Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Proleće 2013  (Pročitano 77028 puta)

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Proleće 2013
« poslato: 01. Mart 2013. u 00:11 »
Sve o prognozi na duži period  :-:

Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.691
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #1 poslato: 02. Mart 2013. u 21:28 »
I dalje imamo veoma hladan prodor oko 11 marta,stvari postaju sve zanimljivije  :popcorn:


Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #2 poslato: 02. Mart 2013. u 21:39 »
Баш јак продор са севера се црта, као је срж зиме, а не половина марта.

Импресивно делује ова количина леденог ваздуха по висини, барем за сад.

И количина падавина која се црта, није нимало наивна, барем по ГФС.

Јако занимљивно за даље праћење  :super:

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #3 poslato: 03. Mart 2013. u 11:39 »
Ja ne znam kako bih nazvao ovo što crta 06Z GFS....brutala je jedini mogući opis.

Sve ovo do sada je mala maca za taj prodor,ako se to ostvari.

Ne pita se tu ništa zapadna i centralne Evropa,hladan vazduh se direktno sa severoistoka kontinenta obrušava na nas.

To se najbolje vidi na karti vetra...nema tu "Bečkih vrata"...nego rade "Varšavska vrata" :o  :


« Poslednja izmena: 03. Mart 2013. u 11:53 Kimi »
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Vladimir

  • ***
  • Poruke: 2.146
  • Starost: 31
  • Lokacija: Gornji Milanovac 332m.n.v.
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #4 poslato: 03. Mart 2013. u 12:04 »
Neka ostane zabelezeno,stvarno deluje nestvarno. :P

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #5 poslato: 03. Mart 2013. u 12:06 »
To mi deluje kao SF posle ovoga sto nas ocekuje sredinom sledece nedelje kada je moguca tmax oko 20C.
Zima posle toga mi je nekako nezamisliva.
Ipak mart je mesec u kome se mogu isprepletati sva cetiri godisnja doba. I EC je bio na tragu takvom prodoru, mislim juce.
Treba se prisetiti 12/13. marta 2006. kada je pao veliki sneg posle zime koju prakticno nismo ni imali.

Van mreže marko79

  • *
  • Poruke: 366
  • Starost: 45
  • Lokacija: bečej
  • carpe diem
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #6 poslato: 03. Mart 2013. u 12:18 »
e da nam je to bilo u januaru ili februaru.....ovako ce samo da odnese cvet kajsije. ali priroda je nepredvidiva.ipak ocekujem da ce se ovo znatno ublaziti u narednim izlazima.

Van mreže 10C-25C

  • *
  • Poruke: 285
  • Lokacija: niš 6km zapadno od centra
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #7 poslato: 03. Mart 2013. u 12:20 »
Pa,to bi bila tragedija. :histerija:
-3C...32C

Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 2.973
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #8 poslato: 03. Mart 2013. u 12:45 »
Naravno da ce se ublaziti,setite se samo koliko je bilo ovakvih izlaza,i onda 2-3 dana pred padavine,padne samo kisa.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #9 poslato: 03. Mart 2013. u 12:54 »
^^ ^^ Alexa,ovo je totalno drugačija sinoptička situacija od bilo koje ove godine. ;)

Po meni,ovo je nešto vrlo vrlo ozbiljno,bez obzira na to što se radi o dalekom vremenskom razdoblju.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #10 poslato: 03. Mart 2013. u 13:43 »
Par puta sam rekao da se mora dogoditi jedan pravi zimski prodor do dolaska pravog proleća,a upravo jedan takav,savršeni,se crta,kakav ove zime nijednom nismo imali.Od ovoga će biti sigurno nešto,a šta to...pratićemo u narednim izlazima.

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #11 poslato: 03. Mart 2013. u 16:49 »
Kakvo god da bude vreme za desetak dana ovakva sinoptička situacija u martu se zbilja ne viđa tako često pa makar delovalo i neostvarivo.


Van mreže zeljko

  • *
  • Poruke: 195
  • Lokacija: Železnik
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #12 poslato: 03. Mart 2013. u 18:37 »
Novi izlaz, nova priča... 17. marta +20 C   :sun

Izbrisani sneg i mraz posle 10. marta

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #13 poslato: 03. Mart 2013. u 19:56 »
 ^^ Menjace se to jos, ipak, 12z mi izgleda kao realnija varijanta, a EC 12z kao najrealnija.  :-*

Van mreže Vladimir

  • ***
  • Poruke: 2.146
  • Starost: 31
  • Lokacija: Gornji Milanovac 332m.n.v.
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #14 poslato: 04. Mart 2013. u 19:56 »
Cim se nesto ne kometarise 12 h ,moze se zakljuciti da nije bas nesto zanimljiv period pred nama.:smartass:

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #15 poslato: 05. Mart 2013. u 00:12 »
Itekako zanimljiv period je pred nama.Zahladjenje je izvesno.GFS 18Z je savršen. :)

Van mreže Vladimir

  • ***
  • Poruke: 2.146
  • Starost: 31
  • Lokacija: Gornji Milanovac 332m.n.v.
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #16 poslato: 05. Mart 2013. u 00:14 »
Bas tako,posle 18Z i 00Z koji su bili prolecni,ovaj je vec mnogo bolji.

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #17 poslato: 05. Mart 2013. u 00:21 »
Šta je "savršeno" (kako kaže "Zec") u GFS modelu od 18z???
To što taj model daje sneg i temperature "debelo" ispod nule tokom celog dana za sredinu marta teško da mogu da nazovem "savršenim", naročito nakon toplog perioda u nastavku ove nedelje.
Zec, ništa lično protiv tebe nemam -jednostavno me čudi da član koji vredno piše kvalitetne komentare :super:  o mnogim temama koristi termin "savršen" za nešto što je daleko od toga. Naravno, ne mislim da je zahlađenje u kojem će se T2m u BGu spustiti ispod -10C nešto što je "izvesno" ali ako bi se i dogodilo to bi pre bilo "grozno" a ne "savršeno" -i za biljke i za ljude generalno (usput napominjem da sam veliki ljubitelj zime i snega, ali ne i pada temperature sa +18 ili +20C na -10C sredinom marta). Ima vremena da se to još bitno promeni, iako sam u jednom postu već spominjao "veliku akumuliranu hladnoću" na severu i severoistoku (koja može, a ne mora, da se spusti čak do naših krajeva).

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #18 poslato: 05. Mart 2013. u 00:39 »
Profi,pod "savršenim" sam mislio da se crta pravi zimski prodor hladnog vazduha na naše područje,koji bi uz dati položaj ciklona,koji se crta, mogao doneti kvalitetan sneg i nižim krajevima. :) Doduše,prodor jeste izuzetno jak,po sadašnjem izlazu.Sigurno bi napravio dosta nevolja,ali ja sam svestan da će se to donekle ublažiti,i ne verujem previše u toliko izraženo zahladjenje kakvo GFS crta,jer se situacija menja iz izlaza u izlaz.Ovakvo spuštanje tako hladnog vazduha  bi napravilo štetu i odložilo budjenje vegetacije,koja će uskoro buknuti.
Sve u svemu,hteo sam da kažem da ćemo imati šta da pratimo,jer su modeli još odavno "videli" zahladjenje početkom II dekade marta,a kakvog će intenziteta biti,videćemo,još uvek je rano.

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #19 poslato: 05. Mart 2013. u 00:58 »
Iako sam i ja veliki ljubitelj snega,,stvarno ne bih voleo da se ta prognoza da se ostvari..... Kad nije padalo kad treba,netreba nam ni sad  :)  nek se odlozi za decembar heheheh  :D