Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Maj 2016  (Pročitano 34002 puta)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Maj 2016
« Odgovor #80 poslato: 27. Maj 2016. u 10:54 »
Sve je ovo ok, samo mi nije jasno sto je ec onoliko slab sa padavinama za nedlju i ponedeljak, jesu konvektivne al ipak bi sa ovakvim parametrima trebalo da pokazuje vise...Ja gledao za Bg i Ns na yr.no  i slabo a za Nis nisam ni ocekivao....
Jedno pitanje gde i kako gledate smicanje?Ne mora ovde da ne gusimo temu , ako neko zeli nek mi odg u pp.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Maj 2016
« Odgovor #81 poslato: 27. Maj 2016. u 11:48 »
Postoje karte koje računaju smicanje, mogu se naći na ovom sajtu http://www.lightningwizard.com/maps/ kao "0-6 km Deep Layer Shear, 0-1 km Low Level Shear, Significant Tornado Parameter"
Ja obično smicanje po brzini odokativno procenim gledajući karte vetra u prizemlju, na 850mb i na 500mb. Smicanje po pravcu takođe određujem gledajući razlike u pravcu na tim visinama.
Evo konkretno za nedelju se crta umereno smicanje u južnoj polovini zemlje, slabo u severnoj:



I dalje to fino izgleda za nedelju i ponedeljak, doduše nedelja izgleda sve lošije, a ponedeljak sve bolje. I mene buni što EC ne daje ništa padavina, sve do danas se barem za ponedeljak crtalo nešto. Evo još i supercell i hail parametara za nedelju, zapadna Srbija će biti u centru pažnje:





Karte na ovom sajtu su za narednih 72h, zato nisam okačio za ponedeljak.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Maj 2016
« Odgovor #82 poslato: 27. Maj 2016. u 13:15 »
EC-u kao što znamo je slabija strana predviđanje konvektivnih padavina, tako da se ne vredi toliko zamarati time.

Sa druge strane, GFS zna preterivati npr. sa konkretnijim konvektivnim padavinama koje se po njemu produže u noć i do jutra, a u stvarnosti se skoro sve to ugasi do večeri i ponoći.

Već sutra, kao predvodnica svega, krenuće da bukti tamo u planinskim oblastima blizu tromeđe naše zemlje, Crne Gore i Bosne. Ipak, sve će se to držati tamo po planinskim sistemima.

E ono što je bitno, u nedelju imamo dakle postepen prelaz strujanja sa severozapadnog na jugozapadu, prvo na zapadu zemlje a kasnije i u ostatku, pa onda valja računati da bi se ti jaki sistemi otisnuli dalje. Kao što se i vidi iz karata koje je kolega okačio, tu već ima potencijala za ozbiljne stvari u nedelju.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Maj 2016
« Odgovor #83 poslato: 27. Maj 2016. u 21:33 »
Poslednji put kada smo imali ovako visok prognozirani CAPE, u Inđiji je padao grad veličine pesnice (ovo je primer krupnog grada u poslednjih nekoliko godina kada uz ekstremno visok CAPE nije bilo smicanja). Za nedelju se uz vrlo visok CAPE daje i umereno smicanje u tom regionu zapadne Srbije (novi GFS 15-ak m/s), to se vidi na onim kartama sa sajta Szupercella.hu. Međutim, finorezolucijski modeli daju i veće vrednosti. Ako se sve poklopi kako treba, moglo bi biti vrlo krupnog grada u regionu zapadne Srbije.
Ne znam šta je sa EC modelom, ali GFS i finorezolucijski modeli daju pokretanje razvoja negde na krajnjem istoku Bosne, zapada Srbije, a uveče bi se razvoj aktivirao i u Vojvodini.









Za sada deluje da bi se superćelije organizovale u linijski sistem koji bi se kretao od istoka ka zapadu. Naravno, ako sve ispadne kako treba.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Maj 2016
« Odgovor #84 poslato: 28. Maj 2016. u 11:04 »
Definitivno se iskristalisalo to da će sever zemlje,  tj. Vojvodina imati sutra veče i u toku noći akciju, jer će se organizovana konvektivna oblačnost sa severa i severoistoka BIH  te Slavonije uputiti na tamo. Bg deluje opet na nekoj granici tog sistema...

Najjači parametri su se pomerili po kartama istočnije/severoistočnije malo, okolina Valjeva i dalje kolubarski okrug po GFS-u. Videćemo, taj razvoj van Vojvodine će vrlo verovatno zavisiti isključivo od  lokalne orografije, koja bi mogla da potpomogne da bukne par ćelija.

Što se ponedeljka tiče, "miriše" mi na moguću superćeliju u dolini Zapadne Morave..
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Maj 2016
« Odgovor #85 poslato: 28. Maj 2016. u 12:04 »
Sutra nista ne ocekujem ovde kod mene, neki modeli vide razvoje samo na krajnjem severu Vojvodine, ali zato ponedeljak deluje jako zanimljivo posebno za centralne i istocne krajeve gde bi mogla da protutnji supercelija, najveca verovatnoca za tako nesto je u Sumadiji, pratimo dalje:


Van mreže Sanci

  • *
  • Poruke: 127
  • Starost: 29
  • Lokacija: Vozuća, BiH
Odg: Maj 2016
« Odgovor #86 poslato: 28. Maj 2016. u 12:18 »
Danas poslijepodne pa i navecer bi moglo biti nekih zanimljivosti na istoku, sjeveru i sjeveroistoku BiH




Van mreže Ivan027

  • **
  • Poruke: 705
  • Lokacija: Kursumlija
Odg: Maj 2016
« Odgovor #87 poslato: 28. Maj 2016. u 14:34 »
Jel moze neko da mi kaze od iskusnijih clanova (Kimi,Milosh,Zec) kakve su sanse za nestabilnosti ovde juznije za nedelju/ponedeljak i ako moze neko da mi posalje linkove modela gde to pratite? Hvala unapred!

Van mreže igorkonkolj

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: futog
Odg: Maj 2016
« Odgovor #88 poslato: 28. Maj 2016. u 19:55 »
citam, I gledam vashe karte, kad se sve sabere I oduzme...treba da ocekujem sutra navece nestabilnosti sto se tice juzne, zapadne,i SZ vojvodine...elem ako strujanje popodne okrene na JZ, a zarista se stvore na zapadu srbije I istoku I SI bosne kao sto se predpostavlja, onda ne bi trebalo biti dileme ...sto bi se reklo u ovakvim situacijama..."vec vidjeno"..izvinjavam se sto ne podkrepljujem ovaj stav, nekim kartama, ovo sam izneo gledajuce vase postove ...jednom recju amaterska prognoza,hvala :morning:

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Maj 2016
« Odgovor #89 poslato: 28. Maj 2016. u 21:24 »
Jel moze neko da mi kaze od iskusnijih clanova (Kimi,Milosh,Zec) kakve su sanse za nestabilnosti ovde juznije za nedelju/ponedeljak i ako moze neko da mi posalje linkove modela gde to pratite? Hvala unapred!

Evo ja cu da ti odgovorim. U nedelju gotovo minimalne sanse za nestabilnosti, u ponedeljak je ve' druga prica.

http://www.szupercella.hu/gfs_magyarorszag

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Maj 2016
« Odgovor #90 poslato: 28. Maj 2016. u 21:31 »
Što se tiče sutrašnjeg dana sve to sada deluje oslabljeno, to se i očekivalo. I ako je visok CAPE do 2500 J/kg uz smicanje 10-15 m/s jednostavno nema dovoljno vlage da bi se ista pokrenulo barem tokom većeg dela dana. Lokalni razvoja će verovatno biti iznad planina na istoku zemlje. Tek u večernjim satima kada strujanje po visini okrene na jugozapadno imamo dotok vlažnosti pa bi u Vojvodini bilo jačih razvoja uz pljuskove i grmljavinu koji bi se produžili do jutarnjih sati.

Što se tiče ponedeljka tu je već druga priča..

Van mreže Ivan027

  • **
  • Poruke: 705
  • Lokacija: Kursumlija
Odg: Maj 2016
« Odgovor #91 poslato: 28. Maj 2016. u 21:37 »
Hvala Dikile!


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Maj 2016
« Odgovor #92 poslato: 28. Maj 2016. u 21:42 »
Da da, samo potvrda onoga što i rekosmo. Južnije od Vojvodine sutra dakle par orografski izolovanih razvoja i to je to.

Što se ponedeljka tiče, smicanje se malo po malo smanjuje, te potiskuje isto tako južnije. Jedino bitnije (15-ak M/S) biće na jugu Šumadije, zato mi i jeste favorit zapadnomoravska superćelija.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže zeljko83

  • *
  • Poruke: 142
  • Starost: 40
  • Lokacija: Rekovac-Ursule
Odg: Maj 2016
« Odgovor #93 poslato: 29. Maj 2016. u 12:34 »
Nerazumem zasto na sajtu rhmz nema nikakvih najava sto se lokalnih nepogoda tice? Uslovi itekako postoje narocito sutra,prosto neverovatno. Ceka nas jedna zanimljiva nedelja, bas me zanima kako ce se odvijati stvari u ponedeljak, tj.sutra

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Maj 2016
« Odgovor #94 poslato: 29. Maj 2016. u 15:30 »
Uslovi postoje naravno, ali i ja sam mišljenja da će se večeras sve konkretnije ograničiti na Vojvodinu. O parametrima nestabilnosti smo već sve rekli, evo samo jedne karte za arhivu nenormalnog CAPE-a:



Ali džaba i svi uslovi, ako nema dovoljno vlage. A ima li dovoljno vlage najlakše je vidjeti na padavinskim kartama. Uz ovakav CAPE, dovoljno je i minimalno padavina da se crta, to je već dovoljno da buknu Cb-ovi. GFS kaže da će akcija ostati sjevernije i istočnije od Beograda, ukupne padavine do ponoći:



Po WRF-NMM-u, ta granica je malo južnije:



Loše je to što će se gotovo sva akcija dešavati kad se smrkne, ali eto možda prilike za prvi munjolov ove godine.  :)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Maj 2016
« Odgovor #95 poslato: 29. Maj 2016. u 23:35 »
Hvala Milose za odgovor za smicanje... :)
Evo gde bi trebalo sutra da bude zanimljivo...Ja se nadam i nekom iznenadjenju pa i ovde da bude nesto a cini mi se da smo na granici... Naravno ove karte ne znace da ce biti 100% ovako ali eto cisto orijentaciono gde da se ocekuju razvoj... Zapadnu Moravu i jug Sumadije izgleda da ne moze da promasi...Cini mi se i Bg ima dobre sanse... Nadam se samo da ne bude neko vece nevreme...



« Poslednja izmena: 29. Maj 2016. u 23:50 Bart »

Van mreže zeljko83

  • *
  • Poruke: 142
  • Starost: 40
  • Lokacija: Rekovac-Ursule
Odg: Maj 2016
« Odgovor #96 poslato: 30. Maj 2016. u 08:23 »

Evo sta kaze estofex, predvidjaju krupan grad u Srbiji,Bugarskoj i Rumuniji.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Maj 2016
« Odgovor #97 poslato: 30. Maj 2016. u 09:12 »
Mi Nislije u levelu 2 ili na granici, to stvarno nisam ocekivao.... Videcemo sta dan donosi....

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Maj 2016
« Odgovor #98 poslato: 30. Maj 2016. u 10:04 »
O čemu bre priča ovaj ESTOFEX....

Ajde parametarski okej level 2 za Bugarsku, ali koja bre crna debela žuta linija za njih.... pa GFS je skoro kompletno suv za čitavu Bugarsku  :oboze:
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže roki

  • ***
  • Poruke: 4.096
  • Starost: 32
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Maj 2016
« Odgovor #99 poslato: 30. Maj 2016. u 23:54 »
Sutra