Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Oktobar 2017  (Pročitano 65836 puta)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #80 poslato: 06. Oktobar 2017. u 09:53 »
 ^^ Dare znam ja da ja i ti ne treba da brinemo nego mi zao ovih BKR-ćana  :) Nas wrf za Nis pao ispod 30mm...  :hm:

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #81 poslato: 06. Oktobar 2017. u 20:17 »
@ bart

Eno na bugarskom meteo forumu posceli da "vicu" da u Sofiji sutra moze i sp da se oformi sto je istorijski za 7. oktobar! :D

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #82 poslato: 06. Oktobar 2017. u 20:26 »
Gledam jutrosnji yr.no 4C kod njih, sve je moguce...  :)

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #83 poslato: 06. Oktobar 2017. u 20:31 »

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #84 poslato: 07. Oktobar 2017. u 19:57 »
Sad bacih malo pogled na prognoze na duže staze. Zanimljivo je da dokle god dopiru prognoze (skoro do kraja oktobra) nema na vidiku nove ciklonske aktivnosti i padavina. Ovaj oktobar bi mogao biti jedan od najsušnijih u poslednjih ko zna koliko godina. Ali dobro, još je rano da se o tome priča na osnovu trenutnih tendencija. Ali mnogo toga treba da se poklopi da bi uspela da padne kiša od 10mm. To je takoreći nedostižna cifra.

Naredna tri dana se zadržava hladnjikavo vreme, a ciklon severnije će stalno nabacivati neke oblake. Od srede leže anticiklon na duže staze i biće lepo vreme uz tople dane i sveže noći. Neka malo hladnija varijanta Miholjskog leta.  :) Kad već nema kiše ove jeseni, bolje da bude lepo i sunčano vreme bez vetra, falilo je takvih dana.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #85 poslato: 08. Oktobar 2017. u 08:32 »
Nema tu ništa novo na kartama jutros, niti će biti i narednih dana.

Dakle, zonalna situacija, ciklonska serija putuje severom Evrope, dok je južnije prisutan prostrani Azorski anticiklon.

Nećemo mu biti baš na rubu, ali jesmo istočnije od centra samog anticiklona, tako da  uz stabilno vreme ne bi imali neke visoke temperature, kao što bi mogla imati zapadna polovina Evrope, već je to sve u okviru proseka.

Vazdušna masa neće imati nisku tačku rose, pa ne treba očekivati niske temperature (pojavu mrazeva) ali to sa druge strane znači povećane šanse za jesenje magle u široj oblasti u jutarnjim i prepodnevnim satima.

Suma sumarum je da dolazi uobičajen period stabilnog i lepog vremena u jeseni, koji baš pada u periodu po kome je i dobio naziv- Miholjdan (12-og oktobra).  :)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže majstoric17

  • *
  • Poruke: 137
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #86 poslato: 08. Oktobar 2017. u 10:19 »
Nisam navikao na ovako suh 10. mjesec.
Jedan je od najsusnijih zadnjih godina i najsusniji mjesec ove godine.
Ovakva bi se situacija mogla dobro odraziti na iduca dva mjeseca.
Mozda izbjegnemo zonalku u 12. mjesecu kakvu smo imali zadnjih godina.

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #87 poslato: 08. Oktobar 2017. u 10:25 »
Često se u proteklih nekoliko godina desavalo da ovakva situacija kao sada, bude od sredine Novembra pa se zadrzi dobrih mesec ,mesec ipo dana. Pa nas udave magle i inverzije. Zato je mozda bolje sada da bude dominatan Ac, da uzivamo u Miholjskom letu ;)

Van mreže majstoric17

  • *
  • Poruke: 137
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #88 poslato: 08. Oktobar 2017. u 10:49 »
 1995.  je Ac uspostavljena u 10. mjesecu i potrajala je dobrih mjesec i po dana uz krace prekide u 11. mjesecu.
Ali je zima bila odlicna.
2001. smo nakon suhoce u ovom mjesecu dobili vrlo kisan 11. mjesec i vrlo hladan 12. mjesec.
Bit ce zanimljivo pratiti iduca 2 mjeseca.

Van mreže СрпскиСељак

  • *
  • Poruke: 158
  • Lokacija: Србија
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #89 poslato: 09. Oktobar 2017. u 05:56 »
Само знам једно,боље је лепо и суво Михоњско лето од свих ваших киша и зима заједно,узгред,биће зиме кад јој је време те се не секирајте пуно него уживајте у лепом времену и не оптерећујте се превише :thumbup:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #90 poslato: 09. Oktobar 2017. u 13:41 »
^^ Slažem se. :) Baš sam napisao neki dan u aktuelnim kako generalno u godini fali tih dana sa Tmax oko 25°C, plus/minus koji stepen, a sada je na vidiku barem 6-7 vezanih takvih dana od srede pa nadalje. Meni je jedino žao što pre toga nije pala jedna dobra kiša nalik ovoj u južnoj polovini zemlje. Naravno, ne priželjkujem ni ja da kiša pada svaki božji dan, ali nekako više uživam u lepom vremenu kada dođe posle dobre kiše, jer tako nekako priroda uspostavi svoj balans.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #91 poslato: 09. Oktobar 2017. u 19:51 »
Valjano zbori meteo guru srpskiseljak   :)
Skoro je sigurno da ce veci deo druge dekade obeleziti stabilno vreme... Malo zahladjence suvo pa po starom...


Van mreže Milan995

  • *
  • Poruke: 154
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #92 poslato: 09. Oktobar 2017. u 22:10 »
Imam neki osecaj da se ovo ipak nece ostvariti,jer vec za vikend najavljuju kisu.

Van mreže Johnny colchonero

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #93 poslato: 09. Oktobar 2017. u 23:22 »
Ne vidim ja ovde nikakve uslove za kisu za vikend. Pusti to sta neko najavljuje(ne znam ko). Za sada toga nema ni na vidiku za ovaj vikend. Vec u 100. satu je centar AC  nad nama (dobro ne sam centar centra, ali smo u onom krugu od 1025+hPa sto je za sada najjaca prognozirana jacina tog datuma bilo gde nad Evropom i u ovom delu sveta.  Vrlo tesko ce model od centra AC da dodje do kise odjednom kada se udje u manje od 100 sati. Posebno sto su se svi usaglasili. Ne ide to bas tako (ili vrlo vrlo retko, ja se ne secam nijednog primera) Tada se vrse ipak manje korekcije i posebno se menja "trajanje" tog sistema u narednim satima.

Ali hajde videcemo.

Van mreže majstoric17

  • *
  • Poruke: 137
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #94 poslato: 10. Oktobar 2017. u 09:16 »
Ima li kakvih naznaka za prekid AC i dosadnog vrlo suhog vremena?
Mozda nesto bude u zadnjoj dekadi.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #95 poslato: 10. Oktobar 2017. u 23:39 »
Ono sto se sada nagovestava je suvo i toplo vreme tj. miholjsko leto.
Temperatura ce ici preko 20C u narednom periodu i to se odnosi na veci deo zemlje.

Licno mi se veoma svidja ovaj razvoj, sve vise volim toplu i suvu jesen.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #96 poslato: 11. Oktobar 2017. u 20:32 »
I dalje nema nikakvih naznaka bilo kakve promene vremena sve do 20. oktobra (a pitanje je i tada). Situacija podseća na decembar prošle godine kada je legao anticiklon i nije mrdao mesec dana. Jedino što kad u decembru legne takav anticiklon jedino što možemo da očekujemo su magla i stratus, a u ovo doba godine su dani još dovoljno dugi u odnosu na noći da budu sunčani i lepi, a jutra hladna i zamućena. :)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #97 poslato: 12. Oktobar 2017. u 02:05 »
Imaju neke naznake promjena, ali to je zaista daleko, pitanje je hoće li upasti išta u Mediteran ili dalje:


Zonalni vjetrovi su dosta pojačani, što se oslikalo i sa ljetom i sa ovom situacijom, ali i inače to traje i od prošle godine manje-više.
Ophelia će upumpati topao i suh zrak kroz ovu anticiklonu, tako da i ona poguduje ovakvom stabilnom i toplom dijelu dekade.




Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #98 poslato: 12. Oktobar 2017. u 18:59 »
Moze ovako da tera do kraja meseca sto i nije lose manje ce se potrositi na grejanje  :)... Bice ovo jedan lep oktobar  :sun:

Van mreže majstoric17

  • *
  • Poruke: 137
Odg: Oktobar 2017
« Odgovor #99 poslato: 12. Oktobar 2017. u 23:16 »
Nadoknadit će se ova ekstremna suša nekako.
Mogao bi 12. mjesec biti bogat oborinama kao npr. 2012. godine, a ne onako suh kao zadnjih godina.
To će biti točno godinu dana u nekim mjestima otkad traje suša.
Stvarno katastrofa. Ne ponovilo se.  :angry: