Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Avgust 2017  (Pročitano 62802 puta)

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #100 poslato: 10. Avgust 2017. u 10:45 »
kako god da se šetkaju ove padavine za sada deluje da bi mi na istoku u svakom slučaju profitirali
olakšavajuća okolnost je da sve ulazi u 72h i da se sve konačno drži iznad Srbije... ne sećam se kada su karte ulivale ovoliko poverenja, videćemo

Van mreže Obzor od Ozrena

  • *
  • Poruke: 37
  • Starost: 46
  • Lokacija: Doboj, R.Srpska - BiH
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #101 poslato: 10. Avgust 2017. u 11:24 »
EC ukupnu količinu sutra i prekosutra za Doboj sveo na 3mm.
Po njima, samo nas čudo može spas'ti.
---
ALADIN ipak daleko šire ruke, daje 20-30mm...a za konvektivne padavine znaju lijepo ubosti...vidjećemo.
« Poslednja izmena: 10. Avgust 2017. u 11:38 Obzor od Ozrena »

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #102 poslato: 10. Avgust 2017. u 12:09 »
Evo i GFS prepolovio padavine u poslednjem izlazu i ostavio obilnije padavine samo na istoku i severoistoku kao EC. CAPE je došao do 0 zbog izrazito suvog vazduha u prizemlju, tako da su šanse za neke konkretnije nestabilnosti svedene na minimum. Ipak, za Beograd i dalje daje više nego lepih 20mm za subotu uveče, ali moram da priznam da mi se nikako ne sviđa ta tendencija konstantnog smanjivanja količine padavina i pomeranja ka istoku.
WRF-NMM-ovi (sa ulaznim podacima EC-a, GFS-a i DWD-a) svi do jednog daju jedva merljive padavine. Dokle god ijedan model daje scenario bez padavina, ništa nije sigurno.
Ima do subote još dovoljno vremena i da se svedu na 0mm padavine. Ali ajde da prokomentarišemo svaki izlaz, kada već čekamo. Lepo je bilo videti obilnu kišu, makar na kartama. :)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #103 poslato: 10. Avgust 2017. u 12:12 »
6z pomera ka severoistoku, nekako mi slican kao ec... Mozda smo previse poverovali onom jutros izlazu, samo glavni daje toliko padavina...




Wrf-ovi su stvarno skepticni pa pogledajte ovaj italijanski...

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #104 poslato: 10. Avgust 2017. u 12:17 »
И наравно почело је смањивање падавина, енергије као што каже Милош једино има на југозападу и истоку, тако да ћемо на крају се молити и за ових 10-15 mm колико је претекло на картама.

Једино су још оптимистични GEM и ICOM.

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #105 poslato: 10. Avgust 2017. u 12:18 »
Ma neka se tera sve u... Taman sam hteo da to sve lepo ispratim, a ono se svelo ni na šta. Bolje da ostanem kući, ide ispitni rok, nego da gubim vreme zbog nekih trulih oblaka. Kada sezona počne očajno, očajno se i završava. I obrnuto.

Akcije će biti, izgleda, istočno od Velike Morave, okolina BG teško.

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.894
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #106 poslato: 10. Avgust 2017. u 12:25 »
Ma ovaj izlaz ne treba uzimati za ozbiljno, videćemo uveče nekako mi taj merodavniji. Trend nije dobar, ali mislim da ćemo se naći negde na sredini, par superćelija sa gradom i količinama padavina do 80mm, dosta grmljavine sa količinama padavina od 10 do 30 mm, lokalno i do 40mm, severozapad i severznatno lošiji sa padavinama od 5 do 15 mm i mislim da će to biti odprilike to. Preciznije gde će biti više ili manje padavina videćemo eventualno večeras i sutra i tu nekako GFSu verujem, potom najviše verujem radaru i stanju na terenu  :)

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #107 poslato: 10. Avgust 2017. u 12:33 »
A voli ovaj GFS da zajebava do samog kraja, neizvesno je šta će biti jer je opet sve to konvektivnog porekla. Čim postoji tendencija da se sve pomera istočno ne bih se nadao nečemu spektakularnom ovde, mada je svaka kiša ovog leta spektakularna. :grin: Za istok Srbije druga priča, tu bi sekire mogle da padaju uz sve prisutnu energiju, smicanje vetra i posledičnu zavojitost.

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.766
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #108 poslato: 10. Avgust 2017. u 12:47 »
Boga mi svaki put sve neizvesno do samog kraja, sve opcije u igri, svakakve promene moguće, ništa se sa sigurnošću ne može reći ... da se čovek zapita koji će nam pa modeli  :huh:

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #109 poslato: 10. Avgust 2017. u 12:56 »
06Z GFS ostavlja još manji deo zemlje u igri za feštu.

Očekivana Tdew popodne:
P.S  ne čudi me slabljenje padavina jer je u 0Z glavni izlaz jedini imao padavinski šiljak.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Vrscanin

  • *
  • Poruke: 65
  • Lokacija: Banat
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #110 poslato: 10. Avgust 2017. u 15:51 »
Pozdrav forumasi!
Jel mogu ocekivati neku kisu od 10lit i vise u subotu za juzni banat tj. za Vrsac?Hvala vam unapred

I da li ce i sledece sedmice biti ovolike velike temeprature od 40c

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #111 poslato: 10. Avgust 2017. u 16:23 »
^^ Bez dileme. Vršac je u toliko dobroj poziciji ovoga puta da se sa velikom sigurnošću može očekivati i znatno više od tih pomenutih 10mm. Sa padavinama nikad nije 100%, ali ako iko dobije dobru kišu ovoga puta, to će biti južni Banat.
I da, povratak ovako visokih temperatura se ne očekuje, ali će biti dosta toplo naredne sedimce (reklo bi se do 35°C, ne preko toga).


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm


Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #112 poslato: 10. Avgust 2017. u 16:41 »
 ^^ Milslim da bi mnogi od nas bili srecni da su ove subote u Vrscu i okolini. Taj kraj bi prema modelima imao sasvim solidne padavine, prema poslednjim izlazima modela (EC i GFS) koji daju izmedju 30-40mm kise, a lokalno ce biti moguce i vise. Vazno je napomenuti da kod konvektivnih padavina nikada ne mozemo sa preciznoscu utvrditi gde ce i koliko kise pasti ali mozemo reci gde su najbolji uslovi za to, a upravo na istoku zemlje pa i u tom delu Banata bi moglo da bude najvise padavina. Ne bih ti garantovao zbog nepredvidivosti svega ali "nemas brige" zbog velike verovatnoce za dobru kisu kod tebe.  :) Opet kazem, za ostale krajeve zemlje je to dosta "tesno", i ne treba mnogo da bude solidne kise skoro svuda,a opet bas to malo sto fali sve ove jace padavine "seli" istocnije. U svakom slucaju situacija za taj deo oko Vrsca deluje lepo. Prati forum i prognoze svakako i u narednom periodu.

Sto se tice temperatura, nakon zahladjenja u subotu popodne, nedelja bi donela dosta svezije i prijatnije vreme, a nakon toga toplije. Ponedeljak i utorak oko ili malo iznad 30C u ovim krajevima, s' tim da bi temperatura bila u porastu svakodnevno ali ne drasticno, sreda i cetvrtak verovatno do 35C na nivou cele zemlje.

I jos nesto bih ti rekao, Srdjan ti je vec skretao paznju ovde da ne postavljas pitanja oko prognoze vremena u ovoj temi, ali verovatno nisi video njegovu poruku, pa bih te zamolio da za ovakva pitanja koristis temzu "Zahtevajte prognozu" ili u krajnjem slucaju "Meteo chat". Bice ti odgovoreno u svakom slucaju, ali cisto da ne pretvaramo ovu temu u nesto sto nije. Ovo jeste tema "Prognoze", ali za pitanja o izgledima vremena u odredjenom mestu za odredjeno vreme koristi gore pomenute teme.  :)

EDIT: Tek kad sam napisao celu poruku videh da je Milos vec odgovorio, ali sad kad sam vec pisao neka se "nadje".  :D

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #113 poslato: 10. Avgust 2017. u 17:47 »
Додатно смањивање падавина по GFS 12 z, сада већ говоримо о једоцифреној количини падавина, нећемо се ми леба најести од овога, сем крајњег истока.

Само нека освежи.

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #114 poslato: 10. Avgust 2017. u 17:54 »
 ^^ Nije nam prvi put :) Ove sezone smo naviknuti na ovakve situacije.. Sad čini mi se sve lakse prihvatamo smanjivanja i ukidanja padavina.. Mislio sam da ovaj put po nekom zakonu verovatnoce da nas ne moze promasiti, ali uspelo je i ovaj put  :grin: Prostora je sve manje da bi se nesto popravilo.
Makar ce osveziti ako nista drugo ..

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #115 poslato: 10. Avgust 2017. u 17:55 »
A izlaz u trun sinopticki isti kao prosli, mozda za nijandu jos kasnije osvezenje na visinu, ali ocigledno model onda prepumpava padavine dok se skroz ne priblizi terminu.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #116 poslato: 10. Avgust 2017. u 17:56 »
:wf:

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #117 poslato: 10. Avgust 2017. u 18:00 »
Изгледа да смо спали на то и када имамо имамо изражену долину и висински циклон и не можемо да пребацимо десетак литара, стварно забрињавајуће.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #118 poslato: 10. Avgust 2017. u 18:02 »
^^ Nije nam prvi put :) Ove sezone smo naviknuti na ovakve situacije.. Sad čini mi se sve lakse prihvatamo smanjivanja i ukidanja padavina.. Mislio sam da ovaj put po nekom zakonu verovatnoce da nas ne moze promasiti, ali uspelo je i ovaj put  :grin:
Tom logikom sam se i ja vodio...

Inace ec je ponovo pokazao da je bolji model, bar nije crtao cesto bajke i menjao... Jesu ovo konvektivne padavine ali  broj znaci gde moze biti kisetina na vecem prostoru a gde samo mozda neki pljusak, ne znam...Videcemo ec veceras ako i on tupi to je otprilike to... Znam sebe ja cu se opet nadam da se ujutru promeni na bolje :)

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Avgust 2017.
« Odgovor #119 poslato: 10. Avgust 2017. u 18:36 »
Да не затрпавамо тему, али вреди споменути УКМО који даје циклон југозападније и самим тим је пун падавина за целу земљу.