Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Sondaža i emagram - objašenjenja, pitanja i odgovori  (Pročitano 36678 puta)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Sondaža i emagram - objašenjenja, pitanja i odgovori
« Odgovor #20 poslato: 16. Jun 2016. u 22:34 »
Hvala kolega na objašnjenju !  :nnc:

Ipak što se tiče tog emagrama imam tek neko elementarno znanje, valjda ću u nekim predmetima se malo više pozabaviti ovakvim proučavanjem atmosfere  :)

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Sondaža i emagram - objašenjenja, pitanja i odgovori
« Odgovor #21 poslato: 16. Jun 2016. u 22:39 »
Nema ljutnje, ja sam mislio da je već tada atmosfera bila nestabilna, ali da je postojala inhibicija, pa su oni oblaci trebali da je uruše i da prerastu u superćelije. Ispalo je da su to bili oblaci visokih baza iz kojih je grmelo i koji na na šta nisu ličili. Čim su ušli na teritoriju Srbije oslabili su, i odmah se znalo da nema nestabilnosti nad nama.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Sondaža i emagram - objašenjenja, pitanja i odgovori
« Odgovor #22 poslato: 16. Jun 2016. u 22:56 »
^^ Upravo tako :tu:


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Sondaža i emagram - objašenjenja, pitanja i odgovori
« Odgovor #23 poslato: 17. Jun 2016. u 16:28 »
Nastavimo ovde...

Dakle po današnjoj sondaži, kao što si kolega i pretpostavio, CINV je iznosio  -312.

No, ono što me zanima. Uzima li u obzir nekako taj GFS kada izračunava CAPE mogućnost inhibicije ?

Jer, ako pogledamo sondažu, CAPE je oko 325, a na primer po  GFS u podne bi trebao biti bar 1500... jeste da GFS preteruje, ali nisu to mali promašaji..
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Sondaža i emagram - objašenjenja, pitanja i odgovori
« Odgovor #24 poslato: 17. Jun 2016. u 16:54 »
Računa GFS posebno inhibiciju i CAPE. Mislim da je današnji niži CAPE od očekivanog po GFS-ovim kartama rezultat višeg LCL-a od prognoziranog. Po osmotrenom emagramu je bio oko 700mb, po GFS-ovim izlazima oko 800mb, što nije mala razlika.
Uz LCL na 800mb, inhibicije gotovo ne bismo ni imali, a CAPE bi bio preko 1000.



A nije isključena mogućnost ni da sondaža nije baš najpreciznija. Vidimo na emagramu da je Td tuda negdje oko 10°C u prizemlju, a mjerene su vrijednosti i preko 18°C zvanično.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Vladimir

  • ***
  • Poruke: 2.146
  • Starost: 31
  • Lokacija: Gornji Milanovac 332m.n.v.

Van mreže Mlax

  • Poruke: 1
Odg: Sondaža i emagram - objašenjenja, pitanja i odgovori
« Odgovor #26 poslato: 08. Januar 2020. u 16:27 »
Cao ljudi. Nisam nikada nista pisao na forumu. Ima dosta stvari koje me zanimaju. Za pocetak bih da vidim ima li ko aktivan ovde. Slike vise ne postoje, pa ne mogu ni da citam kako treba.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Sondaža i emagram - objašenjenja, pitanja i odgovori
« Odgovor #27 poslato: 13. Januar 2020. u 14:42 »
Pozdrav i dobrodošao na forum Mlax!  :) Drago mi je da je nekome ova tema od koristi.

Kada sam otvorio ovu temu, tako sam i zamislio da ovde s vremena na vreme analiziramo interesantne situacije uz podatke sa skew T dijagrama (emagrama). Nažalost, neke od slika su isparile, ali nije problem da ih oživimo.
Do sada smo analizirali letnje nestabilne situacije, ali u ovom zimskom periodu sondažna osmatranja nam takođe mogu reći mnogo toga.
Evo današnjeg dijagrama, preuzetog sa sajta RHMZ-a:



Šta nam sve može reći ovaj dijagram? Do koje visine dopire ovaj sloj magle i niske oblačnosti? Do koje visine imamo inverziju i izotermiju? Da li je za očekivati da imamo ikakvu oblačnost iznad ovog sloja magle i stratusa? Da li na nekoj visini možemo očekivati i turbulenciju ukoliko letimo avionom?

Kao dodatne informacije, evo i podataka sa našeg najdražeg sajta za sondažna merenja:
http://weather.uwyo.edu/upperair/sounding.html





padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Sondaža i emagram - objašenjenja, pitanja i odgovori
« Odgovor #28 poslato: 16. Januar 2020. u 06:03 »
Primer ekstremne temperaturne inverzije nad Beogradom noćas. Na ~200m je izmereno -2°C, a na ~300m +7°C. To je skok od gotovo 10°C u svega 100m. Na 500-600m je izmereno +8°C, što znači da je Avala noćas bila 10-ak °C toplija od grada.




izvor - UWYO


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm