Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Durmitor - odmor za oči i dušu (jul 2019.)  (Pročitano 34256 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Durmitor - odmor za oči i dušu (jul 2019.)
« poslato: 21. Jul 2019. u 19:12 »
Odlučih da oživim ovaj podforum, ionako nisam odavno ništa ovde pisao. A isprobavajući kameru na novom telefonu, nakupilo se baš puno fotki, a žao bi mi bilo da ih ni sa kim ne podelim. I zaista, mislim da su ovi najsavremeniji telefoni donekle obesmislili postojanje fotoaparata (osim kod profesionalnog bavljenja fotografijom). Jedina opcija koju još uvek nemaju telefoni (a mislim da je nemoguća bez većeg objektiva) je bolji zoom.

Prethodne dve nedelje sam proveo na odmoru u Crnoj Gori, uglavnom u rodnom gradu Baru, a planirao sam da odvojim 3-4 dana za planine. Bio se namestio duži period nestabilnijeg vremena, pa sam teško mogao da uklopim tri vezana dana lepog vremena. Na kraju su to ispali prethodni utorak, sreda i četvrtak. Prijatni dani uz dosta sunca, i bez ikakvih mogućnosti za kišu, kao stvoreni za obilazak planinskih predela. I nema toga odmora na moru ili bilo gde drugo koji može odmeniti odmor na planini, barem iz mog ugla.

Durmitor je po mom mišljenju jedna od naših najlepših planina. Kad kažem "naših", tu svakako podrazumevam zapadni Balkan iliti region. Političke granice su za mene obična formalnost. Durmitor je visok 2523m (Bobotov kuk), a ima više vrhova čija visina prelazi 2000mnv. U podnožju Durmitora na nadmorskoj visini od ~1500m se nalazi prostrana Jezerska visoravan u kojoj je smešten gradić Žabljak, kao i mnoga sela. Najveća lepota tog kraja su jezera kojih ima čak 20-ak ukupno na Durmitoru.

Satelitski snimak područja (izvor - google maps):



Prvog dana boravka odlučujemo da obiđemo najpopularnije jezero na Durmitoru za koje su mnogi od vas verovatno već čuli - Crno jezero. Tako ću i ovu reportažu podeliti po danima.

Prvi dan - Crno jezero

Dan je bio prohladan uz dosta oblaka, ali prijatan za šetnju. Smešteni smo bili na Žabljaku i odatle se peške upućujemo ka Crnom jezeru. Lepa šetnja od nekih ~4km bez previše uzbrdica i nizbrdica.



Žabljak je od davnina planinsko turističko mesto. Jedan od najstarijih hotela je Planinka:



Usput do jezera bilo je lepih mesta za odmor:



Povremeno bi bljesnuli predivni pejzaži:





A kakav bih ja to bio gljivar kad ne bih malo skrenuo sa puta u šumu da potražim gljive:



I tu ih naravno nađem.  :D Žuti planinski vrganj (Butryboletus subbapendiculatus):





Popularnije lisičarke (Cantharellus cibarius). Skupilo se za prelepu čorbu.  :)



Bilo je tu još svašta nešto, neću da vas smaram mnogo sa gljivama.
Crno jezero je svakako najatraktivnija turistička destinacija na Durmitoru i uvek ima jako puno turista, pogotovo leti kada je lepo vreme. Uglavnom su to strani turisti iz raznih krajeva Evrope, ali ima i naših ljudi.



Iznad Crnog jezera dominira vrh Durmitora Međed (2287mnv.) Ne spada u najviše vrhove Durmitora, ali je zbog svoje lokacije atraktivan i jedan od najupečatljivijih vrhova ove prelepe planine.



Jezero je ledničkog tipa. Nalazi se na visini od 1420mnv. Sastoji se od Velikog i Malog Crnog jezera, i najveća dubina je ~50m.



Ime je naravno dobilo po neobičnoj tamnoj boji koja je posledica odsjaja od guste četinarske šume koja ga okružuje.



Krećemo u obilazak jezera kružnom pešačkom stazom koja je dugačka blizu 4km.



Veći deo staze ide kroz šumu...



... ali se povremeno ukaže prelepa oblala:





Mama patka i mali pačići uživaju  :)





Uživaju i oni...



... a i oni  :)



Koliba smeštena kod procepa između Malog i Velikog jezera:







Polako se približavamo početnoj tački:



I zatvaramo krug na verovatno najlepšoj lokaciji za fotografisanje jezera:



U povratku se delimično razvedrilo, pa je predeo izgledao još lepše:



Idealna lokacija za vikendicu, šta kažete?  :)



Sve u svemu, jedna lepa šetnja od ~12km posle koje su noge prilično bolele. Sutradan se upućujemo u detaljniji obilazak kolima.
Toliko o prvom danu, a nadam se da ću reportažu završiti večeras.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.803
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Durmitor - odmor za oči i dušu (jul 2019.)
« Odgovor #1 poslato: 21. Jul 2019. u 20:03 »
Ah, blago tebi, planina, jezero i hladovina, uživao si to je sigurno. Idem i ja krajem nedelje ponovo na vlasinu i na 22c.
Slike pejsaža su vrlo lepe.

Poslato sa jugoistoka

ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Durmitor - odmor za oči i dušu (jul 2019.)
« Odgovor #2 poslato: 21. Jul 2019. u 21:23 »
 ^^ Hvala Dejčo.  :tu: I Vlasina je prelepa, siguran sam da ćeš uživati.

Drugi dan - prevoj Sedlo, Jezerska visoravan, panorame...

Sreda je bila lepši dan od utorka, uz više sunca i dekorativne kumuluse. Maksimalna temperatura na Žabljaku je dostigla 19°C u kasnim popodnevnim satima kada je u potpunosti stao vetar.
Upućujemo se kolima ka prevoju Sedlo. Usput se ukazao lep pogled na jedan od viših vrhova Durmitora - Savin kuk (2313mnv.)



Pejzaž je bio predivan, kao iz bajke:







Stižemo kolima do prevoja koji se nalazi na nešto više od 1900mnv. Verovatno najveća nadmorska visina u Crnoj Gori do koje se može doći asfaltiranim putem.
Užitak na prevoju je kvario vetar koji je nenormalno duvao i uz temperaturu od 13-14°C bilo je prilično neprijatno zadržavati se duže na otvorenom, iako na slikama deluje romantično.  :)



Isprobavao sam i opciju panoramskih fotografija i mnogo mi se dopalo kako su uspevale.



Negde gore visoko ostaci snega:



Još dve panorame:





Krećemo nazad istim putem i usput stajemo na još jednoj lepoj lokaciji za fotografisanje:







Spuštamo se do Jezerske visoravni da se malo zagrejemo.  :) Tipični pejzaži ovog kraja:





Krećemo u obilazak jezera ove visoravni. Prvo na redu bilo je Vražje jezero. Iako na identičnoj nadmorskoj visini kao Crno jezero, po izgledu sušta suprotnost njemu. U sred livade, relativno plitko i drugačijeg odsjaja koji vuče na neku svetlu nijansu tirkizne boje:









Nedaleko od njega nalazi se nešto manje Riblje jezero:





Odatle se upućujemo ka nešto daljem Zminičkom jezeru koje se nalazi na samom obodu Jezerske visoravni tamo gde već počinje planina Sinjajevina. Usput ponovo prolazimo kroz šumovite predele:



Ovaj je baš ispozirao  :)



Šumske jagode su dobro rodile i bile su preukusne.  :laie:



Vrlo neobična borova stabla u ovom delu šume:



Stižemo do lepog Zminičkog jezera, po izgledu nešto između Crnog i Ribljeg jezera.  :) Nalazi se na nešto manjoj visini (~1300mnv.)







Odlazimo na ručak nazad ka Žabljaku do restorana Momčilov grad koji se nalazi na veoma atraktivnoj lokaciji na ~1800mnv. sa lepim pogledom na Žabljak, Crno jezero i visoravan.



Crno jezero:



Naravno panorama.  :D



Zoom na Žabljak:



U povratku prolazimo kroz prelepu smrekovu šumu. A kako je smeštena na južnoj osunčanoj padini, pravi je raj za ljubitelja gljiva kao što sam ja. Našlo se tu svašta nešto interesantno.

Vrganj (Boletus reticulatus). Izvanredna jestiva gljiva.





Crveni planinski vrganj (Rubroboletus rubrosanguineus):





Biserka (Amanita rubescens):





Za kraj dana povratak na Žabljak. Sa zalaskom sunca, temperatura ekspresno pada.





Ostaje još da podelim sa vama i utiske i fotografije trećeg dana ovog trodnevnog izleta.
« Poslednja izmena: 21. Jul 2019. u 21:39 Milosh »


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Durmitor - odmor za oči i dušu (jul 2019.)
« Odgovor #3 poslato: 21. Jul 2019. u 23:00 »
Došlo vreme da se ova reportaža privodi kraju. Dosta vremena mi oduze, pa valjda je i vredelo truda.

Dan treći - Put Žabljak-Plužine preko Trse

Osvanuo je prelep dan, topliji od prethodna dva i gotovo bez vetra:



Krećemo atraktivnim putem Žabljak - Plužine preko Trse, ponovo preko prevoja Sedlo. Ovoga puta prelazimo na drugu stranu prevoja i tu pravimo foto - pauzu.  :)











Prvi put sam ovim putem prošao još pre dvadesetak godina kao klinac i tada je sve bilo teška pustara. Dobar deo puta je bio makadam i kola ni ljudi usput nije bilo. I to je sve davalo još neku posebnu draž ovom putu. Sada kada je asfaltiran put je postao turistička atrakcija i mnogo kola je išlo u susret, uglavnom strane registracije.



Živahni konji  :)



Počinjemo da se spuštamo, u daljini Pivska planina:









Poljsko cveće jasan pokazatelj da smo se spustili u malo pitomije predele:



Simpatično selo Trsa nalazi se na zapadnim obodima Durmitora na sličnoj nadmorskoj visini kao Žabljak.







Pre dvadesetak godina mi je ostalo u sećanju kao polu-napušteno selo, a sada je delovalo prilično živahno zahvaljujući sve popularnijem planinskom turizmu.



Od Trse kreće naglo spuštanje ka kanjonu Pive i Pivskom jezeru. Uzak put sa jako mnogo serpentina, ne preporučujem onima koji imaju strah od visine ili kojima se smuči u toku vožnje. Usput stajemo na jednom od proširenja gde se ukazao lep pogled ka Pivskom jezeru i Plužinama u pozadini:





Spuštamo se do Plužina i Pivskog jezera. Na 700mnv. znatno drugačiji krajolik, drugačiji je i vazduh, bilo je prilično sparno i teško se disalo. Zanimljivo da je kasnije toga popodneva veliko nevreme zahvatilo taj deo iako tada još uvek nije bilo naznaka da se nešto sprema.





Na poslednji zalogaj planinskog vazduha svraćamo u etno selo Brezna između Plužina i Nikšića:



Pozdravljamo se sa planinama i spuštamo se u niže, toplije i manje zanimljive predele.

Toliko od mene, a nadam se da sam ovom reportažom makar nekoga delimično ubedio da razmotri ovu opciju za neki od narednih odmora.  :)


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.006
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Durmitor - odmor za oči i dušu (jul 2019.)
« Odgovor #4 poslato: 21. Jul 2019. u 23:31 »
Hvala druze na izdvojenom vremenu da napravis zanimljivu (online) turu ovim predelima.  :thumbup: Slike i predeli su nestvarno lepi! Kamera se odlicno pokazala, ali treba imati i sluha za ovakve fotke.  :nnc:

Toliko od mene, a nadam se da sam ovom reportažom makar nekoga delimično ubedio da razmotri ovu opciju za neki od narednih odmora.  :)

Mene definitivno!   :)

Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 38
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Durmitor - odmor za oči i dušu (jul 2019.)
« Odgovor #5 poslato: 21. Jul 2019. u 23:40 »
Ovako  :)
Prvo - kamera je profi do bola ( Skomi nabavljaj ovako nesto sto pre  :D )
Drugo - Predeli i priroda u nekoliko slika deluju kao da je netaknuta pririda negde u Juznoj Americi a ove kucice i mesta kao neka mesta u planinama Svajcarske . Ludilo . Nisam imao uopste utisak tolike lepote .
Trece - Ako me Georgije ne pozove kod njega definitivno bi ovo bila opcija . Ovo deluje mnogo bolje i lepse nego sve najbolje plaze .

p.s. Treci dan zezali chemtrailsi  :rofl:

I na kraju hvala na slikama i opisima svega  :tu:
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Durmitor - odmor za oči i dušu (jul 2019.)
« Odgovor #6 poslato: 22. Jul 2019. u 06:47 »
Auuu Losmi nadmasio si samog sebe... I meni se bas sad ide na Durmitor, kakvo more planine su prava stvar u CG...
Prvi deo reportaze me podseca na Aljasku, drugi na Kazahstan a treci na Crnu Goru sto i jeste  :grin: Iako tamo nikad nisam bio ali eto to mi pada na pamet  :grin:
I da pitam koji je mob u pitanju?

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.815
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Durmitor - odmor za oči i dušu (jul 2019.)
« Odgovor #7 poslato: 22. Jul 2019. u 08:44 »
Bravo Miloše! Uživao sam u fotografijama i  pratećem tekstu. Hvala na divnoj reportaži!

Poslato sa SNE-LX1 pomoću Tapatoka


Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.474
  • Lokacija: Novi Beograd
Durmitor - odmor za oči i dušu (jul 2019.)
« Odgovor #8 poslato: 22. Jul 2019. u 09:49 »
Odlične su fotke, Lošmi. :) Šta od ovoga preporučuješ da se vidi za 1 dan bez žurbe?

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Durmitor - odmor za oči i dušu (jul 2019.)
« Odgovor #9 poslato: 22. Jul 2019. u 10:47 »
Jedna od najboljih ovde na forumu  :tu:
Koliko puta sam prošle godine išao Bg-Pg ali uvek  ili preko Zlatibora,Nove Varoši i Prijepolja ili preko Pazara i Tutina. I žao mi je kada vidim ovako lepe slike što bar jednom nismo išli na Durmitor. Kakva priroda,jezera, prelepi pejzaži :worthy:
Imati vikendicu gore je pravo blago, pogotovo leti. Zimi pretpostavljam da nisu humani uslovi gore čak i za najveće zimoljupce  :grin:

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.301
  • Lokacija: Beograd
Odg: Durmitor - odmor za oči i dušu (jul 2019.)
« Odgovor #10 poslato: 22. Jul 2019. u 10:57 »
Extra Milosheee! :comeon:
Slike su fenomenalne..

Ja sam ranije isao svake godine, skoro sve vrhove sam popeo gore..
Nisam bio 2 godine za redom, sad idem prvi vikend Avgusta...isao bih na Medjed, tamo se nisam peo! :tu:
Ali videcemo u zavisnosti od uslova.. :)

Van mreže Maestral

  • *
  • Poruke: 55
  • Starost: 41
  • Lokacija: Beograd
Odg: Durmitor - odmor za oči i dušu (jul 2019.)
« Odgovor #11 poslato: 22. Jul 2019. u 12:19 »
Bravo Miloshe! Kao neko ko je sve ovo video svojim ocima, kao i dosta toga sto nisi stigao za tri dana, po raznim godisnjim dobima i vremenskim uslovima, mogu samo da kazem, svaka cast! Uvek me je deo sa slikanjem najvise smarao, ali zato postoje entuzijasti i na tom polju, da i drugi mogu da osete deo lepote, divljine, pozele da i sami dodju i udahnu tu svezinu vazduha.

Risbo, zimi su takodje divni uslovi, ali se vreme uglavnom provodi unutra, uz vatru, suvo meso, star kajmak, neko vino ili rakiju, odnosno ko sta voli. Naravno, put preko Sedla je zatvoren tokom cele zime.

Stefano, moze svasta za samo jedan dan, jer je, na primer, u odnosu na Staru Planinu jako dobra povezanost putem, a i vrhovi cine venac oko kojih je ogromna visoravan, za razliku od Stare Planine koja ide u duzinu, pa je potrebno mnogo vise vremena da se obidje. Za jedan dan predlazem voznju kolima oko Durmitora (100 km se predje za tri sata, ali su razne pauze zagarantovane), ili uspon na neki od panoramskih vrhova (spomenuti Medjed je odlicna opcija, vidi se super na Miloshevim slikama), ili setnja oko Crnog jezera sa setnjom do Zminjeg ili Jablan jezera, u zavisnosti od kondicije.


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Durmitor - odmor za oči i dušu (jul 2019.)
« Odgovor #12 poslato: 22. Jul 2019. u 13:49 »
Hvala vam drugari na lepim komentarima, a i na korisnim informacijama, dopunama i duhovitim opaskama. :) Drago mi je što vidim da trud uložen u ovu reportažu nije bio uzaludan.

Bart, telefon je HUAWEI P30, prezadovoljan sam. Inače, gde ti baš Kazahstan pade na pamet, slatko sam se nasmejao. :D Zbog Borata naravno.

Stefano, u principu sve ovo što sam obišao može da se obiđe za jedan dan kolima ako je lepo vreme. Ono što svakako ne smeš da propustiš su Crno jezero i put preko Sedla. Ima više varijanti da se pređe preko Durmitora ako se npr. ide iz Srbije u Crnu Goru na more. Idealno mesto da se ostane dan-dva pre spuštanja na primorje.

Inače, zimi Žabljak ima specifičnu klimu. Prilično je u zavetrini i zaštićen od jačih vetrova, a opet dovoljno je na planini da bi imao ekstremno jake mrazeve. Sa druge strane, prilično je izložen prodirima toplijeg vazduha sa juga, pa je pored snega i kiša zimi veoma česta pojava. Prilično češća nego na Kopaoniku ili Jahorini npr.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.474
  • Lokacija: Novi Beograd
Durmitor - odmor za oči i dušu (jul 2019.)
« Odgovor #13 poslato: 22. Jul 2019. u 14:17 »
Hvala Maestral i Miloše na predlozima.

Idem na SeaDance koji se odžava zadnjeg vikenda avgusta pa sam posle tvoje reportaže u fazonu da krenem dan ranije i jedan dan provedem na Durmitoru. :)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Durmitor - odmor za oči i dušu (jul 2019.)
« Odgovor #14 poslato: 22. Jul 2019. u 22:42 »
Bart, telefon je HUAWEI P30, prezadovoljan sam. Inače, gde ti baš Kazahstan pade na pamet, slatko sam se nasmejao. :D Zbog Borata naravno.
Dobar nema sta, ja se razmisljam neki ali jednstavniji ali pre svega i jeftiniji da uzmem pa zato pitam...   :)
A Kazahstan mi pao na pamet jer nekako mi takvi neki predeli ostali u secanju iz Sasvim prirodno sto vodi Memedovic cak ne znam ni dal je to bio Kazahstan ili neka okolna drzava ali eto to mi palo na pamet  :grin:


Ja sam ranije isao svake godine, skoro sve vrhove sam popeo gore..
Nisam bio 2 godine za redom, sad idem prvi vikend Avgusta...isao bih na Medjed, tamo se nisam peo! :tu:
Ali videcemo u zavisnosti od uslova.. :)
Lako je tebi da ides svake godine kad si uzeo pare od kvizova sto bi reko BataSveta  :rotf: