Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Februar 2018  (Pročitano 91675 puta)

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Februar 2018
« Odgovor #60 poslato: 01. Februar 2018. u 17:37 »
Ali Gem zatrpava Vojvodinu :D,Gfs daje nesto snega I hladniju varijantu,a Ukmo prezapadan slicno jutrosnjem Ec
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Februar 2018
« Odgovor #61 poslato: 01. Februar 2018. u 17:45 »
Kimi je mislio na ovo sto je GFS uveo za nedelju, a to su obilne padavine u centralnim i juznim krajevima. Sta ima da pricamo sta ce biti sledece nedelje, kad jos ne znamo ni sta ce biti za vikend. :oboze:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2018
« Odgovor #62 poslato: 01. Februar 2018. u 17:56 »
Prema poslednjem izlazu GFS-a preko 40mm padavina u naredna tri dana u Beogradu. I prethodna dva izlaza su davala dosta, 20-30mm.



padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2018
« Odgovor #63 poslato: 01. Februar 2018. u 18:12 »
Upravo tako Sale. Nema razloga da komentarišem bilo šta dalje, kad ne znamo šta će da bude sada ispred nosa takoreći.


Ostali modeli to nemaju, pa valja biti oprezniji, ali reklo bi se da su i ensemli GFS-a pošli putem glavnog izlaza.

Po GFS-ovom scenariju, nakon kišnih padavina koje dolaze u subotu uveče, od drugog dela noći bi stizao i minus na visini, pa bi kiša zbog intenziteta padavina sigurno prešla u susnežicu/sneg, jer bi advekcija hladnoće u prizemlju/ispod 850mb bila još ranija.

Ovo je zapravo povratak početnim crtarijama...
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Somborac

  • **
  • Poruke: 981
  • Lokacija: Apatin-Sombor (svuda po malo)
Odg: Februar 2018
« Odgovor #64 poslato: 01. Februar 2018. u 18:42 »
Evidentno je da zahladjenje stiže na sever sutra u toku noći, u ostatku zemlje u subotu tokom dana i uveče. Padavine na severu prestaju već u subotu u toku večeri tako da tamo neće biti ni pahulja dekorativno. U ostatku zemlje će kiša preći u susnežicu i sneg ..

Van mreže igorkonkolj

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: futog
Odg: Februar 2018
« Odgovor #65 poslato: 01. Februar 2018. u 19:04 »
pitao bih kimija a I ostale iskusnije clanove.. da li modeli uzimaju u obzir I nadmorsku visinu,prilikom njihovih crtarija,evidentno je da juznije od save I dunava raste nadmorska visina tj oreografija dolazi do izrazaja I plus usporavanje frontalnih naleta zbog planina u odnosu na vojvodinu!??>>jedno je sigurno da mi sneg necemo videti u vojvodini bez  ciklona u jadranu I stabilnog bloka na atlantiku,i naravno suvog hladnog vazduha iz rusije... :morning:

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Februar 2018
« Odgovor #66 poslato: 01. Februar 2018. u 19:29 »
EC nema padavine u nedelju, ali je po visini dosta hladniji od predhodnih izlaza. Reklo bi se da postepeno ukida znacajnije otopljenje pocetkom sledece nedelje.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2018
« Odgovor #67 poslato: 01. Februar 2018. u 19:29 »
Naravno da uzimaju Igore, u kojoj meri i koliko precizno zavisi pre svega od rezolucije na kojoj model radi.

EC prihvata da ciklon u subotu tokom dana centrom ostaje i dalje u Jadranu, umesto da je popnut negde u Mađarsku, ali nema novi centar između subote i nedelje u Bugarskoj, pa samim time nije ni izbliza kao GFS. Interesantno, sam tajming dolaska hladnoće i svega ostalog je vrlo sličan.

Za dalje hladniji, opet drugačiji raspored sistema se daje, nema smisla to ni komentarisati.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže igorkonkolj

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: futog
Odg: Februar 2018
« Odgovor #68 poslato: 01. Februar 2018. u 19:37 »
 ^^ ^^hvala, ostalo mi je jasno... :tu:

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Februar 2018
« Odgovor #69 poslato: 01. Februar 2018. u 19:41 »
Nije lako biti meteorolog prognostičar ovih dana.
Živo me interesuje da li u RHMZ-u u sektoru za prognoze postoji bar deo uzbuđenja oko prognoze za naredne dane kao što je na forumu ovde!?
Ovde ne mislim na to dal će biti zime, snega ili kiše i toplote već na tačnost datih prognoza.
Što se tiče modela, još više se zakuvava situacija na kartama.
Razlike umesto da se smanjuju one se povećavaju kako se približavamo početku ciklonskog delovanja za vikend.
Uzbudljivo u svakom slučaju!

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Februar 2018
« Odgovor #70 poslato: 01. Februar 2018. u 20:44 »
Za sada prema svim modelima Vojvodina ce dobiti makar malo snega sledece nedelje,jeste daleko ali nije losa startna pozicija,deluje mi da ce i neki blagi minus po visini biti dovoljan za sneg sledece nedelje,jer hladnoca koja dodje posle ovog ciklona u subotu nece tako lako biti oduvana,aa hladnoce severno imamo i vise nego dovoljno samo kad bi se ovaj Ecov ciklon pomerio za 200km istocnije kao kod Gema i eto bajke :grin:,no bajka se ne zove dzaba bajka...tako cemo realnije ostati bez snega :D

Prosek Eca je savrsen reklo bi se u 144satu
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Somborac

  • **
  • Poruke: 981
  • Lokacija: Apatin-Sombor (svuda po malo)
Odg: Februar 2018
« Odgovor #71 poslato: 02. Februar 2018. u 12:56 »
Modeli jutros po meni nisu vredni komentarisanja. Iz izlaza u izlaz me šokiraju tim drastičnim razlikama.


Van mreže neca94

  • Poruke: 2
Odg: Februar 2018
« Odgovor #72 poslato: 02. Februar 2018. u 13:16 »
Od jutros u Ljubljana 10 cm snega, sneg idalje pads umerenim do jakim intenzitetom, I po svemu sudeci padace do sutra po podne. Nova tura u ponedeljak. Poslao bi vam par slika Ali je znam kako. Veliki pozrrav

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2018
« Odgovor #73 poslato: 02. Februar 2018. u 13:17 »
Moram da citiram dragog kolegu Ciklona, iz teme meteo chat:

Gledam ja karte gledaju one mene.
Mislio sam da se malo bolje razumem u raspored barickih sistema.
Pogledam neki izlaz i odredjeni termin deluju mi dobro, otvorim temperaturu ili padavine totalna druga prica.
Ili sam ja skrenuo ili modeli...

Upravo to. Ajde, dok su i prethodnih dan, dva karte bile još bolje za predstojeći period, pogledaš 500Hpa- "Ooo, ovo super deluje", a najveći šok usledi kad otvoriš temperaturu na 2m  :O Pomisliš se, jel ja ovo gledam temperature za Podgoricu ili za Vrbas ? ::)

Ali realno, kada se stane na loptu i sagleda situacija, objašnjenje itekako postoji.

Prvo i prvo, ovaj aktuelni ciklon za zaborav u zapadnom Sredozemlju nas pumpa toplotom i fenira samo tako, čitav Balkan izuzev njegovog zapadnog dela. Dakle nižu se veoma topli dani jedan za drugim. Plus, kreće da izostaje i bilo kakvo noćno izračivanje, odnosno pojave mraza.

Na sve to nikako ne ispuštajte iz uma da Sunce i dužina dana svakodnevno dobijaju na snazi..

Ali ono najbitnije- zbog izostanka razvijenog (termičkog) anticiklona iznad centralne Evrope, uskraćeni smo za izražen gradijent pritiska, odnosno nemamo šta da usmeri, "usisa" taj hladan vazduh (sa debelom tačkom rose u minusu) ka nama.

Umesto toga, od ponedeljka, kada kreće da se razvija ciklon u zapadnom Sredozemlju, nama se nameće istočno strujanje (umesto željenog, severnog), što ne valja (!!!), iz prostog razloga što, kao i kod nas, tamo istočno nije došlo do advekcije hladnoće, odnosno hladan vazduh nije ispunio Vlašku niziju.

Zahladilo jeste, vazduh ima u izvesnoj meri nižu tačku rose, ali sve je to nedovoljno dobro za trenutni datum na kalendaru.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Februar 2018
« Odgovor #74 poslato: 02. Februar 2018. u 13:58 »
Najveću pometnju pravi ova Đenovka koja umesto da ima "standardnu" putanju od zapada ka istoka se uzdiže ka Ukraini i tu ponovo ojača. Em ne ode dovoljno na istok da povuče hladan vazduh, em sprečava dotok ledenog vazduha iz Sibira jer se vrti dosta severnije od nas. Takođe ne mogu da verujem da GFs trenutno crta 4 ili 5 uzastopnih ciklona i svaki nema dovoljno hladnoće da nam donese konkretan sneg.




Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2018
« Odgovor #75 poslato: 02. Februar 2018. u 15:53 »
Meni je zanimljivo da, i pored toga što u tzv. "vodeći" modeli EC i GFS otpisali gotovo ikakvu mogućnost za snežni scenario tokom naredne sedmice, postoje modeli koji gotovo u svakom izlazu ponavljaju snežni ciklon uz idealan raspored padavina i temperature za dobar sneg u većem delu Srbije:




izvor - wetterzentrale

Sve bi to rezultiralo i sa 10-20mm padavina u obliku snega u sredu i četvrtak:




izvor - kachelmannwetter

Jeste da ovo sad zvuči kao "hvatanje za slamku", ali dokle god se modeli ne usaglase, postoje šanse za novi preokret na kartama. A termin je sve bliži, to polako ulazi u 120h.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Februar 2018
« Odgovor #76 poslato: 02. Februar 2018. u 17:21 »
Gfs kaze ovako Osijek lep snegopad sledece nedelje,Novi Sad juzina :grin:,postoji li baksuznije od ovoga? :rofl:

Gem kaze ipak ce sneg i Vojvodinu da ulepsa,a dragi nas Ukmo kaze da smo poslednnje pahulje ove godine verovatno vec videli
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Februar 2018
« Odgovor #77 poslato: 02. Februar 2018. u 17:22 »
To nam je kao neka uteha jedino, ali po meni sve je to pucanj u prazno.

Konačan scenario je još nepoznat, ali ja stvarno nikakvu, nikakvu pozitivnu tendenciju ne vidim. Šta više, karte su sve gore i gore.

Iz čega mi u 72h od sada dobijemo situaciju koja se crta u 120, 144-om satu to je samo da čovek plače i ništa drugo. :cry:

UKMO 12Z na primer, pa ja ne znam...


Da se makar nakon toga oće nešto namestiti lepo, nego i to tone u ponor.

Tešimo se već 3,4 izlaza, EC glavni bagguje, najtopliji i slično. Džaba, navalio kao smrt na babu sa najgorim toplim scenarijom, evo sad povuko i ensemble i ...

Evo ga famoni 72 sat:

Samo je trebao ovaj ciklon sa Atlantika da potisne stabilan blok na jug i bomba, a ne da nam se meša u čitavu cirkulaciju i  spaja sa hladnim jezgrom sa istoka....   :cry:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Februar 2018
« Odgovor #78 poslato: 02. Februar 2018. u 18:31 »
Slazem se sa Kimijem, ovo hladno jezgro koje ce biti u centralnoj Evropi se kasnije potiskuje severnije i stapa se sa Atlanskim ciklonima, najgora moguca varijanta. I nema sumnje da tako nece i biti na kraju. Ciklonske aktivnosti ce najverovatnije biti sledece nedelje, ali sve sto mozemo da ocekujemo je kisa po trenutnim izlazima.

Temperature bi se kretale u rasponu kao da je oktobar ili mart. Sa nekih 12-13C (ako ne i vise) u toplom sektoru ciklona, pa pad temperature na 5-6C kada se uspostave severna strujanja, nema tu ni z od zime.

Smejurija ziva. Ne mogu da verujem da se tako brzo ponovila katastrofalno losa (blaga) zima, nalik onoj 2013/14. godine.

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Februar 2018
« Odgovor #79 poslato: 02. Februar 2018. u 19:27 »
Ec je ipak kolko tolko bolji od Ukmoa zapravo vec nekoliko izlaza je identican(prezapadan),ali drzi bar Vojvodinu jos kakvu takvu nadu
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm