Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Prognoza vremena po modelu sunčeve bure?  (Pročitano 25730 puta)

Van mreže topalovic

  • *
  • Poruke: 34
  • Lokacija: obrenovac
Prognoza vremena po modelu sunčeve bure?
« poslato: 26. Februar 2011. u 20:32 »
Da li neko zna gde se mogu naci prognoze vremena izradjene po modelu suncevih bura,radi ih neki profesor ali neznam kako se zove
Samo šest miliona ljudi ima čast da živi u Srbiji,ostali nemaju tu čast ali imaju sve drugo.

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Prognoza vremena po modelu sunčeve bure?
« Odgovor #1 poslato: 26. Februar 2011. u 23:43 »
Kakve crne sunceve bure, kakav crni profesor. Takva vrsta cestica koje stizu do nase planete, a uzrokovane su eksplozijama na Suncu, NE MOGU ni na koji nacin da uticu na kretanja i ponasanje atmosfere ( ni dinamicki, ni termodinamicki).
Verovatno se radi o izvesnom Stevancevicu, cije ime ne bi trebalo ni pominjati. Covek je u godinama i zamajava se glupostima.
« Poslednja izmena: 27. Februar 2011. u 09:47 Milosh »

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Prognoza vremena po modelu sunčeve bure?
« Odgovor #2 poslato: 27. Februar 2011. u 00:08 »
Da li neko zna gde se mogu naci prognoze vremena izradjene po modelu suncevih bura,radi ih neki profesor ali neznam kako se zove
Kakve crne sunceve bure, kakav crni profesor. Takva vrsta cestica koje stizu do nase planete, a uzrokovane su eksplozijama na Suncu, NE MOGU ni na koji nacin da uticu na kretanja i ponasanje atmosfere ( ni dinamicki, ni termodinamicki).
Verovatno se radi o izvesnom Stevancevicu, cije ime ne bi trebalo ni pominjati. Covek je u godinama i zamajava se glupostima.
Ne zelim da omalovazavam niciji NAUCNI rad ali ono sto g-din Stevancevic govori tesko moze da se svrsta u "nauku". Doduse, samo jednom prilikom sam cuo sta govori (kada je bio gost u nekoj emisiji) ali i to mi je bilo vise nego dovoljno: nema potrebe da tome bilo ko pridaje vaznost, narocito ne neko ko se ozbiljno bavi meteorologijom... Covek je jednostavno rekao da "meteorologija i sve sto se u njoj uci nema veze sa pravom naukom" i cak je meteorologe nazvao "sektasima" koji svoj rad ne zasnivaju na bilo kakvoj nauci, matematici, fizici i slicno vec na "dogmama". Da me neko ne shvati pogresno: taj covek nema nikakav uticaj na posao kojim se ja bavim, ja nisam meteorolog pa se ne osecam "prozvanim", sto bi se reklo "meni ni iz dzepa ni u dzep" sto se tice neobicnih stvari koje taj covek govori (da ne kazem gluposti) tako da sve ovo sto pisem ne radim jer doticnog gospodina smatram 'konkurencijom" i slicno, vec zelim da napomenem da za bilo koga ko voli meteorologiju i zeli nesto kvalitetno da nauci "radovi" g-dina Stevancevica su zaista nepotrebni...
« Poslednja izmena: 27. Februar 2011. u 09:47 Milosh »

Van mreže Zen Master

  • Poruke: 4
Odg: Prognoza vremena po modelu sunčeve bure?
« Odgovor #3 poslato: 27. Februar 2011. u 01:54 »
Kakve crne sunceve bure, kakav crni profesor. Takva vrsta cestica koje stizu do nase planete, a uzrokovane su eksplozijama na Suncu, NE MOGU ni na koji nacin da uticu na kretanja i ponasanje atmosfere ( ni dinamicki, ni termodinamicki).
Verovatno se radi o izvesnom Stevancevicu, cije ime ne bi trebalo ni pominjati. Covek je u godinama i zamajava se glupostima.

Pa sad ne bih rekao da si u pravu, prvi put čujem za tog profesora Stevančevića pa ne mogu da sudim o onome što priča ali postoje vrlo ozbiljne teorije o delovanju kosmičkih zraka odnosno solarnog vetra na formiranje oblaka u atmosferi. Kao primer možeš ako te zanima pročitati rad Dr Henrik Svensmarka na tu temu ( http://www.tmgnow.com/repository/global/CREC.html ) a trenutno je u toku projekat CERN-a ( The European Organization for Nuclear Research ) po imenu CLOUD ( http://public.web.cern.ch/public/en/research/CLOUD-en.html ) kojim se pokušava eksperimentalno dokazati ta povezanost.
Nažalost ljudi se vole uvek podsmevati stvarima koje su izvan onoga što su u stanju trenutno da pojme. Svojevremeno su svi bili više nego čvrsto ubedjeni da je zemlja ravna kao ploča i da se sunce okreće oko zemlje zato što su tadašnja nauka a i zdrav razum upravo to nalagali, ali avaj posle se nekako ispostavilo upravo sve suprotno od toga. Tako da bih ipak malko sačekao pre nego što bih se usudio da izjavim kako takva vrsta čestica sa sunca ne može ni na koji način uticati na atmosferu... :kafa:
« Poslednja izmena: 27. Februar 2011. u 09:46 Milosh »

Van mreže topalovic

  • *
  • Poruke: 34
  • Lokacija: obrenovac
Odg: Prognoza vremena po modelu sunčeve bure?
« Odgovor #4 poslato: 27. Februar 2011. u 09:12 »
Juce sam gledao neku poljoprivrednu emisiju u kojoj je gostovao doticni gospodin prof.Stevancevic i on je toliko bio ubedljiv sa tim njegovim prognozama da me je to zainteresovalo dali upste te sunceve erupcije imaju efekta na zemlju i atmosferu
« Poslednja izmena: 27. Februar 2011. u 09:46 Milosh »
Samo šest miliona ljudi ima čast da živi u Srbiji,ostali nemaju tu čast ali imaju sve drugo.

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Prognoza vremena po modelu sunčeve bure?
« Odgovor #5 poslato: 27. Februar 2011. u 09:26 »
Gospodin je elektroinzenjer, nema veze sa meteoroloskom naukom. Dalje, dosadasnja meteorologija vrlo dobro radi i nema potrebe da se izmislja topla voda u tom smislu. Nepouzdanost progonoze vremena za dalji period je posledica drugih faktora, npr. kao sto je haoticnost kretanja na nivou turbulencije, sto se verovatno nikada nece saznati tacno. Verujem svojim profesorima(svi do jednog), moci rasudjivanja i prici u koju su me ''ubedili'' da taj covek nema veze sa tematikom za koju se hvata.
« Poslednja izmena: 27. Februar 2011. u 09:46 Milosh »

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Prognoza vremena po modelu sunčeve bure?
« Odgovor #6 poslato: 27. Februar 2011. u 09:48 »
Evo ovdje možete nastaviti diskusiju.  :-:

S obzirom da su nas isti ljudi ubjeđivali, imam o svemu ovome sličan stav kao Genčić, tako da nemam ništa da dodam.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Prognoza vremena po modelu sunčeve bure?
« Odgovor #7 poslato: 09. Mart 2011. u 09:47 »
Sunce već ima preovlađujući uticaj na vreme i klimu planete, i to samo usled toplotnog zračenja koje dolazi na gornju granicu atmosfere, a zatim se dalje distribuira prema otkrivenim odnosima i proporcijama.
Uticaj Sunčevog vetra (materijalnih čestica koje se emituju sa Sunca) se u meteorologiji vidi prema formiranju polarne svetlosti, interagujući sa molekulima atmosfere, dajući predivne svetlosne efekte, ali i elektromagnetne signale / šumove (kako ko voli) koji utiču na elektromagnetna zračenja koja su proizvod naše tehnologije.
U meteorologiji zaista više nema ničega po čemu bi Sunce uticalo na vreme i klimu planete.
Svako širenje nauke treba da bude zasnovano na logici. U opisanom 'uticaju sunca na vreme i klimu planete' nema nimalo logike. Statiskičke koincidencije su loš osnov za dalje pravljenje zaključaka. To je uvod u šalabajzerstvo.

Najzad, Stevančević nije sam u ovome. Našao je nekoliko geografičara (ne geografa, jer geografi su ljudi sa mozgom, a ne geografičari), ali i jednog meteorologa kome to uopšte nije potrebno i kome to oštro zameram. Nažalost.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Prognoza vremena po modelu sunčeve bure?
« Odgovor #8 poslato: 28. April 2013. u 00:08 »
Na CROMETEO forumu sam pisao o ovome, kao i na portalu, a i Ptprinc je to sasvim kratko i jasno objasnio-jednostavno čovek se razume u to. Tamo sam sve detaljno objasnio, medjutim neki ljudi su tamo ubedjeni u suprotno. Dakle, po njihovom mišljenju ce čestice koje dolaze sa Sunca uticati na klimu, jer su tako "naučnici" rekli, pardon "znanstvenici". Kada sam opet sve lepo obrazložio i napisao da se ne može verovati takvim "naučnicima", jedan od njih mi je rekao da serem. Misleci: "ma šta ti mali znaš". E baš zato je takvim    ljudima i džabe davati argumente, jer se ne razumeju u tu temu, a što je najbitnije ne vole leto, vec-zimu. I to govore samo kako bi opravdali priču o "globalnom zagrevanju".

Sve je više tekstova u medijima da nam sledi globalno zahlađenje, jer se Sunčeva aktivnost smanjuje,ali...
 Pa, ja ću opet reći NE, kao i za globalno zagrevanje. Postavlja se logično pitanje kako Sunčeve pege utiču na klimu, kada one ne ispuštaju toplotni spektar zračenja? U oblasti pege postoji intenzivno magnetno polje, magnetne indukcije do 0,4T, čije se linije sile ponekad vide gotovo materijalizovane u Sunčevoj plazmi na snimcima pega u vodonikovoj liniji. Dakle, mi ovo što vidimo sa Zemlje nije tako. Ovako, Sunce nam se, gledajući u njega čini kao mala lopta koja nas mazi svojim toplim zracima. Zamislite da imamo rendgenske oči, pa ne bi ni približno Sunce tako izgledalo, više bi ličilo na razjarenog tigra. Na rubu Sunca se za vreme pomračenja ili pomoću specijalnih uređaja ove erupcije vide kao narandžasti oblaci usijanog gasa koji se iz hromosfere izbacuje u koronu, dostižući visine od nekoliko stotitana hiljada kilometara. Zastrašujuće, a? Te protuberance se manifestuju kao naglo, kratkotrajno pojačanje zračenja u velikom opsegu talasnih dužina. U oblasti erupcije nastaje veliko sabijanje gasova usled uticaja magnetskih sila. Zbog toga temperatura gasa naglo poraste i dolazi do zračenja velike količine energije u opsegu gama zraka do radio-talasa i do izbacivanja naelektrisanih čestica, protona, elektrona i drugih čestica raznih vrednosti energije u okolni prostor, e pa to je Sunčev vetar[/b]. Kada te čestice stignu do Zemlje, neće izazvati globalno zagrevanje nikako, već polarnu svetlost, jonosferske i magnetske bure i dr. efekte. Kako se sve ovo odigrava? Svakako  je važno  da su Zemljina jonosfera i ozonosfera obrazovane delovanjem Sunčevog zračenja, pa su i veoma podložne svim njegovim promenama. Ultraljubičasto zračenje Sunca apsorbuju molekuli kiseonika, raspadajući se na atomski kiseonik od kojeg se zatim formira ozon (hemija umešala prste). To je nestabilan molekul, koji se raspada sudarima i fotodisocijacijom, a i pod delovanjem teških molekula koje čovek stvara u industriji (eto ga uticaj čoveka na Zemlju). Pod uticajem Sunčevog zračenja stvaraju se u gornjim slojevima atmosfere slobodni elektroni, koji obrazuju sloj jonosferu. U ovom sloju se apsorbuje Sunčevo zračenje na talasnim dužinama manjim od 200nm. Kada s naelektrisane čestice i zračenje, nastale Sunčevim erupcijama  stignu u jonosferu, gustina naelektrisanih čestica se menja i to izaziva čitav niz pojava koje se manifestuju kao iznenadno pojačavanje i slabljenje emisija na radio-ferkvencijama. Ove pojave su iznenadni jonosferski poremećaji. Sunčeve erpcije izazivaju i magnetske bure i druge poremećaje u Zemljinom magnetizmu, kao i pojavu polarne svetlosti. To je svetlljenje gornjih slojeva atmosfere od 80-1000 km usled sudarnih procesa u razređenom vazduhu. Nastaje pod uticajem brzih elektrona i protona, koji stižu sa Sunca. Uzajamno dejstvo Sunčevog vetra i magnetnog polja Zemlje dovodi do povećanja koncentracije naelektrisanii čestica, i to naročito oko polova, gde su i pojave polarne svetlosti najčesće. Sudar brzih elektrona i protona sa molekulima kiseonika i azota dovodi ih u pobuđeno stanje, pa oni zrače višak energije, i to: molekuli kiseonika u zelenoj i crvenoj, a molekuli azota u ljubičastoj oblasti spektra. Dakle, klima se neće promeniti ako se Sunce malo razgoropadi, jer to nije toplotni spektar zračenja, bolje se plašite da ne ostanete bez struje. ;)