Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Kostarika, jul 2014.  (Pročitano 29685 puta)

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Kostarika, jul 2014.
« poslato: 20. Jul 2014. u 06:22 »
Pozdrav sa karipske obale Kostarike.

Kako sam dospeo ovde i sam se čudim, trebalo mi je malo odmora u nekoj divljini i izabrao sam malo mesto Kauita na rubu istoimenog nacionalnog parka. Pet dana kasnije već sam bio u avionu za San Hose, glavnom gradu ove lepe zemlje u Centralnoj Americi.

Dan kasnije sam bio na pet sati dugom putu za Kauitu.

Sada im je vlažna sezona, pa me je kiša pratila skoro ceo put.

Jedna slika usput, Rio Susio ili u prevodu Prljava reka



Sam vrt ovih bungalova gde sam smešten pun je života

Kolibri



Ovoj sam zaboravio ime



...



Playa negra ili crna plaža, pesak je vulkanskog porekla











Prva tri dana često je grmelo i pljustalo danju noću ranom zorom, bez ikakvog pravila





Otrovni žabac (Dendrobates auratus)



Trećeg dana ranom zorom spremam se da sa lokalnim vodičem idem u nacionalni park, džunglu Kauita, al vreme ne obećava









Kiša lije, grmi, uslovi za slikanje užas, magle objektivi, mokar do gole kože, komarci napadaju

Iguane



Kajman i ptica koja se nije dala





Gušter koji trči po vodi



Po srpski drekavac, ispušta zvuke ko lav kad riče, majmun iz roda allouata



Dva primerka lepih, otrovnih ali neagresivnih zmija Bothriechis schlegelii





Kiša polako prestaje, pogled prema Limonu



Povratak sa Punta Kauite ka izlazu iz NP



Mladunče guštera koji trče po vodi



Ova biljka je jestiva, a takođe dosta zadržava vodu, pa ako se izgubite u džungli iscedite je i popijte





Bela plaža, bela je od naslaga mrtvih korala sa obližnjeg grebena





Ponegde na stazi blato do kolena



Ponegde stepenice i mostići



Lenji potok u prevodu na srpski, boja je ovakva zbog tanina



Posle gacanja po potoku nastavljam dalje

Ostaci naftne bušotine i opreme







Zlatni pauk, ovo je ženka mužjaci su mnogo manji i ona ih posle parenja pojede. Njihova mreža je izuzetno jaka





Naišla je plima, pa pregaziti reku Suarez nije lako kao kad smo išli ka Punta Kauiti





Krabe



Lenjivac





Kapucin



Termiti su zdrava šumska hrana, puna proteina, a čak su i ukusni. Ovako sam ih lovio




...............................

Jutros ustanem i vidim u vrtu jednu lepoticu, oni je zovu braon bohukilja, slabo je otrovna i ima zube skroz pozadi pa je teško da ujede čoveka. To su zmije iz porodice kolubride one ubrizgavaju otrov tako što žvaću.





Konačno malo sunca i prvo kupanje u moru...









Vlaga je ogromna



Lešinar



Subota je, pa se meštani okupljaju oko Doma kulture



Još jedan lep vrt



Luna i Negra čuvaju imanje i druže se sa gostima, ima nas troje



Kauita je malo selo, ljudi su jako prijatni, javljaju se na ulici kad prođu, većina meštana su crnci.

Od problema ovde mogu da izdvojim denga groznicu koju prenose komarci, zato sam non stop namazan sredstvima protiv komaraca i sumnive radnje vezane oko droge, danas je upala policija na plažu i pretresala neke mlade meštane surfere. Kod jednog su u džepu našli punu kesu nekog belog praha, al pošto ih nisu pohapsili nisam siguran šta je to bilo.

Cene su pristojne, recimo kao u Srbiji, pica je 5500 kolona, što je negde oko 7e, pivo 1.5e, espreso 2e, so je 0.7e, specijaliteti od 8 do 15e.

Više utisaka o celom putovanju daću kad obiđem i San Hose u utorak i sredu.

Pozdrav!

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Kostarika, jul 2014.
« Odgovor #1 poslato: 20. Jul 2014. u 09:03 »
Baš sam uživao gledajući slike. Izabrao si zanimljivu destinaciju. :super:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Kostarika, jul 2014.
« Odgovor #2 poslato: 20. Jul 2014. u 09:44 »
Super, uživanje za gledanje! :super: Definitivno drugačije od svega što smo do sada gledali na forumu, pogotovo flora i fauna. :)
Jedva čekam nastavak reportaže i slike iz grada! :)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Kostarika, jul 2014.
« Odgovor #3 poslato: 20. Jul 2014. u 17:45 »
vau, prizori sa TV-a :)  svaka čast na izboru, ovo je prava životinjska metropola

fotke su odlične, čekam nastavak

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.379
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Kostarika, jul 2014.
« Odgovor #4 poslato: 20. Jul 2014. u 18:02 »
Divno!
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Kostarika, jul 2014.
« Odgovor #5 poslato: 20. Jul 2014. u 19:00 »
Svaka cast Pavlovicu na izboru destinacije ali treba petlja, da ne napisem nesto drugo, da se ode tamo.
To je zemlja sa najvecim brojem zmija po metru kvadratnom, a i nije bas da spada medju bezbednije zemlje.
Denga groznicu da i ne pominjem.
Ipak priroda je fantasticna, ima sta da se vidi i dozivi.  U svakom slucaju prelepa reportaza i prava avantura.

Loco Pavlovic.

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Kostarika, jul 2014.
« Odgovor #6 poslato: 20. Jul 2014. u 19:42 »
Eh, naš Pavlović uvek avanturista, a ume i da prepozna bitne detalje... nisam ukapirala onaj deo sa termitima, ali sve ostalo deluje fantastično - sa sve zmijama i komarcima ;)

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Kostarika, jul 2014.
« Odgovor #7 poslato: 20. Jul 2014. u 22:23 »
Proroda je cudo..   :first:

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Kostarika, jul 2014.
« Odgovor #8 poslato: 20. Jul 2014. u 22:29 »
Svaka cast na slikama! Sto se mene tice nakon ovakvih slika bih pozeleo odmah da odem tamo bez obzira na sve zmije , komarce , i krokodile! :)

Van mreže ssoney

  • **
  • Poruke: 1.731
  • Starost: 44
  • Lokacija: Vrsac
Odg: Kostarika, jul 2014.
« Odgovor #9 poslato: 20. Jul 2014. u 23:11 »
Osvezavajuce slike, retko ko od nas ima priliku da vidi i dozivi ovako nesto. Svaka cast na reportazi. Prva liga  :first:

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Kostarika, jul 2014.
« Odgovor #10 poslato: 21. Jul 2014. u 05:15 »
Hvala vam!

@Ciklon

Isplati se svih tih rizika, zemlja je prelepa i veći deo ljudi je jako ljubazan. Šta znam, iako putujem sam uopšte nisam osetio nikakav strah za vreme boravka. Bolje da ne znaš kakve su mi nedođije tek u planu  -)

Osim denge od prošle godine se pojavio i čikungunja virus, isto ga prenose komarci, smrtnost je mala ali te solidno izmuči.

nisam ukapirala onaj deo sa termitima

Termite sam jeo, Tito, lokalac koji mi je bio vodič kroz džunglu me uputio kako da preživim u džungli ako se izgubim. Između ostalog jeli smo i termite  :)

........

Danas je bilo tri reda pljuskova, al me to nije sprečilo da se kupam i osmatram dešavanja na plaži. Nedelja je, pa je lokalni dečji fudbalski tim igrao protiv susednog Puerto Vieha, dok su roditelji jeli pod šatrom.

Jedna fotka iz vrta mojih domaćina



Malopre me iznenadila recepcionerka, donela mi kolač od banane i došla da ćaska :)

Van mreže ssoney

  • **
  • Poruke: 1.731
  • Starost: 44
  • Lokacija: Vrsac
Odg: Kostarika, jul 2014.
« Odgovor #11 poslato: 21. Jul 2014. u 10:13 »

Malopre me iznenadila recepcionerka, donela mi kolač od banane i došla da ćaska :)

Ti bas uzivas tamo ;)


Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Kostarika, jul 2014.
« Odgovor #12 poslato: 21. Jul 2014. u 10:21 »
Malopre me iznenadila recepcionerka, donela mi kolač od banane i došla da ćaska :)
Hmmm ... da ćaska? :domacica :afro:

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Kostarika, jul 2014.
« Odgovor #13 poslato: 21. Jul 2014. u 11:07 »
Samo ti ćaskaj Nikola nego vodi računa da se kasnije i ne češeš ;)
Odlična putopisna reportaža a moram da pohvalim i kvalitet fotografija. Imaš oko i osećaj pa kad ti dosadi šoferaj eto možeš i da se baviš fotografijom. Veliki pozdrav druže!

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: Kostarika, jul 2014.
« Odgovor #14 poslato: 21. Jul 2014. u 21:40 »
Odlicna reportaza i slike!  :super:
Mada ja licno nisam ljubitelj tropa.. :)

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Kostarika, jul 2014.
« Odgovor #15 poslato: 23. Jul 2014. u 03:46 »
Hmmm ... da ćaska? :domacica :afro:

Hahaha, nažalost samo da ćaska. Ovde po Kauiti sve su zauzete i moderno je da imaju momke negde u Nemačkoj, Italiji, Španiji itd  ::)

Samo ti ćaskaj Nikola nego vodi računa da se kasnije i ne češeš ;)
Odlična putopisna reportaža a moram da pohvalim i kvalitet fotografija. Imaš oko i osećaj pa kad ti dosadi šoferaj eto možeš i da se baviš fotografijom. Veliki pozdrav druže!

Hvala Boce! O tako nekoj opciji i razmišljam, al proći će još dosta dok se ne iščupam iz kamiona, postao sam zavisnik od vožnje.

Odlicna reportaza i slike!  :super:
Mada ja licno nisam ljubitelj tropa.. :)

Hvala mareeram! Nisu loši tropi dok ne upeče sunce posle kišne noći :) Odavde iz USA su najbliža morska destinacija, ne računajući paprena i dosadna letovališta u Severnoj Karolini, Virdžiniji i Nju Džersiju.

Evo nekoliko slika nastalih dan pred polazak u San Hose.



Nekoliko prizora iz bašte restorana Italijana Marka





Pušenje je zabranjeno u lokalima i baštama





Luna i Negra su gotovo uvek bile samnom na verandi, a noću kad me probudi grmljavina i izađem da popušim cigaru zaticao sam ih kako leže ispred mojih vrata.

Dva draga psa, mali fotosešn. Na prvoj fotografiji je i Titov pas Napo, kojeg su pojurile čim su ga spazile



Umesto lopte, kokos



Napo se još uvek šunja okolo



Ima baš dosta pasa po ulicama Kauite, al svi su druželjubivi, čak i ja koji se bojim pasa (dva puta sam bio ujeden kao mali) nisam osećao strah kada mi priđu.

Bicikl je popularno prevozno sredstvo među meštanima



Posle jake ranojutarnje grmljavine, došlo je vreme da pođem put San Hosea. Izabrao sam običan autobus kao sredstvo prevoza.
« Poslednja izmena: 23. Jul 2014. u 04:06 pavlovic »

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Kostarika, jul 2014.
« Odgovor #16 poslato: 23. Jul 2014. u 05:51 »
Pošto je fotobaket počeo u međuvremenu da zeza nastaviću u novoj poruci.

Tačno u 8h jutros razdrndana Skanija Mepe Transa je pristala na peron stanice u Kauiti, koju krase ogromni krateri puni vode







Krećemo ka 202km udaljenom San Hoseu. Pada kiša, prokišnjava autobus na sve strane, polovinu putnika čine turisti, drugu polovinu domaći.

Jedina dobra stvar kod ovih autobusa je što se prozor može ceo otvoriti.

Reka Toro Amariljo



Rio Susio



Počinje uspon na visinu od preko 1600m, autobus brekće, smrdi benzin, majstor staje i proverava jel sve u redu, milimo uz planine



Nova i stara zaštitna ograda



Oko nas bujna vegetacija i puno vodopada



Miško izbegava bare, odrone, pretiče kolone...







Tu je i jedini drumski tunel u Kostarici, Zurqui, dugačak je 600 m, i ima čudne portale



Spuštamo se ka San Hoseu







Pošto su mi svi Kostarikanci rekli da nije pametno da se šetam sa aparatom po gradu, uslikao sam par slika sa terase pansiona gde sam se smestio i prošetao bez ičega, sa svega par dolara u džepu.









Baš mi je krivo što ne mogu da slikam, atmosfera na ulici je zanimljiva, puno je ljudi, ima i lepih starih zgrada, jedino što su im ulice prilično uske.

Na kraju sam svratio u neku kolumbijsku kafanu i naždrao se čvaraka i pirinča. Čvarci se ovde zovu ćićarones i skoro su isti ko naši, inače su potekli iz Španije.

Pokušaću sutra pre aerodroma da slikam nešto iz taksija, grad baš ima neki šmek, puno malih radnji, kafanica i na prvi pogled ne bih nikad rekao da je rizičan.

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: Kostarika, jul 2014.
« Odgovor #17 poslato: 23. Jul 2014. u 22:36 »
@ pavlovic

Ja sam ljubitelj planina, pa bi meni u USA privukli paznju nacionalni parkovi u Stenovitim planina, sto se prirode tice.. :)