Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Novembar 2014  (Pročitano 20840 puta)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Novembar 2014
« Odgovor #20 poslato: 21. Novembar 2014. u 08:50 »
Nakon nešto hladnijih i tmurnih dana početkom poslednje dekade novembra, poslednjih par dana novembra se očekuje priliv veoma toplog vazduha sa Afričkog kontinenta koji uslovljava veoma dubok ciklon zapadno od Britanije. Mogu optimistički da najavim maksimalne temperature ponegde i  preko 15 stepeni za nedelju dana.

Van mreže petarPodgorica

  • *
  • Poruke: 25
  • Lokacija: Podgorica
Odg: Novembar 2014
« Odgovor #21 poslato: 21. Novembar 2014. u 08:56 »
Nakon nešto hladnijih i tmurnih dana početkom poslednje dekade novembra, poslednjih par dana novembra se očekuje priliv veoma toplog vazduha sa Afričkog kontinenta koji uslovljava veoma dubok ciklon zapadno od Britanije. Mogu optimistički da najavim maksimalne temperature ponegde i  preko 15 stepeni za nedelju dana.
Joe upravo tako, izgleda kao da se ponavlja prethodna zima... mada jos ima do pocetka zima kalendarski ali ove temperature zaista su iznad prosjeka

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Novembar 2014
« Odgovor #22 poslato: 21. Novembar 2014. u 14:51 »
Sto se tice novembra gotovo je sa zimom cak ni planine nisu osim Kopaonika jedini dobio sneg dok u vecini krajeva pogotovo u vojvodini ni kapi kise il je simbolicno al zato je na jugu bilo i jugozapadu malo vise kise do kraja novembra imacemo temparaturu do 15C AL ne preko mozda na jugu dok od Dunava i Save severnije  bice oko 13C ipak to je dosta iznad proseka . Ono sto se mozemo nadati jeste od 1 il 2 decembra ipak modeli u zadnja 4 izlaza al svi govore o finom prilivu hladnog vazduha al vise otome ce se pisati za decembar ipak je daleko to jos  :)
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Novembar 2014
« Odgovor #23 poslato: 21. Novembar 2014. u 17:32 »
Sutra je moguce duze zadrzavanje magle u nizim delovima , a u visim suncano .

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Novembar 2014
« Odgovor #24 poslato: 22. Novembar 2014. u 23:36 »
Ako pogledate karte jasno se uočava da će od četvrta u Timočkoj i Negotinskoj krajini biti pravo zimsko vreme sa temperaturama oko ili malo ispod nula stepeni usled košavske situacije. Sve je izgledniji i sneg u tim predelima. Ne bi me čudilo i da kod mene bude malo pahulja u četvrtak i petak uz temperature malo iznad nule. Tako je to kada duva hladna košava kod mene.

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Novembar 2014
« Odgovor #25 poslato: 23. Novembar 2014. u 12:38 »
Izgleda da i EC vidi i kod nas da u cetvrtak i petak ( mislim na Bg ) moze biti koja pahulja .

Van mreže petarPodgorica

  • *
  • Poruke: 25
  • Lokacija: Podgorica
Odg: Novembar 2014
« Odgovor #26 poslato: 23. Novembar 2014. u 14:18 »
Izgleda da i EC vidi i kod nas da u cetvrtak i petak ( mislim na Bg ) moze biti koja pahulja .
da tako je EC iz izlaza u izlaz potencira zahladjenje, za vas u Srbiji prava zima, Crna Gora je na granici

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Novembar 2014
« Odgovor #27 poslato: 23. Novembar 2014. u 16:20 »
Da EC cak za juzni banat jutarnja oko -4 dnevna 1 u cetvrtak i petak i pahulje  :zima1
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže Nikola994

  • *
  • Poruke: 128
  • Starost: 29
  • Lokacija: Beograd
Odg: Novembar 2014
« Odgovor #28 poslato: 23. Novembar 2014. u 16:31 »
Jer moze neko iskusniji da mi kaze po EC sta ce biti u Bg,tacnije visi delovi grada ?  :)

Van mreže dragankralj

  • *
  • Poruke: 155
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: Novembar 2014
« Odgovor #29 poslato: 23. Novembar 2014. u 17:48 »
Pa evo EC sad lepo najavljuje ovo zahladjenje za ovu nedelju..samo jos da se ostvari ! GFS se ne slaze sa njim :)

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Novembar 2014
« Odgovor #30 poslato: 23. Novembar 2014. u 22:01 »
"Preleteh" preko poslednjih komentara i čini mi se da dosta članova očekuje sneg u Beogradu u petak -mislim da ćemo morati strpljivo da čekamo na prvi sneg, ne očekujem sneg u BGu i okolini za 5 dana...

Izgleda da i EC vidi i kod nas da u cetvrtak i petak ( mislim na Bg ) moze biti koja pahulja .
da tako je EC iz izlaza u izlaz potencira zahladjenje, za vas u Srbiji prava zima, Crna Gora je na granici
Jer moze neko iskusniji da mi kaze po EC sta ce biti u Bg,tacnije visi delovi grada ?  :)
Da EC cak za juzni banat jutarnja oko -4 dnevna 1 u cetvrtak i petak i pahulje  :zima1

Ne vidim prema kojim parametrima ECMWF modela može da se očekuje sneg u Beogradu u petak.
Doduše vidim i da jedna privatna meteo-firma koja "radi" prognoze za naše tržište najavljuje slično -evo današnje prognoze za Beograd:
"U petak pretežno oblačno i hladno sa slabom kišom, a očekuje se i pojava susnežice i snega."

Moguće je da su neki članovi gledali neki od sajtova koji daju interpolirane vrednosti EC modela i gde se povremeno dešavaju greške...
Prema raw model data (mislim na ECMWF) nema izgleda za sneg u BGu u petak -na 850hPa se daje oko +5C, u prizemlju će uz košavu biti sveže ali svakako u plusu.
Mislim da sličnu situaciju "vidi"  i GFS.
U svakom slučaju -ima vremena za sneg u BGu i sledeći petak nije dan (bar prema mom mišljenju) u kojem možemo da očekujemo sneg u Beogradu.
Da me neko pogrešno ne shvati -ja jesam "snegoljubac"  i veoma bi me obradovao sneg koji najavljuju neki članovi foruma i neki mediji (koji prenose prognozu profesionalne meteo-firme), ali ja taj sneg "ne vidim" u aktuelnom prognostičkom materijalu ECMWF-a i GFS-a.
« Poslednja izmena: 23. Novembar 2014. u 22:11 Profiamater »

Van mreže sanjin

  • *
  • Poruke: 244
  • Lokacija: Podgorica
Odg: Novembar 2014
« Odgovor #31 poslato: 23. Novembar 2014. u 22:58 »
Kolege su pisale na osnovu jutrosnjeg izlaza EC-a a ti si vjerovatno gledao samo vecerasnji koji je potpuno drugaciji.

Kukavice umiru mnogo puta prije svoje smrti.A hrabri kusaju smrt samo jednom.


Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Novembar 2014
« Odgovor #32 poslato: 24. Novembar 2014. u 09:32 »
Ni jedan model po kartama nije davao sneg za Beograd u prethodnim izlazima. Jedino gde je bilo šanse je Timočka i Negotinska krajina ali i to je sada nestalo sa karata jer se košavska situacija puno ublažila.

Ne znam sta ste toliko zapeli za sneg, po meni je još rano.

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Novembar 2014
« Odgovor #33 poslato: 24. Novembar 2014. u 10:12 »
Ni jedan model po kartama nije davao sneg za Beograd u prethodnim izlazima. Jedino gde je bilo šanse je Timočka i Negotinska krajina ali i to je sada nestalo sa karata jer se košavska situacija puno ublažila.

Ne znam sta ste toliko zapeli za sneg, po meni je još rano.

Nit ima snega u najavi, nit nekakvih iole ozbiljnih padavina. Nastavlja se poprilicno dosadna i monotona situacija do daljnjeg.

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Novembar 2014
« Odgovor #34 poslato: 24. Novembar 2014. u 12:20 »
"Preleteh" preko poslednjih komentara i čini mi se da dosta članova očekuje sneg u Beogradu u petak -mislim da ćemo morati strpljivo da čekamo na prvi sneg, ne očekujem sneg u BGu i okolini za 5 dana...

Ne vidim prema kojim parametrima ECMWF modela može da se očekuje sneg u Beogradu u petak.
Doduše vidim i da jedna privatna meteo-firma koja "radi" prognoze za naše tržište najavljuje slično -evo današnje prognoze za Beograd:
"U petak pretežno oblačno i hladno sa slabom kišom, a očekuje se i pojava susnežice i snega."

Moguće je da su neki članovi gledali neki od sajtova koji daju interpolirane vrednosti EC modela i gde se povremeno dešavaju greške...
Prema raw model data (mislim na ECMWF) nema izgleda za sneg u BGu u petak -na 850hPa se daje oko +5C, u prizemlju će uz košavu biti sveže ali svakako u plusu.
Mislim da sličnu situaciju "vidi"  i GFS.
U svakom slučaju -ima vremena za sneg u BGu i sledeći petak nije dan (bar prema mom mišljenju) u kojem možemo da očekujemo sneg u Beogradu.
Da me neko pogrešno ne shvati -ja jesam "snegoljubac"  i veoma bi me obradovao sneg koji najavljuju neki članovi foruma i neki mediji (koji prenose prognozu profesionalne meteo-firme), ali ja taj sneg "ne vidim" u aktuelnom prognostičkom materijalu ECMWF-a i GFS-a.

Kolege su pisale na osnovu jutrosnjeg izlaza EC-a a ti si vjerovatno gledao samo vecerasnji koji je potpuno drugaciji.

Ne znam koji "izlaz" modela su gledali članovi foruma koji su najavljivali sneg u BGu ili se makar njemu nadali na osnovu nekih podataka iz EC-a (kao što tek ne znam šta su gledali profesionalci privatne meteo-firme koji su najavili susnežicu i sneg u Beogradu za petak) ali znam da ja svoj komentar nisam napisao gledajući samo jedan EC run -jednostavno, prognozu na forumu (naročito za 5-6 dana unapred) ne pišem nakon gledanja samo jednog modela i jednog run-a.
Pretpostavljajući da retko ko od par hiljada članova foruma ima pristup EC raw model data (dakle originalni, "zapakovani" ECMWF) i da retko ko (ako uopšte takvih ima) radi ungribbing i encoding ECMWF GRIB2 data, zaključujem da većina prati neke sajtove na kojima su date meteo-karte bazirane na EC-u ili (što je lošija varijanta) gleda "gotovu" prognozu na sajtu koji je ovde više puta spominjan (http://www.yr.no/) a na kojem se vide "lepe, šarene" ikonice sa opisom vremena uz podatke za temperaturu, vetar, količinu padavina -nešto što liči na malo "ulepšanu" verziju meteo(ro)gram-a. Ti podaci nisu nešto što treba uzeti "zdravo za gotovo" -ovo pišem sasvim dobronamerno, interpolacija nije srećno urađena a nije primenjen nikakav postprocessing raw data. Sve prethodno navedeno ne znači da podaci sa http://www.yr.no/ ne mogu da posluže kao neki orijentir ali ako se primeti oblačić sa pahuljom za Beograd za četvrtak ili petak to ne znači "siguran sneg".

Ni jedan model po kartama nije davao sneg za Beograd u prethodnim izlazima.
Ne znam sta ste toliko zapeli za sneg, po meni je još rano.

Slažem se!

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Novembar 2014
« Odgovor #35 poslato: 24. Novembar 2014. u 15:48 »
Pa sada,da li je rano za sneg ili ne,to je vrlo diskutabilna i subjektivna stvar.

Treca je dekada novembra uveliko,tako da je itekako vreme za sneg.Da,za sneg,pod cime
podrazumevam padanje (pa i manji pokrivac) a ne da napada pola metra snega..

Za planine necu ni trositi reci.

Sa neke strane,dobro je da nema jake hladnoce u novembru i prvoj polovini decembra,jer posle toga kao po nekom nepisanom pravilu (kolega Joe-ova teorija) ostatak zime bude bezvezan.

Mi s pravom pravu zimu podrazumevamo od druge polovine januara i kroz februar,ali zapravo najlepsa bi trebala biti upravo decembarska zima (zar ne?) kada su dani najkraci i Sunce je nisko na horizontu.

On Topic:Steta sto je ona kosavska hladnoca isparila da karata,bas bi bio dojam prave zime...

Po EC-ovom prosekuza 7 dana opet padaju temperature nakon zatopljenja,ali je tesko naslutiti da li bi se izrodila neka lepa sinopticka situacija.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže petarPodgorica

  • *
  • Poruke: 25
  • Lokacija: Podgorica
Odg: Novembar 2014
« Odgovor #36 poslato: 25. Novembar 2014. u 13:44 »
sta nacrta GFS ljudi  :-[, kao one 2012 godine kada je u Podgorici oboren rekord po snijeznom pokrivacu... jeste da je daleko, ali moze biti svasta  :kick:  :jupi: 

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Novembar 2014
« Odgovor #37 poslato: 25. Novembar 2014. u 14:44 »
Molim vas da prognoze za decembar pišete kada bude otvorena odgovarajuća tema. Za sada koristite dugoročne prognoze za zimu. ovo je prognoza za novembar.

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Novembar 2014
« Odgovor #38 poslato: 26. Novembar 2014. u 16:21 »
Sutra popodne i noć  četvrtak na petak u južnoj polovini zemlje moguće slabe padavine
na planinama susnežica i sneg.

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Novembar 2014
« Odgovor #39 poslato: 27. Novembar 2014. u 18:39 »
Kad je bal nek je bal..

Prema poslednjim izlazima GFS-a u subotu bi u centralnim i juznim krajevima bilo uslova da opet ponege zagrmi, postoje sanse za pljuskove sa grmljavinom.

Bas da vidimo da li ce se ostvariti, i ostali modeli daju padavine u subotu.