Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Sneg u Beogradu, 11. januar 2021.  (Pročitano 15977 puta)

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.006
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Sneg u Beogradu, 11. januar 2021.
« poslato: 13. Januar 2021. u 10:37 »
Nakon par duzih monotonih epizoda u poslednjim mesecima 2020. godine, sam pocetak 2021. je krenuo zanimljivo sto se tice pracenja prognoze vremena. To je narocito bilo izrazeno nakon slabog starta zime 2020/21, a tek zime koja je prethodila (2019/20)... Varijacije po pitanju kolicine i prostorne/vremenske raspodele padavina, proboja nulte izoterme na visini ka severu, temperature u prizemlju... mnogo toga je ostalo neizvesno sve dok sam dogadjaj nije poceo. Ali to zaista nije bilo iznenadjujuce, u pitanju je bila kompleksna sinopticka situacija. S jedne strane sa severa je pritiskao greben sa svezom vazdusnom masom nad kontinentalnom Evropom, s druge strane ciklon nad Mediteranom je povukao veoma toplu vazdusnu masu sa severa Afrike prema jugoistocnoj Evropi. Nad granicom takvog kontrasta ogranak subtropske mlazne struje, vetrovi na Beogradskoj sondazi su dostizali gotovo 240km/h na nivou mlazne struje. Tako je granica obilnijih padavina i nulta izoterma lutala prema severa-jugu u prognostickom materijalu, a na forumu je bila veoma dinamicma atmosfera, nakon uspavanke na jesen.  :D







U Borci je u toku noci subota na nedelju bilo prvog snega i sneznog pokrivaca za zimu 2020/21. Fino je izgledalo u nedelju ujutru, ali se zbog temperature koja je isla do +1.5C u toku dana gotovo sve istopilo. U nedelju uvece pa sve do ponedeljka ujutru ponovo je padao sneg, uglavnom umerenim intenzitetom, pa je u ponedeljak ujutru bio divan ambijent. Prosetao sam po naselju tog jutra, jer sam znao da je to vrhunac atmosfere ovde, pre nego sto krene topljenje kasnije. U toku setnje je povremeno padao sneg, a visina pokrivaca je bila oko 10cm. Fotke iz setnje:























Sasvim slucajno, ali zvona crkve su definitivno doprinela atmosferi!  :)
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=SAk13JCs0-E" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=SAk13JCs0-E</a>

U toku dana rastinje je mahom izgubilo ukrase, jer je temperatura ponovo presla u plus, pa vise nije bilo idilicno. U nastavku izvestaj s druge lokacije tog dana.  :D

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.472
  • Lokacija: Niš
Odg: Sneg u Beogradu, 11. januar 2021.
« Odgovor #1 poslato: 13. Januar 2021. u 10:54 »
Lepo Skomi  :laie: A lepo sto si i objasnio situaciju sinopticku  :tu: Nekako je tradicionalno kad padne sneg ti izadjes fotnes i snimis  :tu:

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.006
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Sneg u Beogradu, 11. januar 2021.
« Odgovor #2 poslato: 13. Januar 2021. u 11:00 »
Ponedeljak poslepodne smo Paun i ja proveli na Avali. Razlika u visini pokrivaca nije bila narocito izrazena u odnosu na grad, ali je ambijent bio mnogo lepsi, buduci da nije bilo topljenja, sve je bilo smrznuto, rastinje je bilo okovano snegom i injem. Klinci su uzivali u sankanju, a i odrasli su se odvazili.  :D Avala je bila u stratusu, uz povremen slab sneg i temperaturu u minusu, sto je dodatno doprinelo ambijentu (a i to sto nije utabano/rascisceno na sve strane).

Ubrzani snimak uspona na Avalu kroz magicnu sumu  :grin:
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=76cp3HvFFss" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=76cp3HvFFss</a>

Ne znam koliko se sfingi dopada da bude pod snegom  :D




Na nekom rastinju, uglavnom cetinarskom, se bukvalno nahvatao snezni pokrivac














Osecaj bajkovit, ne znam sta vise traziti od zime u tom momentu





<a href="http://www.youtube.com/watch?v=t89FdRUMoWM" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=t89FdRUMoWM</a>





<a href="http://www.youtube.com/watch?v=zRUfCBXqDTk" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=zRUfCBXqDTk</a>







Koji je to misteriozni objekat?  :grin: Bilo je ludo kako se svake sekunde menjala situacija, cas se nazire toranj, cas se ne vidi.


Kreativno :D


Toliko iz ove epizode, nadam se da ce ih biti jos u nastavku zime. Nadam se da ce se kolege prikljuciti, da pokrijemo ovu epizodu u Beogradu iz sto vise uglova. Pozdrav drugari!  :thumbup:

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Sneg u Beogradu, 11. januar 2021.
« Odgovor #3 poslato: 13. Januar 2021. u 13:57 »
Prelepa reportaža druže  :tu:  :)
Imam i ja par slika ali mahom i objavljivanih ovde na forumu..
Inače meni je draže ono iščekivanje dok ne krene sneg nego li kad već napada , onaj osećaj pred početak padavina  :) Kad ne znaš dal će pasti 5-10-20-30cm  :)
Taj  osećaj je  recimo sa ove slike

Jutro je osvanulo sa nekih 6-7cm snega


Nažalost, u tom trenutku sam morao na put. Bilo mi je žao da odem baš pred akciju, jer tek u poslednjim izlazima modela se videlo da Bosna slabije prolazi sa snegom.
Konkretno u Zenici je tek kasno uveče počeo sneg


Jutro je svanulo sa 10ak cm snega
Tokom dana sam dobio slike i iz svog kraja koji je sasvim dobro prošao sa 20ak cm snega


Evo i nekih slika iz Grocke blizu Dunava



Da sam bio kući, sigurno bi tu bilo više slika za vreme najjačih padavina  :)
Za kraj jedna sveža od danas


Nadam se da će biti još reportaža u nastavku zime ako bude situacija naravno  :)



Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.006
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Sneg u Beogradu, 11. januar 2021.
« Odgovor #4 poslato: 13. Januar 2021. u 14:27 »
 ^^ Hvala momci!   :)

Hvala druže za fotke i opis situacije u tvom kraju (šteta što nisi bio u prilici da ispratiš do kraja)  - Grocka na visini zadatka kao i uvek! :thumbup:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.417
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Sneg u Beogradu, 11. januar 2021.
« Odgovor #5 poslato: 13. Januar 2021. u 14:31 »
Super Škomi, ovekovečismo i ovaj dugo čekani sneg!  :tu:

Ja sam bio nestrpljiv da vidim prvi sneg ove zime, pa sam još u četvrtak (8. januara) pohitao do Avale. Padavine su toga dana nadmašile očekivanja, pa sam ugrabio da odem gore dok je intenzitet padavina bio najjači sredinom dana. Dok je u nižim delovima grada padala kiša, a u višim susnežica i mokar sneg, na Avali je padao umeren do jak sneg uz maglu i prelep snežni ambijent.
Kad sam video atmosferu gore, nisam se pokajao.



















Evo i GIF-ova, treba malo sačekati da se učitaju:







Kad sam krenuo nazad kući, visina snega na vrhu je dostigla ~10cm, ali je tada već slabio. Stanice po gradu su zabeležile oko 10mm padavina toga dana.

Bilo mi je lakše što znam da sam video snega, sve i da omanu prognoze za Beograd, a bilo je tu sve do poslednjeg trenutka varijanti sa jako malo snega u glavnom gradu. Na kraju je, ako se uzmu u obzir prognoze 72h pred početak padavina GFS najbolje skinuo situaciju za Beograd (20-25mm padavina i 15-ak cm snega). Drugi modeli (naročito ICON) su bili previše optimistični, a bilo je i onih previše pesimističnih do poslednjeg trenutka (ECMWF).

Sneg je u prvoj turi nadmašio očekivanja i u nedelju ujutru me na posao ispratio snežni ambijent uz 4-5cm snega na Miljakovcu:







Kao što Škomi već reče, tokom dana je temperatura prelazila u plus i skoro sve se otopilo, da bi uveče oko 18h ponovo počeo da se zadržava sneg. Oko 21h je ponovo bio prekrio sve površine, a padao je uglavnom slabim do umerenim intenzitetom na negativnoj nuli:





Oko ponoći je dostigao najjači intenzitet i lepo okitio drveće:



Jutro je osvanulo sa 15-ak cm snega (zvanično na Vračaru 12cm, na aerodromu 16cm).







Najlepši ambijent je naravno bio u šumi:















Tokom dana je bilo slabog do umerenog snega, a intenzitet je iznenađivao s vremena na vreme:





Uveče je i na Vračaru izmereno 14cm, što je najveći sneg još od januara 2019.

U mom kraju je zimska idila trajala još juče uz temperaturu u blagom minusu:







Danas to već više ne liči ni na šta uz tešku topionu, ali što se kaže - sve što je lepo kratko traje. Verovatno se za vikend ponovo provozam do Avale gde očekujem da će veći deo onoga sa Škomijevih slika dočekati ledene dane.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 28.4mm
Miljakovac - 34.3mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Paun79

  • **
  • Poruke: 893
  • Starost: 44
  • Lokacija: Borča
Odg: Sneg u Beogradu, 11. januar 2021.
« Odgovor #6 poslato: 13. Januar 2021. u 15:38 »
Odlične slike momci, komšo svaka čast na reportaži! Od tebe drugačije i ne očekujemo... Stvarno nemam šta da dodam osim par slika sa Avale.


















Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Sneg u Beogradu, 11. januar 2021.
« Odgovor #7 poslato: 13. Januar 2021. u 23:08 »
Odlična reportaža Škomi, i odlične fotke svih kolega! :)

Nadovezaću se sa nekoliko snežnih slika iz mog kraja. Već sam ih kačio u aktuelnim, ali dobro je da se nađu objedinjene sa ostalim slikama u ovoj reportaži: 














Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.474
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Sneg u Beogradu, 11. januar 2021.
« Odgovor #8 poslato: 15. Januar 2021. u 11:21 »
Super foke Škomi, Risbo, Miloše, Paune i Srks. Ja nisam fotkao 11.1. ali sam 9.1. skoknuo na kratko do Avale pa ću okačiti fotke ovde.









I jedan timelapse od podnožja do vrha:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=EHfQKk9JmbY" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=EHfQKk9JmbY</a>

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.006
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Sneg u Beogradu, 11. januar 2021.
« Odgovor #9 poslato: 15. Januar 2021. u 20:07 »
 ^^ Hvala drugari, prelepe fotke, gif-ovi i time-lapse! Hvala imenjace sto si upotpunio reportazu i podacima.  :thumbup: