Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1348202 puta)

Van mreže Gagi_Bg

  • *
  • Poruke: 400
  • Lokacija: Vidikovac - JZ Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3200 poslato: 27. Novembar 2017. u 20:11 »
 ^^ @Profiamater Pre svega samo da kažem da mi je izuzetno drago, a siguran sam i većini članova, što si u poslednje vreme veoma aktivan i postavljaš mnogo zanimljivosti, ali i meteoroloških detalja kojima ogromna većina nas ni nema pristup.
Što se tiče novinara, a na žalost nije samo kod nas takva situacija, pravi je haos što se tiče vesti: neproverenih, izmišljenih, sa namerom lažno plasiranih i onih prosteklih iz totalnog neznanja. Samo je kod nas malo zakasnila za ostatkom zapada ta "medijska sloboda" pa su novinari još uvek prepuni zanosa. Daleko najgore je u vestima iz politike (piše se u zavisnosti kako ko koju stranku podržava), ali i u sportu, gde je jedino merilo, kad se piše tekst, doza navijačke pristrasnosti. Da bude još smešnije, uvredljive navijačke statuse koje takvi novinari stavljaju na sopstvene profile, ja nikad, iako veliki navijač svog kluba, niti sam i niti ću ikad da postavim kod sebe.
Možda više od toga što živimo u vremenu kad se pod oznakom "Hitno" objavljuje najvažnija vest da je Jeleni Karleuši pukao lastiš na gaćama dok je šetala pijacom, mene poražava činjenica da takva vest ima više pregleda (mnoooogo više pregleda), kao i komentara, nego sve vesti zajedno iz nauke, kulture, istraživanja... šta god.
I za kraj, a u pogledu ovih jezičkih sprdačina koje se izmišljaju, a koje si dobro opisao, moram da pomenem vest od pre par dana (zaista nemam sačuvan link) gde je gospođa, ne znam iz koje države, tražila da se zabrani bajka o Snežani i 7 patuljaka, jer po njenim rečima, to što princ poljubi uspavanu Snežanu, predstavlja seksualni napad jer se to radi bez Snežaninog pristanka...
Mislim da je ovo poslednje dovoljno da se zapitaš kud ide ovaj svet. I dokle je otišlo teranje tzv. ravnopravosti polova.
Čini mi se da sve više postajem zagovornik ukidanja "slobode govora"...

Verovatno smo obojica otišli u Off, ali ponela nas atmosfera  ;)

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3201 poslato: 28. Novembar 2017. u 00:55 »
Bogami gledam kolicine padavina za Juznu i Jugositocnu Srbiju od sledeceg ciklona, i Bogami ne bih iskljucio mogucnost problema sa izlivanjima.. :(

A sta reci za Makedoniju...mislim da ce biti vecih problema sa vodotocima nazalost.. :facepalm:

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv

Van mreže Johnny colchonero

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 25
  • Lokacija: Beograd
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3203 poslato: 28. Novembar 2017. u 21:53 »
 ^^

Profi ovi sto su pisali ovo precutkuju mnoge stvari i biraju poneke, ne prikazuje celu sliku. Arkticka ledena povrsina (arctic sea ice extent) je 4. najniza u istoriju iza 2016 (1.) 2010. 2006. (JAXA). Do pre 5 dana je bio drugi najnizi. Volumen isto tako je medju najnizima (PIOMAS). DMI pokazuje temperature dosta iznad proseka na 80N+. http://ocean.dmi.dk/arctic/meant80n.uk.php. Temperaturno je ova sezona "smrzavanja" freezin season, odmah iza prosle zime. Mogu i tu grafiku da ti nadjem, ako treba. Smrzavanje pacificke strane je rekordno sporo (chukchi sea) i konstantan je priliv toplote sa te strane i tople anomalije.

Ovo je slicno onome sto su radili ovog leta i sto rade stalno. Uzmu neku do tada rekordno nisku godinu npr. 2007. je oborila negativan rekord i onda je 2008. bila malo bolja ali i dalje jako losa, onda oni dodju i kazu da je kolicina leda skocila. Posle je to bila 2012. koja je ubedljivo unistila sve rekorde. Nju i dan danas koriste za referencu. To je kao da ti prosek leti 30C i jedno leto bude 50C a sledece 45C i ti kazes veliko zahladjenje u odnosu na tu godinu. Taj podatak sam po sebi nista ne znaci, ako se ne zna koliki je prosek. Npr. prosle zime je zabelezen najmanji maksimum ikada, a o volumenu da i ne pricam, da je bilo nepovoljnije vreme ovog leta po led, doziveli bi vrv novi rekord, posto je 2016. "vodila" preko pola godine uz mozda kratke prekide.  Kada jedan mec izgubis 10-0 i naredni izgubis 8-0 ne mozes da se pohvalis da ti ide bolje. Posebno ako je do tog meca bilo stalno 1-0, 2-0.


Evo ovde se sve moze videti i svaka godina pojedinacno i kolicina leda i proseci po dekadama, pa se jasno moze sve videti.Imaju podaci i za Arktik i za Antartik i za oba pola ukupno. Ovo je povrsina, samo da napomenem.     https://ads.nipr.ac.jp/vishop/#/extent    Ne radi kao link, mora na CTRL- C CTRL-V tj. copy-paste

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3204 poslato: 29. Novembar 2017. u 12:57 »
Ubacena i Ivanjica ali jos uvek je nema u onom spisku sto ne postoji link... :)
http://www.hidmet.gov.rs/latin/osmotreni/automatske.php

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3205 poslato: 29. Novembar 2017. u 15:12 »
Tu sam i ja ekipa. Pratim pomno razvoj situacije. samo se ne javljam još.  :grin: Lepa zimska postavka za početak decembra.

Joe se javio, znači biće snega! :grin:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3206 poslato: 29. Novembar 2017. u 15:56 »
 ^^ Joe je vesnik zime, zima ne pocinje 1. decembra nego kada se Joe aktivira  :grin: ;)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3207 poslato: 29. Novembar 2017. u 21:12 »
Ko ce koga ako ne svoj svoga...  I ovi nasli da nas zajebavaju ucrtali snezni pokrivac(dobro 1.5cm al ipak je to nesto) koji bi sutra nestao... Moze se reci da je ovo bio nevidjen snezni pokrivac :laugh:
Inace ec vise padavina daje veceras za NKR 60-70mm

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3208 poslato: 30. Novembar 2017. u 09:34 »
O pa hvala na velelepnoj dobrodošlici.
To je istina uvek kada se javim padne sneg najviše za 3 meseca.  :)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3209 poslato: 30. Novembar 2017. u 11:05 »
Što se Beograda tiče, na aerodromu je srednja brzina vetra je bila čak 12m/s u 8h a u 9h je 10m/s (podataka za udare vetra nema godinama -možda će neko od mladih snaga uspeti da popravi/omogući ono što "iskusni" nisu).

Evo da pojasnim. Po aneksu, u METAR izveštaju se u sekciji za vetar udari unose ako i samo ako dostižu vrednosti za 10 čvorova, odnosno 5m/s više od srednje brzine vetra. Dakle, automatska stanica beleži trenutnu brzinu vetra (2 sekunde), srednju brzinu vetra (2 minuta) i srednju brzinu (10 minuta). U tom trenutku kada trenutna brzina vetra pređe za 10 ili više čvorova vrednost srednje brzine, na ekranu se pojavi broj koji predstavlja najjači udar vetra. To se obično dešava u trenucima prolaska fronta ili kod jakih nestabilnosti. A kad se već ustali neki vetar (kao u ovom slučaju košava), na beogradskom aerodromu su jako retke situacije kada udari značajno odstupaju od srednje brzine, u šta sam se lično uverio. Sa druge strane, u Vršcu košava gotovo uvek ima udare i za 7-15m/s jače od srednje brzine vetra.
I da iznesemo zaključak, danas dok je srednja brzina vetra dostizala 10-12m/s, udari na aerodromu makar u trenutku osmatranja nisu prelazili 15-16m/s. A sutra ću iskopati podatak koja je to tačna brojka. :)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3210 poslato: 30. Novembar 2017. u 11:43 »
 ^^
Da, sve što si napisao u vezi pravila za METAR izveštaj je tačno  :tu: (još pre 15-ak godina sam napisao software za AutoTAF i "pravila i propise" u vezi METAR i TAF izveštaja dosta dobro poznajem  ;)) ali teško je poverovati da se na aerodromu ekstremno retko dešava da udari vetra budu bar 5.0m/s veće brzine od srednje brzine vetra tokom silnih godina (koga ne mrzi može da pogleda SYNOP izveštaje za 13272). U septembru ove godine su bila bar dva dana sa udarima vetra koji su morali da budu spomenuti ali toga nije bilo u zvaničnom izveštaju (mislim da je jedan od datuma 11.sept. -veći deo meseca sam bio van Srbije ali mislim da je 11.9. bilo zanimljivo, taj događaj je sigurno zabelež na forumu ali nemam vremena da sada to tražim). Uzgred, bilo bi dobro da na aerodromu imaju merenja vetra svake sekunde (npr. na Trošarini uređaj "hvata" vetar svake sekunde, nekada je bilo na dve sekunde).

U današnjem TAFu (od 00z) se daju mogući udari vetra 18m/s uz srednju brzinu 10m/s tokom prepodnevnih sati i sa time se slažem

TAF: LYBE 300500Z 3006/0106 14015KT 9999 SCT040 TX10/3013Z TN04/0106Z TEMPO 3006/3011 14020G35KT ...

Danas je "izuzetak koji potvrđuje" pravilo i nakon mog prethodnog komentara sam video da je u SYNOPu od 9h (08z) konačno  :) upisan udar vetra 15m/s uz srednju brzinu 10m/s:

AAXX 30081 13272 42760 61410 10089 20024 39862 49980 57019 82570 333 82650 86360 91015==

(91015 u grupi 333 označava maks. brzinu udara vetra u 10-o minutnom intervalu pred termin osmatranja; 61410 u prvoj grupi označava smer i srednju brzinu vetra, u ovom slučaju jugoistočni smer (140) i brzinu 10m/s uz 6/8 oblaka -indikator da je brzina u m/s je 1 na samom početku izveštaja tj. u okviru 30081 -Miloše, ovo ne pišem kao objašnjenje tebi jer ti to znaš  ;) , već pišem zbog članova koji su manje upoznati sa "materijom" a možda žele da nauče).

U METAR izveštaju za isti termin se ne spominju udari vetra:

METAR LYBE 300800Z 14020KT CAVOK 09/02 Q0997 NOSIG=

Edit 12.08: Miloše, od tebe se očekuje da "kontrolišeš"  ;) starije kolege u vezi METAR i TAF izveštaja -znam da ćeš moj komentar da shvatiš na pravi način  :) , ti si tamo jedan od najmlađih ali voliš to što radiš, imaš dosta znanja a iskustvo stičeš "svakim novim danom"  :tu:
« Poslednja izmena: 30. Novembar 2017. u 12:09 Profiamater »

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3211 poslato: 02. Decembar 2017. u 19:25 »
Razmisljam se nesto u toku ove noci i sutra najmanju sansu za sneg(neki delovi i nemaju sansu) imaju predeli koji su dobili najvise kise a vecu oni predeli sa manje kise od ovog ciklona naravno nije to u potpunosti tako ali je skoro tako... Samo jedna recenica mi pada na pamet sto cesto srecemo u americkim filmovima i serijama karma is a bi???  :D  ;)


Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3212 poslato: 02. Decembar 2017. u 20:58 »
Ovo je na 3B meteo postavljeno 2. novembra, neverovatno kako se podudara stanje na terenu mesec dana kasnije.



U prilog ovoj prognozi Polarnog vorteksa ide i period oko sledeceg vikenda kada modeli vide opet slicnu situaciju, izdizanje AC visoko na Atlantiku i upad hladnog vazduha ali ponovo nesto zapadnije nego sto nama odgovara.
U takvoj situaciji ciklon se najcesce radja u djenovskom zalivu, znamo sta dalje to znaci...


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3213 poslato: 03. Decembar 2017. u 22:12 »
Vodila se velika polemika koliko snega će pasti sada od ove aktuelne promene ukupno na Kopaoniku, jer je od bitne važnosti sada pred početak ski openinga...

... i tako u svoj toj debati ubacuje se jedan lik i kaže, citiram:  "Visina snega na ski openingu bice naravno devojacki san. 23cm".

S obzirom da je epilog jasan, da se zaključiti da dotični nije mnogo omanuo.

 :rofl: :rofl: :laught: :rotf:
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3214 poslato: 04. Decembar 2017. u 11:00 »
Jel zna neko kolika je max velicina fajla koji moze da se sacuva na postimage?

Van mreže chmi

  • *
  • Poruke: 133
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3215 poslato: 04. Decembar 2017. u 12:44 »
Predlog za imena ciklonima.
Naziv meseca + broj ciklona (npr Decembar 1, Decembar 2 i sl)
Miljakovac-Rakovica

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3216 poslato: 04. Decembar 2017. u 13:37 »
 ^^ Ja sam vise za ime i opis ciklona sta ga karakterisalo tipa sada obilne padavine na JI i sneg na SZ...Ali lako cemo sa imenima ne moze dikile sam da sve radi ako se to radi mogli bi svi po nesto da se dog...  :) Ili samo te vaznije ciklone da opisujemo ali niko da ne radi sam...

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3217 poslato: 04. Decembar 2017. u 14:03 »
... i tako u svoj toj debati ubacuje se jedan lik i kaže, citiram:  "Visina snega na ski openingu bice naravno devojacki san. 23cm".

S obzirom da je epilog jasan, da se zaključiti da dotični nije mnogo omanuo.

 :rofl: :rofl: :laught: :rotf:

Ovo deluje kao da sam ja pisao  ;) -na ovom forumu ima mojih sličnih komentara ali se u vezi Kop-a nisam izjašnjavao na ovaj način iako jesam spominjao cm  ;)
Zvaničan podatak o 25cm (juče i danas) je nešto što verovatno pravazilazi san prosečne, iole realne  ;) devojke...  ;) ;)

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.184
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3218 poslato: 04. Decembar 2017. u 19:00 »
Niko ne komentarise ovo prolazno zahladjenje za vikend,a stize nam za 5 dana.
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3219 poslato: 04. Decembar 2017. u 19:37 »
 ^^ Verovatno bi bilo mnogo vise komentara kada bi se to zahladjenje "poklopilo" sa padavinama.  :)