Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1368597 puta)

Van mreže SlobaB.

  • *
  • Poruke: 62
  • Lokacija: Obrenovac
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3120 poslato: 22. Oktobar 2017. u 21:10 »
Imam jedno pitanje. Često se na ovom forumu može naići na izraz "BKR"  i "NKR", pa me zanima, šta to znači?   :hm:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.465
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3121 poslato: 22. Oktobar 2017. u 21:12 »
 ^^ To je sala jer se desavalo da mnogo promasuje te gradove... BKR je Beogradska(B) a NKR Niska(N) leti konvektivna(K) a u jesen i prolece kisna(K) rupa(R)....

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.999
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3122 poslato: 22. Oktobar 2017. u 21:15 »
 ^^ A jel imate izmenu ako se sledece sezone sve okrene pa ne bude kao ove godine  :) BKB i NKB  :rofl: zadnje B kao bomba  :grin:

Van mreže SlobaB.

  • *
  • Poruke: 62
  • Lokacija: Obrenovac
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3123 poslato: 22. Oktobar 2017. u 21:23 »
^^ To je sala jer se desavalo da mnogo promasuje te gradove... BKR je Beogradska(B) a NKR Niska(N) leti konvektivna(K) a u jesen i prolece kisna(K) rupa(R)....
E, hvala na odgovoru!  :tu:
Pretpostavio sam da se radi o Beogradu i Nišu, ali mi bilo nejasno ovo "... KR"  :D

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.465
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3124 poslato: 22. Oktobar 2017. u 21:24 »
^^ A jel imate izmenu ako se sledece sezone sve okrene pa ne bude kao ove godine  :) BKB i NKB  :rofl: zadnje B kao bomba  :grin:
Imamo i za zimu BSR I NSR, S je snezna  :grin:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.410
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3125 poslato: 22. Oktobar 2017. u 21:55 »
Neke naše interne fore, ali mislim da smo dosadili i Bogu i narodu sa njima. :D

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=aB8lZPAR3uA" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=aB8lZPAR3uA</a>

^^ A jel imate izmenu ako se sledece sezone sve okrene pa ne bude kao ove godine  :) BKB i NKB  :rofl: zadnje B kao bomba  :grin:

Odlična alternativa :super:


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 19.8mm
Miljakovac - 22.1mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.771
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3126 poslato: 22. Oktobar 2017. u 22:28 »
Ako je suditi po stanju stvari, ovi izrazi/skraćenice slobodno mogu da se uvrste i u zvaničnu terminologiju...

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.410
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3127 poslato: 22. Oktobar 2017. u 22:34 »
^^ Pančevo je uvek bilo neizostavni deo BKR extended. :D


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 19.8mm
Miljakovac - 22.1mm
prosek - 51.5mm

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3128 poslato: 22. Oktobar 2017. u 23:13 »
Jedan broj poznanika kojima sam objasnio sta je SM forum i kako funkcionise(sto nije bilo lako) a kojima treba tacna prognoza zbog poljoprivrede i slicnih stvari su me kontaktirali i pitali sta je BKR i NKR jer im to nije bilo jasno a prate nas vec godinu i nesto dana. Ja im jedva pre toga objasnim sta je EC i GFS.

Nisam znao odmah da im odgovorim dok i sam nisam skontao o cemu se radi, mislim da ste napravili lepu zabunu sa tom internom salom....

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.863
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3129 poslato: 22. Oktobar 2017. u 23:16 »
Evo ih kolicine padavina u prethodnih 6 meseci sa sajta RHMZ:



U nekim delovima Vojvodine je prekinuta susa u septembru kao naprimer u Novom Sadu i Sremskoj Mitrovici gde je palo preko 80mm u septembru , mislim da nije samo u Beogradu susa i u Zrenjaninu je , u Zrenjaninu je u julu palo 8.9mm kise a u avgustu 23.7mm kise dok je u Septembru palo skromnih 54.8mm ali mislim da to nije dovoljno za prekid suse tamo , u oktobru je do sada koliko sam izracunao po ogimetu palo samo 4.3mm kise u Zrenjaninu.

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3130 poslato: 23. Oktobar 2017. u 13:57 »
Jedan broj poznanika kojima sam objasnio sta je SM forum i kako funkcionise(sto nije bilo lako) a kojima treba tacna prognoza zbog poljoprivrede i slicnih stvari su me kontaktirali i pitali sta je BKR i NKR jer im to nije bilo jasno a prate nas vec godinu i nesto dana. Ja im jedva pre toga objasnim sta je EC i GFS.

Nisam znao odmah da im odgovorim dok i sam nisam skontao o cemu se radi, mislim da ste napravili lepu zabunu sa tom internom salom....

Da, slično se i meni desilo -par poznanika me je pitalo, među njima i čovek iz RHMZa, šta je to BKR. Srećom, znao sam o čemu se radi ali mislim da se ovaj interni termin možda preterano često spominje i oni koji ređe prate forum možda neće ovo shvatiti kao šalu (kao što je ja shvatam, jer živeći skoro pola veka u Beogradu svakako ne mislim da je ovo zaista "konvektivna/kišna" rupa -nevezano za situacije koje se ponekad dešavaju, gledano na uzorku od 30 ili više godina nema tu nikakvog "pravila" koje pokazuje da je ovo područje "rupa"  ;) što se tiče padavina). Pozdrav svim ljubiteljima meteorologije a naročito mom prijatelju koji voli da ovaj termin redovno koristi  ;) ali za koga znam da ne misli baš bukvalno da "Beograd ima najgoru mikroklimu na svetu" (a ima članova koju si me pitali da li i ja mislim da je to tako -eto, "pisanu reč" neki shvataju bukvalno, pa je možda dobro da makar iskusni članovi nekada ne pišu nešto što pomisle u trenutku kada ih, po ko zna koji put, iznervira što su padavine manje od očekivanih i slično).
Nadam se da moja poruka neće "izazvati" neku polemiku, nikoga ne "napadam" -samo iznosim svoje mišljenje i dobronameran savet/sugestiju.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.465
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3131 poslato: 23. Oktobar 2017. u 14:37 »
kao što je ja shvatam, jer živeći skoro pola veka u Beogradu svakako ne mislim da je ovo zaista "konvektivna/kišna" rupa -
I mi ne mislimo da su Bg i Nis konvektivne/kisne rupe ali uvek kad napisemo to, bar meni uvek mi smesno... Cini mi se i da padne 100mm da bi opet posle sledeceg promasaja ovo bila NKR   :) Ali smanjicu zbog ljudi koji ne znaju sta znaci ili da napisem u mojoj lokaciji, razmislicu...  :grin:


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.410
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3132 poslato: 23. Oktobar 2017. u 15:15 »
Ja znam da preteram ponekad sa šalama toga tipa, često je to nešto na granici šale i zbilje. :) Ali bih voleo da naglasim da ljudi koji posećuju i prate forum ne bi trebalo da preozbiljno shvataju svaku reč napisanu na forumu. Jednostavno, forum nije naučno-obrazovna institucija, a još manje zvanični meteorološki subjekt. Ovde pišemo svašta, malo se šalimo, malo nerviramo, navijamo, priželjkujemo... A opet ne odstupamo od glavne tematike ovog foruma. Sve je to ljudski, važno je da vlada pozitivna atmosfera među članovima foruma, a to se nekako oseća u zadnje vreme. Ne pamtim kad je poslednji put bilo tenzija. A što se tiče ozbiljnijih prognoza, ko god bi hteo da koristi SerbianMeteo kao izvor pouzdanijih informacija i prognoza, neka posećuje naš portal kao i fb stranicu. Tu nema ni BKR, ni NKR. Putem fb stranice ljudi nam traže i detaljnije prognoze, i uvek se nađe neko da odgovori, jer nas ima nekoliko što uređujemo fb stranicu. Tako da Profi, slobodno preusmeri ljude koji imaju fb nalog na našu stranicu, naravno mislim na one koji pitaju. Verujem da će pre tu naći koristne informacije, nego na forumu. :)
Evo i ja obećavam da ću ređe upotrebljavati termin BKR, ali samo zato što uskoro nailazi period kada kiša nije najpopularnija meteo pojava. :D


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 19.8mm
Miljakovac - 22.1mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Naum

  • **
  • Poruke: 1.771
  • Starost: 48
  • Lokacija: Pancevo
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3133 poslato: 23. Oktobar 2017. u 17:55 »
^^ Pančevo je uvek bilo neizostavni deo BKR extended. :D

Upravo tako. Nažalost.  :)

Na mreži Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.327
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3134 poslato: 23. Oktobar 2017. u 18:16 »
Evo ih kolicine padavina u prethodnih 6 meseci sa sajta RHMZ:



U nekim delovima Vojvodine je prekinuta susa u septembru kao naprimer u Novom Sadu i Sremskoj Mitrovici gde je palo preko 80mm u septembru , mislim da nije samo u Beogradu susa i u Zrenjaninu je , u Zrenjaninu je u julu palo 8.9mm kise a u avgustu 23.7mm kise dok je u Septembru palo skromnih 54.8mm ali mislim da to nije dovoljno za prekid suse tamo , u oktobru je do sada koliko sam izracunao po ogimetu palo samo 4.3mm kise u Zrenjaninu.

Interesantna tabela... ispada da crva nije ni bilo :(

Po ovome sem jula sve ostalo ok a recimo Ivacki Potok presusio prvi put posle 1993. godine  :huh: Da ne pricam u koliko bunara je samo mulj vec tri meseca. Videh tu tabelu vec negde, pa mi onako cudno kako nestade rod sa njiva, kako presusise potoci zbog par litara manjka u Julu.
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže Gaara

  • **
  • Poruke: 819
  • Lokacija: Prokuplje (Beograd, za vreme studiranja)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3135 poslato: 23. Oktobar 2017. u 18:43 »
Interesantna tabela... ispada da crva nije ni bilo :(

Po ovome sem jula sve ostalo ok a recimo Ivacki Potok presusio prvi put posle 1993. godine  :huh: Da ne pricam u koliko bunara je samo mulj vec tri meseca. Videh tu tabelu vec negde, pa mi onako cudno kako nestade rod sa njiva, kako presusise potoci zbog par litara manjka u Julu.

Možda jer je celo leto temperatura bila skoro konstantno viša nego što je uobičajeno.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.465
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3136 poslato: 23. Oktobar 2017. u 18:48 »
U 3 letnja meseca i po ovoj tabeli Nis je najvise naje?o... A plus sto smo uvek skoro medju najtoplijim gradovima...  :bang:
Evo sada kise al ko sto kaze ona stara: Kasno Marko na Kosovo stize...

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3137 poslato: 25. Oktobar 2017. u 17:51 »
Nije rano za zimu.
Zadnjih godina je bilo puno neprimjerene topline u 11. mjesecu.
Ne zelim 15+ u 11. mjesecu.

Kao da je nekoga briga šta ti želiš kolega .? Ti bi da zima traje dva meseca pre i tri meseca posle nove godine .?
Zar ne misliš da bi posle ovih par kišnih dana i lepog talasa od kojeg su svi dobili kišu, najbolje bilo da naiđe period lepog vremena, od nekoliko dana sa  temperaturama od recimo 15-ak do 20 °C .?
Biće vremena za zimu, za hladnoću, za sneg.
Lepo bi bilo još malo uživati u sunčanim danima, a poljoprivrednici, građevinci, itd... u mirnim završnim sezonskim poslovima.
Izvinjenje za  :offtopic: ali ova tema se naprosto privatizovala i na njoj se piše po sistemu "šta je babi milo".

Vi zelite da je svaki mjesec toplo i suncano. Zimu ogranicavate na 12. i 1. mjesec.
Ovo je meteo stranica i treba se postovati prosjek.
Prosjek za 11. mjesec su temperature oko 12 C u prvoj dekadi i ispod 10 u drugoj i trecoj.
Iskljucivo se baziram na prosjek.
Ako ljeto moze trajati 5,6 mjeseci zasto onda zima ne moze trajati barem 3,4 mjeseca?
Cijela godina je uzasno topla. Toplo proljece, vrelo ljeto. Neka barem jesen bude normalnija i temperaturno u prosjeku ako je moguce.

Мајсторићу,удави брате,ти си као питон који кад ухвати жтрву не пушта и само стеже.Ајд мало живни и изађи из статистика,пусти бројке, летокрепаће,катастрофалне суше итд... човече и живи мало.Ја се ето радујем сваком сунчаном дану,добро је да падне и киша да удари мраз,снег али најлепше је када је ведро и има сунца.
Не замери али морао сам да напишем ово.

Ovaj forum je kao želim želiš od pojedinaca. Cuj pala kiša svugdje. Evo kod mene u BiH  jeste pala, ali izvori i dalje preslabi na planinama. Treba ovdje dana i dana kiše za popravljanje onog sto je ljeto učinilo. Nek bude svaki mjesec u granicama prosjeka ja prezadovoljan, a da bi ova godina završila u prosjeku ne mora se ni reći koliko bi novembar i decembar morali biti ekstremno hladni. Ali to niko ni ne zeli, jer tako sigurno neće biti. I ja sam isto za to da se držimo prosjeka i statistike, a svakako da će biti još dana za poslove vani i ispijanje kafa na otvorenom .ljetos čitam kaže ima jesen nek pada, sad ni na jesen ne valja kiša . Što se mene tiče nek i novembar i decembar budu samo kišni vrlo pa i ekstremno, a nek planine veje snijeg. Nek se pune podzemne rezerve.
Neki kao da bi da grije danima a samo dan kiše je dovoljno, a po mogućnosti ta kiša nek pada po noći. Volim i ja sunce, ali i kisu i oblačno i suho vrijeme .Samo nek mi nije ac i stabilno, jer tad udišemo zagadjenje, a u novembru i decembru ac to i daje.
Svako dobro i shvatite kao savjet i objektivno samo razmislite, nemojte shvatiti kao kritike.

@ objektivko

Jel mozes da stavis u profil lokaciju odakle nam pises, da bismo te pojave koje pominjes, locirali, odnosno znali odakle nas izvestavas?

A moj ti je savet ako si na osnovu komentara korisnika srpskiseljak zakljucio, da se ne pecas mnogo, ti komentari ne vrede bas puno..  ;)


Pre svega bih da se izvinim svima na slabijoj aktivnosti na forumu u poslednje vreme, ali zaista imam dosta obaveza a sada imam potrebu ovo da napisem. Vezano je za komentare u temi za Prognoze. Zao mi je sto u poslednje vreme zaista imam malo vremena za forum ali sam u svakom momentu do sada mogao da zakljucim kakvo nas vreme ocekuje iz postova kolega u ovoj temi bez da pratim modele. Sada to ne mogu.

Da niko ne shvati pogresno, nisam citirao sve komentare, ali ce svi biti obrisani. Takodje, ima tu i nekih delova sa kojima se delimicno ili u potpunosti slazem ali to svakako nije za temu "Prognoze".

Necu sve komentarisati, samo ono oko cega je pocela rasprava i ono sto je meni "zapalo za oko". Takodje, nadam se da su svi svesni te cinjenice da svako zeli nesto drugo, i da svakome prijaju razlicite stvari te i tu treba da budemo fleksibilniji. Ali rasprava o takvim stvarima treba da bude u odgovarajucim temama, naravno.

Kao prvo, taj statisticki prosek za svaku sezonu je samo brojka i nema smisla ocekivati mnogo dana koji se uklapaju u te iste brojke, bilo temperaturno, ili padavinski, nije vazno. Svi bi vec trebali da znaju da je taj prosek koji imamo za svaku sezonu nista drugo nego neka sredina svih temperaturnih ili padavinskih anomalija u toku meseca, godine ili bilo kog vremenskog perioda koji posmatramo. Stoga, treba biti svestan da su te neke temperature koje se pominju kao prosek najcesce i najredje temperature koje imamo zapravo u toku tog perioda. Imamo toplija razdoblja, imamo hladnija razdoblja a ta neka sredina je samo to, sredina, pa ne bi ni trebalo ocekivati preterano mnogo dana koji se uklapaju u to.

Necu previse da duzim, prvo sam zeleo da obrisem sve ove komentare ali pre svega toga moram ovo da napisem jer stvarno se ova tema prevara u nesto u sta ne bi trebala.

Jos samo jedna stvar, mare, tebi imam nesto da napisem u vezi tvog poslednjeg komentara ovde. Srpskiseljak mozda ne pise mnogo "strucnih" tekstova, mozda jer ne zeli, mozda nije dovoljno upoznat sa materijom, a verovatno ga previse ni ne zanima. Pre svega je ovde da bi znao sta moze da ocekuje od vremena. I to je skroz u redu. Srpskiseljak jeste imao neke komentare na pocetku kada je "dosao" na forum koji su bili malo mozda provocirajuceg karaktera verovatno nekome i smesni, ali nismo znali nista vise o njemu. Izvini, ali se ne slazem da njegovi komentari ne vrede puno, jer, barem meni, ti komentari su inteligentniji i smisleniji nego dosta komentara ovde u toku ovakvih bespotrebih rasprava u temi koja nije za to. Jednostavno, covek je izneo svoje misljenje, i vidi se da cak i njemu smeta ovoliko "bezanje" od sustine foruma, ili konkretno ove teme, ne vidim ja tu nikakvu provokaciju vec jedno zrelo i razumno razmisljanje coveka iz njegove perspektive. Da bismo zadrzali temu za prognoze pod kontrolom ovo pisem ovde, a svi ovi komentari ce biti obrisani sa te teme. 

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.299
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3138 poslato: 25. Oktobar 2017. u 18:01 »
 :oboze: U redu, I rest my case..

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.999
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3139 poslato: 25. Oktobar 2017. u 20:31 »
 ^^1. Napravite im temu- Zelje i prizeljkivanja i neka
 se tamo pise ovo sto zauzima 80% prognoza.. Vise i ne ulazim u te teme jer unapred znam sta ce biti u postu. Osim nekolicine starijih clanova koji s'vremena na vreme nesto napišu, ostalo se sve svodi na prizeljkivanja, ocekivanja- sta je bilo 86e, 74e, 96e ,38e itd itd  :grin:
Zivimo u sadasnjosti i prognoze se odnose na futur koliko znam, a najvise se spominje proslost u prognozama i to je glavni problem..
Kada se u sred Jeseni ovoliko iscekuje zima i sneg u temi prognoze,pa sta ce biti onda u Decembru i Januaru  :rofl: