Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1372197 puta)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7540 poslato: 19. Januar 2019. u 12:00 »
@Barte - Za to sto ljudi padaju ko snajpom pogodjeni . Video sam na tv jos pre nekolikl dana vase trotoare . Hteo sam tada da ti pisem ali nisam . Sta da ti kazem . Nije to samo kod tebe . Maksimalna lenjost gradjana . Kod nas u manjim sredina je drugacije . Mali broj ljudi ne cisti jer realno je sramota ne raditi . Iskreno poceo je da mi se svidja taj mentalitet posle 27 godina dzabalebarenja u Beogradu . Malo straha od komsiluka nije na odmet  :)
BataSveto ako mi verujes u mom komsiluku tj. ulici jedva da pipaju da ociste sneg samo moji ocistili i onda ovi idu po te zaobilazne staze... Nego kad god idem negde samo cujem tup okrenem se ono pao neko, ja se okliznem ali sam da kazem prilicno pokretljiv i snadjem se ali nikad se ne zna mislis o necemu drugom i tup... Dobro otopice se ovih dana bar po ulici...Celu noc su se culi oluci a iako je temp. bila malo iznad nule a prethodnih dana i iznad 5C ali oluci cute ali sad je visoka vlaznost...

Van mreže BataSteva

  • **
  • Poruke: 1.524
  • Starost: 38
  • Lokacija: Sakule - Opstina Opovo - sama granica juznog i srednjeg Banata - 50 km severno od Beograda i 30 km juzno od Zrenjanina
  • Uvek je vreme za vreme
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7541 poslato: 19. Januar 2019. u 12:10 »
Barte bas ti nije Nis nesto za pohvalu u poslednje vreme . Prvo taj led a danas na svim tv pricaju o zagadjenom vazduhu u Nisu  :facepalm: . Jos reporterka pocela na cudan nacin da prica i kaze mora da je zbog zagadjenosti  :oboze:
padavine ( kisomer ) 2022 - april 54 mm . maj  11 mm , jun 23 mm , jul 26,5 mm , avgust 73,5 mm , septembar 138 mm , oktobar 26,5 mm , novembar 50 mm ( 23.11 - 3,5 mm )

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7542 poslato: 19. Januar 2019. u 12:10 »
Novi GFS :



ICON povoljniji za sneg , tj . ranije daje padavine , od utorka :


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7543 poslato: 19. Januar 2019. u 12:23 »
Barte bas ti nije Nis nesto za pohvalu u poslednje vreme . Prvo taj led a danas na svim tv pricaju o zagadjenom vazduhu u Nisu  :facepalm: . Jos reporterka pocela na cudan nacin da prica i kaze mora da je zbog zagadjenosti  :oboze:

Nemoj da slusas te Beogradske medije, lazu..:Ovde je sve u redu i ljudi su u redu, malo su mutirali ali sve je to proces evolucije  :)

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.331
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7544 poslato: 19. Januar 2019. u 12:34 »
Barte bas ti nije Nis nesto za pohvalu u poslednje vreme . Prvo taj led a danas na svim tv pricaju o zagadjenom vazduhu u Nisu  :facepalm: . Jos reporterka pocela na cudan nacin da prica i kaze mora da je zbog zagadjenosti  :oboze:

Vazduh je svuda uzas   :cry: zahvaljujuci uglju pre svega

Kod mene je trenutno 180 aqi... sto je strasno :( a ovde industrija ne postoji vec 30 godina prakticno.

mozete pratiti na https://www.airvisual.com/  a imate da kupite i merace u kucnoj varijanti koji kostaju do 50 eur i koji sigurno nisu najprecizniji na svetu ali su solidan pokazatelj ako nista drugo.

Mislim da postoji i airvisual aplikacija, a i zavod za zastitu zivotne sredine ima podatke na svom sajtu:
http://www.amskv.sepa.gov.rs/

Drvece? Sta ce nam to...
« Poslednja izmena: 19. Januar 2019. u 12:52 Sofronije »
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.185
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7545 poslato: 19. Januar 2019. u 13:25 »
Gfs 6z je posle 25 og brutalno hladan   :O.Uglavnom je ovo najneprecizniji illaz gfs,al ipak...
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7546 poslato: 19. Januar 2019. u 13:42 »
To je jako daleko, pitanje sta će se dogadjati do tada. Dzaba sva hladnoća ako ne bude snega pre toga.
I dalje ne vidim ništa posebno na kartama.
Uglavnom slabe snežne padavine sa malim šansama da se sneg održi par dana.

A kada (i ako) bude dovoljno hladnoće stvoriće se ciklon koji neće dobaciti do krajnjeg severa. Mogu da se kladim u ovo.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7547 poslato: 19. Januar 2019. u 14:15 »
 ^^ Ček' zar stvarno ne vidiš ništa zanimljivo na kartama?  :) Mislim, daleko od toga da će se ovo ostvariti u ovom obliku, ali ako ovo nije zanimljivo, onda ne znam šta je. Ovo bi bila neka repriza februara 2012. Enormna količina hladnoće i ciklon dovoljno dubok da povuče padavine daleko na sever. Nije GFS usamjen u ovoj zamisli:







padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7548 poslato: 19. Januar 2019. u 14:31 »
Prosli put je bio optimistican pa nije dobro prosao sad hoce da vidi sta mu pesimizam donosi   :)

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7549 poslato: 19. Januar 2019. u 14:52 »
 ^^
Hteo sam Milošu u pp da napišem ovo što je Bart napisao u sledećoj poruci a sad mogu i javno kada sam provaljen.  :rofl:

Nema tu ništa od zime kolege.  :tu:
« Poslednja izmena: 19. Januar 2019. u 15:13 ciklon »

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7550 poslato: 19. Januar 2019. u 15:07 »
Aha, a onda se slažem, nema ništa od zime i daljnjeg, možda par pahulja u utorak i to je to.  :tu:


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7551 poslato: 19. Januar 2019. u 17:08 »
Novi izlazi :

ARPEGE daje sutra sneg , ne bas zanemarljivu kolicinu . ICON daje oko 15 mm od ponedeljka vece do utorka do 12 h . GFS daje kisu na 1 C u utorak . GEM 7 mm .

Novo je i da su GFS ICON isto ostavili nesto mm - a za sutra ujutru barem kod mene , u obliku snega .


Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.185
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7552 poslato: 19. Januar 2019. u 17:25 »
Novi Icon nije los ni za Odzake bio bi to solidan sneg na lepoj temperaturi



 Novi gfs za isti period daje kisu na 3C.

Icon se pokazao kao dosta pouzdaniji model
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.355
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7553 poslato: 19. Januar 2019. u 18:00 »
Modeli neobično osliraju za nesto za 72 sata i ne liče medjusobno. GFS ima svoju priču ušao bi sever u topao sektor na kratko i potom zahladuje  i dolazi ledara sa minus  velikim uz suv sneg, icon svoju, za prvi ciklon  odličan od drugog par cm i pojavlje se i treci.. Gem bačka i srem ostaju u hladnom potom ledara nezamislivo razmera - 25 gore .. Ps pada umeren snega mada niko ga nije video od modela. A UKMO I Barta drzi u hladnom sektoru u 144 satu. Oni I ne liče nista.
« Poslednja izmena: 19. Januar 2019. u 18:14 popovica novi sad 1 »

Van mreže Pulsar_

  • **
  • Poruke: 528
  • Lokacija: B.Petrovac-Bihać
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7554 poslato: 19. Januar 2019. u 18:38 »
Ovi koji su studirali fiziku, će me ispraviti ili Profi...
Modelima je lako da aproksimiraju (svedu na približnu vrijednost), nešto što je uobičajeno u sinoptici. Kada veoma hladan zrak za regiju Sredozemlja (upadi takve vrste su rijetki),  onda modeli imaju silnu muku da dođu do tačnih proračuna.
Sada se stvar dodatno čini složenom pod uticajem PV ćelija. Uz to, teško im je da proračunaju energiju koja putuje sa istočne obale Sjeverne Amerike. Tamo je velika ciklogeneza, zahvaljujući podršci kandaskog vrtloga. Svaki izlaz preko 144h daje -NAO (jaki Grenlandski blok), da bi se kasnija spustila ciklona ka Islandu, što remeti cijelu postavu nad Atlantikom. Možemo o tome pisati i objašnjavati preko mlazulje... figurativno rečeno, ako jedan kraj  užeta pomjerite (zatalasate jače ili slabije),  najbrže reaguje ostatak užeta  bliže poremećaju, kasnije i ostalo. Oni koji imaju svježe znanje iz harmonijskih oscilacija, odnosno transverzalnih talasa, razumjet će o čemu pričam.

Malo promjene u aproksimaciji sa one strane Atlatnika, mijenja puno toga dalje... Tako imamo bliže Azzorušu i poistočnjavanje ciklona, pored svih "problema", koje modelim imaju.

Evo slike, pogledajte kako se javlja ciklona iznad Islanda u rušu visok pritisak na relaciji Greenland - Scandi, a uz to se produbljuje ciklon na istoku Sjeverne Amerike.


EDIT:
Evo pogledajte JS kako se mijenja  u svom meandriranju:


https://www.wetteronline.de

Najviše premjene je na tlu Sjeverne Amerike, što kasnije sve mijenja. Prva slika je zapadniji upad u Sredozemlje sa formiranjem bloka daleko na Sjeveru, drugi je isti termin, ali sa "poistočnjavanjem" sistema.

« Poslednja izmena: 19. Januar 2019. u 19:14 Pulsar_ »

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7555 poslato: 19. Januar 2019. u 19:15 »
 ^^
Pulsar,
fino si ovo objasnio sa primerom užeta -zaista nije potrebno posebno znanje teorije oscilacija (taj predmet na 3. godini studija mi nije bio omiljen a učio sam ga pre skoro 30 godina pa sam dosta i zaboravio) da bi se shvatilo o čemu pišeš  ;)
Situacija za narednu sedmicu nije jednostavna (o tome sam prekjuče pisao, doduše kratko)

Mislim da je situacija složena i da je dosta teško precizno reći kakvo će vreme biti npr. za, uslovno rečeno, samo 5-7 dana.

a ni (očekivana) sinoptička situacija nad Evropom nije baš česta i meni je sasvim razumljivo zašto numerički modeli "lutaju" ... eh, da su samo modeli u nedoumici -timovi stručnjaka (u ovom slučaju ne mislim na našu "referentnu ustanovu sa punom odgovornošću ..." nego na njihove kolege iz Nemačke) još nemaju jasnu sliku o sinoptičkoj situaciji npr. za sredu-četvrtak za južnu i istočnu Evrope a nov EC 12z koji upravo "izlazi" neće doprineti da situacija postane sasvim jasna...

Kao delimičnu najavu, koja nije bazirana na nauci nego na "tradiciji", koristim sledeće: često se dešavalo da me po povratku iz toplih krajeva dočeka fin sneg u Beogradu (čak i u trećoj dekadi marta 2018. kada je padao sneg uz -3C u Beogradu, a ta 2018. je najtoplija od kada postoje merenja), to je i ovog januara potvrđeno ali postoji još jedno "nepisano pravilo":
sneg u Beogradu i okolini uglavnom pada kada je Risbo ovde a kada on otputuje snega (makar onog "pravog") najčešće nema. Čovek je najavio da se vraća 25. januara...  ;)

P.S. U međuvremenu pada sneg na "čistoj nuli" na krajnjem severu Vojvodine...
« Poslednja izmena: 19. Januar 2019. u 19:27 Profiamater »

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7556 poslato: 19. Januar 2019. u 19:30 »
Modelima je lako da aproksimiraju (svedu na približnu vrijednost), nešto što je uobičajeno u sinoptici. Kada veoma hladan zrak za regiju Sredozemlja (upadi takve vrste su rijetki),  onda modeli imaju silnu muku da dođu do tačnih proračuna.

Odlična analiza. Sve si dobro rekao onako kako jeste. Upravo u ovoj rečenici je suština. Modeli nikad ne mogu da skinu situaciju do najsitnijih detalja, pa čak ni u početnom stanju. I početno stanje u modelima je samo aproksimacija realnog stanja do kojeg se dolazi tzv. asimilacijom podataka.
Što je složenija sinoptička situacija, odnosno što su izraženiji termobarički gradijenti, veće su šanse da će "greška" u početnom stanju stvoriti veću grešku u kasnijem proračunu (razlog je nelinearnost diferencijalnih jednačina koje modeli koriste u svojim proračunima). Isto tako, ako u kasnijem proračunu imamo već neko značajnije odstupanje, opet rastu šanse da u kasnijem proračunu greške budu još veće. Kod nekih relativno jednostavnih i uobičajenih sinoptičkih situacija, i male greške u početnom stanju mogu da budu beznačajne.
I dolazimo do zaključka, ono što smo već i znali - što je složenija sinoptička situacija (a kud ćemo složenije od ove koja sledi), modeli imaju teži posao i preciznost i ostvarivost prognoze je relativno loša čak i za neki kraći period.
Naravno, ja ovde samo pričam o termobaričkim poljima (pritisak i temperatura na visini) koji su rezultat proračuna jednačina koje opisuju termodinamičke procese u atmosferi. A tek da ne pominjemo koliko je složena parametrizacija procesa po kojoj modeli računaju npr. padavine ili temperaturu na 2m. Nekad i minimalne razlike u polju pritiska i rasporedu vazdušnih masa, daju potpuno drugačiji raspored padavina i vrednosti prizemne temperature. Odužih malo s pričom, verovatno ste ovo sve znali i do sada. :)


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže popovica novi sad 1

  • **
  • Poruke: 1.355
  • Lokacija: Fruska gora,Popovica ,302 m/nm
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7557 poslato: 19. Januar 2019. u 20:52 »
Lično sam pesimista za sledeću nedelju jeste da svakim modelom završavam sa lepim snegom. Postoji problem nisu oni svi komplet predvidjeni za ovu situaciju. Biću pesimista u nedostatku validni informacija. Ovo eventualno može samo stručno lice da pokuša da stvori sliku događaja.. Ovo izlazi su toliko različiti i modeli toliko odstupaju i po meni  treba računati na to da svi bag odreda.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7558 poslato: 19. Januar 2019. u 21:02 »
U ovakvoj situaciji jedan ciklon mora "upasti" i namestiti se dobro po nas ali trenutno se tesko to moze prognozirati.

Jeste da je ovo draz meteo dogadjaja i da se ovakve situacije cekaju citave godine ali ja ipak vise volim siguricu bez neizvesnosti.
Ima i ona da najveci snegovi padaju oko nule ali meni je najbolji sneg onaj koji pada na -5 ili -10C.

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #7559 poslato: 19. Januar 2019. u 21:15 »
 ^^ Tako je Profi  ;) Mic po mic i ide to ka 25om   :grin:

Salim se ja malo, daleko je to jos od jasne situacije ali i ovaj novi EC je svakako bolji od jutrasnjeg, ono u sta sam 99%siguran i sto sam i sinoc napisao je da ce modeli da "luduju" u naredna 2 dana. Ali kakva odstupanja iz izlaza u izlaz  :) Ako muku imaju modeli da skinu situaciju za Nemačku,Francusku, kolika li je muka tek Balkan  :D