Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Februar 2017  (Pročitano 46715 puta)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Februar 2017
« Odgovor #20 poslato: 28. Januar 2017. u 21:09 »
Meni ovo super, jos kad bi se ostvarilo  :comeon: Aj u zdravlje zimo pa da nam se vratis malo u drugoj polovini meseca sa snegom i mnogo blazim minusima  ;)  :grin: Samo ne bi voleo da februar bude mnogo topao pa da sve voce i ostale biljke krenu previse rano, videli smo prosle godine kako to lose na kraju ispadne... Nek sve bude kako treba  :laie:
Mada moram reci da nedostaju padavine cini mi se u Nisu u poslednja 2 meseca 20ak mm samo palo
« Poslednja izmena: 28. Januar 2017. u 21:19 Bart »

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Februar 2017
« Odgovor #21 poslato: 30. Januar 2017. u 12:28 »
Prvi dan februara u vecem delu Vojvodine i zapadne Srbije, po svemu sudeci, donosi kisu i otopljenje, dok bi u ostalim delovima zemlje uglavnom ostalo suvo ali toplije. Jedino na krajnjem severu i severozapadu Vojvodine bi u noci i u ranim jutarnjim satima u sredu moglo biti snega, ali bi i tamo sneg presao u kisu u toku dana. Tamo se ocekuje i nesto veca kolicina padavina.
Kod mene ne ocekujem nista drugo osim obicne kise, eventualno nesto malo ledene kise u sredu ujutru, ali nista znacajnije.

Ako pogledamo smer i snagu vetra jasno je da ce temperatura biti podignuta iznad nule u svim slojevima.



Evo kako izgleda GFS 06Z meteogram za moje mesto.



EC "vidi" slicnu situaciju kao i GFS.

Van mreže rasomon74

  • *
  • Poruke: 25
  • Lokacija: Crvenka
Odg: Februar 2017
« Odgovor #22 poslato: 30. Januar 2017. u 15:21 »
Najzad se nazire kraj ovoj hladnoci, tako da se ocekuje znacajno otopljenje krajem tekuce nedelje, u vecini mesta i preko 10 stepeni u plusu....kisa narednih dana i otapanje sneznog pokrivaca... :worthy:
« Poslednja izmena: 30. Januar 2017. u 15:27 Mile94 »

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Februar 2017
« Odgovor #23 poslato: 30. Januar 2017. u 18:12 »
Pocetkom sledece nedelje izgleda da ce biti jedan kisni ciklon, ako i treba :) a mnogo hladnoce ostaje na severoistoku...


Van mreže gambino

  • **
  • Poruke: 757
  • Lokacija: Beograd-Surcin
Odg: Februar 2017
« Odgovor #24 poslato: 30. Januar 2017. u 20:03 »
Meni se uopste ne svidja ovo sto se crta za iducu nedelju,mnogo padavina,a hladnoca daleko od nas.U januaru smo imali premalo padavina,a previse hladnoce.

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Februar 2017
« Odgovor #25 poslato: 30. Januar 2017. u 20:24 »
Jao Boze, potrudite se da bar malo naucite da gledate sinopticku situaciju i sve ce vam se samo kazati. Prvo daleko je to jos da bi se ista preciznije reklo sta mozemo da ocekujemo, ali kako sada stoje stvari velika je verovatnoca da se zima vraca i da nije rekla sve sto je imala. Ne svidja mi se uopste u kojoj meri se gomila ta hladnoca na severoistoku i istoku kontinenta, uz bolje postavljen Sibirski AC i ciklon u Sredozermlju sva ta hladnoca bi mogla da stigne bez problema kod nas. Svi modeli vide jacanje Sibirskog AC-a pocetkom sledece nedelje.


Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Februar 2017
« Odgovor #26 poslato: 30. Januar 2017. u 20:35 »
Sve ce zavisiti od toga gde i kako ce se postaviti anticikloni. Da, jaca AC nad Sibirom, i ta hladnoca sa severoistoka bi vrlo lako mogla da zavrsi nad Evropom, ali o svemu tome bi, za sada, trebalo da se pise u temi "Dugorocne prognoze". Ono sto postaje izvesno je da modeli pocinju da "uvode" polja povisenog vazdusnog pritiska nad severnim polom, kao i jacanje sibirskog anticiklona.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Februar 2017
« Odgovor #27 poslato: 31. Januar 2017. u 10:52 »
Sutra ujutru je velika šansa za pojavu kiše koja će se lediti na tlu u Vojvodini. Treba veoma obratiti pažnju na to.
« Poslednja izmena: 31. Januar 2017. u 11:35 Joe »

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Februar 2017
« Odgovor #28 poslato: 31. Januar 2017. u 11:01 »
 ^^ Posebno na severozapadu, severu i delom na zapadu Vojvodine, gde ce biti jacih padavina. Ostatak pokrajine ne bi trebalo da ima jace padavine.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Februar 2017
« Odgovor #29 poslato: 31. Januar 2017. u 11:39 »
Dovoljno je i da poprska malo pa da nastane opšta poledica. Ja čak možda donesem odluku da busom idem na posao ukoliko bude slabe ledene kiše.
Kod ledene kiše je skoro nikakva razlika u simboličnim padavina i obilnijim što se tiče poledice.  :(

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Februar 2017
« Odgovor #30 poslato: 31. Januar 2017. u 18:16 »
vrlo moguće da će se vratiti zima za nedelju dana, a ako se nastavi u ovom smeru očekujem i sneg u Zaječaru (taman se baš tih dana vraćam)

https://www.facebook.com/severeweatherEU/videos/1948952521994506/

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Februar 2017
« Odgovor #31 poslato: 31. Januar 2017. u 20:15 »
Sta reci za EC 12Z, kakav udar zime bi dobili vec za nekih nedelju dana.
Situacija koju ja licno najvise volim, polje visokog vazdusnog pritiska iznad Skandinavije, hladnoca direktno na Balkan udara i cikloni se redjaju kao na traci.
Ovo vec postaje nesto sto realno mozemo ocekivati, nadam se da cemo za vikend komentarisati koliko ko snega moze ocekivati.

Uf direktno na nas... Odmah su tu cikloni, daleko je da se nesto precizira, jos nekoliko dana treba... Ako se prati od pocetka izlaz vidi se kako je doslo do ovoh izlaza i ljudi mogu dosta toga videti i nauciti... Ali ovo je tj izgleda kao veliki potencijal  :O Opet da se ogradim i da se ne raduju zimoljupci a ne histerisu zimomrsci daleko je ovo od konacnog i menjace se cesto... Za sada je samo jadan izlaz modela...
Ja sam namerno poceo da pisem u temi o februaru jer modeli tu promenu naslucuju unutar 144h.
Sa svime se slazem sto si napisao osim ovim boldovanim, nije ovo jedan izlaz samo, GFS je davao svasta u tom terminu jos pre nekoliko dana. Jeste se u medjuvremenu to menjalo sto je i normalno ali se ovaj scenario ponavljao vec nekoliko puta. I EC je u jednom terminu davao nesto slicno...


Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Februar 2017
« Odgovor #32 poslato: 31. Januar 2017. u 20:35 »
Sinopticka situacija u vecerasnjem EC-u je zaista odlicna za sneg kod nas. Hladnoca je ono sto je problem, vrlo hladan vazduh bi se spustio nad nas. I slazem se sa ciklonom, vec par dana smo svedoci slicnih prognoza modela, nije samo jedan izlaz ovo, uglavnom su modeli videli to polje izrazito hladnog vazduha nad zapadom Rusije, jedina razlika iz izlaza u izlaz je postavljanje AC-a, pa samim tim i putanja kojom se taj hladan vazduh krece i gde na kraju zavrsi. Za sada deluje da izlazi polako ali sigurno idu ka tome da ta hladnoca zavrsi kod nas.

I GFS prosek ensembala pocinje da "tone".



Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Februar 2017
« Odgovor #33 poslato: 31. Januar 2017. u 20:49 »
Ja sam namerno poceo da pisem u temi o februaru jer modeli tu promenu naslucuju unutar 144h.
Sa svime se slazem sto si napisao osim ovim boldovanim, nije ovo jedan izlaz samo, GFS je davao svasta u tom terminu jos pre nekoliko dana. Jeste se u medjuvremenu to menjalo sto je i normalno ali se ovaj scenario ponavljao vec nekoliko puta. I EC je u jednom terminu davao nesto slicno...
Nisam previse detaljno pratio modele pa verujem da je nesto slicno vec bilo... U pravu si kako je napisano to znaci a mislio sam jedan sa bas ovakvom brutalnom hladnocom bas na nas...Moguce je da bude nesto u blazem obliku u tom smislu sam napisao da je ovo samo jedan izlaz... Na to sam mislio videcemo trebalo bi za 2,3 dana da znamo vise...

E a pogledajte gem... Naravno Ac na drugom mestu i sve jasno...  :)

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Februar 2017
« Odgovor #34 poslato: 01. Februar 2017. u 00:10 »
Svi ste se već prebacili na ‚‚Ledeno doba 2'', a pre toga ima još zanimljivih stvari na kartama. Velika je verovatnoća da u subotu, a naručito u nedelju imamo i grmljavinu.

Subota.



Nedelja.


Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Februar 2017
« Odgovor #35 poslato: 01. Februar 2017. u 07:50 »
Ukoliko bi se jezgro hladnog vazduha spuštalo malo zapadnije od nas, a ne direkt imali bi smo dosta obilnije padavine. Mislim da ECMWF 0Z trenutno vidi upravo takav scenario. Međutim obično se ceo sistem polako pomera na istok pa nakon padavina taj ledeni vazduh dođe nad nas. Ovde to nije slučaj i ciklon ima čudnu putanju, beži zapadnije te iz hladnog ulazimo u topli sektor. To je jedini takav izlaz, ali eto vidimo da je i tako nešto moguće.
Inače više izlaza koliko pratim je videlo da se AC spušta nad Skandinaviju pa pomera nešto zapadnije i otvara prostor ciklonu. Ulazimo u dosta zanimljiv period što se tiče prognoze, jer će se Sredozemlje gotovo sigurno aktivirati.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Februar 2017
« Odgovor #36 poslato: 01. Februar 2017. u 08:16 »
Od jutros oba globalna modela, iako ne vide potpuno isti razvoj situacije, njuše čestu smenu hladnijeg i toplijeg vazduha iznad naših krajeva što je i za očekivati u situaciji kad se aktivira Sredozemlje.
Puno varijanti će u narednim danima biti pred nama ali neće su tu puno znati pre kraja ove sedmice. Ono što je sigurno jeste da početkom naredne sedmice kreće period sa padavinama i priliv hladnijeg vazduha od utorka. Sve nadalje je potpuno neizvesno i neće se znati puno unapred.

Van mreže Podrinjac

  • *
  • Poruke: 406
  • Starost: 31
  • Lokacija: Goražde, BiH
Odg: Februar 2017
« Odgovor #37 poslato: 01. Februar 2017. u 08:23 »
Zato prema ECu hladna jezgra koja je bila nad nama pomjerena nad Skandinaviju, i posljedično tome kod nas znatno toplije. A i GFS je izgleda popustio sa hladnoćom.
Ne treba pretjeranu euforiju stvarati oko ovoga. Još je to dosta daleko.
Zima 2015/16. - 1.5/5
Zima 2016/17. - 3.0/5
Zima 2017/18. - 1.0/5
Zima 2018/19. - 3.0/5

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Februar 2017
« Odgovor #38 poslato: 01. Februar 2017. u 09:06 »
Meni deluje da bi moglo biti dobre kiše od nedelje do utorka. Nije je bilo još od novembra, ako ne računamo da je povremeno palo par kapi. Ne bi bilo normalno da zima prođe bez imalo kiše.
Šta će biti posle još je teško reći, samo znam da ću uživati u otopljenju koje sledi. :)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Februar 2017
« Odgovor #39 poslato: 01. Februar 2017. u 11:49 »
Po poslednjem izlazu GFS-a se zadržava toplije vreme do daljnjeg uz česte padavine u obliku kiše i sneg na planinama. Deluje mi da su trenutno dosta blizu EC i GFS.

Postavlja se pitanje da li su ovo samo usamljeni izlazi ili je ovo novi trend modela? Potrebna je potvrda od još kojeg izlaza i da ostali globalni modeli nanjuše i takav scenario. GEM recimo vidi totalno drugačije situaciju i hladan vazduh bi docurio do nas uz košavu.