Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Meteo chat  (Pročitano 1347538 puta)

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3540 poslato: 21. Januar 2018. u 18:15 »
Barte,prosek za bg je veci za 1cm dakle 24,5cm od 1949
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3541 poslato: 21. Januar 2018. u 18:46 »
^^ Statistika je gomila brojki koja govori mnogo, a ne kaže ništa. Porediti Beograd i Niš po pitanju snega je kao da poredimo Avalu i Kopaonik. Porediti Beograd i Novi Sad takođe nema nekog smisla, jer to su dva grada sa gotovo identičnom klimom.

Neću da pišem kakvo je vreme u Beogradu trenutno da ne bih kvario idilu večerašnjih postova. Samo ću reći da vam zavidim svima što makar na kratko možete da uživate u čarima zime. A nama ostaje samo da kukamo i proklinjemo ovu beogradsku klimu, najgoru koju je svet ikada video, ja stvarno ovako subjektivno mislim da nema na svetu mesta sa gorom klimom. A opet je lakše kad nas ima više, pa možemo zajedno da kukamo. :)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3542 poslato: 21. Januar 2018. u 19:43 »
Ja na neviđeno bih odmah rekao da Rimski Šančevi prosečno imaju najmanju visinu snežnog pokrivača u poređenju sa stanicana u BG-u i Niš-u, ali i da je nahladnija zimi. Treba voditi računa i o nadmorskoj visini na kojoj se stanice nalaze. Ali kao što Miloš reče nisam siguran koliko je uspravno porediti te stanice. To je samo po jedna tačka u svakom gradu i na osnovu toga donositi sud koji grad je snežniji. To govori samo o tome koja je stanica snežnija da tako kažem. Uveren sam da je merna stanica za NS ostala na tvrđavi da bi statistika bila dosta drugačija. Uporedite Surčin i BG i sve će vam biti jasno o čemu pričam. Zamislite da zvanična stanica za BG bude u Surčinu. Takva je situacija u NS. Rimski su na teškoj periferiji.
Ma ljudi Srbija je jako mala. Sve su to nijanse u pitanju. I NS i BG i Niš imaju istu klimu. Jedino istok Srbije sa one strane Karpata ima malo drugačiju klimu. Naravno tu je i planinska klima koja vlada kod nas na planinama.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

Van mreže Niksic 3

  • **
  • Poruke: 570
  • Starost: 24
  • Lokacija: Nikšić,Crna Gora.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3543 poslato: 21. Januar 2018. u 19:57 »
Ja na neviđeno bih odmah rekao da Rimski Šančevi prosečno imaju najmanju visinu snežnog pokrivača u poređenju sa stanicana u BG-u i Niš-u, ali i da je nahladnija zimi. Treba voditi računa i o nadmorskoj visini na kojoj se stanice nalaze. Ali kao što Miloš reče nisam siguran koliko je uspravno porediti te stanice. To je samo po jedna tačka u svakom gradu i na osnovu toga donositi sud koji grad je snežniji. To govori samo o tome koja je stanica snežnija da tako kažem. Uveren sam da je merna stanica za NS ostala na tvrđavi da bi statistika bila dosta drugačija. Uporedite Surčin i BG i sve će vam biti jasno o čemu pričam. Zamislite da zvanična stanica za BG bude u Surčinu. Takva je situacija u NS. Rimski su na teškoj periferiji.
Ma ljudi Srbija je jako mala. Sve su to nijanse u pitanju. I NS i BG i Niš imaju istu klimu. Jedino istok Srbije sa one strane Karpata ima malo drugačiju klimu. Naravno tu je i planinska klima koja vlada kod nas na planinama.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk
Crna Gora je 10 puta manja,al to ne smeta da je na svakom dolu razlicita klima.Evo jedan primjer iz mog sela,iz kanjona Surdup jedna strana pod snijegom druga gola!

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3544 poslato: 21. Januar 2018. u 19:59 »
Crna Gora je 10 puta manja,al to ne smeta da je na svakom dolu razlicita klima.Evo jedan primjer iz mog sela,iz kanjona Surdup jedna strana pod snijegom druga gola!

Pričaš o mikroklimi, a ne o klimi.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

Van mreže Niksic 3

  • **
  • Poruke: 570
  • Starost: 24
  • Lokacija: Nikšić,Crna Gora.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3545 poslato: 21. Januar 2018. u 20:18 »
Pričaš o mikroklimi, a ne o klimi.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk
Jes al svudje je kod nas mikroklima.
Ne bih se slozio s tobom da Beograd,Nis i Novi Sad imaju toliko slicne klime.Sto se tice snijega najjaci je Beograd,barem kad gledamo maksimalne visine snijega po godinama.

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3546 poslato: 21. Januar 2018. u 20:23 »
I ja se pomalo slazem sa obe strane,preblizu su Novi Sad i Beograd da bi mogli da upor3djujemo klime,ali opet 4cm prosecnog max snega na tako maloj razdaljini je u najmanju ruku interesantna(sve i da je 2cm opet je),a Nis opet je okruzen planinama i na nizoj sirini,nema jak uticaj kosave(diskutabilno je i da li ima)sve to utice na malo drugaciju klimu u odnosu na ova 2 grada,naravmo sve je to u domenu umereno-kontinetnalne ali imaju neke varijacije na temu,to jest imaju svoje mikroklimice :D
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3547 poslato: 21. Januar 2018. u 20:33 »
NS 84m nadmorske visine, BG 132m, Niš 202m. O tome vam pričam. Na Fruškoj gori na 202m je ove zime bilo dosta više snega nego u NS.

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.278
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3548 poslato: 21. Januar 2018. u 20:57 »
^^ Statistika je gomila brojki koja govori mnogo, a ne kaže ništa. Porediti Beograd i Niš po pitanju snega je kao da poredimo Avalu i Kopaonik. Porediti Beograd i Novi Sad takođe nema nekog smisla, jer to su dva grada sa gotovo identičnom klimom.

Neću da pišem kakvo je vreme u Beogradu trenutno da ne bih kvario idilu večerašnjih postova. Samo ću reći da vam zavidim svima što makar na kratko možete da uživate u čarima zime. A nama ostaje samo da kukamo i proklinjemo ovu beogradsku klimu, najgoru koju je svet ikada video, ja stvarno ovako subjektivno mislim da nema na svetu mesta sa gorom klimom. A opet je lakše kad nas ima više, pa možemo zajedno da kukamo. :)

I od svih tih divnih gradova ti izabrao ovde da dolaziš :-(  e moj Miloše... Drag si gost, ali ovo mesto je još gore od bg...
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3549 poslato: 21. Januar 2018. u 21:01 »
Za Nis je prosek 21.8cm... Ma onako da pogledamo znamo da u sustini nista ne znaci ali ima nekih slicnosti i ako gledamo padavine u zimskim mesecima cini mi se u Bg najvise, pa onda Nis pa NS...Dok u prosecnim ukupnih godisinjim Bg NS pa Nis...

Niksic 3 u zimi 13-14 je maks visina u 07h bio 8cm a ne 6...a misslim da je u nekom drugom terminu bila i 9 ali valjda se racunaju samo 07h

Van mreže Niksic 3

  • **
  • Poruke: 570
  • Starost: 24
  • Lokacija: Nikšić,Crna Gora.
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3550 poslato: 21. Januar 2018. u 21:32 »
Zanimljivo je to da je Bukurest imao cak 2 metarska snijega.

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.992
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3551 poslato: 21. Januar 2018. u 21:35 »
 ^^ Prvo da cestitam svima koji su dobili kakav takav sneg danas i veceras :tu:
Meni nekako cudno deluje da je Bg od ova tri grada na prvom mestu i po snegu i po godisnjim mm. Prethodnih godina smo ovaj grad toliko iskritikovali i izmalerisali da ovde vise ni " posten sneg" ne moze pasti  :grin:
Elem kad poredimo ova 3 grada trebalo bi makar dodavati i ovaj u sredini izmedju Bg i Nisa. KG je cesto odlicno prolazio i na finom je polozaju tj u zlatnoj sredini :)
Zadnjih godina jug definitivno dominira zimi,JZ, JI da i ne pominjem  :tu:
Ja bih sad malo van teme i BG bih podelio na 3 dela u zimskim situacijama  :) 1) Kada Juzni delovi grada dobiju najvece kolicine snega 2) U granicnim situacijama kada vislji delovi grada najbolje prodju 3) kada Severni delovi grada najbolje prodju mada su te situacije najredje..  Mislim da pod 4 nema  :D


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3552 poslato: 21. Januar 2018. u 21:54 »
Statistika je varljiva kategorija, a sećanje i subjektivni utisak još varljivija. Za mojih prethodnih 10 zima u Beogradu, sve se zaokrenulo. Od 2007. do 2013. sam sticao utisak da je Beograd jedan od najsnežnijih nižih gradova u Srbiji (praktično tu odmah iza Kragujevca i Valjeva). Od 2013. do 2018. stičem utisak da je Beograd jedan od najmanje snežnih gradova u Srbiji, tu u sličnom položaju sa Novim Sadom ili Zrenjaninom. A isto tako se ne može reći da se klima Beograda toliko promenila u prethodnih 10 godina. Samo se zaređao loš niz, kao što se u tom periodu mojih prvih 5 godina u Beogradu zaređao dobar niz.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3553 poslato: 21. Januar 2018. u 21:55 »
Ja inače ljudi patim od toga da živim na planini. Nekih 700-1000m nadmorske visine. Da nemam dete već bih gradio kuću na nekom brdu ili planini. Pored svih prednosti života u gradu, nama ljubiteljima prirode i meteoroloških pojava duša plače u gradu. Ljubomoran sam često na ljude koji žive po brdima u prelepoj Srbiji. Mene Novi Sad davno nebi video da nema prelepu Frušku Goru u blizini.

Inače sećam se i ja Miloše kada si dolazio u ove krajeve da sam ti obećao bar jedan sneg od 20+cm svake zime. Tako je i počelo. :(

Ma ljudi uveren sam da će uskoro uslediti niz zima bogatijih snegom

Sent from my VTR-L09 using Tapatalk

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3554 poslato: 21. Januar 2018. u 22:22 »
I ja obozavam prirodu, ta pozitivna energija koju dobijem kad sam u prirodi je neprocenjiva... To je ono sto smo pricali samo je los niz ali iskreno mislim da severozapad i sever banata imaju najslabije uslove za sneg... Da se ne uvrede kolege do takvog zakljucka sam dosao ne znaci da sam u pravu...
Nadam se da me skontate sta sam hteo da pitam...Da li u februaru cikloni imaju vecu energiju tj vlagu da daju vece snegopade nego u decembru i januaru?

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3555 poslato: 21. Januar 2018. u 22:34 »
Bart ako ko ne treba da se zali da ima lose zime to si  ti :grin:,ja sam tek sad skontao da ste vi 4 od proslih 5 zima imali 20+sneg,vi juzno od Kragujevca budite zadovoljni sta bi ja dao za to

Inace da Subotica :D cuveni grad na severu Srbije neko bi rekao snezan ali mnogo se prevario,osim one cuvene 2003 bas su slabi i tamo da ima 200m nadmorske visine padavine ne dobacuju jednostavno uglavnom do tamo,ni sami istok Srbije nije nesto bolji ali Subotica ipak vodi

Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3556 poslato: 21. Januar 2018. u 22:56 »
Ne zalim se ja diktatore... Al volim kad padne i zadrzi se nedelju dana bar... Ali dobro, iskreno ko voli meteorologiju voli sve pa i klimu Melenčanina  :rotf:

Van mreže Direktor

  • **
  • Poruke: 1.255
  • Starost: 24
  • Lokacija: Novi Sad-Novo Naselje
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3557 poslato: 21. Januar 2018. u 23:05 »
Tamo bar nemaju dilemu :D,ljudi vec skontali da od snega nema vajde pa ne gube zivce,zavidim im,treba nama jos 2,3 ovakve zime da predjemo u ovo stanje :morning:
Ciklon Zika(decembar 2018)-41cm

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3558 poslato: 21. Januar 2018. u 23:18 »
Neću da pišem kakvo je vreme u Beogradu trenutno da ne bih kvario idilu večerašnjih postova. Samo ću reći da vam zavidim svima što makar na kratko možete da uživate u čarima zime. A nama ostaje samo da kukamo i proklinjemo ovu beogradsku klimu, najgoru koju je svet ikada video, ja stvarno ovako subjektivno mislim da nema na svetu mesta sa gorom klimom.

Heeeej, nekada sam mislio da se šališ kada si ovako pisao, znam da te ponekad nervira  ;) što nema kiše koja bi koristila gljivama koje voliš, što nema konvektivnih dešavanja koja su očekivana, što imamo niz zima sa malo snežnih padavina u Beogradu i okolini ... ali zaista mislim, da se ne naljutiš, da je rečenica koju sam izdvojio veliko preterivanje i kao Beograđanin koji ovde živi pola veka moram da kažem da se nikako ne slažem sa tobom da je ovde najgora klima na svetu (i dalje ne verujem da to stvarno misliš, ali ovo si napisao već peti-šesti put pa je moguće da se ne šališ). Slično je važilo i kada si pre 6-7-8 godina pisao da je Beograd jedan od gradova sa najviše snežnih padavina u Srbiji i da ma sa koje strane da "dolazi sneg" on će uvek da "pređe" preko Beograda (u tom periodu, kao relativno nov stanovnik Beograda svakako si mogao da stekneš takav utisak ali to je bio "mali uzorak" od nekoliko godina, nedovoljan za jasan zaključak).
Ni ti ni ja svakako ne znamo baš precizno kakva je klima u svakom regionu sveta ali bar generalno znamo i siguran sam da ima mnogo ljudi na svetu (u brojnim regionima, svakako ne samo u jednom) koji bi bili veoma srećni da imaju klimu kakva je ovde jer su njihovi "klimatski uslovi" surovi i teški (nebitno da li su u pitanju katastrofalne suše ili poplave kao "redovna pojava" a ne jednom u 50 ili 100 godina, ekstremne vrućine/hladnoće i da ne nabrajam ostalo) i problemi na koje se mi žalimo (što se tiče vremena tj. klime generalno) bi njima bili "smešni".

Neću dalje da pišem o ovome, izdvojio sam Milošev komentar jer je u pitanju čovek koji je moj prijatelj i neko ko se svakako razume u meteorologiju (pa, za razliku od nekih, dobro zna šta se podrazumeva pod klimom) i samim tim me veoma čudi ako on stvarno misli da "Beograd ima najgoru klimu na svetu".
Pozdrav svim ljubiteljima meteorologije  :), kao što znamo na ovom forumu je dozvoljeno da se piše kako ko želi (uz pretpostavku da niko nikoga ne vređa) i nadam se da moj komentar neće izazvati negativne reakcije i neku "žestoku polemiku" (a što se tiče Miloša, za njega ne brinem -on sigurno neće reagovati neprikladno  :tu:) a ja ću zbog različitih obaveza biti odsutan sa foruma bar mesec dana tako da mojih komentara neće biti (možda će to nekoga obradovati, da ne bude "dežurnog gunđala"  ;) na forumu).

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Meteo chat
« Odgovor #3559 poslato: 21. Januar 2018. u 23:46 »
Iako ove 2018. godine Niš drugi put bolje prolazi od Bg-a nemojte da klonete duhom, setite se legendarne izjave Barda Žive: "2:0 je najopasniji rezultat".   ;)