Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Leto 2015  (Pročitano 53174 puta)

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Leto 2015
« Odgovor #20 poslato: 09. Jul 2015. u 10:39 »
Kakav pakao crta GFS kroz desetak dana. :ufff:








Daj bože da se sve to ublaži u izlazima sledeće sedmice. Inače, nakon ovog toplotnog udara se crta prodor fronta i osetniji pad temperature od nekoliko dana, ali to je prilično daleko za neku deteljnu analizu. Menjaće se karte sigurno, ali po mom mišljenju će verovatno ovaj scenario biti, samo je pitanje, kada tačno, koliki će biti maksimum ovog toplotnog udara i šta sledi posle toga. Ovaj jul za sada mnogo podseća (sudeći po sinoptičkim kartama za naredne dane) na jul 2012-e. U medjuvremenu GFS daje prodore blažih frontova u ponedeljak na severu i sledeći petak u većem delu zemlje.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Leto 2015
« Odgovor #21 poslato: 09. Jul 2015. u 11:03 »
Taman sam se ponadao kad sam video gfs karte koje je objavio Kimi pre neki dan da dolazi neko nestablinije vreme ali sad sam i  ja pregledao karte i sve moguce prognoze i vidim da se vrucine nastavljaju tamo od 16-og jula a ovih nekoliko dana bice cini mi se najvisa do 33 stepeni sto je da kazem dobro i moze da se izdrzi.... Padavine ne vidim iskreno i ovo sto je malo nacrtano za 16-i nestace do tada... Cini mi se da ce se ovaj jul kod mene zavrsiti sa nulom jer koliko se ja secam uvek je najtoplija zadnja dekada jula i najsusnija...

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Leto 2015
« Odgovor #22 poslato: 10. Jul 2015. u 21:44 »
Ma,ajde bre više nosi se u .......

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Leto 2015
« Odgovor #23 poslato: 11. Jul 2015. u 16:16 »
Ništa dobro i dalje za nas na kartama.Probije se to sa okeana sve nekako do istočnih obronaka Alpa,ali dalje u Panonsku niziju veoma teško,te iako probije u većini slučajeva u obliku vetra samo...kao u pustinji. >:(

Ensi za istok Austrije:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Leto 2015
« Odgovor #24 poslato: 11. Jul 2015. u 17:06 »
Koliko trenutna sinoptička situacija podseća na onu iz zime 2014/2015.  :o
Tu su cikloni severozapadno od Evrope, a ako se dovoljno približe do određenog položaja dobijemo i po koji hladni front i to je to.
Nešto bi tu trebalo dobro da se promeni jer sve ovo miriše na dalju monotoniju.

Van mreže marko79

  • *
  • Poruke: 366
  • Starost: 45
  • Lokacija: bečej
  • carpe diem
Odg: Leto 2015
« Odgovor #25 poslato: 12. Jul 2015. u 00:22 »
neka monotonije sada, sacuvacemo akcije za zimu   :D.
salu na stranu, vrelo leto se nastavlja do daljnjeg

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Leto 2015
« Odgovor #26 poslato: 12. Jul 2015. u 10:31 »
Od 16 do 19 temperature izmedju 35-40 stepeni onda 20-og jula malo, kratkotrajno zahladjenje ali opet verovatno bez padavina, ne znam da kazem da je sigurno sta je posle toga tako ali cini mi se da sve ide u tom pravcu da ovo bude jedan od najsusnijih a mozda i najsusniji jul...Ako ima neko preciznije podatko npr kako su izgledali top 5 najsusnijih neka objavi...  :sun

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Leto 2015
« Odgovor #27 poslato: 12. Jul 2015. u 10:37 »
EC glavni je noćna mora,od 17-og kreće da prži i ne nazire se apsolutno ništa ! :o Sreća pa mu je prosek malo popustio jutros..



GFS ipak bolji,doduše glavni standardno pumpa previsoke temperature,ali ipak po njemu nema novospajajućih ciklona iz Amerike pa front stigne kad-tad.

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Leto 2015
« Odgovor #28 poslato: 12. Jul 2015. u 12:17 »
Od 16 do 19 temperature izmedju 35-40 stepeni onda 20-og jula malo, kratkotrajno zahladjenje ali opet verovatno bez padavina, ne znam da kazem da je sigurno sta je posle toga tako ali cini mi se da sve ide u tom pravcu da ovo bude jedan od najsusnijih a mozda i najsusniji jul...Ako ima neko preciznije podatko npr kako su izgledali top 5 najsusnijih neka objavi...  :sun

Jul 1988        0,7mm
Jul 1952        0,9mm
Jul 1987        4,1mm
Jul 1996        5,5mm
Jul 1954        5,8mm
Jul 2007        7,7mm
Jul 1990        8,1mm
Jul 1993        9,5mm

Ovo su svi Juli meseci od 1949g. sa jednocifenom količinom padavina 52 i 88god. i Avgust je imao samo 1mm.
a bilo je situacija kada su i 3 meseca za redom imali jednocifrenu količinu.

Dakle ništa neobično nakon ekstremno kišne 2014 i prosečne količine u prvih 6 meseci 2015-te.

Izvinjavam se za off.
« Poslednja izmena: 12. Jul 2015. u 12:48 nele-niš »

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Leto 2015
« Odgovor #29 poslato: 12. Jul 2015. u 13:28 »
Hvala nele-niš  :) ECMWF vidi neku malu kisu za Niš u ponedeljak a posle toga samo porast temperature do 22. jula a GFS ne vidi kišu u ponedeljak al je vidi isto nesto malo 21. jula i tad da temperatura bude ispod 30 posle ponovo oko 35...

Edit: Gfs izbacio zahladjenje 21. jula tako da je sad isti kao ECMWF...
« Poslednja izmena: 12. Jul 2015. u 15:19 Bart »

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Leto 2015
« Odgovor #30 poslato: 15. Jul 2015. u 10:37 »
Napokon se nazire konkretnije penjanje anticiklona nad Atlantikom.Ovo je znatno bolja sinoptička situacija za nas.

Prosek ECMWF-a:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Leto 2015
« Odgovor #31 poslato: 17. Jul 2015. u 19:58 »
Moguće je da će vrućine trajati 2 nedelje to jest do kraja jula  :ufff:


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Leto 2015
« Odgovor #32 poslato: 17. Jul 2015. u 20:04 »
Gfs vec nekoliko izlaza vidi zahladjenje posle 25. evo sad mi se cini i da ga pojacao... jos je rano ali nadam  se :)

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Leto 2015
« Odgovor #33 poslato: 17. Jul 2015. u 21:15 »
Ma crta on zahlađenje, al pitanje je dal će ga i biti s obzirom na već aktuelno stanje leta i na ono što karte crtaju u nedogled.
Tu negde u poslednjoj dekadi možda može biti interesantno.. Možda.


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Leto 2015
« Odgovor #34 poslato: 18. Jul 2015. u 08:04 »
Evo sad gfs izbacio zahladjenje ili ga bar odlozio za posle 27-og... Mnogo ima jos vremena ali sva je prilika da do kraja meseca je pakao...

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Leto 2015
« Odgovor #35 poslato: 18. Jul 2015. u 11:01 »
Ma po srednjacima GFS-a i EC-a vidi se da će doći do zahlađenja nakon 26-og,ali gde je tek isti.Da izludi čovek...

Dabogda nakon toga nijednom prešla 30 stepeni...
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Leto 2015
« Odgovor #36 poslato: 18. Jul 2015. u 11:08 »
Kimi ne razumem sta gde je isti?

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Leto 2015
« Odgovor #37 poslato: 18. Jul 2015. u 11:18 »
@Bart

Gde je tek 26-ti jul,to je punih 8 dana...
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Leto 2015
« Odgovor #38 poslato: 18. Jul 2015. u 11:25 »
Aham izvni ja mislio odnosi se na modele pa gde je isti, to nisam razumeo... 26. je daleko ali je bio prva nada da se prekine ovaj pakao koji mi se cini da je posle 2007  najveci... sad cu da pregledam godisnjake i ubacim posle 2000 na chat ako ima neki zanimljiviji vreli talas za Nis...

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Leto 2015
« Odgovor #39 poslato: 18. Jul 2015. u 12:57 »
Дефинитивно се прекид врелине спрема око 26 јула, то виде и GFS и EC, а њихови енси то верно потврђују, у наредних неколико дана остаје да пратимо коликог ће интензитета захлађења и има ли "леба" од неких падавина приликом проласка фронта и не дај Боже формирања неког циклона у Јадрану, можда и задња да се ова сезона барем мало спасе.

А до тада....  :bang: