Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: April 2014.  (Pročitano 38548 puta)

Van mreže Vladimir

  • ***
  • Poruke: 2.146
  • Starost: 31
  • Lokacija: Gornji Milanovac 332m.n.v.
Odg: April 2014.
« Odgovor #20 poslato: 11. April 2014. u 10:58 »
Samo nam sneg u sred aprila fali. :oboze:
Nadam se da ce se to malo ublaziti.

Van mreže bojan886

  • *
  • Poruke: 257
  • Lokacija: Pirot,jugoistocna Srbija
Odg: April 2014.
« Odgovor #21 poslato: 11. April 2014. u 17:09 »
Meni samo nije bas logicno da u ponedeljak imamo slabe ciklone iz skandinavije preko ceske i madjarske i zatim ti cikloni drasticno ojacaju kad stignu bas do srbije u utorak,pa u sredu i cetvrtak donesu oko 40 mm kise,to jest oko 50 cm snega u planinama,zanima me samo sta to toliko utice na te slabe ciklone da odjednom toliko ojacaju,a pritom strujanje iz sredozemlja ne bi dozvoljavalo padavinama premestanje ka grckoj.

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: April 2014.
« Odgovor #22 poslato: 11. April 2014. u 21:15 »
Sad sam pogledao yr.no sajt malo, i drze i dalje zahladjenje, od utorka, ali su sklonili padavine..

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: April 2014.
« Odgovor #23 poslato: 11. April 2014. u 22:19 »
Zdravo drugari, posle dugo vremena. :-* Evo i ja sam se napokon vratio na serbianmeteo forum.

Koliko vidim, niko se ne usudjuje da daje nekakve detaljnije prognoze za naredni period, a pretpostavljam i zašto. Položaj ovog čudovišta od visinskog ciklona iznad Crnog Mora i većim delom Bugarske, Rumunije i Ukrajine nam ne dopušta stabilizaciju vremena i prodor Azorskog anticiklona sa jugozapada, već ga gura ka Velikoj Britaniji i zapadnim obalama Francuske, a nama uvlači hladan vazduh sa severoistoka. Narednih dana se neočekuje njegovo slabljenje već će ga frontalni prodori sa severnog Atlantika dodatno bildovati. On je svakako krivac za jučerašnje i današnje nestabilnosti uz konstantno severna i severozapadna strujanja. Njegovo pomeranje sutra malo istočnije daće nam malo predaha, ali već prekosutra očekujemo novi prodor fronta sa severozapada uz padavine koje neće biti obilne, ali lokalno može biti obilnijih padavina kao juče i danas. Taj prodor u nedelju će ponovo ojačati ovu grdosiju nad istočnom Evropom čiji će centar u nedelju biti iznad Ukrajine, a nas će samo ošinuti svojim repom. Dok visinski ciklon bude i narednih dana divljao, polako sa istoka stiže Sibirski anticiklon koji nosi sa sobom hladan vazduh.

Položaj ciklona i jezgro hladnog vazduha u nedelju.


U utorak centar visinskog ciklona iznad većeg dela istočne Evrope, potpomognut daleko sa severa nalazi se u sendviču izmedju dva anticiklona. Topao se anticiklon zadržava iznad zapadne Evrope, a hladni u Rusiji koji nosi sa sobom hladan vazduh.


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: April 2014.
« Odgovor #24 poslato: 12. April 2014. u 14:17 »
Hladan front uz jak vetar i padavine koji će zahvatiti u ponedeljak uveče sever zemlje a do jutanjih sati u utorak će stići i do krajnjeg juga je sigurica.

Takođe je sigurica i zadržavanje hladnog vazduha iznad nas i naredna 2-3 dana nakon prodora,uz pojačane severne vetrove.

Ono što je nepoznanica jeste kako će se postaviti ciklon,jer ćemo imati izgleda onaj koji je više izražen na visini,a taj je kao što znamo prava "noćna mora" za prognozu kod modela.Hoće li biti blizu,tj. južnije od nas na jugu Jadrana ili ipak istočnije bliže Crnom Moru.

U oba slučaja bi imali padavine,s tim da bi u slučaju ovog istočnijeg scenarija to bili uglavnom popodnevni pljuskovi,dok bi u ovom prvom slučaju to bile obilnije padavina pa čak i sneg možda do nizija.

Velike su šanse i za mraz...
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: April 2014.
« Odgovor #25 poslato: 13. April 2014. u 11:45 »
Au sta nacrta ovaj meteogram   :o :o :o

http://freemeteo.com/default.asp?pid=156&la=1&gid=783920

32,1 mm u obliku susnezice i snega na T 1 ili 2 C u Zemunu a kod mene moguce i hladnije za 1 ili 2 C   :-[ :-[ :-[
« Poslednja izmena: 13. April 2014. u 12:01 aca asceric »

Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.691
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: April 2014.
« Odgovor #26 poslato: 13. April 2014. u 12:16 »
Neće valjda biti tako hladno .Daj Bože da se to promeni,šta ce nam sad ta hladnoca,samo ce propast da napravi vocu  :(

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: April 2014.
« Odgovor #27 poslato: 13. April 2014. u 12:44 »
Pored sigurnog zahlađenja od utorka biće tu i dosta padavina naročito u južnoj polovini zemlje gfs 06z ih je produžio sve do nedelje.

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: April 2014.
« Odgovor #28 poslato: 13. April 2014. u 13:16 »
Све извесније захлађење и коначно праве падавине на видику, сад оно што мало не ваља је интензитет захлађења, по најновијем ГФС то би код мене био чист снег у време најјачих падавина, а било би и мраза, мислим да се ово мора ублажити, јер ако није било снега у јануару, не треба нам и сад у сред априла.



Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: April 2014.
« Odgovor #29 poslato: 13. April 2014. u 13:45 »
Kako stvari stoje planine ce dobiti sneg sredinom sledece nedelje, a dokle ce se spustiti snezna granica jos cemo videti.
GFS forsira jako zahladjenje i sneg u nizim predelima, ne bi bilo iznenadjenje da se bas to i dogodi.

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: April 2014.
« Odgovor #30 poslato: 13. April 2014. u 13:59 »
Neće valjda biti tako hladno .Daj Bože da se to promeni,šta ce nam sad ta hladnoca,samo ce propast da napravi vocu  :(

Da pogotovo kod mene ima i pupoljaka od tresnje :( :( :(

A na pocetku nije izgledalo da ce biti ovakvo zahladjenje , i jos sam ja na periferiji Zemuna cesto bude hladnije za 1-3 od Zemuna ali ovo je izgleda sve izvesnije :( :( :(

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: April 2014.
« Odgovor #31 poslato: 13. April 2014. u 14:03 »
Stvar je u tome što smo mi mnogo naivni ,navikli na temperature iznad proseka pa čim dođe ovakva situacija i temperature dosta ispod proseka odma (većinom) samo kukamo i negodujemo.

I nek zahladi toliko.Kad može onoliko da ga greje u februaru i martu može i sneg pa padne sada.I to je neka vrsta naplate.

I meni bi bilo žao prirode,ali šta se mi tu pitamo....
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*


Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.691
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: April 2014.
« Odgovor #32 poslato: 13. April 2014. u 14:15 »
I nek zahladi toliko.Kad može onoliko da ga greje u februaru i martu može i sneg pa padne sada.I to je neka vrsta naplate.
Nemam ja ništa protiv te naplate ali to ce da mi unisti cvetove na vocu a svi koji zive na selu znaju koliki je to gubitak,ne bi ja brinuo da me to ne udara po dzepu..

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: April 2014.
« Odgovor #33 poslato: 13. April 2014. u 14:17 »
Stvar je u tome što smo mi mnogo naivni ,navikli na temperature iznad proseka pa čim dođe ovakva situacija i temperature dosta ispod proseka odma (većinom) samo kukamo i negodujemo.

I nek zahladi toliko.Kad može onoliko da ga greje u februaru i martu može i sneg pa padne sada.I to je neka vrsta naplate.

I meni bi bilo žao prirode,ali šta se mi tu pitamo....

To jeste tako i mislim da u prirodi uvek mora da bude neka ravnoteza :D

U jednom postu ja mislim da je bio februar stavio sam da sneg mora pasti bar jos jedan put izgleda da ce to biti za koji dan .

EDIT : Moze li neko da mi kaze kako mogu da nadjem ovaj meteogram koji je postavio Medo .Hvala unapred
« Poslednja izmena: 13. April 2014. u 14:31 aca asceric »

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: April 2014.
« Odgovor #34 poslato: 13. April 2014. u 16:13 »
GFS crta pravu ciklonijadu do kraja aprila.  :o
http://www.skystef.be/forecast19b.html
http://www.skystef.be/forecast19f.html

Prvo da ćemo od četvrtka i dobar deo petka biti izolovani od ostatka Evrope u ciklonskom krugu (sa centrom u mediteranu) i jezgru hladnog vazduha.






Zatim se od subote formira novi visinski ciklon iznad Rumunije i Madjarske, pa novi prodori sa severozapada i formiranje djenovke sredinom naredne sedmice itd. itd. Mislim da je malo previše i da će se još mnogo šta menjati u novim izlazima.

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: April 2014.
« Odgovor #35 poslato: 13. April 2014. u 19:27 »
Kao i obicno kod ovako i slicno postavljenih ciklona,jugozapad Srbije prima dosta padavina....
Medjutim ovo sto je nacrtao GFS za Ivanjicu ,moze se okarakterisati kao vremenska nepogoda u najavi i to sa najvecim stepenom upozorenja i pripravnosti..

Jer je nacrtano 70 mm padavina uz intezivno zahladjenje a sve bi se to izrucilo u jednom danu...A ako bude kao sto je gfs nacrtao bas ovoliko zahladjenje i ovo padalo u obliku vlaznog snega,to ce biti prava katastrofa,verovatno bi i stubovi telefonski bili obarani..

Ali sta reci  na to da je u Ivanjici sve ozelenelo i ulistalo,steta bi na vocu,pre svega malinama, sljivama bila katastrofalna i nenadoknadiva....

Ja ipak mislim da GFS malo preteruje i da ce ovo na 460 mnv proci kao hladna kisa mozda i susnezica,dok ce malo vise to biti prava zima, Na Goliji bi to bez problema moglo biti preko1,5 metara snega za kratko vreme...

GFS Meteo(ro)gram





Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: April 2014.
« Odgovor #36 poslato: 13. April 2014. u 21:23 »
Srbine, prilicno je izvjesan dbar snijeg u Ivanjici.. ako se desi ovakav intenzitet bice strasno. Pogotovo na sjeveroistoku CG i na samom jugu Srbije (Kosovo). Jedva cekam podatke iz Rozaja... mada i sa svih stanica na sjeveru... bice ogromnog snijega.
Uglavnm, daleko najbolja situacija sto se snijega tice citave "zime", odnosno ove godine.

Van mreže Vladimir

  • ***
  • Poruke: 2.146
  • Starost: 31
  • Lokacija: Gornji Milanovac 332m.n.v.
Odg: April 2014.
« Odgovor #37 poslato: 13. April 2014. u 21:34 »
Vecerasnji EC dosta blazi(u pogledu hladnoce) u odnosnu na GFS koliko ja mogu videti,ako gresim neka me neko ispravi.

Van mreže снег

  • **
  • Poruke: 518
  • Starost: 46
  • Lokacija: Партизанов стадион- понекад Врдник Фрушка гора
  • ЈОШ СЕ ЗИМЕ НЕ ПРЕДАЈУ!
Odg: April 2014.
« Odgovor #38 poslato: 13. April 2014. u 22:08 »
Да, биће доста падавина, што је добро и потребно, али и непримерено хладно, што није добро. Пред нама је највећи хришћански празник и није баш угодно да га славимо у хладноћи и снегу, али воља Божија, или воља природе, већ како ко верује и осећа...
Небеса казују славу Божију а природа савршену лепоту Творчеву.

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: April 2014.
« Odgovor #39 poslato: 13. April 2014. u 22:25 »
ЕЦ вечерас појачао додатно падавине, које крећу сутра увече, ако се остваре ови силни милитетри кише, могло би бити и проблема, ипак се ово не виђа често.

Што се тиче температуре ЕЦ држи једноцифрене температуре, али ипак далеко од снежних падавина, мислим да ће ГФС морати да редукује своју прогнозу, што се тиче температуре.