Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: April 2009.  (Pročitano 32109 puta)

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
April 2009.
« poslato: 23. Mart 2009. u 12:53 »
Pa blizi nam se i novi mesec,ostalo je jos 7 punih dana,odnosno 8 ne punih  :)
Evo sta kazu modeli za pocetak aprila.
Okacicu GFS i ensemble,za svaki region Srbije
Opste stanje:


Temperatura na 850hPa+ kraci opis




Dakle,crta se izuzetno toplo vreme po visini u vecem delu Evrope.Ovo je pravo prolece.Bice toplo. . .ovo je temperatura iznad prosecnih vrednosti na 850hPa
Temp. na 2m+kraci opis:




Mislim sta reci  :-[ temperatura iznad prosecnih vrednosti u vecem delu Evrope,retko gde ce biti prosek.
Padavine:




Padavine ne bih da komentarisem,jer ce se narocito one menjati jos 1000 puta.Za sada kako stvari stoje bice i padavina,a bice i suvog vremena.
Ensmebli:
Vojvodina:


Centralna Srbija:

Juzna Srbija:

Dakle na osnovu trenutnih izlaza modela,pocetak aprila bice topao.Sa temperaturama uglavnom iznad prosecnih vrednosti,kako u Srbiji tako i u celoj Evropi.Medjutim ensemble(glavni) crta malo drugaciju pricu,uz nesto hladnije vreme.Temepratura u granicama normale barem kod nas u Srbiji.
Takodje,ocekuje nas otapanje sneznog pokrivaca na uglavnom svim planinama.
Poplave su jos uvek pod znakom  :?:




« Poslednja izmena: 23. Mart 2009. u 13:08 jocozr »

Van mreže Palmark

  • **
  • Poruke: 1.073
  • Lokacija: Stari Banovci,jugoistocni Srem,20km od Beograda
Re: April 2009.
« Odgovor #1 poslato: 25. Mart 2009. u 14:47 »
Nista od najavljenog otopljenja i stabilizacije vremena  :cry: ...Pa dokle vise,ovo je stvarno postalo vise nego neizdrzivo,vecina ljudi se zali i kuka da je ova zima preterala svaku meru! Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaa,poludecu  ???

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.817
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Re: April 2009.
« Odgovor #2 poslato: 25. Mart 2009. u 15:20 »
joco od 23.marta se puno promenilo u modelima  :!:
tako da temperatura po visini za 1.april nije više tako visoka već imamo prodor hladnog vazduha sa severozapada





Izgledi vremena za Knjaževac


Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: April 2009.
« Odgovor #3 poslato: 25. Mart 2009. u 16:17 »
joco od 23.marta se puno promenilo u modelima  :!:
:lmao: opet direktno obracanje meni  ???
Pa dobro sta je tu je  :cry: i onako je amaterko rekao da nam zima moze zabiberiti nekad i u aprilu,a ja sam ga podrzao.I ako sam pored toga napisao da sumnjam da ce tako biti ove zime  ::)
I dalje sumnjam u sneg,ako ga modeli uopste crtaju,nisam gledao.
Inace amaterko je kriv za ovo sto modeli crtaju,pravi je baksuz!Amaterko ne baksuziraj vise  :twisted: :histerija:
 :lmao: :lmao:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Re: April 2009.
« Odgovor #4 poslato: 25. Mart 2009. u 21:57 »
Da, modeli su potpuno promijenili priču za početak aprila, zato sam i u drugoj temi rekao da je još rano da komentarišemo to "ljeto početkom aprila", iako su neki to uveliko najavljivali... :)


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Re: April 2009.
« Odgovor #5 poslato: 25. Mart 2009. u 22:34 »
Ziveo Amaterko i njegova "baksuziranja" !!!!   :first:

E da hoce ovo vreme da potraje jos jedno mesec,dva tacno bi se rodio ponovo  :jupi:

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: April 2009.
« Odgovor #6 poslato: 25. Mart 2009. u 22:41 »
Pa što se kaže i ptice na grani znaju da ja (i ne samo ja) jedva čekam proleće, koje je ipak stiglo... ;) Ovo su sve pretprolećne temperature, ali potpuno normalne za sam start ovog godišnjeg doba...
Činjenica je da leto i zima, kao dva glavna godišnja doba, u principu duže traju od ona ostala dva prelazna (proleće i jesen)... Prema tome, proleće je stiglo, naravno da će biti zahlađenja koja će sigurno višim planinama donositi sneg tokom većeg dela aprila... E sad, u nizijama ga možda i ne bude, a možda ipak i bude (verovatnoća za aprilski sneg u Beogradu je 35%)...
« Poslednja izmena: 25. Mart 2009. u 23:10 amaterko »
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: April 2009.
« Odgovor #7 poslato: 25. Mart 2009. u 23:19 »
Da, modeli su potpuno promijenili priču za početak aprila, zato sam i u drugoj temi rekao da je još rano da komentarišemo to "ljeto početkom aprila", iako su neki to uveliko najavljivali... :)
Da slazem se.Ali odmah da se "ogradim" ja nisam.
Pa što se kaže i ptice na grani znaju da ja (i ne samo ja) jedva čekam proleće, koje je ipak stiglo... ;) Ovo su sve pretprolećne temperature, ali potpuno normalne za sam start ovog godišnjeg doba...
Činjenica je da leto i zima, kao dva glavna godišnja doba, u principu duže traju od ona ostala dva prelazna (proleće i jesen)... Prema tome, proleće je stiglo, naravno da će biti zahlađenja koja će sigurno višim planinama donositi sneg tokom većeg dela aprila... E sad, u nizijama ga možda i ne bude, a možda ipak i bude (verovatnoća za aprilski sneg u Beogradu je 35%)...
Slazem se.

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: April 2009.
« Odgovor #8 poslato: 25. Mart 2009. u 23:25 »
Da, modeli su potpuno promijenili priču za početak aprila, zato sam i u drugoj temi rekao da je još rano da komentarišemo to "ljeto početkom aprila", iako su neki to uveliko najavljivali... :)
Pa neki ljudi su još početkom februara (?!) pominjali proleće, pa je došlo vreme da početkom aprila pominju-leto... ::) Ništa neobično... ;)


Nista od najavljenog otopljenja i stabilizacije vremena  :cry: ...Pa dokle vise,ovo je stvarno postalo vise nego neizdrzivo,vecina ljudi se zali i kuka da je ova zima preterala svaku meru! Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaa,poludecu  ???
Ti se, druže, očigledno ne sećaš zima 1995/96. i 1996/97. ;)  I dobro je da ih ne pamtiš... ;) Ono je tek bio pravi HOROR dočekati proleća 1996. i 1997...  :-[ :evil:
« Poslednja izmena: 25. Mart 2009. u 23:49 amaterko »
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: April 2009.
« Odgovor #9 poslato: 26. Mart 2009. u 01:53 »
Nadamo se da se RHMZ ovog puta neće obrukati kao u prethodna dva meseca (februar-mart)... ::)

Za februar su stavili najnižu Tmax od čak 4 C...


...a za mart su stavili najnižu Tmax od čak 9 C...


Neće valjda za april "prognozirati" najnižu Tmax od čak 15 C... ::) :neznam:
Lično, ja bih voleo da najniža Tmax ne pada ispod 15 C, ali gotovo je nemoguće da se tako nešto dogodi... ::) :evil: :cry:




« Poslednja izmena: 26. Mart 2009. u 02:09 amaterko »
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Re: April 2009.
« Odgovor #10 poslato: 26. Mart 2009. u 03:09 »
a gde je tu ovaj naš april?

Van mreže Zeli

  • **
  • Poruke: 1.000
  • Starost: 61
  • Lokacija: Brcko
Re: April 2009.
« Odgovor #11 poslato: 26. Mart 2009. u 12:36 »
Opet ponavljam, ovoj produzenoj zimi je odzvonilo!!! I temperature su sasvim uobicajene za prolece, samo ne bi nam nimalo skodila jedno 2-3 dana sa preko 20, ali koliko sam ja informisan toga nema na vidiku :(


Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.817
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Re: April 2009.
« Odgovor #12 poslato: 26. Mart 2009. u 14:11 »
a gde je tu ovaj naš april?

evo beket :)



Opet ponavljam, ovoj produzenoj zimi je odzvonilo!!! I temperature su sasvim uobicajene za prolece, samo ne bi nam nimalo skodila jedno 2-3 dana sa preko 20, ali koliko sam ja informisan toga nema na vidiku :(

pošto se modeli još uvek usaglašavaju oko scenarija za početak aprila ne možemo sa sigurnošću tvrditi da je kraj zimi ali  najverovatnije ćemo na početku aprila imati promenljivo vreme sa čestim prolaznim kišama i temperaturama od 15 do 20 stepeni Zbog jugozapadnog strujanja moguće je da će mestimično temperature preći i 20-ti podeok. Znači vreme i temperature koje i proliče početku aprila.

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: April 2009.
« Odgovor #13 poslato: 26. Mart 2009. u 15:02 »
Ako dobro kontam,modeli su se uglavnom vratili na staru pricu,i vratili toplije vreme.Rekao sam ja da ce biti tako ili slicno!
Ipak sada vise verujte meni  :smartass:  :)

Van mreže Zeli

  • **
  • Poruke: 1.000
  • Starost: 61
  • Lokacija: Brcko
Re: April 2009.
« Odgovor #14 poslato: 26. Mart 2009. u 18:38 »
evo beket :)



pošto se modeli još uvek usaglašavaju oko scenarija za početak aprila ne možemo sa sigurnošću tvrditi da je kraj zimi ali  najverovatnije ćemo na početku aprila imati promenljivo vreme sa čestim prolaznim kišama i temperaturama od 15 do 20 stepeni Zbog jugozapadnog strujanja moguće je da će mestimično temperature preći i 20-ti podeok. Znači vreme i temperature koje i proliče početku aprila.

Dragi kolega Boce, od danas pa nadalje, bio sneg, mraz ili bilo sta od zimskih vremenskih obelezja, to moze da bude samo duzi ili kraci poremecaj, ali sa zimom je GOTOVO :)

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: April 2009.
« Odgovor #15 poslato: 26. Mart 2009. u 22:42 »
 ^^
Svi se slažemo sa činjenicom da je proleće stiglo, ali u svojoj kolekciji od 1848. pronalazim i aprile za koje se ne bi moglo reći da su bili prolećni, jer su imali previše zimskih karakteristika (znači poremećaji su baš bili dugotrajni i veoma izraženi)...
Verovatno se tako nešto neće desiti ove godine, ali treba biti oprezan, jer do 20. aprila (pa čak i posle 20-og) može još svašta da se dogodi... Kao što se do 20. oktobra neretko javljaju dani sa letnjim karakteristikama, tako se i do 20. aprila takođe neretko javljaju dani sa zimskim obeležjima (sa Tmax ispod 8 C)... ;) :)
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Re: April 2009.
« Odgovor #16 poslato: 27. Mart 2009. u 00:22 »
Ziveo Amaterko i njegova "baksuziranja" !!!!   :first:

E da hoce ovo vreme da potraje jos jedno mesec,dva tacno bi se rodio ponovo  :jupi:
Nista od baksuziranja. . .
Profesionalac ostaje profesionalac  ???  :lmao: :lmao:
STIGLO JE PROLECE!  :smartass:

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: April 2009.
« Odgovor #17 poslato: 27. Mart 2009. u 00:47 »

STIGLO JE PROLECE!  :smartass:
Jeste, STIGLO JE PROLEĆE, ali... ::) :-X
Oprez, tragovi zime su još uvek po putu... ;)
Zima je čudo, nju nije lako pobediti... ;)
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Re: April 2009.
« Odgovor #18 poslato: 27. Mart 2009. u 02:20 »
khm... hm, postoji chat, neka kao klimatologija i mnoge druge rubrike...
a gde su prognoze, jocko?
aprilililiiiiiiiiiii =???
konkretno nesto, please

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: April 2009.
« Odgovor #19 poslato: 27. Mart 2009. u 11:47 »
Krajem marta i početkom aprila promenljivo vreme, tipično za početak aprila...
Biće i povremenih kiša, ali i sunčanih perioda. Postoji i mogućnost ponekog pljuska i grmljavine. Dakle, i dalje još uvek ništa od nekog stabilnijeg vremena. ::)
Temperature bi se kretale u rasponu od 17-22 C, dakle prave prolećne, to jest nešto iznad normale za početak aprila meseca... ;)
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/