Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Oktobar 2017  (Pročitano 65861 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #40 poslato: 04. Oktobar 2017. u 11:40 »
Nema tu ništa. Do danas su modeli davali 5-10mm za petak, sada je to već 2-5mm. Do sutra više neće biti ni toliko. Rekoh vam da je samo pitanje trenutka kada će i te padavine da se izbrišu. Ja sam digao ruke od toga da će ove jeseni pasti kiša od preko 2-3mm u cugu. To je jednostavno nemoguća misija. Najgore od svega je što će baš da zahladni u petak i nema nekog otopljenja na vidiku. Kad već nema kiše, bolje da je Miholjsko leto, a suva hladnoća u ovo doba je najgora opcija.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #41 poslato: 04. Oktobar 2017. u 11:52 »
Mi juznije imamo cemu da se nadamo yr.no daje oko 25mm al iskustvo kaze da ce se to poistocniti, pojuzniti ili istresti na navetrenim stranama  nekako al to je tako ove godine...  Po ovoj karti Pulsara cini mi se to se ciklon prebacuje od Albanije(J. more) u Egejsko more cini mi se centar ciklona 1004mb...Lepo  :)
Hehehe ako sada manje kise padne nego u BKR slobodno mozemo da se  :bang:
« Poslednja izmena: 04. Oktobar 2017. u 12:10 Bart »

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #42 poslato: 04. Oktobar 2017. u 12:39 »
Milosh je surov :).
Ali to je tako. Od početka, nisam obraćao pažnju na BKR, već južnije, najviše zbog snijega: Zlatibor, Pešter, Kopaonik. Evo Bart je već napisao prije mene. Ne bi toliko loše prošli jugozapad/jug Srbije zbog dužine premještanja novoformiranog sistema sa Jadrana. Snježna granica ispod 1000m nm.
Sinoć sam pisao o pomicanju upada sistema. To se nežalost nastavilo, a dokaz tome je i što danas i sutra modeli najalvjuju jačanje AC nad Atlantikom, nešto bolji greben i kod nas, kasnije lošiije prostiranje doline do morskih regija.
Sada već ta karta od sinoć izgleda malo drugačija, Ciklon se formira još malo južnije i GFS i EC su se usaglasili i našli neku zajedničku putanju, Albanija Grčka... Ali to je opet južnija putanja od ove sinoć, pa su padavine malo manje, kontrolni je još za par mm siromašniji, CG uz Albaniju, Prokletije i dalje dobro stoje. Vidjet ćemo večerašnji izlazi šta kažu, a onda i višerezolucijski.
« Poslednja izmena: 04. Oktobar 2017. u 12:58 Pulsar_ »

Van mreže Vrscanin

  • *
  • Poruke: 65
  • Lokacija: Banat
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #43 poslato: 04. Oktobar 2017. u 20:14 »
Pozdrav!
Zanima me prognoza za vikend za juzni Banat tj.Vrsac, dali ce biti padavine ili ne?
Hvala unapred!

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #44 poslato: 04. Oktobar 2017. u 20:30 »
Još se nisu modeli dogovorili sami sa sobom šta će sa ovim ciklonom. Južniji predeli mogu da odahnu po pitanju padavina, a ovamo u BKR standardno, neće se znati do poslednjeg trenutka.
EC je na "to be or not to be". U prethodnom izlazu jedva 3-4mm, u ovom 15-20mm. Ostali modeli su uglavnom na 5-10mm, EC najviše šeta. Teška je situacija, ali valjda se izvuče nešto.

EC 00Z:



EC 12Z:



padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #45 poslato: 04. Oktobar 2017. u 22:47 »
Suština razilaženja kod modela je što još nisu sigurni hoće li nakon spuštanja visinske doline u petak doći do odsecanja visinskog ciklona u subotu koji bi značajno produžio trajanje padavina i povećao njihovu količinu.
Što se tiče 12Z izlaza, EC, ARPEGE i GEM su bliži tom scenariju sa visinskim ciklonom i bogatiji su padavinama za celu zemlju, uključujući i BKR (17mm EC, 13mm GEM).
Sa druge strane, GFS i ICON vide da će ta dolina samo da pretrči preko nas, bez odsecanja ciklona i otud manje padavina (5-6mm za BKR samo u petak).
Što se tiče položaja ciklona, najsličniji u ARPEGE i EC:











Ono što treba naglasiti je da i GFS u dosta preturbacija (ensemble) vidi osecanje tog ciklona, a EC ima varijante po kojima je bliži GFS-ovom glavnom izlazu. Nijanse će presuditi na kraju, a verovatno će se sutra složiti modeli.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #46 poslato: 05. Oktobar 2017. u 08:30 »
Morao sam da pogledam... Pa sad ne bi trebalo da omane nekih 20+mm...Ali ovo je NKR sve je moguce  :)
I nas wrf za Nis odlican



« Poslednja izmena: 05. Oktobar 2017. u 10:04 Bart »

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #47 poslato: 05. Oktobar 2017. u 10:35 »
@ Bart

Niš bi trebao minimum 20 mm da dodbije, ako ne, onda stvarnooooo...
-----------------------------------------
Beograd, auu koja granica, malo južnije samo 20 - 30 mm..
Planine preko 1200 mnv bi trebale da dobiju snežni pokrivač, a ponegde je moguće i ispod te visine..
U Bugarskoj opet ko od šale negde oko 100 mm...

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #48 poslato: 05. Oktobar 2017. u 10:40 »
Da, da i ja to mislim 20mm ko nista... Inace nemam mnogo znanja i meteoroloskog iskustva ali mislim da je ovo jedna od najboljih putanja ciklona za Nis...Glupe kosave nema...Samo litrići da se skupljaju....  :grin:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #49 poslato: 05. Oktobar 2017. u 11:01 »
EC jutros lošiji nego sinoć, sve je pomereno za par km južnije i 17mm se pretvoriše u 9mm. Sa druge strane, pojedini modeli su malo izdašniji sa padavinama. Tako GFS daje 11mm, ICON 16mm, a GEM 19mm. ARPEGE se baš zainatio ovoga puta i daje samo 1mm.
Meni je prosto neverovatno da u situaciji kad će u većem delu Srbije pitanje samo hoće li pasti 20-30mm, ili više od toga, u ovom glupom BKR je pitanje može li konačno da dobaci do 10mm u cugu prvi put još od juna.
Ja zaista mislim da na ovoj planeti nema grada sa gorom mikroklimom. Užas.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #50 poslato: 05. Oktobar 2017. u 11:14 »
Ima, ima kolega- Skoplje !  :grin: Ali evo evo, dolaze i oni na svoje za vikend.

Kući je realno da bude 30-ak mm padavina, a sneg bi mogao da se spusti i ispod 1000m nv, pre svega sreda ujutru.

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Darko Vr/Sc

  • **
  • Poruke: 1.513
  • Starost: 25
  • Lokacija: Surdulica (600mnv), Vranje (460mnv)
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #51 poslato: 05. Oktobar 2017. u 15:46 »
Ovo ce prema svemu sudeci, biti prvi ozbiljniji zimski scenario za predele iznad 1000 m, a pravo zatrpavanje iznad 1200/1300 mnv :thumbup: :zima
Inace modeli za moj kraj daju lepe padavine po EC 50mm+ dok je GFS blazi oko 30mm
Lepo je videti ovakve karte, a da udjemo u odbrojavanje odnosno manje od 48ha je ostalo :grin:
« Poslednja izmena: 05. Oktobar 2017. u 17:01 Darko-Surdulica »


Van mreže tachion

  • *
  • Poruke: 66
  • Lokacija: Novi Beograd, blok 45
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #52 poslato: 05. Oktobar 2017. u 16:23 »
" RHMZ je objavio je upozorenza područje Srbije na obilne padavine koje će trajati do 8. oktobra, dok se na višim planinama očekuje formiranje snežnog pokrivača.
U subotu, u centralnim i južnim krajevima i većini mesta očekuje se od 20 do 30 mm kiše, na jugu oko 40 mm za 24 sata, lokalno i više..."

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2017&mm=10&dd=05&nav_category=12&nav_id=1310854
The temperature is always perfect.
The Zen masters

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #53 poslato: 05. Oktobar 2017. u 16:32 »
Al ce da padne  :rain: Nema srece BKR i sad moze da dodje do Grocke kisa samo i to je to...Heheh salim se bice jos malih korekcija, videcemo sledece izlaze a i nikad se ne zna bez obzira sta kazu modeli...

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #54 poslato: 05. Oktobar 2017. u 17:35 »
Da kako Kimi rece, Skopje i delovi Makedonije su bas problematicni, ove godine ih je susa pogodila..ali sad za vikend imaju mnogo bolju poziciju od cuvene BKR..

Na bugarskom meteo forumu se raspravljaju koji ce krajevi da uhvate 100 mm.. :laught:
mozda se oni ispale sad, mada ne verujem..

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #55 poslato: 05. Oktobar 2017. u 17:53 »
Jako su retke situacije kada cela Srbija dobije obilne padavine. Postoje situacije kada znatno bolje prođe Vojvodina i situacije kada centralna i južna Srbija znatno bolje prođu. Beograd je uvek tu na zlatnoj sredini, ili malo južnije ili malo severnije od granice najjačih padavina. Zato ovde nikad na kraju ne padne kiša. :)
Zamenio bih sve letnje oluje i zimske snegove za jednu dobru kišu sada. Ovo je poslednja šansa da se gljive u beogradskim šumama probude posle duge, duge suše. 10mm i više bi značilo svakako, sve ispod toga je beznačajno.

GFS je pomerio granicu jačih padavina za nijansu južnije i sa jutrošnjih 11mm smo došli do 8mm ukupno. Toliko je otprilike davao i EC jutros. ICON se nije ažurirao još, a ARPEGE i GEM nisu merodavni jer su oba išli u krajnosti jutros.
Tako da čekamo još večerašnji EC da vidimo je li to to i definitivno i da zaokružimo ovu priču na nekih 7-8mm. Ako uzmemo u obzir potencijalnu grešku modela, najviše što iz ove situacije možemo izvući je 10-ak mm, ali isto tako se može desiti i da ostanemo na 5mm ili manje. E šta sam dočekao da u oktobru molim modele da se smiluju za 10mm...


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #56 poslato: 05. Oktobar 2017. u 17:55 »
Na bugarskom meteo forumu se raspravljaju koji ce krajevi da uhvate 100 mm.. :laught:
mozda se oni ispale sad, mada ne verujem..
Slatke muke reklo bi se na ovoj susi..Ali 100 je 100 ko zna moze biti opasno...
Da uporedimo jutrosnji i ovaj izlaz...



Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #57 poslato: 05. Oktobar 2017. u 18:02 »
@ Bart

Obzirom da je drugacija pozicija ciklona nego prosle nedelje, kad je u delovima BUL palo i 120 mm, sad ce na drugim mestima, pa ne bi trebalo biti izlivanja, a vidim Rumunija jos vece kolicine.. :hm:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #58 poslato: 05. Oktobar 2017. u 18:05 »
 ^^ Sto sam ubacio 12z izlaz je potpun sto se tice kise za Srbiju ali ne i za istocne komsije.... Ma gde Rumuniju nesto da promasi ove godine... :)

Van mreže Johnny colchonero

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #59 poslato: 05. Oktobar 2017. u 18:12 »
Zamenio bih sve letnje oluje i zimske snegove za jednu dobru kišu sada.


Nemoj Milose da te GFS i EC cuju, to sada govoris jer si zeljan kise, ali natapaca i svivilo ne mogu da se porede sa letnjim olujama, koje osveze sve ili lepom belom veceri dok sneg pada npr. umerenim intenzitetom i ostaje na zemlji i odeci u setnji.