Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Nevreme u Beogradu, 25/06/2022  (Pročitano 6501 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Nevreme u Beogradu, 25/06/2022
« poslato: 25. Jun 2022. u 22:54 »
Ili bolje rečeno dva nevremena, tj. dve ture.  :)
U ovoj sezoni je do sada uglavnom mašilo sve što je moglo da promaši, da bi prekjuče ujutru brzopotezna frontalna olujica odlučila da preokrenula stvari.

Ovaj dan nije obećavao po prognozama sve do pre neki dan kada su svi modeli malo po malo počinjali da prihvataju aktivacije u većem delu zemlje uz ozbiljno smicanje i dosta energije. Tek dan pre su prelomili vezano za nestabilnosti. Najveća enigma je bilo strujanje. Iako je po prognozama delovalo da će se većina sistema kretati u severozapadnoj struji, kod većine Cb-jeva u ovom delu je nekako dominirala jugozapadna komponenta. Po sondaži je samo u sloju oko 700mb strujanje blago vuklo na jugozapad.



Preko Beograda su prešle čak tri ture. Prva je bila intenzivnija u zapadnim i severnim delovima grada, druga je manje-više ceo grad zahvatila, i treća najslabija više južne delove grada.

Prva tura se polako primicala sa zapada i izgledalo je da prolazi južnije.



Onda se brzo nadogradilo ka severu i oblak dobio jugozapadnu komponentu strujanja:



Sve konkretnije je to izgledalo, ali videlo se da maši moj deo grada:



Zatim uzlazna struja ka severozapadu počinje da luduje, šteta što nisam imao fotoaparat sa nekim boljim zumom za kvalitetnije fotografije, uživo je to opasnije izgledalo.





Gube se formacije i desni krak kreće ka ovamo:



Kreću retke krupne kapi, a pljusak sa par jakih grmljavina prolazi bukvalno kilometar severnije.



Pauza uopšte nije previše trajala, jako brzo su počeli da se pojavljuju i bujaju novi kumulusi zapadnije.



Uskoro pljusak iz privatnog oblaka uz retku grmljavinu.





Pljusak je još trajao kad je počela da se nazire šelfolika formacija ka zapadu. Radar je izgledao sve ozbiljnije u tim trenucima.



Zatim se pojavljuju najlepše formacije ove sezone:







Zatim oblačnost u vizuelnom smislu dostiže zenit:







Pred pljusak se gube formacije i previše se smrkava za kvalitetnije fotografije, ali nije bilo sumnje da sledi potop:







Usledio je desetominutni potop, najjači intenzitet ove sezone uz jaku grmljavinu, ali bez jačeg vetra.
Radarski snimak i jedan gif za vreme potopa, crveni odraz na radaru nad mojim krajem.





Nije tu bilo teškog nevremena, grada ili downbursta od ovog sistema, ali je pala lepa količina kiše u cugu, ulice su se nakratko pretvorile u reke.

Prethodne dve ture su iscrpele energiju za poslednju pa je ona prošla relativno mirno. Nije bilo formacija i baze su bile visoko, ali je usledio jednosatni umeren pljusak/natapača uz povremenu grmljavinu koji je doprineo ukupnoj količini padavina. Pred prestanak padavina prelepi prizori na nebu: duga, mamatusi...  :)











Radarska animacija svih pomenutih tura:



Na kraju kod mene i u većem delu grada (centar, južni i istočni delovi) lepih 15-20mm ukupno. Severni i zapadni delovi grada koje je zakačila i prva tura su uhvatili i 25-30mm, što je najveća količina padavina u cugu ove sezone u Beogradu.
Jedan od retkih dana vrednih pomena u jednoj mršavoj sezoni. :tu:


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Nevreme u Beogradu, 25/06/2022
« Odgovor #1 poslato: 27. Jun 2022. u 21:22 »
Evo, aploudovao sam i jedan video da ažuriram reportažu. Snimak je za vreme najjačeg intenziteta koji je trajao 10-ak minuta, a zvuk pljuska kvare deca ispred zgrade koja su ispuštala neke čudne zvuke.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=v3GfXH4E1XQ" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=v3GfXH4E1XQ</a>

Evo i još jednog kvalitetnog snimka iz nekog drugog dela grada, mislim da je centar u pitanju:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=iQ_L93XGkCU" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=iQ_L93XGkCU</a>

Zvanična količina padavina na Vračaru je iznosila 16.5mm, a na Košutnjaku bliže meni 20.8mm.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.212
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Nevreme u Beogradu, 25/06/2022
« Odgovor #2 poslato: 27. Jun 2022. u 21:28 »
Bravo Miloše! :thumbup:

Iz grada sam nadolazak šelfolikih formacija u daljini se nije lepo ni video, kad se već primaklo sve se pretvorilo samo u standardnu tminu uz vidljivu kvalitetniju zavesu iza..ali je zato prvi oblak koji je jačao sa druge strane Save u Sremu u nadogradnji fenomenalno izgledao, ono je bila milina za gledanje i fotkanje. :comeon:
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Nevreme u Beogradu, 25/06/2022
« Odgovor #3 poslato: 27. Jun 2022. u 21:37 »
Not too bad  ;) :D

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.006
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Nevreme u Beogradu, 25/06/2022
« Odgovor #4 poslato: 27. Jun 2022. u 22:38 »
 ^^ Odlična reportaža druže  :nnc:, uživanje za gledanje-čitanje, s obzirom da su fotke prelepe kao i prikaz putem gifa-snimka. Hvala i na izdvojenom vremenu da se ovo dokumentuje, videh da je ovo prva reportaža ove godine!

Drago mi je da je na kraju veći deo grada dobio dobar pljusak, s obzirom da je dan bio vrlo dinamičan na nivou zemlje. Dan je bio baš naporan, već od ranog jutra jako toplo i sparno, kao u loncu sa sve onim peščanim cirusima... dan je odmicao, akcija je bila dalje ka severu i jugu, Srem i Beograd ni jedan jedini kumulus, tako da sam ja u jednom momentu već digao ruke od ovog dana što se tiče Beograda. Međutim oko 15h kao na dugme počeše da se pojavljuju kumulusi na sve strane. Ka ZJZ počinje fino da se razvija





S obzirom na parametre u ovom trenutku je već bilo jasno da sada samo može da jača, i da probudi atmosferu u okolini



Evo i uzlazne struje ulevo od padavinske zavese koju je Miloš pominjao





Sada već počinju da se pojavljuju zavese čitavom zapadnom polovinom neba tako da je pljusak bio izvesan





Onda je usledio dobar pljusak uz povremeno jake udare vetra, pravi downburst. Podaci sa moje stanice - 19mm iz ove ture, max intenzitet kiše 67mm/h (kod Pauna malo severnije 98mm/h), udar vetra 50km/h i pad temperature sa 32.6C na 19.7C. 



U par navrata tokom ovog klipa je posteno usulo, prvo sa zapada

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=Qe3tLTo0l60" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=Qe3tLTo0l60</a>

A onda je i sa severa par puta dobro usulo, ali sam samo jedan navrat uspeo da snimim

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=l5NlWrL2Axw" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=l5NlWrL2Axw</a>

Vetar je obrao kajsije, i tu i tamo oborio poneku saksiju i polomio poneku grancicu



Baš kao što je imenjak naveo, ubrzo nakon toga se ponovo zakuvalo na sve strane, sa jugozapada se približavala lepa formacija, ali pljusak na kraju nije prešao Dunav









<a href="http://www.youtube.com/watch?v=08dV9KX3JFg" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=08dV9KX3JFg</a>

Zatim je neko vreme grmelo iz okolnih razvoja, uz povremenu kišicu koja je donela manje padavina. Razvoji su počeli da se izmeštaju dalje pred zalazak, pa su usledili divni prizori













Ukupne padavine tog dana na Levoj obali Dunava: Borča-sever 28.0mm, Kotež 21.8mm, Borča-jug 21.6mm.

Kod mene je još jedino pljusak u zoru 28. maja doneo ovako fino kišu u cugu, kada je za kratko vreme palo 15mm, dok me je 11. juna sve rubom kačilo, kada je u delovima grada pala dobra kiša. 

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Nevreme u Beogradu, 25/06/2022
« Odgovor #5 poslato: 27. Jun 2022. u 23:00 »
Одличне слике, клипови, описи  :tu: Заиста нема ту шта много да се дода , наша два Милоша су све лепо описала  :)
Код мене је пала слична количина као код Скомија, с'тим што су формације потпуно изостале( две године има како шелф нисам видео 😬)
Из те прве туре која је северним и западним деловима донела одличне количине, овуда је прошао облак локалних карактера па је количина била јако неуједначена, од 0 до 7-8мм, прошао сам тад кроз неколико места и баш је било неуједначено, код мене не више од 5мм
Друга тура је деловала иако је долазила са ЈЗ, да ће овде потпуно све промашити, грмело је ка граду. Међутим облак се јако брзо разјачао и јужније па је уследио 15-о минутни јак пљусак уз појачан ветар и рафалну паљбу и деотанције у непосредној близини, пало је око 15мм.
Касније поново пар грмљавина и умерена киша која је потрајала уз леп залазак сунца.
Невероватно да је ово тек прва репортажа ове године

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Nevreme u Beogradu, 25/06/2022
« Odgovor #6 poslato: 27. Jun 2022. u 23:19 »
Hvala svima na komentarima, posebno hvala Škomiju na efektnoj dopuni i izdvojenom vremenu da se sve to fino dokumentuje.  :tu: Drago mi je što ima još forumaša koje entuzijazam ne popušta i nakon toliko godina i toliko objavljenih reportaža.  :)
Škomijeve slike su mi uvek bile interesantne jer vidim kako ista oblačnost koju sam uslikao ili koja je nad mojim delom grada izgleda iz drugog ugla, tj. sa distance.
Posebno mi je zanimljivo kako je druga tura tako naglo oslabila nad gradom i raspala se do Borče. Zato je to i interesantno da je kod Škomija gde je bilo jakog downbursta na kraju ukupna količina padavina bila slična kao kod mene gde je sve prošlo bez ijednog jedinog jačeg udara vetra.
Kod mene je po turama to izgledalo ovako otprilike ako uzmemo količinu padavina sa Košutnjaka kao referentnu:
Prva tura ~ 0mm (možda jedva merljivo)
Privatni pljusak pred drugu turu ~ 3mm
Druga tura - desetominutni potop i još malo natapače posle ~ 13mm
Treća tura - sat vremena laganog pljuska / natapače ~ 5mm
Ukupno ~ 21mm

Nadam se još barem jednom ovakvom danu do kraja sezone.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.474
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Nevreme u Beogradu, 25/06/2022
« Odgovor #7 poslato: 03. Jul 2022. u 23:17 »
Odlična reportaža Miloše i Škomi! Oluja me je uhvatila minut-dva pre nego što sam uparkirao auto u garažu u Galeriji. Mislio sam da ću uspeti da stignem pre pljuska da snimim formacije sa krovne terase, ali je oluja bila brža, tako da ništa od mojih fotki ovog puta. :)