Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Ledeni februar i prva polovina marta 2005.  (Pročitano 26837 puta)

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Ledeni februar i prva polovina marta 2005.
« poslato: 03. Februar 2012. u 00:48 »
Sigurno se svi sećate najvećeg meteorološkog promašaja u prošloj deceniji. Iako je decembar 2004-e bio blag i suv, u januar 2005-e smo ušli sa prolećnim temperaturama. Svetske meteorološke asocijacije su najavljivale najtopliju godinu od kada se vrše merenja, a isto tako i leto. Belosvetskim meteorolozima su se priključili i naši meteorolozi, pa su u prvim danima 2005-e godine davali intervjue i držali razne koferencije o tome da nas očekuje zima bez snega i proleće u februaru. Pošto sam tad još uvek bio maloletan, zaista sam poverovao u tu najavu. Mediji su nas bombardovali bombastičnim naslovima o (tobož) promeni klime (koja možda postoji, a možda i ne), zimi bez snega, proleću u februaru. Zaista je prvih dana januara delovalo da će zima biti blaga i topla, ali se ispostavilo da je samo delovalo. Prvo ozbiljnije zahladjenje je usledilo 14-og januara, ali nije bilo snega. Prava zima je počela 24-og januara i nije popuštala do 12-og marta, ali je konačno otoplilo 14-og marta. Sibirski vazduh je prodirao na naše prostore i u prvoj polovini marta, tako da je 11-og marta ujutru u mom gradu izmereno - 20C. Dugoročne meteorološke najave su se ispostavile potpuno nerelevantne i suprotne. Osim što nije bio topao, februar je bio veoma hladan. Veoma niske temperature ispod - 15C i - 20C  su stezale u periodima od 31-og januara do 11-og februara, od 28-og februara do 3-eg marta i od 7-og do 12-og marta. Ledeni dani su potrajali gotovo ceo februar, a 8-og i 9-og februara je izmereno - 21C. Bilo je kratkih popuštanja od jedan ili dva dana, a onda bi' zima nastavila punom žestinom. Kratko je popuštala 11-og, 12-og, 21-og i 22-og februara i 3-eg i 4-og marta. Snega je bilo poprilično i nije se otopio sve do 14-og marta, poslednja pojava susnežice je bila 19-og marta. Proleće i leto ne da nisu bili najtopliji, nego su bili vrlo kišoviti i hladni, a isto tako i jesen. Ono što je meni posebno privuklo pažnju je eksplozija na suncu 21-og januara te godine, pa mi ovogodišnja dešavanja na suncu, a i ove vremenske prilike deluju kao da se istorija ponavlja. Ovaj put je samo dan razlike izmedju sunčeve oluje 2005-e godine i ove godine, pa me interesuje dali je eksplozija na suncu imala ili ima uticaj na spuštanje sibirskog vazduha duboko u Evropu i Mediteran ili na klimatska dešavanja uopšte, jer se ove godine eksplozija desila 22-og januara, a hladni talas počeo 24-og januara? Ova moja pomisao deluje poprilično glupo ili je samo puka slučajnost? Predpostavljam da nema, ali ovakve situacije me dovode u nedoumicu.::)

Van mreže danijel

  • **
  • Poruke: 1.494
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrsac
Odg: Ledeni februar i prva polovina marta 2005.
« Odgovor #1 poslato: 03. Februar 2012. u 09:34 »
Secam se toga,24 januara te 2005 je pao mali sneg i stegao minus,a onda 28 januara krenuo da sipa sitan sneg i hladan vazduh je okovao sve do kraja marta ....Secam se toga jer te godine mi je deda preminuo i jedva smo se probili do groblja od vejavice i februar koji je usledio sneg je bio velik a temp. ovde u Vrscu isle par puta -24...:)

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Ledeni februar i prva polovina marta 2005.
« Odgovor #2 poslato: 03. Februar 2012. u 13:22 »
Citat
Ono što je meni posebno privuklo pažnju je eksplozija na suncu 21-og januara te godine, pa mi ovogodišnja dešavanja na suncu, a i ove vremenske prilike deluju kao da se istorija ponavlja. Ovaj put je samo dan razlike izmedju sunčeve oluje 2005-e godine i ove godine, pa me interesuje dali je eksplozija na suncu imala ili ima uticaj na spuštanje sibirskog vazduha duboko u Evropu i Mediteran ili na klimatska dešavanja uopšte, jer se ove godine eksplozija desila 22-og januara, a hladni talas počeo 24-og januara? Ova moja pomisao deluje poprilično glupo ili je samo puka slučajnost? Predpostavljam da nema, ali ovakve situacije me dovode u nedoumicu.::)

Baš sam se na blic sajtu našalio pre par nedelja i napisao da nas zbog solarne oluje očekuje ista godina kao 2005 sa svežim letom u Srbiji , januar 2012 je bio sličan 2005 godini , a  decembar 2011 dosta sličan kao decemvar 2004 isto nije bilo snega u decembru u Beogradu! Evo sad februar počinje i dosta je sličan kao 2005 godine , obilan sneg pada u većem delu Srbije!

Sada ne mora da znači da će biti godina ista kao 2005 sa svežim letom ali nikad se ne zna , do sad smo imali 6 toplih leta od 2006 do 2011 , možda je vreme za jedno sveže leto videćemo još je rano za bilo kakve prognoze ali moje mišljenje je da ova godina za sada dosta podseća na 2005 barem januar i sad početak februara!

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Ledeni februar i prva polovina marta 2005.
« Odgovor #3 poslato: 03. Februar 2012. u 21:09 »
Baš sam se na blic sajtu našalio pre par nedelja i napisao da nas zbog solarne oluje očekuje ista godina kao 2005 sa svežim letom u Srbiji , januar 2012 je bio sličan 2005 godini , a  decembar 2011 dosta sličan kao decemvar 2004 isto nije bilo snega u decembru u Beogradu! Evo sad februar počinje i dosta je sličan kao 2005 godine , obilan sneg pada u većem delu Srbije!

Sada ne mora da znači da će biti godina ista kao 2005 sa svežim letom ali nikad se ne zna , do sad smo imali 6 toplih leta od 2006 do 2011 , možda je vreme za jedno sveže leto videćemo još je rano za bilo kakve prognoze ali moje mišljenje je da ova godina za sada dosta podseća na 2005 barem januar i sad početak februara!
Aha, ha, ha, ha, ha, ha, ha, ha..................................... ....................................... ............. :lmao: :lmao: :lmao: :lmao: :lmao: :lmao:

Pročitao sam komentar i hoću da crknem od smeha http://www.blic.rs/Vesti/Svet/303144/Solarna-oluja-pogodila-Zemlju-danas-vrhunac/komentari#ostali :lmao:.

Najjači komentar je:"Poranio 21. decembar" :lmao: :lmao:.

Van mreže srdjandj

  • *
  • Poruke: 34
  • Starost: 26
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Ledeni februar i prva polovina marta 2005.
« Odgovor #4 poslato: 11. Februar 2013. u 23:04 »
ljudi da li neko moze da pronadje kolike su bile Tmax u periodu od 7 do 12 marta 2005

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Ledeni februar i prva polovina marta 2005.
« Odgovor #5 poslato: 12. Februar 2013. u 00:06 »

Van mreže danijel

  • **
  • Poruke: 1.494
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrsac
Odg: Ledeni februar i prva polovina marta 2005.
« Odgovor #6 poslato: 12. Februar 2013. u 00:15 »
Druze mozes meni da nadjes za Vrsac al februar 2012? Hvala ;)

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Ledeni februar i prva polovina marta 2005.
« Odgovor #7 poslato: 12. Februar 2013. u 11:09 »

Van mreže srdjandj

  • *
  • Poruke: 34
  • Starost: 26
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Ledeni februar i prva polovina marta 2005.
« Odgovor #8 poslato: 12. Februar 2013. u 11:53 »
Da za ns

Van mreže danijel

  • **
  • Poruke: 1.494
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrsac