Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1347575 puta)

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.004
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3180 poslato: 12. Novembar 2017. u 20:01 »
 ^^ Risbo, poslusacu te  :D pa cu okaciti ovu tabelu, koju napravih vise iz zanimljivosti nego da bih nesto dokazao, posto je ovo daleko od bilo kog vida verifikacije prognoze, ali eto, nek se nadje, jer kao sto se na forumu pise cini da se slican splet ponovio vise puta ove godine.

U tabeli je predstavljena prognoza akumulirane kolicine padavina od starta modela do petka 17.11. (do podneva) za moju lokaciju- severno predgradje Beograda. Modeli uglavnom nisu prognozirali padavine za moj kraj pre pocetka delovanja nastupajuceg ciklona, tako da je 95-100% padavina u tabeli posledica pomenutog ciklona.  Skala je prilagodjena sajtu https://kachelmannwetter.com/de.



Uzeti su u obzir samo "poznatiji" globalni modeli (GFS, ECMWF, GEM (CMC), BOM (Australijski model) i ICON), buduci da regionalni modeli imaju kraci period proracuna.
*ICON u 00z i 12z run-ovima racuna do 180h unapred, dok 06 i 18z idu do 120h, pa otuda / kod ovog modela, sto znaci da taj run ne pokriva termin do petka 17.11.*

Kisomer je spreman, pa cemo videti koliko ce se mm skupiti do petka.  :)

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3182 poslato: 15. Novembar 2017. u 17:27 »
У последње време модели баш не уливају поверење, наравно ту предњачи GFS, у само два излаза променити толико распоред система и синоптичку ситуацију...  :pleasantry:




Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3183 poslato: 15. Novembar 2017. u 18:31 »
Opomenula nas je ova (još uvek) aktuelna promena, da GFS obožava da se izleće sa "bajkama" u zimskim mesecima, posebno u daljim terminima.

Epilog je jasan, da se ne bih navukao odmah otvorim UKMO koji je totalno suprotan i zaključak je jasan- ne verujem ti GFS uopšte. Kad on ili EC izbace nešto slično onda tek možemo da se nadamo nečemu.

Bilo bi lepo da neka promena do kraja meseca donese bar pojavu prolaznih pahulja ili manjeg pokrivaca u nizijama. Neki scenario koji  bi duže zadržavao (suvu) pozamašnu ledaru  na visini  i u prizemlju mi se uopšte ne sviđa niti je potreban sada.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3184 poslato: 15. Novembar 2017. u 19:25 »
Gledam ovu prognozu za 5 dana na sajtu rhmz-a, pre cemo videti pahulje nego Sunce narednih 5 dana... I kad na to dodamo ova 2 takva dana...  :dwarf:

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3185 poslato: 15. Novembar 2017. u 20:48 »
Na jugu Makedonije vec 100 mm palo...
U Grckoj bujice, biti ce izgleda problema sa izlivanjima i u Mkd..  :confused:

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.004
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3186 poslato: 17. Novembar 2017. u 18:11 »
Da se nadovezem na objavu od nedelje (na vrhu ove strane), evo dopunjene tabele:



a palo je pon 10.3 mm, uto 2.7 mm, sre 4.5 mm, cet 3.2 mm, pet 0.3 mm=21 mm. Od prve dekade februara se nije vezalo 5 dana sa merljivim padavinama kod mene.

PS.




Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3187 poslato: 17. Novembar 2017. u 19:38 »
Lep kraj meseca u najavi  :) Ovi tmurni dani mislim da uzimaju energiju ljudima a snega nece biti tako da mi se svidja toplije i suncano vreme  :)

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.278
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3188 poslato: 17. Novembar 2017. u 20:29 »
Lep kraj meseca u najavi  :) Ovi tmurni dani mislim da uzimaju energiju ljudima a snega nece biti tako da mi se svidja toplije i suncano vreme  :)

 :worthy: skidam kapu i apsolutno se slazem  :worthy:

tj. potpisujem Bartov post ;)

🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže Gagi_Bg

  • *
  • Poruke: 400
  • Lokacija: Vidikovac - JZ Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3189 poslato: 17. Novembar 2017. u 20:57 »
 ^^ @Bart Daj Bože, jer je nekoliko dana u Beogradu bilo baš žešće tmurnih. Što od magle, što od niske oblačnosti. U sred bela dana svetla po stanu obavezna. Lepo bi legao po neki sunčan dan.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3190 poslato: 18. Novembar 2017. u 10:44 »
I jutrosnji ec dobar sto se tice toga...A znamo da je uvek lepo vreme izvesnije tako da jedva cekam sredu... Ali i od pondeljka bi trebalo sunce po malo da vidimo...

Van mreže Djordje...storm chasers....

  • ***
  • Poruke: 3.127
  • Starost: 29
  • Lokacija: Равње-Мачва -Сремска Митровица-Хесна
  • Usus est optimus magister
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3191 poslato: 18. Novembar 2017. u 20:08 »
Stize smak svetaaaaaa
http://www.novosti.rs/vesti/planeta.299.html:696561-NASA-UPOZORAVA-Ovim-gradovima-preti-nestanak

Послато са SP6.2 уз помоћ Тапатока


Јануар :62.5mm
Фебруар: 4,2мм
Март: 10,0мм
Година:76.7mm


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3192 poslato: 18. Novembar 2017. u 20:36 »
Daj Bože, jer je nekoliko dana u Beogradu bilo baš žešće tmurnih. Što od magle, što od niske oblačnosti. U sred bela dana svetla po stanu obavezna. Lepo bi legao po neki sunčan dan.

Ja se danas u Baru čitav dan sunčao kao neki gušter. :D Realno, grad sa fenomenalnom klimom, pogotovo u prelaznim periodima.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže astrogodra

  • **
  • Poruke: 580
  • Lokacija: Kragujevac-Loznica
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3193 poslato: 18. Novembar 2017. u 21:44 »

Ja se danas u Baru čitav dan sunčao kao neki gušter. :D Realno, grad sa fenomenalnom klimom, pogotovo u prelaznim periodima.

Pa mogao si da bacis neku fotku iz Bara da i nas malo ovamo Sunce ogreje:-)
Astronomsko društvo Aristarh - Kragujevac

http://aristarh.rs/

Van mreže Milan995

  • *
  • Poruke: 154
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3194 poslato: 18. Novembar 2017. u 22:24 »
Kod mene najavljuju od utorka sunce,a od srede osetno toplije.Ali mislim da sigurno neće biti ni blizu 20oC.

Van mreže Gagi_Bg

  • *
  • Poruke: 400
  • Lokacija: Vidikovac - JZ Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3195 poslato: 19. Novembar 2017. u 01:20 »
Ja se danas u Baru čitav dan sunčao kao neki gušter. :D Realno, grad sa fenomenalnom klimom, pogotovo u prelaznim periodima.
Baci brate neku fotku, makar da oči naparimo. Od prošle subote ne videh sunce  :rools:

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.004
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3196 poslato: 22. Novembar 2017. u 21:45 »
Mocno izgleda topli sektor ovog ciklona na severozapadu kontinenta:






Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3197 poslato: 24. Novembar 2017. u 18:05 »
Kako lako, povremeno, dim i prašina "prelaze" 10 i više hiljada kilometara može da se vidi klikom na animaciju na sledećem linku (preporučujem full-size):

https://www.wetteronline.de/wetter-videos/2017-11-21-ae?cat=30&sort=date


Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.278
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3198 poslato: 25. Novembar 2017. u 13:15 »
Kako lako, povremeno, dim i prašina "prelaze" 10 i više hiljada kilometara može da se vidi klikom na animaciju na sledećem linku (preporučujem full-size):

https://www.wetteronline.de/wetter-videos/2017-11-21-ae?cat=30&sort=date



Divno, zapanjujuce i prosto neverovatno.

Davno sam citao kako Sahara "hrani" i "djubri" amazonske prasume, ali da je ovoliko dima bilo po citavoj Kanadi i dalekom severu od pozara na Zapadnoj Obali SAD to mi je prosto za ne verovati  :/ :O
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3199 poslato: 27. Novembar 2017. u 16:56 »
O (ne)profesionalizmu i (ne)kvalitetu nekih članaka (vezanih za vremenske prilike, prognozu vremena...) u novinama sam već pisao a današnji "Blic", tačnije novinari koji su pisali i urednik koji je odobrio, daju svoj doprinos...

1) tekst je objavljen u 11.35h i piše sledeće:

Kako za "Blic" navodi Nedeljko Todorović iz RHMZ, i u Beogradu je takođe moguća kratkotrajna susnežica.

- Postoji mogućnost susnežice i to tokom noći u Beogradu, ali samo u višim predelima - kaže on.



Šansa da je gospodin Nedeljko DANAS nešto ovako izjavio je 0.001%, dakle 99.999% je ovo izjava od JUČE i odnosi se na prethodnu noć (između nedelje i ponedeljka).


2) U turističkom centru Zlatibora trenutno je 10 centimetara snega, dok je na Torniku – najvišem vrhu planine i do 20 centimetara snežnog pokrivača. Temperatura, za razliku od noćašnjih četiri u minusu, je prešla iznad nule pa se očekuje skoro topljenje.


Na Zlatiboru je ceo dan temp. između -3 i -4C, dakle nema govora o tome da je "prešla iznad nule pa se očekuje skoro topljenje"...


Ovakvi tekstovi, sa dosta grešaka, su najverovatnije posledica toga što danas maltene svako može da piše "meteorološke priloge" za novine (pa čak i one najčitanije -nekada sam baš cenio "Blic"). Ma koliko to zvučalo grubo, ovakav neprofesionalizam je sličan člancima koji imaju naslov zvog kojeg svakako ne čitam sam tekst -npr. neka kur..tina (obično je u pitanju neka "starleta", ili pevačica u pokušaju koja je postala i modni kreator i/ili "blogerka", ili je novopečena "spisateljica") je objavila slike kojima je "srušila Instagram" ... "zapalila internet" ... "napravila pometnju"...

Namerno koristim termin "spisateljica" koji je sada "popularan" (ja kao čovek "iz stare garde" normalno koristim reč "pisac" i za muškarca i ženu/devojku) -a mnogo "drastičniji" primeri popularnih termina u ženskom rodu su "vojnikinja", " sudilica/sutkinja", "advokatkinja", "psihološkinja" ... kako bi to rekle "borkinje"  ;) ("ne smem" da koristim muški rod "borac") za rodnu ravnopravnost; možda će uskoro za popunjavanje formulara za demografska istraživanja morati da se uvede i termin "pušačica" pored postojećeg "pušač", ili "prevodilačica" uz "prevodilac", "mašinoglodačica"... U vezi ovoga kopiram komentar potpisan sa "debela.hladovina" na sajtu B92 (https://www.b92.net/kultura/vesti.php?yyyy=2017&mm=10&dd=13&nav_category=1864&nav_id=1313748) 13. oktobra:

"Pa ne treba valjda SANU da nam kaže da ova jezička histerija nije u redu. Za vreme Olimpijade jedne novine su izveštavale o strelkinjama, druge o streljašicama, a treće o streljačicama. Do tamo su verovatno letele avionom kojim je upravljala pilotkinja, pa malo vozom pod kontrolom mašinovođkinje. Verovatno su u olimpijskom selu videle portirkinje na ulazima zgrada, a na takmičenje su ih vozile vozačice autobusa. Pa imamo sutkinje, advokatkinje, zavarivačice i mašinoglodačice... Možemo ovako do sutra, ali besmisleno je svima osim jezičkim fašistkinjama :)"