Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Mečka Božana, Dan mrmota...  (Pročitano 46606 puta)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Mečka Božana, Dan mrmota...
« poslato: 15. Februar 2008. u 19:45 »
Danas je Sretenje, kada se po narodnom verovanju sreću zima i proleće. Na taj dan, kako kaže narodno predanje, oko polovine dana izlazi mečka Božana iz rupe u potrazi za hranom, jer zima se bliži kraju. Ovde priča ima dva nastavka. Ako mečka vidi svoju senku, uplašiće se i pobeći će u rupu na još šest sedmica, koliko će još zima trajati. Ako ne bude videla svoju senku, otići će u šumu, jer je zimi kraj.
Ista ta priča postoji i sa mrmotom (koji nije zavio čokoladu, ovako:), ali na zapadu.

Kakvo je kod vas bilo vreme? Mešavina Sunca i oblaka, simbolični pljuskovi snega... Šta mislite, drage kolege, koliko će zima još potrajati? Je li tačno ovo verovanje?
Ovu temu pokrećem da zabeležimo šta se sada dešava i da vidimo da li je u pravu narod ili ne. I ko može da bude u pravu u vezi tako dugoročnih i paušalnih ocena vremena na duge staze (dugoročne 'prognoze').

Lično nemam neko mišljenje o narodnim verovanjima i njihovoj egzaktnosti, ali načelno narod ima neko iskustvo vredno poštovanja. Ipak, mislim da će zima imati još koji trzaj, kao sutra, ali nekog snega više ne očekujem. Mrazevi? Da, i u martu, a možda lokalno iznenadi i početak aprila. Samo da ne obere voće.

Šta vi kažete?
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Mečka Božana, Dan mrmota...
« Odgovor #1 poslato: 15. Februar 2008. u 21:21 »
Kod mene danas mečka nije mogla videti svoju senku
Plašim se da je posle ovog vikenda zima završena  :-\

Van mreže Palmark

  • **
  • Poruke: 1.073
  • Lokacija: Stari Banovci,jugoistocni Srem,20km od Beograda
Odg: Mečka Božana, Dan mrmota...
« Odgovor #2 poslato: 15. Februar 2008. u 21:40 »
Sve je to lepo i ima puno istine u narodnim izrekama i prednjima,ali nisam siguran koliko je to ovde slucaj! ::)
Svakako da zimi danas nije  kraj,to nam govori i nastupajuci vikend,ali vise ni ne znam sta tacno podrazumevamo pod zimom!
Ovo sto cu sad napisati je neko moje licno misljenje zasnovano na pretpostavkama i nekom ranijem iskustvu,sto znaci da apsolutno ne mora biti tako:
Mrazeva ce jos biti,ali tu pre svega mislim na one nocne i u najhladnijoj varijanti ne nizih od -5C!

Mozda ce se desiti jos jedan prodor u prvoj dekadi marta,ali on svakako nece doneti zahladjenje tog inteziteta kao sad za vikend. Mozda bude jos i neke susnezice,nekog bezveze snega,ali odavno vec rekoh da smo glavno videli za Novu godinu!

U drugoj polovini marta ne ocekujem da ce biti vise mrazeva,mada ce jos biti hladnih noci sa temperaturom blizu 0C,a istovremeno cemo verovatno imati i prve dane sa 20C i vise stepeni!

U aprilu mrazeve svakako ne ocekujem-za deset godina koliko merim temperature mraz u aprilu nisam zabelezio...bilo je i snega i susnezice,ali uvek u blagom plusu....Znaci mraz NIKAKO u aprilu!

Na kraju zakljucak-po meni  sutra/prekosutra polako pocinjemo da se oprastamo od zime  :hii :joy: :joy:,ako ovaj termin jos uvek ima ono staro znacenje  ;D

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Mečka Božana, Dan mrmota...
« Odgovor #3 poslato: 16. Februar 2008. u 09:57 »
Osim za april, skorz sam istog mišljenja kao ti, Palmark. Mraz u aprilu može da postoji čak iako ga ti ne zabeležiš. Ja sam imao na umu celu Srbiju, pa sam zato rekao 'mestimično'.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Mečka Božana, Dan mrmota...
« Odgovor #4 poslato: 16. Februar 2008. u 11:31 »
Ja sam čuo za to čak smo i u kući komentarisali tipa neće videti senku ne vredi.  :D I onda neverovatno dok je padao slab sneg proviri sunce na kratku ali dovoljno upečatljivo da su se videle senke. Nastao je smeh u mojoj kući. Evo ga provirilo samo da bi mečka videla senku. :)) Eto ne verujem u narodna verovanja iako poneka imaju smilsla ali su mi zanimljiva i volim da ih slušam.
Znači kod mene mečka videla senku i i vratila se u pećinu.  :D

Van mreže JUBIMA

  • Poruke: 9
  • Starost: 44
  • Lokacija: pancevo
Odg: Mečka Božana, Dan mrmota...
« Odgovor #5 poslato: 26. Mart 2008. u 02:38 »
sada je proslo sest nedelja,mislim da mecka moze da se nasali za 1.april i izadje iz pecine

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Mečka Božana, Dan mrmota...
« Odgovor #6 poslato: 26. Mart 2008. u 10:33 »
Bo'me će izaći  ???
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Mečka Božana, Dan mrmota...
« Odgovor #7 poslato: 26. Mart 2008. u 14:31 »
Bome kod mene mečka ispade odličan meteorolog.  ;)

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Mečka Božana, Dan mrmota...
« Odgovor #8 poslato: 15. Februar 2009. u 19:30 »
Mečke nisu izašle iz brloga - zima još šest nedelja »
15. Februar. 2009 | 14:59, Izvor : Beta, Komentari: 0

Mečke Božana, Marija, Uške i Kasandra danas su samo provirile iz svojih brloga u Centru u Banoštoru i vratile se na spavanje, što po tradicionalnom verovanju znači da zimi još nije kraj. - Medvedi Mićko i Elvis kao i obično nisu bili baš sigurni u proceni šta im je činti, pa su odlučili da prihvate šta "devojke" kažu, koje su sigurno i jednoglasno procenile da će hladno vreme i zima potrajati još četrdeset dana. "Medvedju prognozu" agenciji Beta saopštila je predsednik Društva za zaštitu i dobrobit životinja ARKA, Branka Paško. /.../

izvor: www.studiob.rs

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Mečka Božana, Dan mrmota...
« Odgovor #9 poslato: 17. Februar 2009. u 15:41 »
Dakle po medveđem modelu biće još zime. :D U nedelju je bilo nešto Sunca... pa, videćemo za šest nedelja.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Vozd

  • *
  • Poruke: 134
  • Lokacija: Beograd-Vozdovac
  • Geek
Odg: Mečka Božana, Dan mrmota...
« Odgovor #10 poslato: 15. Februar 2010. u 20:09 »
Prema narodnom verovanju, ako mečka vidi svoju senku i pobegne, zima će trajati još mesec i po dana.



Danas je Sretenje i ekipa Monda je otišla u Beo zoo vrt, da vidi šta rade medvedi. Narodno verovanje kaže da, ako je na Sretenje sunčan dan, mečka proviri iz svoje rupe, vidi svoju senku, uplaši se i zima će trajati još šest nedelja. Ako je, naprotiv, oblačno, zima je skoro gotova.

Učenik osnovne škole Andrej Stojković kaže da je baš zbog mečke dosao u Zoološki vrt. "Zanima me da li je zimi došao kraj", kaže Andrej.

U Zoo vrtu, uprkos hladnoći, ima nešto više ljudi nego što je uobičajeno za ovo doba godine. Još jedan razlog za to je što je državni praznik i – ne ide se u školu! Ali medvedi za to ne haju.

Veterinar Zoo vrta Maiga Hamadahamane kaže da domaći, mrki medvedi danas nisu izlazili iz svojih jazbina. Nasuprot njima, tibetanski medvedi uživaju na snegu. To znači da svako može da tumači narodno verovanje - kako mu volja.

"Mada je oblačno, izgleda da su mrki medvedi videli nekakvu senku. Nigde ih nema", kaže Hamadahamane za MONDO.

Ipak, ova zima je bila toliko oštra da je nekako lakše poverovati u to da neće još dugo.

(MONDO)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Mečka Božana, Dan mrmota...
« Odgovor #11 poslato: 03. Februar 2011. u 10:31 »
Prošle godine, poslednji sneg u Beogradu je bio oko 10. marta. Dakle, mečka Božana je bila u pravu.

Sada, kad je Dan mrmota prošao (kako kome :histerija:), ostaje da se zapitamo da li treba da pamtimo mečkino ponašanje po Gregorijanskom ili, kao do sada, po Julijanskom kalendaru. Isto je verovanje, samo su kalendar i životinja koja spava zimski san drugačije. Iako se nadam Gregorijanskom kalendaru mečke Božane, mislim da je Julijanski kalendar ono pravo. Bar daje neku nadu zimoljupcima da se nadaju još malo, ako 15-og bude sunca. ???
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...


Van mreže beli

  • **
  • Poruke: 1.382
  • Starost: 34
  • Lokacija: Bijeljina
Odg: Mečka Božana, Dan mrmota...
« Odgovor #12 poslato: 15. Februar 2011. u 17:23 »
Mečka nije videla svoju senku, zimi se bliži kraj
Mečka u Beogradskom zoološkom vrtu danas je izašla iz jazbine, ali zbog oblačnog vremena nije mogla da vidi svoju senku, što prema narodnom verovanju znači da zima neće još dugo potrajati
Prema narodnom verovanju, ako mečka na Sretenje izađe iz jazbine i ugleda svoju senku, vratiće se da nastavi da spava, što znači produžetak zime još nekoliko nedelja.
Ukoliko je ne ugleda, kao danas, zimi je kraj, kaže narodno verovanje.

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Mečka Božana, Dan mrmota...
« Odgovor #13 poslato: 15. Februar 2011. u 17:30 »
 ^^ Hm, mislis na zimu trenutno aktuelnu u evropskom delu Rusije ili..?  :histerija:

Van mreže beli

  • **
  • Poruke: 1.382
  • Starost: 34
  • Lokacija: Bijeljina
Odg: Mečka Božana, Dan mrmota...
« Odgovor #14 poslato: 15. Februar 2011. u 18:31 »
Ne mislim ja nista :),samo sam kopirao ovaj clanak iz presa... koliko se ja razumijem kalendarski jos uvjek traje zima i u ovom djelu evrope!!!!

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Mečka Božana, Dan mrmota...
« Odgovor #15 poslato: 15. Februar 2011. u 21:44 »
Mečke iz Banoštora kažu da će zima potrajati

Mečke Kasandra, Uške, Marija i Božana prigrabile su ponuđenu slamu i prionule na popravljanje prostirke u svojim brlozima.

Sudeći po današnjem ponašanju mrkih medveda iz Centra za prihvat konfiskovanih medveda u Banoštoru hladno vreme će potrajati još 40 dana, saopštilo je Društvo za zaštitu i dobrobit životinja Arka koje svake godine na Sretenje daje "medveđe prognoze".

Mečke Kasandra, Uške, Marija i Božana, koje su godinama igrale na ulicama i vašarima širom Srbije, "oberučke" su prihvatile ponuđenu slamu i prionule na popravljanje prostirke u svojim brlozima, očigledno smatrajući da će im toplija prostirka biti potrebna još neko vreme.

U narodu se veruje da je Sretenje prekretnica između zime i proleća.

Smatra se da nije dobro da je vreme lepo i sunčano, jer će se zima produžiti još šest nedelja.

Mečka koja vidi svoju senku vraća se i nastavlja zimski san.

"Čak i medved Elvis bivši stanovnik zoo vrta 'Palić' koji nema prednju desnu šapu, a kojeg smo spasili od odstrela na Tari, uz mnogo truda uspeo je da unese slamu u svoj brlog", navode u Društvu za zaštitu životinja Arka.

Nakon što su osvežili svoje prostirke u brlozima, svi medvedi su se zadovoljni vratili na spavanje.

Mečke Kasandra, Uške, Marija i Božana su 1998. oduzete od nelegalnih vlasnika i odlukom suda su poverene na čuvanje Društvu.

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Mečka Božana, Dan mrmota...
« Odgovor #16 poslato: 15. Februar 2012. u 12:43 »
Mečka Božana nije videla senku danas , zbogom zimo!

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.278
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Mečka Božana, Dan mrmota...
« Odgovor #17 poslato: 15. Februar 2014. u 22:01 »
Izadje mecka, vide svoju senku, pobeze u jazbinu, a nama JOS 6 nedelja zime  :jupi:
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže igorkonkolj

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: futog
Odg: Mečka Božana, Dan mrmota...
« Odgovor #18 poslato: 15. Februar 2014. u 22:50 »
ocigledno nisu sve mecke isto vaspitane po pitanju narodnog verovanja.... sad je pitanje na koju mecku da tipujemo... ja bi na onu sto se vratila u svoju jazbinu dok je vreme... ;)

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)