Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Istraživanje mišljenja građana Srbije o klimatskim promenama  (Pročitano 23518 puta)

Van mreže Aegon_V

  • Poruke: 1
Pozdravim svim članovima foruma!

Verovatno ste primetili da se proteklih godina po medijima povremeno povede rasprava o klimatskim promenama, njihovom postojanju ili nepostojanju, kao i njihovim eventualnim posledicama po našu zemlju. Ono što predstavlja veliki problem takvih rasprava, kao i nekih inicijativa koje su pokretane, je to što nikada niko nije ozbiljno pokušao da stanovnike Srbije pita za njihovo lično stanovište i viđenje situacije. Ovo istraživanje ima za cilj da uradi baš to, i dođe do što realnijeg i što reprezentativnijeg mišljenja stanovnika Srbije o fenomenu klimatskih promena.

Cilj nam je da čujemo glas što više ljudi i zato vas molimo da izdvojite 5-10 minuta za popunjavanje ovog upitnika: https://docs.google.com/forms/d/1a7P6-DI2L6NpQMofVz8WjMJx-6txfnE_o3H-BMLm87o
Naravno, slobodno možete proslediti link do upitnika i vašim prijateljima, članovima porodice itd.

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Istraživanje mišljenja građana Srbije o klimatskim promenama
« Odgovor #1 poslato: 20. Jul 2018. u 11:21 »
Taj ko je pravio ovu anketu, veze s mozgom nema.

Van mreže Sergej

  • Poruke: 3
Odg: Istraživanje mišljenja građana Srbije o klimatskim promenama
« Odgovor #2 poslato: 20. Jul 2018. u 11:45 »
Pozdrav svim forumašima,

Pažljivo pratim iz prikrajka Forum već godinama, ali me je upravo ova novoottvorena tema naterala da se registrujem i prvi put aktivno uključim u diskusiju ove vrste. Razlog usled kog to činim je izvesna doza podozrenja prema anketama ovog tipa, a naročito kada se kroz ovakvo neko pitanje suštinski imputira da se klimatske promene dešavaju usled uticaja čoveka (nekada je to bilo Human Caused Global Warming, danas Human Caused Climate Change).

Takođe, odmah bih naglasio da sam potpuno saglasan sa "Zečevim" komentarom (bolje reći tvrdnjom), ali ću biti malo bogatiji sa obraloženjem iznete tvrdnje. Naime, još jedan prvorođeni forumaš je pokrenuo ovu temu i ja sam, u najboljoj veri i u nadi da se zaista ispituje postojanje klimatskih promena, odnosno uticaj čoveka na te promene, odmah otvorio link ka upitniku (koji, pritom, nosi naslov "Istraživanje o klimatskim promenama").

Blago je reći da sam bio šokiran postavljenim pitanjima, koja uopšte nisu koncipirana na način da se ispita stav o postojanju istih (i daljim analizama uticaja na njih), već više podsećaju na "potrošačku" anketu, koju sprovode (lepo plaćene agencije za ispitivanje tržišta). Naravno, klimatske promene se niti jednog trenutka ne preispituju, već a priori konstatuju (a da su one rezultat uticaja čoveka proizlazi iz sadržaja postavljenih pitanja).

Upitnik sam odmah zatvorio i ne da ga neću proslediti svojim poznanicima na popunjavanje, već ću ih i upozoriti da tako prikupljeni podaci mogu pod plaštom nekog tobože naučnog rada biti iskorišćeni za dalje nenaučno propagiranje novouspostavljenih dogmi (koje neretko za krajnji cilj imaju profit "industrije zelene tehnologije") ili biti upotrebljeni u neke komercijalne svrhe.

S obzirom na to da je ovo moj prvi post, izvinjavam se mojim novim kolegama forumašima na negativnom tonu u kom je napisan, te vas pozdravljam u nadi da će sledeći post biti mnogo vedriji.  :)



Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.301
  • Lokacija: Beograd
Odg: Istraživanje mišljenja građana Srbije o klimatskim promenama
« Odgovor #3 poslato: 20. Jul 2018. u 11:57 »
Ja sam odgovorio u anketi, nista strasno, to je ipak za psihologiju vezano za klimatske promene, nije sa naucne strane o klimatskim promenama..

Van mreže Sergej

  • Poruke: 3
Odg: Istraživanje mišljenja građana Srbije o klimatskim promenama
« Odgovor #4 poslato: 20. Jul 2018. u 12:02 »
Mareeam,

Anketa se uopšte ne bavi klimatskim promenama, već našim ekološkim navikama (u startu), da bi se došlo do istraživanja poverenja u državu i sistem. Dakle, jasno je da anketa nije naučna (ali se kao takva inicijalno predstavlja i nalazi u podforumu "Nauka i svet oko nas"), ali je pitanje do kog se to "rezultata" ovim istraživanjem želi doći.

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Istraživanje mišljenja građana Srbije o klimatskim promenama
« Odgovor #5 poslato: 20. Jul 2018. u 12:06 »
Pravi psiholog će se baviti neurohemijom i plastičnošću sinapsi, a ne prdežima krava i anketama.

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.301
  • Lokacija: Beograd
Odg: Istraživanje mišljenja građana Srbije o klimatskim promenama
« Odgovor #6 poslato: 20. Jul 2018. u 12:12 »
Anketa se kao tehnika, cesto koristi za izradu seminarskih, diplomskih, master, pa cak i doktorskih radova, naravno izmedju ostalog i iz psihologije, zasto da ne..

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Istraživanje mišljenja građana Srbije o klimatskim promenama
« Odgovor #7 poslato: 20. Jul 2018. u 12:22 »
Takve stvari se koriste na šnj fakultetima, izuzev grupacije biomedicinskih fakulteta, kada se rade neka klinička istraživanja na ljudima.

Van mreže Johnny colchonero

  • *
  • Poruke: 495
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Istraživanje mišljenja građana Srbije o klimatskim promenama
« Odgovor #8 poslato: 20. Jul 2018. u 14:41 »
Po mom misljenju anketa je losa, jer je naslov istrazivanje o klimatskim promenama, a tema se bavi politickim stavovima i verovanjima (ne u smislu stranacke pripadnosti, nego da li si konzervativan ili liberalan). Sto se mene licno tice mozda moji odgovori nisu reprezentativni, jer sticajem okolnosti ja nemam mnogo veze sa politikom u Srbiji (i teorijama koje su navedene  u anketi), jer sam bio samo kao klinac ovde, posle u CH i ESP, idem u USA skolu, od sledece godine koledz, trenutno radim u jednoj njihovoj dispecerskoj firmi, pa nisam previse zainteresovan sa desavanjima u Srbiji, kao u USA. Doduse trenutno sam u BG(proveo 4 od zadnjih 12 meseci ovde igrom prilika). Nisam mogao da dam tacno odgovor na pripadnost, jer je pojam npr. konzervatizma jako razlicit u SRB i USA ili SRB i ESP. Isto i pitanje za odluke vlade, ili tajnih organizacija, pa mozda moje misljenje nije reprezentativno za SRB, a anketa se ipak racuna za ovde. Uglavnom poenta price je da ne vidim spoj naslova ankete sa politickim stavom ili sa pitanjima da li hocete da se uclanite u neku organizaciju i slazem se sa  vecinom komentara, posebno sa Zecom i Sergejem.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Istraživanje mišljenja građana Srbije o klimatskim promenama
« Odgovor #9 poslato: 20. Jul 2018. u 14:52 »
Braco skauti mnogo se bavite ovom anketom... Ili uradite ili ne...I toliko... Svaka cast real madrid uspeo si da iskomplikujes poruku kao da su pisale neke nase kolege koje vole da uporedjuju dane, mesece, godine... ;) :grin:

Van mreže Johnny colchonero

  • *
  • Poruke: 495
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Istraživanje mišljenja građana Srbije o klimatskim promenama
« Odgovor #10 poslato: 20. Jul 2018. u 14:54 »
Haha poenta je bila da se anketa ne bavi klimatskim promenama kao sto se u naslovu predstavlja, nego nekim drugim stvarima, a posto sam je popunio morao sam da napomenem da moje misljenje tu nije reprezentativno.

P.S. Bart, niko nije stavio anketu na forum i otvorio temu, ocekivajuci da niko nece prokomentarisati. :grin: :tu:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Istraživanje mišljenja građana Srbije o klimatskim promenama
« Odgovor #11 poslato: 20. Jul 2018. u 14:59 »
a posto sam je popunio morao sam da napomenem da moje misljenje tu nije reprezentativno.
Epa onda si mu ili joj bas pomogao  ;) :grin:

Ma kometariste nego kazem samo da ne shvatate preozbiljno  :)


Van mreže Johnny colchonero

  • *
  • Poruke: 495
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Istraživanje mišljenja građana Srbije o klimatskim promenama
« Odgovor #12 poslato: 20. Jul 2018. u 15:04 »
Epa onda si mu ili joj bas pomogao  ;) :grin:

Jbg, zato sam i morao poduze objasnjenje da pisem zbog cega.

P.S. Al'te je krenulo ovo leto, prvo si izbegao i vrucine po zelji, pa vam dosao Ronaldo, pa Radnicki prosao, jos Partizan da udje u LE i da Nis bude zatrpan snegom u decembru i taman za ovu polovinu godine :grin:.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Istraživanje mišljenja građana Srbije o klimatskim promenama
« Odgovor #13 poslato: 20. Jul 2018. u 15:48 »
 ^^ Realno realni madridu otkad sam pobedio na onom takmicenju sve ide kako treba   :)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Istraživanje mišljenja građana Srbije o klimatskim promenama
« Odgovor #14 poslato: 20. Jul 2018. u 16:50 »
S obzirom da sam kao član SerbianMeteo tima urednika dao pristanak za otvaranje ove teme, moram da se oglasim.
Evo ovako, pre nekoliko dana dečko koji se predstavio kao student psihologije (što verujem da i jeste) je uredno i kulturno poslao poruku preko fejsbuka upućenu SerbianMeteo stranici kako za master rad radi anketu vezano za klimatske promene, tj. za mišljenje ljudi Srbije o istim. U prvom trenutku se oduševih i pomislih da je odlično što se neko setio da i to uradi. Mene kao meteorologa jako često ljudi pitaju o klimatskim promenama, ali većina pitanja se svode na to da li su klimatske promene mit ili realnost, odnosno da li čovek utiče na promene klime ili ne. Neki misle da je to samo teorija zavere, drugi su ubeđeni u postojanje istih i traže moju potvrdu kao čoveka iz struke. Ja vešto izbegavam da dam konkretan odgovor, već izokola odgovorim da je istina uvek negde na sredini. Uostalom, i u samom vrhu svetske meteorologije su podeljena mišljenja po tom pitanju, pa ko sam onda ja da presudim da li je aktuelni globalni porast temperature prirodan tok ili se dešava isključivo pod uticajem ljudske aktivnosti.
Očekivao sam da i pitanja u anketi budu toga tipa, da se uostalom utvrdi koliko ljudi u Srbiji veruje u globalno otopljavanje pod uticajem čoveka (CO2 i ostalo..), koliko ljudi nema stav o tome, a koliko misli da su klimatske promene prirodan tok (Milankovićeva teorija, itd..).
Samim tim, odgovorio sam bez neke velike konsultacije sa ostatkom SerbianMeteo tima da ćemo anketu podeliti na stranici i dao pristanak studentu da i na forumu otvori temu. Tek nakon davanja pristanka nam je student poslao pitanja i video sam da to nije to što sam očekivao. Moram da priznam da to nije bilo to kako sam razumeo da će biti i razočarao sam se. To što bih sad obrazložio je već lepo napisao kolega Sergej kom ovom prilikom želim dobrodošlicu na forum.  :tu:
Ali rekoh, kad sam već obećao čoveku, šerovaćemo na stranici i neka objavi i na forumu. Ništa ne gubimo, iako se ograđujemo da pitanja u anketi ne iznose zvaničan stav SerbianMeteo tima po tim pitanjima. Doduše, i nakon objave na fb stranici je bilo dosta kritičkih komentara, upravo na naš račun zbog objavljivanja ankete koja u suštini nije ono što piše u njenom opisu. Tako i nije baš da ništa ne gubimo. Možda je moja greška što nisam tražio prvo da vidimo anketu, pa da procenimo da li da objavljujemo ili ne.
Ako ima neko savet šta da radimo dalje i kako da rešimo ovo pitanje, slobodno predlažite.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.301
  • Lokacija: Beograd
Odg: Istraživanje mišljenja građana Srbije o klimatskim promenama
« Odgovor #15 poslato: 20. Jul 2018. u 20:56 »
Ja iskreno ne mislim da su pitanja problematicna...

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Istraživanje mišljenja građana Srbije o klimatskim promenama
« Odgovor #16 poslato: 20. Jul 2018. u 21:19 »
Realno sva pitanja se mogu povezati sa psihologijom bar se meni tako ucinilo kada sam danas na brzinu pregledao...Opet nisam bas siguran da je ovo za meteo forum ustvari mozda i jeste ako su ciljna grupa ljubitelji vremenskih prilika i neprilika... Ne znam... Sto se mene tice ne bih ovo popunjavao...

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Istraživanje mišljenja građana Srbije o klimatskim promenama
« Odgovor #17 poslato: 20. Jul 2018. u 21:56 »
Pogledah samo na brzinu i ovo veze nema sa klimom i klimatskim promenama... Pocetni deo vezan za ekologiju ostatak opsta politika i svest.. Kakva psihologija kakvi bakraci, pa ja amater bih bolje sastavio ovu anketu vezanu za klimu.. Ovo je izokola sastavljeno a motivi veze nemaju sa temom..
Svaka cast studentu na trudu ali pitanja su potpuni promasaj ..

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Istraživanje mišljenja građana Srbije o klimatskim promenama
« Odgovor #18 poslato: 20. Jul 2018. u 22:21 »
Mozda mu je cilj da vidi ko sa kakvim razmisljanjem i politickim opredeljenjem, kolicinom slobodnog vremena itd. sta misli o klimatskim promenama i da li bi ucinio nesto po tom pitanju...U sustini na kraju ko popuni anketu moze da dobije informacije o predmetu i cilju istrazivanja... Tako da ce nas mareeram o tome obavestiti  :D
« Poslednja izmena: 20. Jul 2018. u 22:31 Bart »

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.301
  • Lokacija: Beograd
Odg: Istraživanje mišljenja građana Srbije o klimatskim promenama
« Odgovor #19 poslato: 20. Jul 2018. u 22:26 »
Upravo... :D