Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Kako se prave prognoze?  (Pročitano 7848 puta)

Van mreže joda

  • *
  • Poruke: 47
  • Starost: 45
  • Lokacija: Novi Knezevac
Kako se prave prognoze?
« poslato: 17. Maj 2010. u 21:07 »
Pozdravljam kolege, evo malo da budem dosaaaadan dok me prolazi ruka i ne premestim svoj AMS
i umrezim se sa vama imam neko pitanje.

Naime, programer sam, umem da pravim i web stranice, mislim da ih iskodiram itd. zanima me kako mozemo da napavimo neku vremensku prognozu (na pr. 3 dana unapred) sa svojim AMS stanicama ili uspomoc skup AMS stsnica pa da mozemo da koristimo na nasim web stranicama ali da bude apsolutno bez nekih reklame itd. Ja sam voljan da napisem neki program ili bilo sta i da ga podelim sa vama ako ovo ima smisla. Ako ima neko drugo resenje za moje pitanje voleo bi da cujem o tome...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Kako se prave prognoze?
« Odgovor #1 poslato: 17. Maj 2010. u 21:21 »
U pravljenu prognoza naše stanice nam nažalost ne mogu pomoći nimalo. Ideju koju ti imaš možeš realizovati jedino pomoću numeričke analize mnoštva parametara koji su bitni za razvoj vremenske situacije. Tema je izuzetno komplikovana a ja baš u tome nisam ekspert. Istu ideju je realizovao kolega sa Crometeo foruma i ovde možeš videti krajnje rezultate http://maps.meteoadriatic.net/ . Da napomenem da je za obradu numeričkih modela potreban i dosta jak računar.

Van mreže joda

  • *
  • Poruke: 47
  • Starost: 45
  • Lokacija: Novi Knezevac
Odg: Kako se prave prognoze?
« Odgovor #2 poslato: 17. Maj 2010. u 23:08 »
Ljudi evo sta sam nasao na ovoj stranici http://www.weathergraphics.com/dl/
ako se neko razume u meteorologiju neka pogleda ova dva programa sa te stranice:

1. RAOB
2. WX-SIM 
Ako koristite Win 7 ili wistu onda RAOB morate pokrenuti kao administrator
(desni klik na ikonu i "Run As administrator")

Nesto zdravo crta i simulira ali nemam pojma sta :-)

Van mreže Mili-CQ

  • **
  • Poruke: 720
  • Starost: 38
  • Lokacija: - Novi Sad -
Odg: Kako se prave prognoze?
« Odgovor #3 poslato: 17. Maj 2010. u 23:32 »
jos samo da nadjemo aspirin za ove pograme :)
storm spotter/chaser

Van mreže joda

  • *
  • Poruke: 47
  • Starost: 45
  • Lokacija: Novi Knezevac
Odg: Kako se prave prognoze?
« Odgovor #4 poslato: 17. Maj 2010. u 23:54 »
ma da, ko se razume u ovo valjda ce znati sta i kako.
Vidim da dosta cene WX-SIM  na netu. Nesto radi, ali sta?

Van mreže Mili-CQ

  • **
  • Poruke: 720
  • Starost: 38
  • Lokacija: - Novi Sad -
Odg: Kako se prave prognoze?
« Odgovor #5 poslato: 18. Maj 2010. u 00:00 »
Pogledaj levo u meni-u ima link ka opisu,slikama i ceni programa :)
storm spotter/chaser

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: Kako se prave prognoze?
« Odgovor #6 poslato: 18. Maj 2010. u 00:15 »
Vremenska prognoza je u sustini resavanje sistema nelinearnih parcijalnih diferencijalnih jednacina, sa naravno poznatim bocnim i granicnim uslovima.
Kako izgledaju te jednacine, uci se na studijama meteorologije, a kako se resavaju, to je osnovni cilj meteorologije, kao nauke.Problem je u celoj prici, resiti jednacine analiticki, a sto manje prostora ostaviti za numericko(kompjutersko) resavanje.
Veliki deo nauke je vec nama iza ledja, sto se tice resavanja jednacina, mada taj prostor je uvek spreman za prosirenje.
E sada, moja pretpostavka je da se zna neki osnovan kod takvog programa za numericki model, pa i te jednacine su vec odavno poznate.To znaci da taj posao nije nemoguc, ali da je za tako nesto ipak potrebno ogrooomno znanje meteorologije.Inace bi svako to pravio....

Ja stvarno nista vise ne znam u vezi toga...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Kako se prave prognoze?
« Odgovor #7 poslato: 18. Maj 2010. u 09:18 »
Bravo, kolega Genčiću. Sve si tačno reako.
Međutim, ne znam šta bi jodu zanimalo. Kakva prognoza? Automatska? Ma to je šitina! Dalje od tih stvari.
Nikad nisam video dobru automatsku prognozu. Niti bilo šta od meteo produkata, uključujući klimatologiju. Od automatike priznajem samo merenja.
Joda, ako želiš prognozu, imaš sredstva javnog informisanja, ovaj forum, informacije pršte na sve strane. A ako želiš da ti meteo stanica pomogne nešto u prognozi vremena koju bi sam pravio, onda prati šta se dešava iz dana u dan, beleži, zapažaj, pa ćeš sam naći određene pravilnosti. Većina članova ovog foruma je pošla tim putem, i to je ono što ih u osnovi spaja. I ja sam nekad bio takav, ali sada je to kod mene bitno drugačije.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže joda

  • *
  • Poruke: 47
  • Starost: 45
  • Lokacija: Novi Knezevac
Odg: Kako se prave prognoze?
« Odgovor #8 poslato: 18. Maj 2010. u 12:42 »
Ok ptprince, mene konkretno interesuje recimo da napravimo nesto sa cime mozemo nase stanovnistvo u nasu okolinu i mesto da opsluzimo sa meteo informacijom koja je donekle tacna na nivou tog grada, opstine recimo ili mozda malo sire. Recimo sto mozemo da integrisemo u nase web stranice a da nema puno reklame itd. pogledaj na moj sajt www.noviknezevac.info, nesto poput toga. Taj modul cu ovih dana malo da obradim i koristicu kao test. Kao osnovu koristi google api i iz Segedinske neke meteo stanice dobija info. Dosta je dobra iprognoza za moje mesto. Znaci tako nesto da napravimo.

Van mreže joda

  • *
  • Poruke: 47
  • Starost: 45
  • Lokacija: Novi Knezevac
Odg: Kako se prave prognoze?
« Odgovor #9 poslato: 19. Maj 2010. u 09:50 »
Ljudi, zar niko nije pogledao programe sto sam postovao? nema komentara ili bilo sta u vezi njih?
Neko ko se razume u te podatke mozda moze nesto da komentarise i da nam sluzi za nesto.
Konkretno taj WX-SIM pokusavam da skontam i dosao sam dotle da mi radi neki proracun prognoze uzimajuci u obzir neke podatke sa neta. Za sada sto sam uradio sa njim je bilo tacno za moju geografsku sirinu i duzinu. Mozda sam samo slucajno ubo neke podatke ali mozda i radi nesto.
Hajte pogledajte pa kazite nesto i Vi...

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Kako se prave prognoze?
« Odgovor #10 poslato: 19. Maj 2010. u 10:40 »
Ja nemogu da pristupim navedenom sajtu.



Van mreže joda

  • *
  • Poruke: 47
  • Starost: 45
  • Lokacija: Novi Knezevac
Odg: Kako se prave prognoze?
« Odgovor #11 poslato: 19. Maj 2010. u 10:51 »
Kom sajtu tacno? posto ima vise adresa navedenih.