Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Januar 2018.  (Pročitano 46864 puta)

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2018.
« Odgovor #80 poslato: 18. Januar 2018. u 23:37 »
Gfs ucrta lep sneg za Beograd u nedelju ,al stari je to prevarant,nista mu ne verujem.. :)
Sneg ce videti citava zemlja ali snezni pokrivac je pod velikim znakom pitanja u severnoj polovini narocito njenom zapadnom delu.
Temperatura ce definitivno praviti problem. A i to sto padne nece dugo potrajati tako da 1-2-3cm ne znaci puno bar meni.


Van mreže Somborac

  • **
  • Poruke: 981
  • Lokacija: Apatin-Sombor (svuda po malo)
Odg: Januar 2018.
« Odgovor #81 poslato: 18. Januar 2018. u 23:41 »
Pa nije isključeno da se temperature malo koriguju i za sever, mada sa druge strane nije isključeno ni da padavine ispare.. tako da ispratimo prvo ove padavine sutra i prekosutra.. do nedelje ko živ ko mrtav. :D

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.894
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Januar 2018.
« Odgovor #82 poslato: 19. Januar 2018. u 09:27 »
Koliko sam na brzinu bacio pogled GFS loš, EC, UKMO mnogo bolji po pitanju snega za nedelju, a deluje mi da će se to još popraviti. Nekako mi deluje da modeli cekaju da vide kakvi će se uslovi stvoriti po prolasku ovog fronta, pa tek onda definisati ciklon. Nekako volim da se EC popraVlja kako se termin bliži, a ne GFS  :)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2018.
« Odgovor #83 poslato: 19. Januar 2018. u 11:07 »
Jutrošnji izlazi više mirišu na proleće nego na zimu ako mene pitate. Jedino što je vredno pažnje je sibirski anticiklon u dalekim terminima. Ovo narednih dana je kiša, susnežica i sneg. Na severu teško da će biti snežnog pokrivača, a i da bude temperatura u plusu do daljnjeg. U prevodu i da zabeli, otopiće se sve vrlo brzo... ::) Planine će jedine profitirati od ove situacije za vikend.

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.894
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Januar 2018.
« Odgovor #84 poslato: 19. Januar 2018. u 11:22 »
 ^^ Kakva je zima i ovaj vikend sneg koji je lep samo dok pada tih par sati, nam je premija, dalje bolje da i ne gledamo, tako se sve postavlja da ubija u pojam. Valjda ce će se nesto promeniti, ovako nema ni šta veliko da se prati  :facepalm:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Januar 2018.
« Odgovor #85 poslato: 19. Januar 2018. u 11:24 »
Zanimljivo mi kako ec stalno daje jace minuseve sledece nedelje nego gfs mislim na minimalce... 
Sta je ovo h model 289?

Izvor: Rhmz
« Poslednja izmena: 19. Januar 2018. u 11:57 Bart »

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2018.
« Odgovor #86 poslato: 19. Januar 2018. u 12:02 »
Šta radi bre ovaj GFS sa ovom nedeljom, šta mu je sad ovo ? U "nategnutoj" situaciji, on se pravi pametan pa briše sve...

EC jutros bolji, UKMO tek još bolji.

Bart, naravno da daje niže minimalce, kad daje snežni pokrivač.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2018.
« Odgovor #87 poslato: 19. Januar 2018. u 12:13 »
Sta je ovo h model 289?

Nadmorska visina tačke u modelu. Što znači da ovaj model vidi Niš na nekih 90m većoj visini nego što se zaista nalazilo, što bi opet značilo da bi temperature koje ovaj model mogle biti malo (nepunih stepen) niže od realno očekivanih. Mada u graničnim situacijama i taj nepuni stepen znači. Generalno u oblastima sa izraženom orografijom mora postojati neka korekcija modela po pitanju nadmorske visine, severna polovina Srbije je već druga priča.

Da ne budem skroz offtopic, i jutros ogromna razilaženja između modela. GFS ne daje ni padavine ni zahlađenje, EC dobar sneg i zahlađenje (Beograd ~12mm u obliku snega). Drugi modeli su tu negde između.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Januar 2018.
« Odgovor #88 poslato: 19. Januar 2018. u 12:56 »
Šta radi bre ovaj GFS sa ovom nedeljom, šta mu je sad ovo ? U "nategnutoj" situaciji, on se pravi pametan pa briše sve...

Stvarno je da ga čovek ne pogleda nikad!!! Ja sam ove jeseni od njega više puta dimio od njegovih akrobacija u poslednjih 48h.
Glavni izlaz mu je ubedljivo najsiromašniji sa padavinama a prosek daleko daje više padavina za nedelju.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Januar 2018.
« Odgovor #89 poslato: 19. Januar 2018. u 13:21 »
Bart, naravno da daje niže minimalce, kad daje snežni pokrivač.
Iskreno ja pogledao samo yr i nisam ocekivao neki snezni pokrivac a narocito da se odrzi nekoliko dana...
Koja razlika u modelima...

Nadmorska visina tačke u modelu. Što znači da ovaj model vidi Niš na nekih 90m većoj visini nego što se zaista nalazilo, što bi opet značilo da bi temperature koje ovaj model mogle biti malo (nepunih stepen) niže od realno očekivanih. Mada u graničnim situacijama i taj nepuni stepen znači. Generalno u oblastima sa izraženom orografijom mora postojati neka korekcija modela po pitanju nadmorske visine, severna polovina Srbije je već druga priča.
Hvala Losmi na odgovoru, sumnjao sam da je to ali iskreno nisam znao zasto je to tako... E sad mi narocito privuklo paznju jer daje skoro sve sneg u subotu dok yr.no nista... A da je temperatura uvek niza to sam primetio...

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2018.
« Odgovor #90 poslato: 19. Januar 2018. u 13:58 »
Još je glavni izlaz i preblag za Niš. Jedino ako ovaj prikaz nema problema sa orografijom (visinom) ali ne bi se reklo, jer daje svakako plus tokom dana u nedelju..

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Januar 2018.
« Odgovor #91 poslato: 19. Januar 2018. u 14:29 »
Moram da dodam da ICON i GFS daju problem sa temperaturom u nedelju koja je čak i dosta viša od subotnje.
S druge strane EC je tu malte ne ujednačen između subote i nedelje.
Za Knjaževac je tu posebno interesantna situacija zato što se u noći između subote i nedelje uspostavlja nešto nalik košavskom strujanju a modeli tu puno puta Knjaževac svrstaju u delove gde takvo strujanje fenira a ustvari je deo Timočkog basena gde je temperatura niža. Videćemo uostalom kako će se to odvijati.


Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Januar 2018.
« Odgovor #92 poslato: 19. Januar 2018. u 15:45 »
Kolko vidim danas, ovo je jedna od onih situacija gde modeli jednostavno ne vrede mnogo za naredna 2 dana. Kosutnjak je trenutno 9C sto se cak ni sa pretoplim gfs-om ne poklapa koji je prognozirao oko 7c za danas, jutros. Preostaje nam da gledamo radare i pratimo temperaturu u narednom periodu. Takodje, temperatura na visini cini se skoro ceo period ispod 0c po gfs tako da tu mozda i ne bude problema za sneg...

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Januar 2018.
« Odgovor #93 poslato: 19. Januar 2018. u 16:07 »
Još je glavni izlaz i preblag za Niš. Jedino ako ovaj prikaz nema problema sa orografijom (visinom) ali ne bi se reklo, jer daje svakako plus tokom dana u nedelju..


Sumnjam u ovo zbog ostalih modela  a i onog na yr.no, odlicno je skinu granicne situacije u decembru narocito vrste padavina ali ajde videcemo... Verujem da ce biti jasnije veceras posle 12z izlaza... A naravno nadam se da padne neki pristojni sneg  :)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2018.
« Odgovor #94 poslato: 19. Januar 2018. u 17:17 »
Obično ne komentarišem svaki izlaz redom, ali ovo mi je stvarno...

Pa evo unutar 48h smo ušli upravo, a i dalje nemamo isti scenario u tom satu kod modela koji su do sada izašli u 12Z run-u.

GFS ne odustaje od svog baljezganja (mada se u odnosu na 06Z malo "pozapadnio"), dok UKMO još više neće da popusti od svog centra od 1000mb u Otrantu u nedelju u podne...

EDIT: Model fine rezolucije, ARSO Aladin, takođe podseća na UKMO, odnosno EC. Kao i WRF-ARW.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.894
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Januar 2018.
« Odgovor #95 poslato: 19. Januar 2018. u 19:10 »
EC preslikao centar ciklona kao UKMO. E tek mi je sada interesantan GFS i njegove ideje 48h pre padavina  :D

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2018.
« Odgovor #96 poslato: 19. Januar 2018. u 19:25 »
EC još i bolji nego jutros.

Naravno, ne tumačiti bukvalno ove visine južno od Kragujevca, zbog orografije, ali opet to je siguran snežni pokrivač i u nizijama.

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Januar 2018.
« Odgovor #97 poslato: 20. Januar 2018. u 09:15 »
Gfs prihvatio padavine za sutra e sad videcemo da li mozemo da uhvatimo neki cm... Nisam  optimista kasno cini mi se hladnoca stize po visini po ec-u a yr.no daje sutra cak i skoro 5C... Posle toga sledi suv i hladan period...
« Poslednja izmena: 20. Januar 2018. u 09:27 Bart »

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2018.
« Odgovor #98 poslato: 20. Januar 2018. u 09:28 »
Možda su ovo najbolje mape sobzirom da će sneg padati na graničnim temperaturama.

U pitanju je model ECMWF12Z

Ukupna količina padavina do ponedeljka ujutru



Ukupna količina padavina u obliku snega do ponedeljka ujutru.



Ukupna visina snežnog pokrivača do ponedeljka ujutru u cm.



Nesumnjivo da se na planinama očekuje ozbiljnije povećanje snežnog pokrivača. Visina snežnog pokrivača u nizijama će varirati od 0cm na krajnjem severozapadu zemlje do nekih 10cm na jugu i jugoistoku. Na Fruškoj Gori očekujem formiranje manjeg snežnog pokrivača dok u Novom Sadu ako i zabeli neće pasti više od 1-2cm koji će se verovatno već sutra otopiti. U Beogradu će verovatno biti velike razlike izmežu viših i nižih delova grada.

 



Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2018.
« Odgovor #99 poslato: 20. Januar 2018. u 14:40 »
Ne znam šta bih rekao za sutra na kraju... nategnuto baš baš. Sinoć je to  bolje izgledalo čini mi se.

Glavnina padavina stiže taman pred pristizanje konkretnije hladnoće sa severozapada na visini.

Zbog neke kvazi košavske situacije u prvom delu dana, Timočka Krajina je u najboljoj situaciji. S obzirom na vedrinu uveče i u prvom delu noći, i u nizijama može biti balona hladnog vaduha u prizemlju, jer tokom dana južnije od Kragujevca neće biti značajnijeg vetra.
No, problem je što sa pristizanjem hladnog vazduha na visini kreće da duva severozapadnjak i u prizemlju, pa može da se desi da umesto pada temperature on donese otopljenje. Ne bude li značajnih padavina, on će da nas isfenira u prizemlju samo tako. Zapravo to je i najveća enigma, koliko će padavina ostati od kasnih večernjih sati pa do ponedeljka ujutru, u toj nekoj povratnoj severnoj struji.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*