pitam nekog ko zna jel postoji neki polozaj ciklona aa da sam sever Srbije(Subotica)dobije zatrpavanje snegom a ostatak zemlje slabije prodje,jer mi ovi cikloni sve nekako favorizuju jug ajde jos i do Novog Sada neki da dogura ali severnije ovi uvek izvise nekako,jel oni tamo ikad vide veci sneg? :D
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2163 poslato: 18. Decembar 2016. u 08:29 »
Naravno da postoji. Jedne zime ne znam tačno koje su Sombor i Subotica dobili zatrpavanje i skoro pola metra snega, Novi Sad tu oko 25cm, a predeli južnije od Beograda ništa. Isto pre par godina kada su ljudi ostali zavejani po Vojvodini (ne onda kada je premier itervenisao nego zima ili dve pre toga) je bilo snega preko 30cm kod nas. Moja supruga je bila u Čačku i javila mi sa je bilo snega ko da je neko posuo brašno. Onda jedne zime je Fruška Gora cele zime imala više snega od Kopaonika, tačno se sećam. Dakle, naravno da je moguće. U toj situaciji često na jugu Srbije čak pada kiša. Ruku na srce češće su situacije poslednjih godina gde jug bolje prolazi, ali i Makedonija je recimo nekome jug. Ima ovde članova iz Makedonije. Ona je isto ostajala suva, ali evo sada kada je krajnji jug i istok Srbije dobio sneg, najbolje su prošli Bugarska i Makedonija. Dakle kolo sreće se okreće, ali činjenica je da putanje zimskih ciklona česće odgovaraju predelima južnije od Beograda.

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.009
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2164 poslato: 18. Decembar 2016. u 08:50 »
 ^^ To je bilo za Bozic,ne znam tacno koje godine(izmedju 2002-2004) Tog dana je samo sever dobio sneg,a sutradan i Bg,oko20-30cm.. Subotica je tad imala oko pola metra, i to za dan,secam se :)
Neko je spomenuo da ni za Badnji  dan dugo nije bilo snega,a bio je ove godine,uvece je kisa pokvarila sve..

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2165 poslato: 18. Decembar 2016. u 09:05 »
Bravo, to je ta situacija ja mislim. Znam da sam bio neka druga godina faksa i da kolege iz Sombora nisu došle jer su obustavljueni svi polasci autobusa iz Sombora.
Ja bih rekao zima 2002-2003 ili zima 2003-2004. Forum tada nije ni postojao. Nije to jedini takav primer ali ovaj pamtim jer je bio baš ektreman.

Od novijih ekstremniji snegova u Vojvodini, tačnije Novom Sadu pamtim i 2011-2012:



E to je bilo čišćenje auta






Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.491
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2166 poslato: 18. Decembar 2016. u 09:10 »
Ako se dobro secam to kada je premijer ulozio nadljudske napore u spasavanje ljudi koji su bili zavejani u Vojvodini to je bio onaj sneg u decembru 2012. godine, ovde je pao 10-15cm ne secam se tacno ali gore preko 30cm...
Najjaci dan ove godine u Nisu je bio 4. januar jos ja morao nekoliko sati da provedem napolje imao sam neke obaveze i isao pesaka a sneg sipa li sipa, uvece je bilo 32cm a i sutra se nije topilo, sad kad se setim tih dana sam zbog obaveza isao po gradu i provodio po nekoliko sati napolje a 6. je vec kisa sve unistila bila je poplava po ulicama i od kise i jer se sneg mnogo topio nije bilo za izlazak napolje ali morao sam... Sve u svemu lepo secanje :)
Dal je moguce da ce prosla zima na kraju ispasti bolja od ove za ljude juznije od Bg-a... Ja jos verujem u sneg ali ako ne bude snega nista nece znaciti ova hladnoca, niko je se nece secati po dobru... Kao sto rekose kolege kako bi se lepo odrzao sneg da ga ima npr 10+cm... Imamo jos 2 zimska meseca ali realno najznacajniji deo je do 15 februara posle naravno moze biti snega ali verovatno je manja mogucnost da se zadrzi neki dan, ali moze i desavalo se..

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.412
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2167 poslato: 18. Decembar 2016. u 09:25 »
POTPUNO presušio i svaki ENSI  :D


Jutros slušam na pinku kako nas u utorak i sredu očekuje sneg i formiranje snežnog pokrivača u južnom delu zemlje a u četvrtak i na severu  :thumbup:
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.009
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2168 poslato: 18. Decembar 2016. u 09:40 »
@Bart Mislim da si pogresio za godinu,tog decembra nije gosn premijer reagovao  :grin: Nego godinu ili dve posle, tada je bio neki mali sneg, ne veci od 10cm,ali je vetar napravio kolaps i napravio nanose na auto putu(kod Feketica msm)
Ne znam za ostale ali cini mi se da lakse pamtim sta je bilo tj koje godine 97,99,2001 itd nego ovaj sveziji period od pre 5-6 godina gde redovno promasim godinu  :grin:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.491
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2169 poslato: 18. Decembar 2016. u 09:47 »
Tako je risbo to je ipak bilo pocetkom 2014. godine... Te 2014. bas imao terenskog posla... ;)  Ja pomesao jer ovde tada bilo malo snega a ni gore na severu nije bio nista posebno ali pristojna visina...Verujem da bi sad svi bili prezadovoljni sa 15+cm... U Beogradu tada iso do 17cm u Nisu do 9cm...
Sve u svemu svrha mog posta prethodnog je prisecanje na januarski sneg u Nisu i zelja da bude nesto slicno i ove godine sa duzim zadrzavanjam kad je vec ovoliko hladno da se deca grudvaju, nece ni znati za grudvanje a odrasce...  :)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2170 poslato: 18. Decembar 2016. u 10:11 »
Ja sam uvek bio zadovoljniji snegom od 10cm na sigurnom minusu nego 20cm na plusu. Šta mi vredi sneg koji se pretvori u lapavicu posle dva dana. Bolje da ima 10cm ali da je sve belo i da sve srmzne. Pa još ako škripi sneg pod nogama, milina. To je prava zima ako mene pitate.

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2171 poslato: 18. Decembar 2016. u 10:24 »
Posto sam jos uvek nedovoljno upucen u prognozu polozaje ciklone i anticiklone,zelim da pitam nekog ko zna jel postoji neki polozaj ciklona aa da sam sever Srbije(Subotica)dobije zatrpavanje snegom a ostatak zemlje slabije prodje,jer mi ovi cikloni sve nekako favorizuju jug ajde jos i do Novog Sada neki da dogura ali severnije ovi uvek izvise nekako,jel oni tamo ikad vide veci sneg? :D

Jako retko, stoga vrlo upečatljiva prva dva meseca 2003. godine.

Krenućemo od sinoptičke situacije 5. januara 2003. i temperature na 850hPa.

 



Prvi ciklon sa centrom u severnoj Jadranu i tu se vidi da je još u ponoć iznad Vojvodine bila pozitivna temperatura na 850hPa, ali već posle 15h je počeo sneg. 06.01 izmereno je 9cm, a 07.01. 19cm snega.


Drugi ciklon, 07. januar 2003.





Vidimo da ciklon svojim središtem prelazi preko srednjeg Jadrana (omiljena pozicija za Vojvodinu), temperatura je taman kakva treba za nove količine snega. Visina snega 8 i 09.01 je 25 odnosno 26cm.

Kroz dva dana ima sličnu situaciju, dakle 09. januar 2003.





Ovime je 10.01 izmereno 36, a 11.01. 41cm snega. Mada sam ja merio u proseku pola metra snega.

Sneg je zadržao 56 dana u nizu.



Primetićete još jedan lep sneg u februaru, pa evo sinoptičke situacije





Primetićete da je centar ciklona opet oko središta Jadrana, što je prirodno najbolja pozicija za obilniji sneg u Vojvodini, ali tada je južni deo zemlje u toplom sektoru ciklona.


Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2172 poslato: 18. Decembar 2016. u 10:33 »
Još jedna situacija 08/09. decembar 2012 godine. Centar ciklona se iz srednjeg Jadrana premeštao ka južnom delu. Cela Vojvodina ima sneg, ali količina padavina naglo opada ka severu.



Visine snega 09. decembra u 07h: Zrenjanin 38, Sombor 30, Novi Sad 28, Kikinda 20, PALIĆ 11

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2173 poslato: 18. Decembar 2016. u 10:58 »
Joj,hvala ljudi pomogli ste mi mada ja me bi racunao taj Decembar 2012 tu je ipak SAM sever slabije prosao od juga Vojvodine,a jel postoji situacija da sneg ne dolazi sa Jadrana nego recimo ciklon u Crnom moru?Kad sam citaoo forum kao da se secam da je Neko negde napisaoo da postoji situacija kada Vojvodina odlicno prolazi sa takvim ciklonom?
« Poslednja izmena: 18. Decembar 2016. u 11:10 diktator »
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.187
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2174 poslato: 18. Decembar 2016. u 10:59 »
Dosao sam iz vojske 06 decembra 2002 godine i isao da polazem ispit u N.Sadu 08 decembra,tada je poceo sitno prvi sneg padati.Vec 9- og i 10-og je bilo snezno sa snegom i to vecim snegom u Vojvodini.A sta reci za te dana oko Bozica 2003,secam se ko juce,presrecan sam bio zbog tog zimskog ambijenta.To je najsneznija zima u Vojvodini,sneg se nikako nije topio te zime.Ta zima je san svakog ko voli sneg. :thumbup:
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2175 poslato: 18. Decembar 2016. u 11:16 »
Joj,hvala ljudi pomogli ste mi mada ja ne bi racunao taj Decembar 2012 tu je ipak SAM sever slabije prosao od juga Vojvodine

Zato je nama svakih 50km položaja ciklona i njegove dubine jako važno  :hm: sreća u narednom periodu nema problema, cikloni su daleko na jugu  :grin:

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 25
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2176 poslato: 18. Decembar 2016. u 11:33 »
Hahah,Dejo I ja u Novom Sadu muku mucim sa tim aaa onda razmislim kako je vama gore tek I onda ja jos ispadnem u dobroj pozicijii,u sustini jedini polozaj koje vama mozhe doneti  velika sneg je dublji ciklon bas u srednjem Jadranu Dok ovi recimo u Kragejvcu mozhe da obrne ceo Krug is srednjeg u juznii Jadran pa u Jonako more Preko severa  Grcke u Egej njima padavineeee nece nedostajatii,iskreno svidja mi se Subotica kao grad ali preko zime ipak bi  je izbegaooo :D
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.491
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2177 poslato: 18. Decembar 2016. u 12:38 »
 ^^ Ja tu zimu potpuno zaboravio, sad mi bas zanimljive ove karte i podaci sto Dejo postavio  :)

Al koji je ovo copy-paste...Ne ubacuje mi su u prognozu jer je nebitno... Ovaj anticiklon ko Celzijeva odbrana ove sezone... :grin:

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.301
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2178 poslato: 18. Decembar 2016. u 13:53 »
Gledam skijanje prenos uzivo sa Alpa i ne da nema snega nego.. :confused:

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #2179 poslato: 18. Decembar 2016. u 14:18 »
 ^^
Da! Evo jedne slikice iz Alpa, iznad mesta Bad Kleinkirchheim u Austriji -predeo na slici je na nadmorskoj visini od 1900 do 2100m (gondola se "okreće" na 2055mnv).
Osim utabanog veštačkog snega, prirodnog bukvalno nema i bez obzira na visinu od 2000m ambijent ni najmanje ne liči na zimski (inače je ova regija dosta dobra za skijanje i relaksaciju u termalnim vodama). Poslednji sneg je ovde padao 12. novembra!
Doduše ovo nije izuzetak, u poslednjih nekoliko godina bilo je velikih problema sa snegom u decembru u nekim delovima Alpa.