Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Septembar 2015  (Pročitano 59673 puta)

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #40 poslato: 06. Septembar 2015. u 18:41 »
Ciklon je i dalje tu, prelaskom preko Sredozemlja to je pravo cudoviste, ali kad stigne do nas naglo oslabi. Bas mi je cudno sve to, sve je na svom mestu AC iznad Skandinavije, ciklonska aktivnost na jugu, nikakve blokade tu nema, a sve se ugasi. Videcemo sta ce reci naredni izlazi.

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #41 poslato: 06. Septembar 2015. u 20:28 »
 ^^
Ima nekoliko varijanti koje se dosta razlikuju a jedan od mogućih scenarija je veoma toplo vreme za npr. 7-8 dana tj. period blizak sredini meseca bi mogao da "donese" prave letnje temperature  :sunce
Ima vremena, još je to nepouzdano (vidimo koliko su modeli menjali situaciju u vezi, eventualnih, padavina za naredni čet. ili petak -npr. za BG se išlo od "potopa" do zanemarljivih padavina) ali nije sasvim nerealno...

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #42 poslato: 06. Septembar 2015. u 22:23 »
EC zato drzi samo takav potop i veceras, za moje krajeve daje oko 40mm. Petak bi bio pravi jesenji dan sa temperaturom oko 15C.


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #43 poslato: 07. Septembar 2015. u 10:28 »
Razlika je i dalje drastična,te više nego očigledna.

GFS 72h-centar ciklona na krajnjem jugu Italije,ali dosta slabo izražen



U 96h se već ništa i ne razaznaje,sve se to brzo popuni:


EC 72h je druga priča,centar od 1005mb na jugu Italije:




I što je najbitnijje,u 96h jasno se vidi da plitak centar ciklona izgura do crnogorske obale:



NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Darko-M.M

  • *
  • Poruke: 59
  • Lokacija: Mala.Mostanica-okolina Obrenovca-175m.n.v
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #44 poslato: 07. Septembar 2015. u 12:02 »
Poz! Ljudi, Weather2Umbrella vec ozbiljno pise o obilnijim padavinama u cetvrtak i petak. Da ne preteruju? :-\

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #45 poslato: 07. Septembar 2015. u 12:23 »
GFS ne zna pa ne zna šta će sa tim padavinama, jedan izlaz potop, drugi izlaz suvo pa tako u krug. Evo 00Z nije davao ništa padavina, osim na krajnjem jugu, 06Z daje sličan potop kao EC.
EC je malo konstantniji u svojoj priči, tako da su veće šanse da se taj scenario ostvari, mada ništa nije sigurno tu, neobična putanja ciklona i neobično kretanje kišne mase.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #46 poslato: 07. Septembar 2015. u 12:42 »
Pravi zimski ciklon po većini karakteristika. Vrlo interesantno za praćenje. Setimo se nečeg sličnog prošlog septembra kad je Negotinska krajina dobila 200mm kiše u dva dana.
A isto u septembru je Negotin pre puno godina (ne sećam se tačnog podatka) imao ekstremnu količinu padavina.

Van mreže roki

  • ***
  • Poruke: 4.096
  • Starost: 32
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #47 poslato: 07. Septembar 2015. u 19:34 »

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #48 poslato: 07. Septembar 2015. u 20:05 »
Ovaj gfs poludeo od kada sam ja na forumu nije ovoliko menjao a ne narocito ako je to za 3 dana....

Van mreže roki

  • ***
  • Poruke: 4.096
  • Starost: 32
  • Lokacija: Sarajevo
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #49 poslato: 07. Septembar 2015. u 20:15 »
 ^^ ^^

Po njima nista nema a nekidan su potop naglasavali..

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #50 poslato: 07. Septembar 2015. u 20:17 »
Jako zanimljiv ciklon za par dana ali jako tezak za prognozu. Svaki model daje drugaciju putanju i jacinu a samim tim i padavine.
Po nekim modelima ciklon ce biti vrlo jak, toliko da je cak moguce formiranje Mediteranskog uragana pa me ne cudi sto su modeli neodlucni...








Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #51 poslato: 07. Septembar 2015. u 20:19 »
Sa ovakvim pozicioniranjem ciklona koji delovi nase zemlje najbolje prolaze? Svaki izlaz mu menjaju putanju... Logicno je juzniji ali da li postoji neki deo gde se bas isprazni ciklon, kao sto je Boce spominjao Negotinsku krajinu, zbog toga mi palo na pamet ovo pitanje :)


Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #52 poslato: 08. Septembar 2015. u 00:02 »
Ludilo kakvo ce snazno istocno strujanje nametnuti ovo cudoviste od ciklona. Ovako nesto se retko vidja u ovom delu godine, ovo su tipicne zimske situacije/



GFS i u prizemlju crta jak istocni vetar u istocnoj Srbiji i Banatu, tako da kod mene najverovatnije nece biti nista od padavina, ali ce zato jakne izgleda biti potrebne zbog kosave i temperature koja ce biti oko 15C.
« Poslednja izmena: 08. Septembar 2015. u 00:12 sale pn »

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #53 poslato: 08. Septembar 2015. u 00:40 »
Sve više modela crta obilne padavine od ovog ciklona. Čini se da bi ta vantropska oluja prešla preko Srbije. Ne znam ni kako ovo da nazovem, jer ovo prvi put vidim u životu. Ne treba očekivati oluje, ali obilne pljuskove i jak vetar da. Pratimo narednih dana. Ovo je jako zanimljivo.

Van mreže bojan886

  • *
  • Poruke: 257
  • Lokacija: Pirot,jugoistocna Srbija
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #54 poslato: 08. Septembar 2015. u 00:44 »
Ako moze neko da mi pojasni,bio bih mu zahvalan,gde je ovakav ciklon u mom kraju bio u decembru.januaru ili februaru i to u poslednjih 20 godina,pa to bi bilo pola metra snega za dan,razumem ja da je potrebno da se poklope uslovi da bi se on formirao,ali da se za 20 godina i vise to nijednom ne desi u toku zime,to ne mogu da razumem.

Van mreže bojan886

  • *
  • Poruke: 257
  • Lokacija: Pirot,jugoistocna Srbija
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #55 poslato: 08. Septembar 2015. u 00:48 »
U pitanju je Pirotski kraj,jugoistocna Srbija.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #56 poslato: 08. Septembar 2015. u 01:20 »
Ako moze neko da mi pojasni,bio bih mu zahvalan,gde je ovakav ciklon u mom kraju bio u decembru.januaru ili februaru i to u poslednjih 20 godina,pa to bi bilo pola metra snega za dan,razumem ja da je potrebno da se poklope uslovi da bi se on formirao,ali da se za 20 godina i vise to nijednom ne desi u toku zime,to ne mogu da razumem.
Ja bas nisam toliko strucan ali mislim da zimi nema toliko energije da se formira ciklon sa ovakvim padavinama ili je veoma retko...


Ako sam ja dobro video ovaj ciklon nastaje u Alziru tj. na severu Alzira, verovatno to onda ima veliki uticaj na karakteristike, putanja dosta cudna.... Ja ovo gledam po kretanju padavina pa mozda je tu greska gde nastaje ali neka strucniji pogledaju da li to nesto znaci...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #57 poslato: 08. Septembar 2015. u 08:21 »
Ovo je karakteristična pojava ciklona u zimskoj polovini godine, kad ciklon nastaje u Mediteranu usled prodora hladnog vazduha sa severa Evrope. Bart baš u toku zime velika razlika između hladnog vazduha sa kopna i tople morske sredine uslovljava nastajanje jačih ciklona koji donose obilne padavine našim krajevima.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #58 poslato: 08. Septembar 2015. u 08:26 »
 ^^ Aham ja pomesao, dobro i ne razumem se toliko, polako ucim...  :)

Van mreže December_m

  • *
  • Poruke: 94
  • Lokacija: Нови Сад
Odg: Septembar 2015
« Odgovor #59 poslato: 08. Septembar 2015. u 10:33 »
Posle prave jeseni u cetvrtak i petak od nedelje opet najavljuju temperature od 30 stepeni. Ovo stvarno nije normalno.