Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: maturski rad  (Pročitano 36014 puta)

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.004
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
maturski rad
« poslato: 28. April 2011. u 10:42 »
Caos ljudi,za maturski sam izabrao temu hladni frontovi,imam vec nesto literature,ali ako neko ima zanimljive slicice hladnog fronta prvog i drugog roda neka okaci ili posalje link,ili neki zanimljiv sajt sa literaturom,po sinopticku kartu cu morati u zavod,oni vec ocekuju ucenike kao i svake godine  :D hvala unapred

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: maturski rad
« Odgovor #1 poslato: 28. April 2011. u 11:07 »
Nadam se da će ove sličice biti od pomoći.





Što se tiče sinoptičkih karata, ima sasvim dobra arhiva i na internetu, pa nisam siguran da li ćeš morati da ideš u zavod.
Evo kako je npr. na sinoptičkoj karti izgledao hladni front 9. decembra prošle godine kada smo sredinom dana imali i preko 20°C, a uveče je padao snijeg na temperaturi blizu 0°C.



Možeš još karata naći ovdje: http://www.wetter3.de/Archiv/archiv_dwd.html

Ako bilo šta još treba, slobodno pitaj.  :)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.004
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: maturski rad
« Odgovor #2 poslato: 28. April 2011. u 11:22 »
hvala puno,sinopticka je odlicna,a na ovim slicicama cu samo docrtati koji su to oblaci.Trebao bi da pocnem to veceras da radim, Serbian open me je okupirao,pa cemo videti ukoliko jos nesto zatreba,hvala jos jednom

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.004
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: maturski rad
« Odgovor #3 poslato: 17. Maj 2011. u 19:10 »


planiram da ubacim ove dve slike u maturski rad,prvu kao primer hladnog fronta prvog reda,drugu kao hladan front drugog reda,nadam se da sam potrefio za ovu drugu,pa sad ako mozete da mi date analizu vremenske situacije iznad Evrope za obe karte,mislim znam i ja da ih analiziram donekle,ali ja sam tek pre nedelju dana izradio svoju prvu sinopticku kartu,tako da ste vi iapk iskusniji :) unapred hvala

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: maturski rad
« Odgovor #4 poslato: 17. Maj 2011. u 23:21 »
Odabrao si dobre primjere. Suštinska razlika između hladnog fronta prvog i drugog reda, je što drugi često donosi olujna nevremena, za razliku od prvog.
Ako ti trebaju podaci sa stanica u Srbiji prije i poslije fronta, možeš da korsitiš:
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynext?lang=en&state=Serb&rank=100&ano=2010&mes=12&day=09&hora=18&Send=send
http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynext?lang=en&state=Serb&rank=100&ano=2009&mes=06&day=11&hora=18&Send=send

Što se tiče sinoptičke situacije, i kod jedne i kod druge je hladni front u sklopu ciklona nad sjevernom Evropom (zanimljivo je da su im centri na sličnim lokacijama).
Kod prvog je zanimljivo da je došlo do poremećaja gradijenta pritiska i promjene strujanja prilikom prolaska hladnog fronta preko Alpa, pa je u Đenovskom zalivu došlo do najvećeg pada pritiska i ciklogeneze.
U drugom slučaju, nemamo izražene gradijente pritiska, pa nije došlo do produbljivanja ciklona u Mediteranu.
Zaključujemo da u hladnijem dijelu godine prelazak hladnog fronta preko Alpa češće dovede do ciklogeneze i dugotrajne promjene vremena.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.004
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: maturski rad
« Odgovor #5 poslato: 17. Maj 2011. u 23:49 »
Hvala ti punooo!!! mnogo si mi pomogao,da upravo sam spomeno u maturskom orografski uticaj na frontove,i bas sam stavio ovu slicicu,nije retko i da se javi okluzija kad se opet sretnu :)
 

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: maturski rad
« Odgovor #6 poslato: 18. Maj 2011. u 00:11 »
Bravo! :)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.004
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: maturski rad
« Odgovor #7 poslato: 14. Jun 2011. u 17:18 »
moze analiza ove karte? nazalost bas mi je ova data u skoli,pored toliko boljih primera...hvala unapred :)

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.004
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: maturski rad
« Odgovor #8 poslato: 14. Jun 2011. u 21:19 »
gledao sam neke izlaze pre i posle,po mom misljenju,azorski anticiklon je otisao severno sto je omogucilo da prodje ciklon sa zapada,sa atlantika,pre toga je kod nas bilo toplo,i na ovoj karti je,zatim je jos par dana bilo toplo,jer smo usli u topao sektor ovog ciklona,i tek onda je usledilo zahladjenje,dok je hladan front bio na juznoj periferiji ovog ciklona na severu i doneo zahladnje centralnoj i istocnoj evropi,inace  hladno je bilo i na prinijeskom poluostrvu u zapadnoj evropi,toplo je ostalo na balkanu i u rusiji...u delovima skandinavije je bilo i blizu snega... mislim sve je ovo ocigledno,nzm jel mi nesto promaklo?

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: maturski rad
« Odgovor #9 poslato: 15. Jun 2011. u 00:48 »
Pa, da bi se uradila kompletna analiza, trebalo bi da pored ove karte vidimo još i kartu polja temperature na 850mb, sa izohipsama naravno. Tako bismo zaključili i dosta toga o toploj i hladnoj advekciji. Ovako možemo samo naslutiti prodore hladnijeg i toplijeg vazduha. Ti si sve dobro opisao u prethodnoj poruci, samo još naglasiti da se veliki dio Jugoistočne Evrope nalazi u bezgradijentnom polju, pa možemo zaključiti i da je u pitanju prostrana stabilna vazdušna masa, bez izraženih strujanja. Dok u većem dijelu Zapadne Evrope imamo sjeverno i sjeveroistočno strujanje uz priliv hladnog vazduha. Znaš li koji je ovo datum uopšte? Možda bi onda znali i malo detaljnije da opišemo.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.004
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: maturski rad
« Odgovor #10 poslato: 15. Jun 2011. u 08:46 »
da da,kako to nisam naveo  :nelupaj:...4.5.2010. 

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: maturski rad
« Odgovor #11 poslato: 15. Jun 2011. u 09:26 »
Škomi, baci oko na ovaj link, tu ćeš naći i ostale karte za traženi datum.
http://www.wetterzentrale.de/topkarten/fsreaeur.html

Nadam se da ćeš se snaći sa komandama, jer je sve na nemačkom.

Inače, uz imenjaka, analiza karte ti ide dobro ;)
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...


Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: maturski rad
« Odgovor #12 poslato: 15. Jun 2011. u 10:25 »
A sta je sa djenovski(o)m ciklonom? Pa ono hladni vazduh sa severozapada, nailazi na Alpe, pa ono zapne i ciklon...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: maturski rad
« Odgovor #13 poslato: 15. Jun 2011. u 10:57 »
Pa formiran je, kolega. Taj ciklon nam je zabiberio na Đurđevdanak, sipajući pljuskove i led tu i tamo.
Istina, u Škomijevom opisu to nedostaje. Nisam se udubljivao u nabrajanje čega sve ima, već sam više pazio da nije lupio nešto. Moj propust, takođe.

Preporuka: U analizi vremena treba prvo pobrojati baričke sisteme. Dakle, ciklon taj i taj je tu i tu, anticiklon se pruža od - do, sa centrom nad oblašću tom i tom, its. Uz opise baričkih sistema, zgodno je navesti tip vremena koji je pridružen uticaju opisanog baričkog sistema. Tek na kraju idu kretanja, advekcije i ostalo. Tako ne može da se promaši. Čovek mora da ima sistem, a tome mora da se nauči na nastavi (hm).
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: maturski rad
« Odgovor #14 poslato: 15. Jun 2011. u 11:13 »
Pa s obzirom na datum, automatski pada u vodu ono što sam rekao da je nad nama bila stabilna vazdušna masa, već je ona bila malo istočnije.
Ako pogledamo kartu temperature i izohipsa na 850mb, možemo zaključiti dosta toga o glavnim pravcima advekcije, a može se vidjeti da je ciklon u Sredozemlju bio izražen, kako u prizemlju, tako i na visini. Sasvim dovoljno da ima uticaja na vremenske prilike i u našem području.



padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: maturski rad
« Odgovor #15 poslato: 15. Jun 2011. u 12:39 »
Milose ja bih dodao jos jednu crvenu strelicu na karti. Ja bih je stavio ovamo dole kod Italije. Ovo gore mi ne deluje kao neko mesto gde imam znacajniju promenu temperature advekcijom.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: maturski rad
« Odgovor #16 poslato: 15. Jun 2011. u 13:14 »
Toga dana nije bilo nekih padavina. One su usledile tek 6. maja, tj. dva dana kasnije, kada je stvarno postalo nestabilno, odnosno pri prolasku fronta. Ovo je čista jugovina, i tu nema nekih razvoja, ali Dinarski fen dolazi do izražaja.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.004
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: maturski rad
« Odgovor #17 poslato: 15. Jun 2011. u 15:38 »
hvala svima!!!bice sasvim dovoljno sve ovo  ;)

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.004
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: maturski rad
« Odgovor #18 poslato: 17. Jun 2011. u 01:10 »
dobio sam 5 na maturskom :), nisam ni do pola analize karte dosao vec su stali,uziveo sam se previse,tako da su videli da se radi o nivou znanja iznad ovog sto smo stekli u skoli,tako sam prosao za 2 minuta uz pohvale sva tri clana,srednja gotova,dolazim vam u posetu na meteoroloski da se raspitam oko detalja za upis,sa jos par kolega :)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: maturski rad
« Odgovor #19 poslato: 17. Jun 2011. u 09:26 »
Čestitam, Škomi! Zaslužio si!

Sve što te zanima dalje, slobodno se raspitaj. Kada pokupiš sve pohvale ovde, biće red da zaključimo temu.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...